Go to content

Rezonans dla dzieci i dorosłych w znieczuleniu

Fot. Materiały prasowe

Rezonans magnetyczny to jedno z najbardziej dokładnych badań obrazowych. Znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu stanów chorobowych. Badanie MRI jest nieinwazyjne i w pełni bezbolesne, jednak w przypadku niektórych osób, jego wykonanie może być nieco utrudnione. Do tej grupy należą młodsze dzieci, a także dorośli, którzy cierpią na klaustrofobię. W takich przypadkach warto wykonać badanie MRI w znieczuleniu.

Rodzaje znieczuleń stosowanych do badania rezonansem magnetycznym

Badanie MRI nierzadko trwa kilkadziesiąt minut i wymaga od pacjenta nieruchomej pozycji. Stanowi to poważne wyzwanie, zwłaszcza u ruchliwych dzieci, które zazwyczaj nie współpracują ze specjalistą wykonującym badanie. Z tego powodu u dzieci do ok. 10 roku życia zaleca się wykonanie badania MRI w znieczuleniu. Metoda ta wykorzystywana jest także w przypadku dorosłych, którzy czują duży niepokój lub lęk w momencie zamknięcia w ciasnej tubie aparatu.

Znieczulenie podczas badania MRI wykonywane jest przez lekarza anestezjologa, który czuwa nad bezpiecznym przebiegiem całej procedury. To on kwalifikuje pacjentów do badania i decyduje o wyborze metody znieczulenia. W trakcie rezonansu magnetycznego wykorzystuje się głównie:

  • sedację, czyli podanie leków uspokajających, które ułatwiają zasypianie;
  • znieczulenie ogólne, czyli wprowadzenie pacjenta w głęboki sen za pomocą środków dożylnych i wziewnych.

Jak przygotować się do badania MRI w znieczuleniu?

Badanie MRI jest całkowicie bezpieczne, gdyż nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Wymaga ono jednak odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza, gdy jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.

Jeżeli badanie zaplanowane jest w godzinach porannych, ostatni posiłek powinien być spożyty do północy dnia poprzedniego. W przypadku badania odbywającego się w godzinach popołudniowych, pacjent może zjeść do godziny 6:00 lekkie śniadanie.

Niekiedy badanie MRI przeprowadza się wraz z podaniem środka kontrastowego. Należy wtedy, w dniu badania, dostarczyć skierowanie lekarskie oraz wynik badania stężenia kreatyniny, wykonany maksymalnie 14 dni wcześniej.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania rezonansu magnetycznego. Zalicza się do nich:

  • wszczepiony rozrusznik serca;
  • obecność implantu ślimakowego lub neurostymulatorów;
  • korzystanie z pompy insulinowej;
  • obecność drobin metalu w ciele;
  • niedawno przebyta biopsja w obrębie badanego obszaru (odstęp powinien wynosić minimum 6 tygodni).

Artykuł sponsorowany