Lifestyle Zdrowie

Każdy ma ochotę na „chwileczkę zapomnienia”… Dajmy „chwili” – być „chwilą” i zajmijmy się tym co naprawdę istotne

Redakcja
Redakcja
11 lipca 2016
Fot. iStock / mihtiander
 

Nie dbamy o swoje zdrowie, mamy fatalne nawyki żywieniowe, kupujemy produkty z ogromną ilością cukru, z różnymi szkodliwymi substancjami. Stosunkowo mało wiemy, co jest zdrowe. Jemy za mało warzyw, za mało owoców, pijemy za dużo alkoholu, a 30 proc. naszego społeczeństwa niestety pali papierosy. Ogólnie rzecz biorąc powinniśmy natychmiast zmienić nasze nawyki zdrowotne, żebyśmy mogli cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Problemem nie są tylko fatalne nawyki, ale przede wszystkim brak ruchu. Z badań Akademii Wychowania Fizycznego wynika, że systematycznie spada poziom aktywności fizycznej, szczególnie wśród najmłodszych. Zaledwie 20 proc. Polaków regularnie uprawia sport, a ponad połowa społeczeństwa nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. To jeden z powodów, dla których coraz większy odsetek dzieci i dorosłych walczy z nadwagą i otyłością.

Z pewnością można zaklasyfikować to jako problem cywilizacyjny, globalny. Niestety, współcześnie dzieci i młodzież to pokolenie tabletów, smartfonów i innych urządzeń „smart”, więc musimy podejmować działania mające na celu zmianę nawyku, poprawę stanu własnego zdrowia i zdrowia bliskich np. różnego rodzaju programy zachęcające do uprawiania sportu.

Jak podkreśla, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorośli co najmniej 150 minut w tygodniu poświęcali na umiarkowaną aktywność fizyczną lub 75 minut na intensywną. W przypadku dzieci powinna być to co najmniej godzina dziennie.

Kluczowa jest edukacja, która powinna być praktykowana już na poziomie rodziny. To rodzice powinni edukować dzieci, bo stale powielane złe wzorce mogą skutkować tragicznie. Patrząc na problem braku edukacji w temacie zdrowego odżywiania i ruchu w domu możemy przypuszczać że nasze społeczeństwo pożre- dosłownie, konsumpcjonizm. Nikt z nas tego nie chce, ale mimo to każdy ma ochotę  na „chwileczkę zapomnienia”…. Dajmy „chwili” być „chwilą” i zajmijmy się tym co naprawdę istotne – czyli bycie lepszym od samego siebie.

W odpowiedzi na globalny problem braku ruchu, złego stanu zdrowia stawów i komfortu życia codziennego spieszy firma Zdrowe Stawy Sp. z o. o. prezentując bardzo konkretne rozwiązanie – produkt Hyalutidin HC Aktiv. Średnio co 3 polak narzeka na bóle stawów, a to z przesilenia, a to ze względu na wiek – powodów jest naprawdę mnóstwo. Ponieważ każdy jest inny Zdrowe Stawy Sp. z o. o. dostosowała produkt do potrzeb każdego. Dzięki specjalnie opracowanej formule płynu do picia produkt jest bezpieczny dla dzieci, osób starszych i diabetyków. Ponad to warto zwrócić uwagę na fakt, że jako jeden z nielicznych preparatów na rynku Polskim gwarantuje skuteczność i nie obciąża układu trawiennego, a to wszystko za sprawą przemyślanego składu preparatu, który zawiera naturalne składniki stanowiące budulec stawów. Według badań poprawę  zakresu ruchu i zmniejszenie bólu po zastosowaniu Hyalutidin HC Aktiv zadeklarowało aż 96,4% badanych.  Warto porzucić nieudane próby przywrócenia sprawności stawów i podejść konkretnie do problemu. Ale jak to w życiu bywa, wszystko samo się nie zrobi. Potrzeba trochę chęci i silnej woli.

Oto kilka wskazówek jak możesz wprowadzić zdrowe nawyki:

1. Przede wszystkim idź z duchem czasu, a raczej z duchem sezonu

Najwięcej witamin i odżywczych składników mają produkty sezonowe. Letnią porą doskonałym wyborem urozmaicenia codziennej diety są świeże koktajle owocowo-warzywne. Nie zawierają miliona kalorii, są smaczne i dostarczają niezbędne skł

2. Rozruszaj się

Nie ma tu mowy o wstawaniu z fotela i ponownym siadaniu przed TV. Stawy żyją tak długo jak nimi poruszamy – to bardzo cenna informacja którą warto wykorzystać we właściwy sposób. Letnia pora jest idealna na rower z przyjaciółmi lub solo. To również dobra pora, aby rozpocząć zdrowy nawyk aktywności na świeżym powietrzu. Nawet 30 min. spaceru dziennie, regularnie daje odczuwalne efekty.

3. Skorzystaj podwójnie… na skutkach ubocznych

Stosując preparat na stawy Hyalutidin HC Aktiv prócz skutecznej poprawy kondycji stawów możesz oczekiwać czegoś więcej…

Efektem „ubocznym” stosowania preparatu Hyalutidin HC Aktiv jest wyraźnie gładsza skóra, mniejsze zmarszczki, poprawa kondycji włosów oraz przyspieszenie ich wzrostu. To jedyny taki produkt w Polsce, który gwarantuje nie tylko skuteczność ale bezpieczne działanie.


Artykuł powstał we współpracy z zdrowestawy.net


Lifestyle Zdrowie

Ratunku! Jak przetrwać do urlopu?

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
11 lipca 2016
Jak przetrwać do urlopu?
fot. iStock/Eva Katalin Kondoros
 

Śnisz o piaszczystych plażach, a po przebudzeniu masz nadzieję, że to już czas upragnionego urlopu? Wakacyjny czas to jeden z tych trudniejszych w roku, kiedy nasza koncentracja na pracy jest bardzo niska. Nie pomagają w tym ani znajomi, co chwilę aktualizujący swoje socialmedia najnowszymi zdjęciami z tropików, ani żar lejący się z nieba. Przedurlopowy czas wcale nie musi być taki zły, wystarczy, że zastosujecie kilka naszych sztuczek!

Jak przetrwać do urlopu?

Walcz z upałami

Lato w mieście potrafi być naprawdę uciążliwe. Niektórzy utrzymują nawet, że temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza powinny być dozwolone tylko i wyłącznie poza obszarami miejskimi. Na to przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Zamiast narzekać, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Podstawą są oczywiście odpowiednie ubrania, które powinny być z lekkich, przewiewnych i naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i nie powodują dodatkowego pocenia. Pij dużo wody,  w upalne dni półtora litrowa norma zwiększa się do trzech litrów. Słodkie, gazowane napoje zastąp naturalnymi sokami, chłodną herbatą, orzeźwiającym naparem z mięty, kawą mrożoną i przede wszystkim wodą, której smak możesz urozmaicić owocami. Doskonałym sposobem na szybką ochłodę jest zmoczenie nadgarstków, twarzy i karku zimną, ale nie lodowatą wodą.

Najpierw koncentracja, potem czas wolny

Ponoć każde dziesięć godzin wakacji sprawia, że jesteśmy produktywniejsi o 8%. Pracodawca powinien więc docenić, że dzielnie pracujesz przed swoim urlopem – ty docenisz to później, gdy już wylądujesz na swojej wymarzonej plaży czy górskim szlaku. Bardzo wielu pracowników skarży się, że w czasie wolnego i tak myślą o pracy i łapie ich poczucie winy, bo nie zdążyli załatwić czegoś przed wyjazdem. Dlatego też zrób sobie przysługę i skup się na powierzonych ci zadaniach, tak abyś potem mogła się cieszyć słońcem i towarzystwem. Podziel swoje zobowiązania na cele najważniejsze, ważne i te, które możesz odłożyć na później. Działaj zadaniowo, nie rozpraszając się kolejną porcją świeżutkich zdjęć z Egiptu na Facebooku koleżanki.

Wprowadź małe zmiany

Wprowadź do swojego przedurlopowego życia przyjemne urozmaicenia! Wstań kwadrans wcześniej, zaparz ulubioną kawę lub herbatę, włącz pobudzającą muzykę i poćwicz kilkanaście minut przy otwartym oknie. Porcja endorfin z rana jest najlepszym prezentem dla samej siebie. Jeżeli na co dzień jeździsz do biura samochodem lub komunikacją miejską, tym razem wybierz rower.  Mobilna praca daje więcej możliwości, bo przecież zamiast kolejny dzień pracować z domu, możesz usiąść w swojej ulubionej kawiarni; to akurat same zalety – dobra kawa, klimatyzacja i ciągłe inspiracje w postaci przemykających przez kafejkę klientów. Zmień swoje nawyki lunchowe! Tym razem, zjedz go w pobliskim parku w formie pikniku, chociaż przez chwilę poczujesz się jak na wakacjach!

Podaruj sobie trochę lata w mieście

Miasta prześcigają się w coraz to nowszych atrakcjach dla mieszkańców, którzy nie wyjechali na lato. Koncerty, festyny, festiwale, a nawet plaże organizowane przy zbiornikach wodnych czy na podwórkach, które jeszcze nie tak dawno przyprawiały o dreszcze na samą myśl o przejściu obok. Lipiec i sierpień to ulubiony czas organizatorów eventów, może ponieść ich fantazja, a przy okazji sprawiają ogromną radość innym. Po kilku godzinach w biurze, powinnaś podarować sobie odrobinę rozrywki. Sprawdź, co akurat odbywa się w twoich okolicach. Może trafisz na koncert swojego ulubionego zespołu lub święto oscypka, który ma smak dziecięcych wakacji? Informacji najlepiej szukać na facebookowych stronach urzędów miast czy tych specjalnych, eventowych wyszukiwarek.

Jak przetrwać do urlopu?

fot.iStock/South_agency

Wybierz się w podróż kulinarną

Nie musisz być drugą Magdą Gessler, żeby urządzić sobie małą wycieczkę w swojej kuchni! Wybierz najprostsze przepisy z kraju, który zaraz masz odwiedzić lub tego, o którym marzysz w danej chwili. Gotowanie to idealna okazja do spotkania z przyjaciółmi lub rodzinnego obiadu, na który nie miałaś czasu od kilku tygodni. Przed urlopem powinnaś sprawiać sobie przyjemności i przebywać w gronie ludzi, których naprawdę lubisz. Jeżeli jednak wypróbowanie nowego przepisu napawa cię ogromnym lękiem o późniejszy stan kuchni, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe foodtrucki. Street food to nie tylko moda, ale przede wszystkim doskonała okazja na poznanie zupełnie innych smaków z całego świata! Błędnie myśli się, że foodtruck to przede wszystkim burgery i frytki. Jeżeli będziesz miała szczęście, trafisz na przysmaki z dowolnego miejsca na świecie!

Wypoczywaj aktywnie

Rolki, rower, tenis, bieganie, a może basen? Latem łatwiej nam się zmobilizować do aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać, że nie każda pora jest na nią dobra. Przebywając za długo na słońcu w czasie upału, możemy nabawić się udaru lub po prostu znacznie osłabić organizm, a nie tego chcemy. Dlatego też wybieraj pory popołudniowe lub wczesny poranek. Największą popularnością cieszą się otwarte baseny, które są o wiele bezpieczniejsze od kąpielisk na jeziorach, stawach czy rzekach. Jakikolwiek sport wybierzesz, miej na względzie swoje zdrowie i bezpieczeństwo! I zawsze miej przy sobie wodę lub napój izotoniczny, który jeszcze lepiej nawodni organizm.

Głowa do góry! Przetrwamy do urlopu!


Lifestyle Zdrowie

Opalanie bez zmarszczek i przebarwień. 8 zasad bezpiecznego korzystania ze słońca

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lipca 2016
Fot. iStock / 101dalmatians

Opalanie kojarzy się nam z długimi chwilami przyjemności na plaży czy też we własnym ogrodzie. Chłodzące napoje, ciekawa lektura i coś miękkiego, na czym wyciągniemy się spragnione gorących promieni słonecznych. Opalanie ma swój niewątpliwy urok, choć nasza skóra nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce. Poza cudownym relaksem i zdrową opalenizną podczas mądrego opalania, usprawnimy syntezę witaminy D, oraz polepszymy samopoczucie.

Niestety, jeśli machamy ręką na potencjalne zagrożenia, wylegujemy się długie godziny na pełnym słońcu bez zabezpieczenia skóry, kłopoty mogą nadejść szybciej niż podejrzewamy.

Kłopoty skóry po nielimitowanym opalaniu

Najpowszechniejszą, niechcianą konsekwencją zamiłowania do nadmiaru słońca, jest poparzenie słoneczne. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że to tylko „takie tam” zaczerwienienie i jutro, najpóźniej pojutrze zejdzie. Niestety poparzenia słoneczne boli oznaczają pojawienie się stanu zapalnego w zaczerwienionych tkankach, a uszkodzeniu ulega zarówno DNA jak i RNA skóry. Mało kto wie, że pięciokrotne mocne oparzenia skóry w krótkich odstępach czasu aż dwukrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka. Ponadto nadmiar promieni słonecznych wysusza skórę, wpływa na jej przedwczesne starzenie i wystąpienie zmarszczek, oraz przebarwień, które trudno jest później usunąć. Innymi objawami fotostarzenia są poszerzone naczynka krwionośne, obszary ścienienia skóry o nieregularnym kształcie, brunatne plamy, bruzdy.

8 zasad bezpiecznego opalania

1. Odpuść sobie opalanie w godzinach 11.oo-15.00

Nawet, jeśli korci cię myśl, że przy silnym słońcu opalisz się szybciej i mocniej, naprawdę wiele ryzykujesz. W tych godzinach promieniowanie jest najsilniejsze i czyni najwięcej szkód w skórze. Proces nabierania letniego kolorytu skóry, potraktuj jak dłuższy plan działania, w bardziej bezpiecznych godzinach.

2. Korzystaj z kosmetyków z filtrem

Dawno już minęły czasy, gdy kobiety opalały się masowo smarując ciało oliwką bambino, bo im bardziej było natłuszczone, tym lepiej chwytało promienie słoneczne. A dla zdrowia należy robić odwrotnie – bezpiecznie dawkować promieniowanie trafiające w skórę, poprzez zastosowanie kosmetyków z filtrem. One mają za zadanie zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zapobiec powstawaniu przebarwień.

Kosmetyki z filtrami dzieli się na 2 duże grupy: związki chemiczne i fizyczne. Dzieci, przed ukończeniem 6 miesiąca życia należy chronić kosmetykami zawierającymi filtry fizyczne (np. kosmetyki z tlenkiem cynku oraz dwutlenkiem tytanu). Starsze dzieci, szczególnie te, które ukończyły 2 rok życia, powinny stosować kosmetyki zawierające filtry fizyczne jak i filtry chemiczne.  Dla dzieci, oraz osób o jasnej karnacji przeznaczone są kremy z SPF 50, najlepiej wodoodporne. Osoby które opalają się na brązowo i mają ciemniejszą karnację, mogą zacząć od SPF 30 lub 40, a później zejść na niższy stopień ochrony (np. SPF 20, 15).

Pamiętajcie także o ponownej aplikacji kosmetyków, szczególnie po kąpieli. Warto wiedzieć, że kosmetyk wodoodporny zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie, a kosmetyk extrawodoodporny zachowuje swoje właściwości przez 80 minut przebywania w wodzie.

Fot. iStock / paultarasenko

Fot. iStock / paultarasenko

3. Kosmetyki nakładaj mądrze

To ważne, by kosmetyk nałożyć na skórę odpowiednio wcześniej, by miał on czas na zadziałanie, zazwyczaj 20‒30 minut przed ekspozycją na słońce. Ponawiajcie aplikację na skórę po ok 2 godzinach opalania i smarujcie nim nie tylko ciało wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, ale i pod strojem kąpielowym czy ubraniem, ponieważ promieniowanie UVA przenika także przez materiał. Nie omijajcie okolic małżowin usznych i ust, szczególnie podatnych na oparzenia.

4. Noś kapelusz i okulary

Pamiętaj, że słońce może negatywnie wpływać także na kondycję włosów i wzroku. Przesuszone, łamiące się włosy mogą smutną pamiątką po łączeniu kąpieli w morzu i braku ochrony przed słońcem. Problemy ze wzrokiem, bóle głowy będą skutkiem noszenia okularów przeciwsłonecznych bez sprawdzonego filtra, ponieważ za uszkodzenie wzroku odpowiedzialne jest promieniowanie UVB, , a UVA pochłania soczewka oka.

5. Chroń i obserwuj znamiona

Znamiona powstają w wyniku nieprawidłowości w procesie tworzenia się barwnika w naskórku. Ponieważ pod wpływem promieni słonecznych zmienia się ilość barwnika w naskórku, należy bezwzględnie chronić znamiona i tzw. „pieprzyki” przez słońcem. Chrońcie je najwyższymi filtrami, możecie także zaklejać te większe, bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych, okrągłymi plasterkami. Jeżeli widoczna jest zmiana zabarwienia, powiększenie się czy krwawienie, a także czerwona obwódka wokół znamienia, należy zgłosić się do lekarza. Długotrwała ekspozycja na słońce przyczynia się do powstawania raka skóry.

Fot. iStock / mediaphotos

Fot. iStock / mediaphotos

6. Składniki fotouczulajace wykluczają opalanie

Niektóre kosmetyki i leki maja w składzie substancje chemiczne, które pod wpływem promieniowania UV powodują niekorzystne reakcje skórne, np. zaczerwienienie, pieczenie oraz pęcherze. Należą do nich niektóre leki antydepresyjne, antykoncepcyjne i przeciwcukrzycowe. Opalaniu nie sprzyjają także kosmetyki i czy herbaty ziołowe, w składzie których znajdziemy dziurawiec, melisę, nagietek, arnikę, rumianek.

7. Beta-karoten przyjacielem skóry

Beta-karoten pomaga osiągnąć ładniejszy, zdrowszy odcień skóry i przedłużyć opaleniznę. Wykazuje on działanie ochronne przed promieniowaniem UV, nasila produkcję pigmentu oraz chroni przed działaniem promieni ultrafioletowych. Można przyjmować suplementy z beta karotenem, ale jest łatwo dostępny i przyswajalny w naturalnej postaci owoców i warzyw: dyni, brzoskwiniach, morelach, pomidorach, papryce, marchwi, pomarańczach, brokułach, fasolce szparagowej i wielu innych.

8. Ukojenie po opalaniu

Nawet, jeśli to już się wydaje działaniem po fakcie, jest równie ważne dla kondycji cery, jak zabezpieczenie podczas opalania. Preparaty zawierające pantenol, witaminy E i A, aloes, mentol, alantoinę i lanolinę załagodzą powstałe podrażnienia i pomogą skórze w szybszej regeneracji po intensywnym opalaniu.


źródło: www.if.pw.edu.plhellozdrowie.pl


Zobacz także

Niezadowolony związek. Nie walcz o człowieka, zawalcz o miłość

6 przykazań hygge na spędzenie Świąt w dobrej, przyjaznej atmosferze

Konkurs „Marzenia są po to, by je spełniać”