Stomatologia estetyczna stała się jedną z najgorętszych gałęzi w dziedzinie zdrowia jamy ustnej. Dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym metodom, można osiągnąć efekty, o których wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć.
Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach metody flow-injection i bonding. Te innowacyjne techniki w stomatologii zdobywają coraz większe uznanie ze względu na swoją skuteczność i minimalną inwazyjność, stanowiąc rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie leczenia ubytków oraz rekonstrukcji zębów. Z doktor Mileną Bartman, ekspertką od pięknych uśmiechów, odkryjemy sekrety, które kryją się za licówkami, wybielaniem i innymi „cudami” stomatologii estetycznej.
Anna Borkowska: Dlaczego stomatologia estetyczna staje się coraz bardziej popularna wśród pacjentów?
Milena Bartman, lekarz stomatolog estetyczny: Ponieważ coraz więcej osób chce mieć nie tylko zdrowe zęby, ale też piękny, biały uśmiech.
Jakie są najnowsze technologie w dziedzinie stomatologii estetycznej?
Milena Bartman: Obecnie trend w stomatologii estetycznej jest taki, żeby wykonać pacjentowi piękny, naturalny uśmiech z jak najmniejszą ingerencją w tkanki twarde zęba. Mamy wiele materiałów i technik pozwalających na wykonanie pięknego i naturalnego uśmiechu.
Jak działają licówki i jakie są ich zalety?
Milena Bartman: Licówki pomagają przykryć niedoskonałości zębów, takie jak nierówny kształt czy przebarwienia. Największą zaletą jest oczywiście piękny uśmiech pacjenta.
Jakie są różnice między różnymi rodzajami licówek, takimi jak licówki porcelanowe, kompozytowe?
Milena Bartman, lekarz stomatolog estetyczny: Licówki porcelanowe są to licówki, przed którymi musimy najpierw oszlifować zęby. Następnie pobieramy wycisk i wykonujemy w pracowni technicznej licówki porcelanowe, które są na wizycie przymierzane i cementowane. Z kolei licówki kompozytowe polegają na tym, że nie mamy tej ingerencji w tkanki twarde zęba. Polega to na estetycznym nakładaniu kompozytu na powierzchnie licowe zęba.
A co dla tych, którzy nie chcą nosić licówek? Czy warto rozważyć alternatywne metody wybielania zębów, takie jak oczyszczanie powietrzem lub wybielanie gabinetowe lub domowe?
Milena Bartman: Często przed czyszczeniem pacjenci mają na zębach osad i kamień, który wygląda mało estetycznie, szczególnie w odcinku przednim, więc takie czyszczenie, scaling, piaskowanie, może poprawić
estetykę zębów, ponieważ zostają one wyczyszczone. Z kolei przy wybielaniu lampowym, czy domowym, mamy do czynienia z rozjaśnieniem tkanek twardych zębów. Należy pamiętać, że przy takim wybielaniu wybielają się tylko i wyłącznie tkanki własne zębów. Nie wybielają się nam korony, licówki, wypełnienia kompozytowe, jak również jest problem z wybieleniem zębów po leczeniu kanałowym.
Czy można osiągnąć naturalny wygląd zębów przy użyciu zabiegów estetycznych?
Milena Bartman: Jak najbardziej, ale należy pamiętać, że są to zabiegi estetyczne, a nie lecznicze i efekt powinien podobać się pacjentowi. Należy zatem uważnie słuchać, czego oczekuje od nas pacjent.
Jakie techniki stosowane w stomatologii estetycznej pomagają w poprawie wyglądu dziąseł?
Milena Bartman: Można poprawić wygląd dziąseł podczas zabiegu gingiwektomii, który wykonuje lekarz periodontolog. To nic innego, jak plastyka dziąseł.
Mogłaby Pani opowiedzieć o zabiegach estetycznych, które pozwalają ukryć niewielkie niedoskonałości w uśmiechu, takie jak np. nierówne zęby?
Milena Bartman: Przy niewielkich niedoskonałościach warto rozważyć licówki kompozytowe, takie jak bonding czy flow-injection, ponieważ są one mniej inwazyjne. Jeżeli zaś chodzi o stłoczenia i wady zgryzu, to tutaj
zalecane jest leczenie ortodontyczne.
Jakie są najczęstsze obawy pacjentów przed poddaniem się zabiegom stomatologii estetycznej?
Milena Bartman: Najczęściej pacjenci pytają czy dużo będzie trzeba spiłować własnych tkanek i czy będzie to wyglądało naturalnie.
Czy można przeprowadzić konsultację online przed planowaniem zabiegów estetycznych?
Milena Bartman: Nie jestem zwolenniczką teleporad. Żeby zaplanować leczenie muszę zbadać dokładnie pacjenta, stawy skroniowo-żuchwowe, zgryz, ruchy żuchwy, wykonać zdjęcie fotograficzne i przede wszystkim porozmawiać na spokojnie o oczekiwaniach pacjenta.
Jaka jest różnica między wybielaniem zębów przeprowadzanym w gabinecie, a wybielaniem w domu?
Milena Bartman: Wybielanie domowe polega na tym, że przychodzi do nas pacjent, my pobieramy wyciski i wykonujemy w pracowni specjalne nakładki do wybielania. Na następnej wizycie pacjent dostaje nakładki i
żele oraz dokładną instrukcję, jak ma to użytkować. Różnica jest taka, że żel użytkowany w domu ma mniejsze stężenie i może powodować mniejszą nadwrażliwość, tylko jest to dosyć długotrwały proces. Bardzo fajną alternatywą jest wybielanie gabinetowe, czyli lampowe, ponieważ kładziemy żel na zęby o wyższym stężeniu, dodatkowo aktywując go lampą ultrafioletową powodując, że na jednej wizycie, bo są to 3 sesje po 15 minut, jesteśmy w stanie uzyskać wybielenie o kilka
tonów. Bardzo często pacjenci decydują się na takie wybielanie przed jakimiś ważnymi wydarzeniami typu ślub lub Sylwester.
Należy jednak pamiętać, że przy wyższym stężeniu ta nadwrażliwość może być większa. Dobór metody polega na tym,
że albo przedstawiam pacjentowi za i przeciw z każdej z metod i to on podejmuje decyzję, albo sama nalegam na którąś z metod, kierując się przede wszystkim przesłankami zdrowotnymi.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu wybielania zębów i czy jest on trwały?
Milena Bartman: Efekt może się utrzymywać od 6-8 miesięcy nawet do 2 lat. W dużej mierze zależy to od nawyków pacjenta, np. czy pacjent pali, czy pije dużo czarnej kawy. Na pewno pomaga nam regularne czyszczenie, higienizacja, ponieważ wtedy te zęby mają czystsze powierzchnie. Bardzo ważne są też oczywiście regularne kontrole.
Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegów estetycznych w stomatologii?
Milena Bartman: Każdy z nas, ale często musi to być leczenie interdyscyplinarne, czyli muszą być w nie zaangażowani lekarze stomatolodzy z różnych dziedzin.
Czy istnieją ograniczenia wiekowe, które określają, kiedy można rozpocząć zabiegi estetyczne w stomatologii?
Milena Bartman:Dla mnie nie ma ograniczeń wiekowych na piękny uśmiech. Wystarczą chęci pacjenta.
Jakie są możliwości poprawy estetyki zębów w przypadku pacjentów z wadami zgryzu?
Milena Bartman: Jestem wielką zwolenniczką leczenia wad zgryzu, a nie tylko przykrywania przednich zębów licówkami, ponieważ nieleczone wady zgryzu z wiekiem przysparzają coraz większych problemów, więc
dla mnie priorytetem jest to, żeby pacjent miał odpowiednie kontakty w zgryzie.
Po leczeniu ortodontycznym pacjenci często narzekają na wygląd swoich zębów. Jakie są najczęstsze problemy estetyczne, które występują po zakończonym leczeniu?
Milena Bartman: Bardzo często po zdjęciu aparatu pojawiają się białe plamki, czyli odwapnienia. Są one niestety skutkiem niedostatecznej higieny pacjenta podczas użytkowania aparatu. Jak również często też przez to, że mamy złe ustawienie zębów, może dojść do nierównomiernego starcia koron zębów, tzn. że np. jedna jedynka może być dłuższa od drugiej.
Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach metody flow-injection i bonding. W jaki sposób zmiany w kształcie i kolorze zębów, z którymi borykają się pacjenci po leczeniu ortodontycznym, mogą być korygowane poprzez te techniki?
Milena Bartman: Polega to na tym, że w sposób nieinwazyjny odbudowujemy kształty koron przez materiały kompozytowe. W bondingu mamy materiały kompozytowe plastyczne, które nakładamy warstwa po
warstwie i tutaj możemy u pacjenta wykonać charakterystykę zębów, czyli możemy zrobić listwy, wgłębienia, możemy zrobić jakieś delikatne przezierności. Jeżeli chodzi o flow-injection to nakładamy na takiej specjalnej szynie wykonanej w pracowni
technicznej, materiały typu flow, czyli płynne i tutaj efekt odbudowy w odcinku przednim powoduje, że zęby są bardzo gładkie i równiutkie. Dobór odpowiedniej metody zależy od oczekiwań pacjenta.
Jakie są oczekiwania co do długoterminowej trwałości i efektywności tych technik w przypadku pacjentów po leczeniu ortodontycznym?
Milena Bartman: Należy pamiętać, że odbudowy w tych technikach, pomimo wielu swoich zalet, że nie są inwazyjne, są jednak wykonywane z kompozytu, a nie z porcelany. Istnieje zawsze ryzyko przebarwienia kompozytu po kilku latach użytkowania, ale ja zawsze powtarzam swoim pacjentom, że należy przychodzić regularnie na kontrole, bo czasem wystarczy tylko dodatkowo dopolerować odbudowę w celu jej odświeżenia.
Zabiegi stomatologii estetycznej mogą być dla niektórych pacjentów bolesne. Czy istnieją jakieś metody łagodzenia bólu?
Milena Bartman: Oczywiście. Wszystko zależy od zabiegu, bo jeśli jest to np. zabieg gingiwektomii, czyli plastyki dziąseł, to wiadomo, że może on sprawiać ból pacjentowi, ale tak naprawdę przy każdym rodzaju zabiegu możemy podać pacjentowi znieczulenie, które powoduje, że ten zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Czy istnieją przeciwwskazania lub ryzyka związane z zabiegami estetycznymi?
Milena Bartman: Dla mnie przeciwskazaniem przy wykonywaniu licówek, czy to porcelanowych, czy kompozytowych, są wady zgryzu, ponieważ złe ustawienie zębów, np. gdy jeden ząb jest bardziej obciążony niż reszta
w zgryzie, może powodować przy takich pracach estetycznych, odpadanie, odcementowywanie i wykruszanie się licówek, co ma związek z nierównomiernym rozłożeniem sił w jamie ustnej w wadzie zgryzu.
Anna Borkowska, portal Ohme.pl: Dziękuję za rozmowę i cenne wskazówki.
Artykuł powstał we współpracy z Medicover Stomatologia