Zdrowie

Mięta kojarzy ci się jedynie z lekiem na ból brzucha? Błąd! Poznaj jej niezwykłe właściwości

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 sierpnia 2016
mięta
Fot. iStock / lzf
 

Ból brzucha, problemy trawienne? No jasne, herbata miętowa lub miętowe krople zawsze są pod ręką, by ulżyć w cierpieniu. Jeśli sięgasz po miętę jedynie przy okazji kłopotów gastrycznych, przyjrzyj się jej jeszcze raz, a z pewnością zaskoczy cię pożytecznymi właściwościami.  

Mięta dzięki orzeźwiającemu smakowi i zapachowi, szeroko wykorzystywana jest w przemyśle. Dodaje się ją do past do zębów, gum do żucia, napojów, słodyczy, różnorodnych pokarmów, aromat wykorzystuje do nasączania chusteczek i innych produktów użytku codziennego.

Dlaczego mięta jest tak cenna? Ta pospolita roślina porasta nie tylko ogrody, ale i rośnie dziko na łąkach więc jest szeroko dostępna. Pięknie pachnące zioło zawiera w swoich listkach olejki eteryczne, przede wszystkim odpowiedzialne za pobudzanie przepływu żółci oraz wspomaganie trawienia. Ale nie tylko.

7 powodów, dla których warto pić miętę każdego dnia 

1. Łagodzi nudności

To wiemy wszyscy i często z tego korzystamy. Olejki eteryczne zawarte w mięcie pieprzowej działają jako czynniki znoszące skurcze, zmniejszając napięcie mięśniowe dolnego odcinka zwieracza przełykowego oraz ułatwiając odbijanie się pokarmu. Uspokaja i rozluźnia układ pokarmowy, aby umożliwić żółci rozkładanie tłuszczów, i przemieszczać szybciej jedzenie w jelitach.

2. Ułatwia trawienie

Zaczyna już w ustach, gdzie aktywuje  ślinianki w naszej jamie ustnej oraz zwiększa produkcję żółci żołądkowej, a co za tym idzie wspomaga trawienie.

 Fot. Pixabay / betultiker / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / betultiker / CC0 Public Domain

3. Łagodzi biegunki

Garbniki zawarte w mięcie chronią wyściółkę jelit przed podrażnieniami oraz infekcjami i pomagają w łagodzeniu kurczowych bólów podczas rozwolnienia, spastycznych zatwardzeń, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy czy w chorobie Leśniowskiego-Crohna.

3. Ułatwia oddychanie

Badanie opublikowane w Journal of International Society of Sports Nutrition w 2013 roku podaje, że zdrowi mężczyźni przyjmowali 0,05 milimetrów olejku miętowego codziennie przez 10 dni. Po przeprowadzeniu testu wysiłkowego na bieżni przed i po spożyciu oleju, badacze stwierdzili, że olejek miętowy rozluźnia mięśnie oddechowe i pozwala na większą pojemność płuc, wentylacji i wyższe stężenie tlenu w mózgu.

5. Wspiera w walce ze zmęczeniem i depresją

Mięta pieprzowa działa relaksująco, łagodząc niepokój, nerwowość oraz napięcie. Można nacierać olejkiem skronie, zażyć kąpieli z jej dodatkiem lub po prostu usiąść z kubkiem gorącego naparu.

6. Pomoże przy przeziębieniu

Stosowana wewnętrznie, poprawia krążenie a poprzez rozproszenie krwi bliżej powierzchni ciała powoduje pocenie się. To jest przydatne, gdy biorą nas dreszcze, gorączka, przeziębienie lub grypa. Działanie ściągające oraz zmniejszające przekrwienie pomaga w złagodzeniu uczucia zapchanego nosa, oraz kataru. Olejek z mięty pieprzowej jest dodawany do inhalacji, a opary są wdychane w celu złagodzenia przeziębienia.

7. Łagodzi trądzik

Mięta zawiera witaminę A, która może przyczynić się do zmniejszenia w organizmie produkcję sebum, który powodują trądzik. Ponadto, mięta zawiera wiele antyoksydantów, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji.


 

źródło: www.powerofpositivity.compl.herbs2000.com


Zdrowie

Marzysz o płaskim i jędrnym brzuchu? Zastosuj porady, które ci w tym pomogą

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 sierpnia 2016
brzuch
Fot. iStock / ChesiireCat
 

Tak, płaski, twardy brzuch, który nie wzdyma się po każdym posiłku, to marzenie większości kobiet. Niestety, żadna z nas nie doczeka się samoistnego zarysu jędrnych mięśni pod skórą, jeśli tylko będziemy o tym marzyć. Nie łatwo osiągnąć cel, jednak gdy wiadomo co jeszcze robić poza wytrwałymi ćwiczeniami tej partii ciała, będzie łatwiej o sukces. Szczególnie jeśli dobre rady, przetestowane zostały przez ekspertów.

A nawet jeśli uparcie ćwiczysz i czekasz na sześciopak, a brzuch jak na złość uwypukla się poniżej linii pępka, można temu zaradzić.

6 sposobów, by uzyskać płaski brzuch

1. Pięć posiłków dziennie? Nie dla każdego

Uznaje się, że najzdrowsze dla zachowania sylwetki i zapobiegania napadom wilczego głodu jest spożywanie pięciu mniejszych posiłków w ciągu dnia. Jednak ten system nie u każdego się sprawdza, czasem więc lepiej postawić na eksperyment i jeśli wolisz mniej posiłków w ciągu dnia, nie ma powodu, by zmuszać się do większej liczby. Ale podczas gdy liczba posiłków nie ma znaczenia, ich rozmiar robi różnicę. Według naukowców z  Purdue University, największym problemem jest to, że ciągu ostatnich 30 lat, spożywane przekąski wzrosły z 360 kalorii aż o 580! Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętna kobieta funduje sobie każdego dnia dwie przekąski, przyjmuje prawie 500 dodatkowych kalorii dziennie. W ciągu zaledwie dwóch tygodni — nieważne jak „zdrowe” są, ale ile ich zjadamy — mogą przyczynić się do dodatkowych kilogramów. Pamiętaj, ile posiłków byś nie jadła, zawsze upewnij się, że masz na oku rozmiar i kaloryczność swoich porcji.

2. Nie bój się węglowodanów

Węglowodany niegdyś posądzane o złą robotę na rzecz figury, nie są wcale wrogiem, o ile nie zjadasz ich w nadmiarze. Tak czy inaczej, jeśli jesz więcej niż spalasz, niewykorzystane kalorie zamieni się w tłuszcz, który trafi do brzucha, niezależnie od rodzaju żywności, która kalorie dostarcza. Najzdrowszym źródłem energii są węglowodany z całych ziaren i surowych owoców i warzyw, ponieważ te dostarczają błonnik, składniki mineralne i witaminy. Unikaj wysoko przetworzonych węglowodanów rafinowanych, takich jak białe pieczywo, makaron, i ryż.

3. Białko serwatkowe nie tylko dla kulturystów

Według badań przeprowadzonych w Journal of Nutrition, uczestnicy, których dieta bogata była w białko serwatkowe przez 23 tygodni, mieli mniej tkanki tłuszczowej oraz mniejszą talię niż te, które spożywały białko sojowe. Aby odsłonić płaski brzuch raz na zawsze, spróbuj pić shake z białka serwatkowego raz dziennie, a zbudujesz masę mięśniową i przyspieszysz spalanie tłuszczu za pomocą ćwiczeń. Nie obawiaj się, jest ono suplementem naturalnym, bezpiecznym i łatwo przyswajalnym.

4. Jedz i pij przetwory nabiałowe, pomogą twojej sylwetce

Niedobór wystarczającej ilości wapnia w organizmie wyzwala uwalnianie związku o nazwie kalcytriol, który zwiększa produkcję komórek tłuszczowych. Jeśli chcesz mieć ich mniej, co wpłynie także na szczuplejszy i bardziej płaski brzuch, pij mleko, jedz jogurt lub rozsądne ilości sera.

5. Suplementy nie wyrzeźbią twojego brzucha

Większość magicznych pigułek spalających tłuszcz  to strata pieniędzy. Prawdą jest, że utrata tłuszczu powodowana przez suplementy jest niewielka. Najlepszym i jedynym sposobem, aby odkryć swoje mięśnie na stałe, jest zwrócenie uwagi na to, co jesz i jak ćwiczysz. Inaczej się nie da.

6. Ogranicz słodziki podczas chudnięcia

Nie ma bezpośredniego związku pomiędzy spożywania tych substancji słodzących i przybiera na wadze. Mimo to, niektóre badania wskazują, że bez dostarczania odpowiedniej ilości kalorii mózg oczekuje więcej żywności i powstaje powód do przejadania się. Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że napoje gazowane i sztuczne cukry mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, co skutkuje wyższym poziomem tłuszczu na brzuchu, poziomu cukru we krwi i cholesterolu. Najlepiej więc jest ograniczyć spożycie słodzików do rozsądnego minimum.


 

źródło: www.womenshealthmag.com


Zdrowie

Przesiądź się z auta na rower! Pięć powodów, dla których warto to zrobić!

Redakcja
Redakcja
12 sierpnia 2016
Fot. iStock/ Leonardo Patrizi

Miasta zaczynają nas męczyć. To nie opinia, lecz fakt – z badań jasno wynika, że coraz więcej Polaków i Polek marzy o… prostym wyjeździe na wieś, gdzie co rano będą wysłuchiwać odgłosów natury zamiast ryku przejeżdżających aut. Stanie w korkach to jedna z najpowszechniejszych przyczyn irytacji, a niedaleko za nim jest poczucie przytłoczenia. W miastach jest ciasno, brudno, głośno – a przynajmniej my tak myślimy. Gdy dojazd do domu z pracy trwa godzinę, a co rano szukanie miejsca do zaparkowania to piekło na ziemi, łatwo się zniechęcić do wszystkiego i zamarzyć o wielkim exodusie.

Postępująca urbanizacja to zjawisko, z którym zachodnie kraje walczą od wielu lat. Okazało się, że wspieranie infrastruktury rowerowej to jedna z lepszych metod, bo chociaż przesiadka na dwa kółka nie jest możliwa dla każdego, to przy wystarczająco szerokiej skali zmniejsza lub nawet eliminuje typowe miejskie problemy. Nadmierna emisja zanieczyszczeń, hałas, zagęszczenie ruchu, oblężona infrastruktura drogowa, a także problemy zdrowotne mieszkańców wywołane zarówno przez bezruch, jak i zanieczyszczone powietrze – temu wszystkiemu mogą pomóc przemyślane ścieżki rowerowe i bezpieczeństwo rowerzystów.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Bez paliwa

Samochód to koszty paliwa, przeglądów rejestracyjnych, napraw, a także – nie ma co ukrywać – mandatów, chociażby za złe parkowanie (patrz punkt 3). Rower też wymaga utrzymania, ale są to koszty 80-krotnie mniejsze. Przy czym warto zaznaczyć, że więcej pieniędzy wydaje się na rowery sportowe, np. górskie i szosowe, niż klasyczne miejskie.

Bez korków

Im większe miasto, tym lepiej jeździć rowerem. Wiele polskich miast nie było w stanie szybko się dostosować do zmian w procentowej liczbie ludności, a rezultatem są odizolowane osiedla, brak dróg dojazdowych i korki, korki, korki. Średnio rower przyśpiesza transport w mieście o jakieś 50%.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Darmowe parkowanie

Im głębiej w miasto, tym gorzej. Już nawet największe centra handlowe mają problem z pomieszczeniem wszystkich samochodów, a polowanie na odpowiednie miejsce w sobotę koło południa to proces żmudny i denerwujący. Rower natomiast można przypiąć praktycznie wszędzie, a coraz więcej dużych organizacji dba o specjalne parkingi dla rowerów. To bezcenne rozwiązanie.

Bez zanieczyszczeń

I to tych każdego rodzaju, włącznie ze świetlnymi i hałasem – tak, to też się kwalifikuje jako zanieczyszczenie! Silniki nie pracują, nie brudzimy powietrza i nie świecimy nikomu po oknie, jeżdżąc rowerem. 1 km przejechany rowerem to już średnio niemal 1 kg zanieczyszczeń w powietrzu mniej. Jazda rowerem produkuje dokładnie zero szkodliwych dla środowiska substancji.

Darmowy trening

Zdrowie mieszkańców jest, wbrew pozorom, w bezpośrednim interesie miasta, ale też oczywiście każdego z nas. Średnia utrata wagi po zmianie środka transportu na rower to 6 kg w przeciągu roku – a to bez wprowadzania diety ani żadnych dodatkowych treningów. Pedałowanie działa też zbawiennie na stawy, zwłaszcza kolanowe. Zdrowsi ludzie to zdrowsze miasto.


źrodło: legranbikes.pl

 


Zobacz także

Jak sobie radzić z uzależnieniem w rodzinie

Zaburzenia psychiczne - leczenie, test, rodzaje

Zaburzenia psychiczne. Na czym polegają i jak je leczyć?

Powiększone węzły chłonne. Sygnały, których nie wolno lekceważyć