Go to content

Rumiane policzki nie zawsze są świadectwem zdrowia. O czym mogą świadczyć rumieńce?

Rumień na twarzy
Fot. iStock

Rumień na twarzy, czy też zaczerwienione policzki, to legendarna oznaka zdrowia, która w rzeczywistości więcej wspólnego ma z różnymi zaburzeniami, niż rzeczonym zdrowiem. O czym mogą świadczyć rumiane policzki, czy rumieniec na twarzy może być groźny?

Rumień na twarzy — skąd się bierze?

Rumieniec na policzkach można zaobserwować w wyniku wielu sytuacji, na które jesteśmy narażani każdego dnia. Często oblewamy się rumieńcem w sytuacji stresowej lub której towarzyszą silne emocje, po intensywnym wysiłku fizycznym, czy wypiciu gorącego napoju lub spożyciu pikantnego dania, np. z papryczką chili. Nie bez znaczenia jest picie alkoholu, który wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, a co za tym idzie, pojawienie się rumieńców.

Rumień na twarzy

Fot. iStock/Rumień na twarzy

Kiedy rumień na twarzy może być związany z chorobą?

Wyżej wymienione sytuacje i związane z nimi rumieńce na twarzy nie są niczym niepokojącym. Natomiast istnieje kilka schorzeń, przy których rumiane policzki mogą okazać się jednym z nieoczywistych objawów choroby. Zaliczamy do nich m.in.:

Cera naczynkowa a rumień na twarzy

Cera naczynkowa jest częstą przyczyną zaczerwienionych policzków. Rumień na twarzy pojawia się, gdy naczynia krwionośne znajdują się w skórze zbyt bardzo płytko i są widoczne. W dodatku reagują one gwałtownie na wiatr, czy mróz, co nasila problem. Rumień na twarzy przy cerze naczynkowej widać szczególnie na policzkach, w okolicy nosa, brody oraz czoła. Towarzyszy mu często uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry, lub jej świądu. Na skórze z czasem uwidaczniają się charakterystyczne „pajączki”. Rumień na twarzy nasilają zmiany hormonalne,  stres, drażniące kosmetyki, niewłaściwa dieta. Cera naczyniowa wymaga szczególnej troski, w innym wypadku istnieje ryzyko rozwinięcia się trądziku różowatego.

Rumień na twarzy może być objawem trądziku różowatego

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła choroba skóry na tle zapalnym, która wpływa nie tylko na wygląd chorego, ale również na jego samopoczucie. Charakteryzuje się ona pojawiającym się rumieniem na twarzy oraz poszerzonymi naczyniami krwionośnymi, któremu mogą towarzyszyć dodatkowe grudki i krosty. Gdy dochodzi do ich przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, pojawia się przerost ograniczony (rhinophyma). Rumień na twarzy, jaki wywołuje trądzik różowaty przybiera postać zależną od typu choroby. Trądzik różowaty najczęściej dotyka kobiety posiadające jasną karnację, jasne oczy i włosy.

Rumień na twarzy

Fot. iStock/Rumień na twarzy

Atopowe zapalenie skóry a rumień 

Niekiedy pojawiający się rumień na twarzy może mieć związek z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Co prawda choroba w większości przypadków dotyczy dzieci, ale nie brakuje również dorosłych cierpiących z jej powodu. Przy AZS na twarzy może pojawiać się rumień i swędzące grudki. Wysypka zazwyczaj ma nieregularny kształt, może też pojawiać się na innych częściach ciała. U wielu chorych skóra jest  bardzo sucha, łuszczy się, mogą pojawiać się pęcherzyki i sączące się ranki. Bez właściwej pielęgnacji może dojść do pogrubienia skóry i jej silnego rogowacenia. Zmiany nasilają się wraz z okresami zaostrzenia choroby, i uspokajają się w czasie wyciszenia dolegliwości.

Toczeń rumieniowaty układowy a rumieniec na twarzy

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą tkanki łącznej wynikającej z autoagresji. Dochodzi do niej, gdy z niewiadomych przyczyn układ  odpornościowy kieruje działania przeciwko organizmowi. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia skóry, stawów i narządów wewnętrznych. Chorobę trudno zdiagnozować, ze względu na zróżnicowany przebieg i objawy. Chorzy skarżą się m.in. na: zmęczenie, brak apetytu, chudnięcie, stany podgorączkowe i gorączkę. Do tego dochodzą objawy ze strony stawów, mięśni, czy skóry, które mogą być efektem wielu innych chorób. Jedną z bardziej charakterystycznych cech tocznia jest charakterystyczny rumień na twarzy w kształcie motyla. Może być ono zupełnie płaskie lub wypukłe, objawiające się zaczerwienieniem skóry na policzkach i grzbiecie nosa. Do tego rumieniec może pojawiać się także czole, na szyi i dekolcie, w okolicy oczu. Rumień na twarzy w przebiegu tocznia pojawia się nawet u połowy chorych w czasie zaostrzenia choroby. Gdy choroba „odpuszcza”, rumień znika.

Nadczynność tarczycy i rumieńce

Nadczynność tarczycy poprzez nasilenie termogenezy również powoduje zaczerwienienie skóry na twarzy. Do nadczynności tarczycy dochodzi na skutek produkcji zbyt dużej ilości hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Najczęściej cierpią na tę przypadłość kobiety w wieku 20–40 lat. Do innych objawów nadczynności tarczycy zaliczamy: wzmożoną potliwość, nerwowość, płaczliwość, niepokój, rozdrażnienie, drżenie rąk, chudnięcie, uczucie kołatania serca, wypadanie włosów, wytrzeszcz, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Rumień na twarzy

Fot. iStock/Rumień na twarzy

Alergie a rumień na twarzy 

Alergie pokarmowe oraz kontaktowe bywają częstą przyczyną rumieńców. Jeśli zaczerwienione policzki pojawiają się na twarzy po spożyciu danego pokarmu, wskazuje to na alergię pokarmową. Z kolei gdy zaczerwienienie utrzymuje się po zastosowaniu kosmetyku, może być to objawem alergii kontaktowej. Często towarzyszy temu świąd skóry, niekiedy skóra może być przesuszona, łuszczyć się.

Inne powody rumienia na twarzy

Rumień na twarzy może pojawiać się także z innych powodów, niż możliwe choroby. Często bywają efektem ciągłego przyjmowania glikokortykosteroidów oraz leków naczyniorozszerzających. Rumieńce na twarzy odnotowuje się też często przy zaburzeniach hormonalnych towarzyszących menopauzie.

Może być również efektem nadciśnienia tętniczego, długotrwałe niewyrównywanej cukrzycy. O ile sam rumień na twarzy pojawiający się od czasu do czasu nie jest czymś niepokojącym, tak już jego częste wykwitanie oraz inne objawy mu towarzyszące powinny wzbudzić czujność. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.


 

FB/ohmepl