Go to content

Masz łaskotki? To dobrze dla twojego zdrowia. Poznaj niezwykłe fakty dotyczące stóp

Fot. iStock / Alija

Stopy niosą nas przez całe życie, ale służą nie tylko poruszaniu się. Chyba każdy człowiek doświadczył uczucia łaskotania różnych części ciała. Najbardziej wrażliwe na takie bodźce są właśnie stopy, ponieważ znajduje się na nich ogromna liczba receptorów nerwowych. Gdy ktoś zostanie połaskotany z zaskoczenia w podeszwę stopy, natychmiast podkurcza nogi, choć reakcje na to bywają różne.

W czasie łaskotania wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, powodując radość i miłe odczucia. Jednak gdy są zbyt intensywne, za długie lub osoba jest nadwrażliwa na tego typu stymulację, zamiast przyjemności, pojawia się ból. Czy łaskotki mają jakiekolwiek znaczenie, poza tym, że bywają narzędziem „tortur” lub odwrotnie, powodują wybuch śmiechu?

Łaskotki mają znaczenie

Są naturalnym sposobem na budowanie więzi między ludźmi. Oczywiście dotyczy to bliskich sobie osób, jak np. w relacji rodzic — dziecko. Dzięki temu dzieci wiedzą, że dotyk rodzica jest miły, rodzi to zaufanie do nich. Łaskotki, a raczej ich brak, mogą mieć także inne znaczenie.

Podiatra dr Michael Nirenberg uważa, że brak łaskotek może wskazywać na problem receptorów nerwowych, spowodowanych przez choroby, takie jak cukrzyca, zapalenie stawów, niedobór witamin lub nieprawidłowego działania tarczycy. Może być to wskazówką do zwrócenia szczególnej uwagi na swoje zdrowie.

Garść ciekawostek o stopach

Skoro już wiemy, po co właściwie są nam łaskotki, warto poznać inne, ciekawe fakty dotyczące stóp:

Zapach stóp

Ich zapach rzadko kiedy jest neutralny dla ludzkiego nosa. Stopy posiadają 250.000 gruczołów potowych, wydzielających do 500 ml potu dziennie, co może powodować nieprzyjemny zapach. Kiedyś to miało przydatne znaczenie, gdy jaskiniowcy odszukiwali po pozostawianych przez nie śladach zapachowych zagubionych dzieci.

Kości

Stopy to bardzo pracowita część ciała, którą o podłoże uderzamy nawet 10 milionów razy w ciągu życia. Aby spełniały swoje zadanie, natura wyposażyła je w 26 kości, co oznacza, że w obu stopach znajduje się 1/4 wszystkich kości organizmu.

Skóra

Na stopach jest 20 razy grubsza niż na innych częściach ciała. Często przejawia tendencję do rogowacenia, szczególnie przy niewłaściwej pielęgnacji.

Największe stopy na świecie

Należą do Jeisona Orlando Rodriguez Hernandeza z Wenezueli. Ten 20-latek, jest rekordzistą Guinnessa w kategorii największych stóp u żyjącego człowieka. Jego stopy mają 40,1 centymetra długości (prawa) i 39,6 centymetra (lewa).

Rozmiar się zmienia

Według brytyjskiego College of Podiatry średni rozmiar buta jest obecnie dwa rozmiary większy niż w 1970 roku.


 

źródło: www.firstforwomen.com, odkrywcy.plwww.trener.pl