Zdrowie

Nalot na języku. Jakie ma przyczyny i co oznacza kolor nalotu?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 września 2018
Nalot na języku. Jakie ma przyczyny i co oznacza kolor nalotu?
Fot. iStock / patrisyu
 

Nalot na języku może świadczyć o chorobie, ale nie tylko. Okazuje się, że kolor nalotu na języku ma bardzo różne przyczyny, a obłożony język może nam o naszym zdrowiu powiedzieć całkiem sporo. „Dobrze się czujesz? Pokaż język?” – kto nigdy nie usłyszał tego pytania?

Biały, żółty, zielony a nawet czarny nalot na języku ma swoje konkretne przyczyny. Jeżeli oprócz zabarwienia nalotu na języku nie występują żadne dolegliwości, zazwyczaj nie trzeba się martwić. Przebarwienia mogą być spowodowane nieodpowiednią higieną lub pokarmami i używkami. Nasz język pokrywa się brzydkim nalotem, z powodu palenia tytoniu, stosowania pewnych bardzo barwiących przypraw (np. kurkuma), picia zbyt dużej ilości kawy czy herbaty. Bywa jednak, że nalot jest sygnałem o poważnej chorobie w organizmie.

Co zdradza o zdrowiu kolor nalotu na języku

Biały nalot na języku

Zdrowy człowiek ma język lekko podbarwiony białawym nalotem i nie powinno to niepokoić. Zdarza się jednak, że biały osad pojawia się w wyniku złej higieny jamy ustnej, odwodnienia lub jest wywołany przez niektóre płyny do płukania ust. Może również oznaczać choroby.

Gęsty i rozległy biały nalot, obejmujący również inne części jamy ustnej, może oznaczać grzybicę – kandydozę jamy ustnej. Ma wtedy kolor zbliżony do koloru kredy, a nacieki obejmują przełyk i podniebienie. Osad jest gęsty i przypomina zsiadłe mleko.

Dodatkowe objawy w przebiegu grzybicy jamy ustnej:

 • owrzodzenia,
 • pieczenie,
 • ból w obrębie zmienionej chorobowo błony śluzowej,
 • zapalenie języka.

Najczęściej chorują osoby po chemioterapii lub przyjmujące sterydy i/lub immunosupresanty. Biały nalot może pojawić się również po antybiotykoterapii. U zdrowych dotychczas osób, rozwinięcie się grzybicy jamy ustnej może świadczyć o rozwijającej się cukrzycy lub silnym upośledzeniu odporności (np. w wyniku zakażenia wirusem HIV).

Biały nalot – pozostałe choroby:

 • kiła,
 • dur brzuszny,
 • płonica (szkarlatyna),
 • anemia,
 • przerost migdałka gardłowego,
 • zmiany przedrakowe jamy ustnej.

Żółty nalot na języku

Pojawia się bardzo często i zazwyczaj jego przyczyny nie są groźne. Żółty nalot na języku pojawia się najczęściej u palaczy i osób nadużywających kawy i herbaty. Może zostać zabarwiony przez przyprawy (kurkumę).

Żółte zabarwienie języka może manifestować się w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. W takim przypadku towarzyszą mu również inne objawy:

 • zgaga,
 • odbijanie,
 • piekący ból pośrodku brzucha,
 • piekący ból poniżej mostka,
 • piekący ból pępkiem,
 • wymioty.

Żółty nalot – inne choroby:

 • choroby pęcherzyka żółciowego,
 • choroby dróg żółciowych,
 • choroby wątroby.

Brązowy nalot na języku

Brązowy nalot, podobnie jak żółty, występuje u palaczy i osób nadużywających kawy i herbaty. Jednak może być sygnałem chorób układu pokarmowego.

W przypadku pojawienia się brązowego języka warto przeprowadzić badania w kierunku chorób układu pokarmowego takich, jak kamica pęcherzyka żółciowego. TowarzyszĄ mu dolegliwości w postaci napadowego i ostrego bólu w nadbrzuszu, promieniującego do prawego barku lub łopatek.

Brązowy nalot na języku – inne choroby:

 • nieżyt żołądka,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • choroby układu oddechowego,
 • zatrucie toksynami,
 • kwasica organizmu.

Zielony nalot na języku

Według medycyny chińskiej, zielony nalot może świadczyć o chorobach wątroby.

Czerwony nalot na języku

Jeśli czerwony nalot pojawia się na brzegach języka, może oznaczać nieprawidłową pracę wątroby. Intensywny nalot na całym języku –  zwiastuje problemy z pęcherzykiem żółciowym. Mocne czerwone lub malinowe zabarwienie języka, występuje również w przebiegu niektórych chorób, np. choroby bostońskiej, szkarlatyny czy choroby Kawasakiego.

Zaczerwieniony koniuszek może być oznaką niedoborów witamin z grupy B.

Szary nalot na języku

Szary nalot, w zależności od natężenia i odcienia, najczęściej oznacza:

 • bladoszary – niedobór żelaza i/lub anemia,
 • szary z widocznymi pęcherzykami – opryszczka,
 • białoszary – może być objawem zarażenia kiłą lub durem brzusznym.

Purpurowy nalot na języku

Purpurowy język zazwyczaj świadczy o niegroźnych dolegliwościach takich, jak:

 • niedobór witamin z grupy B,
 • przemęczenie,
 • bóle głowy
 • oraz apatia.

Czarny nalot na języku

Czarny język – najbardziej zaskakujący i spektakularny rodzaj nalotu – może pojawić się w związku ze stosowaniem niektórych leków. Jednak zazwyczaj oznacza poważną chorobę. Pojawia się w przypadku:

 • chorób nerek – towarzyszą mu inne objawy: ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wymioty, biegunka, krwotoki z przewodu pokarmowego (objawy ostrej niewydolności nerek), obrzęki nóg, rąk, całego ciała, oraz trudności z mikcją.

Jeżeli zaobserwowałeś czarny nalot na swoim języku – skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem!

Włącz obserwację swojego języka do rytuałów zdrowotnych, często może dawać sygnały o zaburzeniu funkcjonowania twojego organizmu, zanim sam odkryjesz pozostałe zwiastuny choroby. Mała rzecz, a może pomóc ci uniknąć wielu kłopotów.


na podstawie: mp.pl, mp.pl

Zdrowie

6 aktywności dla przedszkolaka i ucznia, które wzmocnią rodzinne więzi. Wystarczy odrobina wiedzy z psychologii i… domowa drukarka

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
6 września 2018
Mat. prasowe
 

Wspólnie spędzony czas z dzieckiem, to najlepsza inwestycja na świecie. Każda minuta poświęcona dziecku wraca do nas, a więzi, które w ten sposób tworzymy, nie można niczym zastąpić. Jedną z najpiękniejszych form podkreślających to, co w nas wyjątkowe, jest sztuka. Nawet ta „mała”, uprawiana w domu na kartce papieru, gdy ma się pięć lat.

Co zaproponować dziecku na poszczególnych etapach jego rozwoju, aby budować z nim wartościowe relacje, wzmacniać jego mocne strony oraz dodać skrzydeł? Najlepiej zajęcia, które zaspokoją jego aktualne potrzeby. Wystarczy, że będziecie mieć urządzenie wielofunkcyjne HP Ink Advantage 3785.

Przedszkolak

Inicjatywa. To piękne i ważne słowo, które na tym etapie rozwoju doskonale reprezentuje przedszkolaka. Nasze dziecko zaczyna zdobywać coraz większą samodzielność, bardzo chętnie się uczy i próbuje swoich sił. To etap, który można pięknie zilustrować słowami „mogę wszystko!”.

Jeśli pozwolimy dziecku, w granicach bezpieczeństwa, na samodzielność i niekończące się pytania, rozwiniemy w nim cenną inicjatywę. Dla naszego kilkulatka wciąż jesteśmy najlepszym towarzystwem do zabawy, warto to wykorzystać w sposób twórczy, kreatywny i edukacyjny.

1. Kolorowanki

Wasze dziecko z pewnością ma niejedną kolorowankę, a czy proponowaliście kiedyś, aby wykonało ją własnoręcznie? To świetny sposób na rozwinięcie wyobraźni.  Na komputerze możecie narysować własne kompozycje, które łatwo wydrukujecie na domowej drukarce.

Drugim wariantem tej zabawy jest odręczne stworzenie konturów na papierze i zeskanowanie dzieła. Taką pracę dziecko może dodatkowo wydrukować i dać kolegom. Możliwości są nieograniczone. Możecie kolorować wydruki, upiększać odręczne rysunki za pomocą programów graficznych lub zeskanowane dzieło pokolorować na ekranie komputera czy smartfona. Każda forma będzie nacechowaną zupełnie innymi doświadczeniami.

Gotowe dzieło warto wydrukować i wysłać babci czy cioci – najlepiej skopiować kolorowankę i wysłać w prezencie wszystkim ważnym osobom. 🙂 Czy można w piękniejszy sposób pokazać komuś, że jest dla nas ważny? Warto wykorzystać do tego jedno kompaktowe urządzenie od HP, które mieści się nawet w bardzo małym pokoju, spełnia te wszystkie funkcje i kosztuje tylko około 250 złotych.

2. Mogę i potrafię

Aktywności manualne to dobry kompromis we wprowadzaniu technologii do życia dziecka. Przyniosą zdecydowanie więcej pożytku i frajdy niż oglądanie filmików w internecie. Dzieci chętnie korzystają z aplikacji edukacyjnych i łamigłówek dostępnych na urządzeniach mobilnych. Możecie wykonać zrzuty ekranu ich wirtualnych prac i sukcesów i wydrukować je na pamiątkę. A może raz na jakiś czas będziecie wspólnie tworzyć kolaż najpiękniejszych dzieł?

3. Podpisz świat

W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają poznawać litery i liczby. Warto wesprzeć się w edukacji w sposób nietuzinkowy i zachęcający do nauki przez zabawę.

Wykonajcie własne plansze z literami. Niech dziecko wykona ilustrację słowa zaczynającego się na wybraną literę lub namaluje ustaloną liczbę przedmiotów, by zilustrować wybraną cyfrę. Obrazek możecie zeskanować i dodać piękne napisy korzystając z wyraźnych czcionek. Całość warto wydrukować – i ćwiczyć. Dla dziecka już sam proces druku JEGO pracy jest swego rodzaju magiczną nobilitacją. Tym bardziej, że na urządzeniu wielofunkcyjnym HP Ink Advantage 3785 kolory są soczyste, można drukować bezpośrednio z telefonu, a wydruki są bardzo ekonomiczne.

Możliwości macie o wiele więcej. Gdy skompletujecie cały alfabet, za pomocą pomniejszonych wydruków możecie przygotować książeczkę, dekorację czy obraz. Możecie również przygotować podpisy równych przedmiotów i wydrukować je na papierze samoprzylepnym czy arkuszu do etykiet listowych, następnie przykleić nazwy do właściwych miejsc. Spędzicie mile chwile, a dziecko będzie miało okazję do utrwalania poznanych słów i ćwiczenia samodzielnego czytania.

Młody uczeń

Pierwsza klasa, pierwsze prawdziwe obowiązki i wybory. Na tym etapie dziecko zaczyna poznawać inny rodzaj satysfakcji ze swoich działań i odkrywa poczucie kompetencji. Odpowiednio motywowany uczeń, będzie pielęgnował swoją pracowitość i chciał się rozwijać.

4. Chwile chwały

Dobrym pomysłem na pielęgnowanie poczucia wartości naszego dziecka jest stworzenie rodzinnej kroniki. Albumu, który pomieści zdjęcia, wycinki ze szkolnej gazetki i dyplomy. Zdjęcia przechowywane w telefonie można wydrukować bezpośrednio na papierze fotograficznym HP SMS, a dyplomy i wycinanki zeskanować i wydrukować w wybranym formacie.

Najłatwiej taki album wykonać w dużym segregatorze. Bez trudu pomieści wiele pamiątek. Do takiej kroniki warto dodać szkolne newsy: możecie wydrukować ogłoszenie z elektronicznego dziennika o konkursie czy wycieczce, albo skorzystać z materiałów, które szkoły coraz częściej umieszczają w mediach społecznościowych, wiec tu znowu przyda się drukowanie od razu ze smartfona.

5. Duma

Siedmiolatek jak nikt inny na tym świecie potrafi być z siebie dumny, pomóżmy mu w tym. Czy pamiętacie, jakie zadanie w edukacji wczesnoszkolnej budzi wśród dzieci spore emocje? Wykonanie własnej książki. O tak, to moment, kiedy znudzenie omawianą lekturą zamienia się w ekscytację. Dlaczego?

Bo oto nasze dziecko w jednej chwili staje się kimś bardzo ważnym – autorem. Uznawanym przez innych i ważnym dla siebie samego, bo decyzyjnym w całym procesie tworzenia. Zaproponujcie swoją pomoc przy technicznych czynnościach. Pomóżcie przygotować projekty dziecka na komputerze i wydrukować by było jeszcze bardziej „na serio”. Własna książka, to cudowny sposób na rozwijanie bardzo wielu zdolności – od wyobraźni, przez zdolności językowe po manualne.

6. Jestem wartościowy

Przekonanie o własnej wartości jest dla dziecka bardzo ważne.  Możliwość zyskiwania coraz większej samodzielności, robienia rzeczy nowych i nowatorskich są dla dziecka bezcenne. Uczmy nasze dzieci mądrego korzystania z technologii. Pokazujmy, jak mogą wykorzystywać do nauki komputer, telefon, urządzenie wielofunkcyjne czy internet. Pomagajmy im się zaangażować.

Niech na lekcję przyniosą samodzielnie znalezione i wydrukowane informacje na omawiany temat. Niech mają możliwość zaprezentowania swojej pracy w nieszablonowy sposób. Uczmy dzieci korzystania z edytora tekstu czy tworzenia prezentacji. Na zajęcia z przyrody pozwólmy im zanieść wydrukowane zdjęcie eksperymentu, który przeprowadzały w domu. Tylko i aż tyle!

 HP w Oh!me 


Zdrowie

Pierwszą osobą, która się dowie, że zostałaś ofiarą przemocy, jesteś ty sama. Zobacz to, czego nikt inny nie widzi

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 września 2018
iStock/adl21

Żyjesz w związku, na pozór wszystko wydaje się normalne, ale ofiary przemocy domowej zdradzają jeden sekret: jeśli zastanawiasz się, czy to już przemoc, istnieje duża szansa, że jesteś jej ofiarą.

Mogłabym po raz kolejny przytoczyć opowieść kobiet, które doświadczyły przemocy, ale tak się składa, że pierwszą osobą, która się dowie, że jesteś maltretowana, jesteś ty sama. Zobaczysz to, czego nikt inny nie widzi. Pierwsze oznaki przemocy domowej nie są czymś, co w ogóle można zobaczyć. Pojawiają się na długo przed podniesieniem ręki lub złożeniem doniesienia na policji. Te znaki są subtelne, ciche i znane tylko tobie. To włączający się raz po raz alarm, który wydziela się w twoich instynktach i może być usłyszany tylko przez ciebie.

Obawiasz się reakcji partnera na daną sytuację bardziej niż samej sytuacji

Przykładowa sytuacja: wracasz z zakupami ze sklepu, podchodzisz do auta i widzisz, że w czasie robienia zakupów ktoś je zarysował i… uciekł. Sprawcy nie ma. Co czujesz? Frustrację i złość, czy może strach przed powrotem do domu i powiedzenie mężowi, co się stało? Kiedy wracasz, on krzyczy, awanturuje się, mówi, że to twoja wina, cały swój gniew kieruje na ciebie?

Jeśli żyjesz w nieustannym lęku na to, jak partner zareaguje na otaczający cię świat, nie poczujesz się przy nim bezpiecznie. Jeśli utknięcie w korku i przez to spóźnienie się na kolację jest dla ciebie mniejszym problemem niż reakcja partnera – zmierzasz w kierunku przemocy.

Nie denerwuje cię kłótnia z partnerem – to cię przeraża

W normalnym, zdrowym związku denerwujemy się, kiedy się kłócimy. Denerwujmy się, że osoba, którą kochamy, jest na nas zła albo my jesteśmy źli na niego, bo nie lubimy napięcia w związku.

Nie boimy się, że mógłby nas uderzyć w gniewie. Nie boimy się, że ucieknie i oszukuje nas tylko dlatego, że jest zły, albo robi coś innego, co byłoby równie szkodliwe emocjonalnie. Walka, choć nieprzyjemna, nas nie przeraża. Jeśli ciebie wizja awantury przeraża, to nie jest normalne.

Gdy się kłócisz, szukasz ucieczki

Instynkt podpowiada ci, że nie jesteś bezpieczna, kiedy zaczynacie się kłócić. Nie stajesz przed nim wyprostowana z pewnością swoich racji i zamiarem ich wyrażenia. Wręcz przeciwnie – kulisz się, kurczysz i w głębi umysłu już planujesz ucieczkę – ten mały dzwonek alarmowy może ostrzegać cię przed niebezpieczeństwem.

Nie ufasz

Zaufanie się buduje, ale można je łatwo stracić. Wiele związków rozpada się z powodu problemów z zaufaniem nie zdając sobie sprawy, że powtarzająca się strata zaufania jest formą nadużycia.

Jeśli żyjesz z kimś, kto domaga się twojego zaufania, sprawia, że czujesz się winna dając zbyt mało dowodów, że można ci ufać, być może zostałaś zmanipulowana lub wykorzystana emocjonalnie. Nikt nie wie, co myślisz o swoim partnerze z wyjątkiem ciebie, a jeśli nie możesz mu zaufać, to masz problem.

Czujesz się chwilami jak wariatka

Czy kiedykolwiek rozmawiałeś z kimś, kto próbował cię przekonać, że coś powiedziałaś, choć ty wiesz, że tak nie było? To strasznie irytujące.

Gaslighting jest formą nadużycia, która ma miejsce, gdy jedna osoba próbuje manipulować drugą osobą przez naginanie lub przekręcanie prawdy, aby wspierać swój własny punkt widzenia

To od ciebie zależy, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy zaczynasz czuć się jak wariatka, która nie wie, co mówi i co robi, czy wiesz, że twój partner celowo sprawia, że czujesz się w ten sposób?

Czujesz, że potrzebujesz jego opinii

Kiedy podejmujesz ważna dla siebie decyzję, pytasz partnera, co sądzi o twoim wyborze. Robisz to, ponieważ cenisz jego opinię i ją szanujesz. Jednak bez względu na to, co powie, zrobisz to, co dla ciebie jest najlepsze. To zupełnie normalne.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy pytasz partnera o wszystko, ponieważ wiesz, że jeśli czego mu nie powiesz, będzie na ciebie zły. Jeśli opierasz swoje życiowe wybory, karierę, to co na siebie założysz, co zjesz w restauracji od tego, co zasugeruje twój partner, to oznacza, że on ma nad tobą kontrolę. Kontrola może przerodzić się w przemoc.

Nie spotykasz się ze znajomymi

Spotykasz kogoś, zakochujesz się w sobie i chcesz spędzić z nim każdą sekundę. Ale zazwyczaj na chwilę wchodzimy do małego kokonu miłości, by wrócić wspólnie do prawdziwego świata. Przynajmniej tak to powinni wyglądać.

A jak jest u ciebie? Spotykasz się ze znajomymi? A może twój partner mówi: „I zostawisz mnie w piątkowy wieczór samego?” i ty zostajesz?

Wydaje ci się, że dokonujesz wyboru, że odmawiasz wyjścia w piątek, później w środę, kolejną sobotę, bo on tak bardzo prosi, żebyś pobyła z nim. Więc to nie jest nadużycie, prawda? Nieprawda, takie zachowanie samo w sobie nie jest przemocą, ale dużą wskazówką do tego, co może nadejść.

Jeśli powoli zrywasz więzy z rodziną i przyjaciółmi – twój partner cię izoluje.

Czujesz się winna. Cały czas

Jest to najbardziej wymowny sygnał, który mówi, że związek, w którym jesteś zmierza do przemocy.

Pierwszym narzędziem używanym przeciwko tobie przez partnera, jest kontrolowanie twoich uczuć, co sprawia, że nieustannie czujesz się winna. On jest nieszczęśliwy? To wina ofiary. Życie mu się nie układa? To też twoja wina. Nie dostał awansu? Wiadomo – twoja wina. Jesteś cały czas niewystarczająco dobra, za mało się starasz.

Przez lata mówiono, że dopiero, kiedy ktoś cię uderzy, możesz mówić o przemocy. Prawda jest jednak taka, że gdy on podniesie na ciebie rękę po raz pierwszy, ty już nie widzisz jasnego wyjścia z tego związku.

Do tego czasu on już zdążył ci skraść poczucie własnej wartości, przejął kontrolę nad twoim życiem i oddzielił cię od tych, którzy mogliby ci pomóc, że „po prostu odejść” nie jest już tak proste.

Dlatego, jeśli chcemy się chronić, musimy nauczyć się dostrzegać znaki ostrzegawcze, zanim będzie za późno.


Zobacz także

smoothie

Owocowe smoothie w mgnieniu oka? To proste, o ile wykorzystasz ten pomysł

8 super produktów żywieniowych, dzięki którym wzmocnisz kondycję swoich włosów

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej, obniżenie masy ciała o 10 proc., a tętnice będą zdrowsze