Go to content

Pigułka „dzień po” na receptę. Lekarze pomagają kobietom w dostępie do antykoncepcji awaryjnej

Fot. iStock/alvarez

Wiele kontrowersji wzbudziła dyskusja o antykoncepcji awaryjnej, gdy postanowił się nią zająć rząd, a tym samym ograniczyć dostęp do tego rodzaju antykoncepcji. Pigułka elleOne, bo o niej mowa, od wczoraj jest dostępna jedynie na receptę. Skąd kontrowersje? Podczas prac rządu próbowano udowodnić, że pigułka „dzień po” jest środkiem aborcyjnym, co jest nieprawdą. Europejska Komisja ds. Leków już kilka lat temu stwierdziła, że substancja zawarta w elleOne jest na tyle bezpieczna, że nie potrzeba kontroli lekarza do jej zażycia. Cóż. dzisiaj Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, gdzie antykoncepcja awaryjna dostępna jest na receptę. Nikt nikomu tabletek na siłę przecież nie wtyka do ręki, a jej użycie powinno być indywidualną sprawą każdej kobiety. 

Wychodząc naprzeciw kobietom lekarze założyli stronę Lekarze Kobietom oferując ułatwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Z lekarzami można skontaktować się przez formularz, maila lub Facebooka (TUTAJ). Na stronie można znaleźć informację dotyczące antykoncepcji awaryjnej:

  1. W sytuacji awaryjnej bez wahania udaj się do swojego lekarza rodzinnego, ginekologa lub lekarza dyżurującego w punkcie nocnej pomocy lekarskiej.
  2. Nie obawiaj się! Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary lekarzy katolickich, to tylko niewielka część naszego środowiska. Prawdopodobieństwo, że spotkasz takiego lekarza w gabinecie jest minimalne.
  3. Jeśli masz wyjątkowego pecha i jednak trafisz na lekarza, który odmówi wystawienia recepty na lek, powołując się na klauzulę sumienia, poproś o pisemne uzasadnienie odmowy.
  4. NIE PANIKUJ! Nie szukaj preparatów w internecie – to nielegalne i niebezpieczne. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem wiadomości na portalu facebook, adresu e-mail [email protected] lub formularza dostępnego na stronie. Zobaczymy, jak możemy Ci pomóc.
  5. Wypełnij kartę wizyty awaryjnej i weź ją na wizytę do lekarza.
  6. Wykonaj test ciążowy. Tabletkę “po” można zastosować tylko wtedy, gdy wynik jest negatywny. Zapisz datę i godzinę wykonania testu.
  7. Skuteczniejszą i najlepszą dla Twoich potrzeb metodę antykoncepcji pomoże Ci dobrać lekarz/lekarka ginekolog/ginekolożka na standardowej wizycie.
  8. Pamiętaj, że niezabezpieczony stosunek seksualny pociąga za sobą ryzyko zarażenia/zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

 

źródło: Lekarze Kobietom