Go to content

Jak wybrać dobry materac? Obalamy mity i odpowiadamy na pytania

Fot. iStock / baytunc

Materac – niby przedmiot oczywisty, a jednak po latach egzystencji w rzeczywistości tapczanów i rozkładanych wersalek, jego zakup przysparza nam nieco kłopotu. Bo okazuje się, że młodzi ludzie meblując swoje pierwsze lub kolejne „M” niekoniecznie mają kogo o radę zapytać. Jak grzyby po deszczu wyrastają złote porady rodem z sypialnianego horroru. Bo kto nie słyszał, że najzdrowszy materac to taki twardy (dobry dla kręgosłupa) albo, że wręcz przeciwnie, im bardziej miękko tym bardziej komfortowo?

Dlatego obalamy mity i odpowiadamy na najbardziej popularne pytania dotyczące zakupu materaca. Z materacowymi mitami rozprawi się Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy Janpol.


Mit nr 1: Najzdrowszy dla kręgosłupa jest twardy materac. OBALAMY!

Twardość materaca zawsze powinna być dostosowana do osoby, która będzie na nim spała. A wybór zależy przede wszystkim od masy ciała (im lżejszy śpiący, tym materac może być bardziej miękki). Wszystko w trosce o odpowiednie podparcie śpiącego (i odpoczywającego) ciała. Wystarczy przemyśleć to pod kątem logiki – im więcej waży dana osoba, tym większy nacisk spowoduje jej ciało na materac.

Tomasz Goc
Twardy materac nie dopasowuje się do kształtów ciała. Powoduje uciski w takich miejscach jak pas biodrowy i obręcz barkowa. Utrudnia to przepływy w organizmie, może powodować drętwienia, przez co często będziemy zmieniać pozycję w łóżku, a rano będziemy niewypoczęci. Materac musi być odpowiednio dobrany. 

Mit nr 2: Im więcej sprężyn w materacu, tym lepsze wsparcie dla naszego ciała. PRAWDA – POTWIERDZAMY!

IM WIĘCEJ, TYM LEPIEJ! Jeżeli wybieramy materac sprężynowy, ilość sprężyn bezpośrednio przekłada się na odczuwany komfort snu. Odpowiednie sprężyny np. kieszeniowe (260 sprężyn /m2), multipocket (500 sprężyn /m2) czy Zigarre (1000 sprężyn /m2) połączone z odpowiednim surowcem uzupełniającym – gwarantują idealne dopasowanie się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn, tym lepiej „pracuje” materac, a my wygodniej śpimy.

Mit nr 3: Materac sprężynowy zawsze jest tym najlepszym, nie ma wygodniejszych. OBALAMY!

Nawet sprężyna sprężynie nierówna. A wśród nich wyróżniamy „tradycyjne” materace bonnellowe i bardziej nowoczesne – „kieszeniowe”. W chwili obecnej olbrzymią sympatią śpiących królewien i królewiczów cieszą się materace lateksowe! Dziś, dobry materac jest przedmiotem dość zaawansowanym technologicznie i nigdy nie należy mylić go z „gąbką” w pokrowcu.

Pytanie: Czym różnią się materace bonnellowe od kieszeniowych?

MATERAC BONNELOWY MATERAC KIESZENIOWY

 www.janpol.pl-ikar-1

 www.janpol.pl-ariadna-0

Jak widzicie te typy materaców różnią się. Bonnelowy – to taki, w którym występuję po prostu warstwa sprężyn, kieszeniowy natomiast każdą sprężynkę ma „schowaną” w malutkiej przegródce. Mówi się, że bardziej komfortowe podparcie oraz zdolność do dopasowania się do ciała mają materace kieszeniowe. Ponieważ każda sprężyna może pracować niezależnie od reszty. To zdecydowanie lepszy wybór dla dwojga. Wtedy słodki ciężar drugiej połówki będzie zdecydowanie mniej wpływał na komfort snu drugiej, lżejszej osoby.

Mit nr 4: Lateks nie oddycha. OBALMY !!!

www.janpol.pl-lateksowe-0

Lateks jest materiałem  powstającym z mieszaniny naturalnego mleczka kauczukowego z syntetykiem (w proporcjach z reguły 20% do 80 %). (Co ciekawe sam „surowy” lateks naturalny może być silnie alergizujący), dlatego w procesie produkcji lateksowej pianki dodaje się specjalne substancje, które niwelują tę właściwość – dzięki czemu można je wykorzystywać w bezpieczny sposób nawet w materacach dla dzieci. Lateksowe materace są bardzo elastyczne, sprężyste, świetnie oddychające, są nieprzyjaznym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Materace lateksowe charakteryzują się wysoką elastycznością i doskonałą przepuszczalnością powietrza. Dopasowują się do kształtu ciała zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek. Jednocześnie nie odkształcają się trwale i zachowują swoją pierwotną formę. Porowata struktura lateksu umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, a co za tym idzie właściwą gospodarkę wodną organizmu. Zapobiega to poceniu się w czasie snu i ma właściwości antybakteryjne.

Mit nr 5: Nie opłaca się kupować droższego materaca, lepiej często wymieniać – to bardziej higieniczne. OBALAMY!

Tomasz Goc
Bazując tylko na cenie materaca, nie otrzymamy takiego komfortu, jakiego potrzebuje nasze ciało. Surowce, które gwarantują podparcie ciała na całej długości, dopasowanie do kształtu ciała czy antyalergiczne właściwości – są po prostu droższe. Przekrój cenowy materacy jest tak duży, że naprawdę każdy jest w stanie znaleźć coś na swoją kieszeń, nie rezygnując przy tym z komfortu snu. 

Pytanie do eksperta: Materac powinno się dobierać w zależności od wagi. Co z materacami do podwójnych łóżek?

Tomasz Goc
Zdecydowanie tak. Nawet nie sama waga, ale proporcje wagi do wzrostu, gdyż nacisk punktowy na materac może być większy lub mniejszy. Osoby cięższe powinny mieć materac o większej elastyczności, nieco twardszy, aby zbytnio się w nim nie zapadały. Osoby lżejsze mają nieco większy wybór, powinny unikać materac zbyt twardych, aby uniknąć ucisków punktowych.

Do łóżek podwójnych można wybrać jeden duży materac, jeśli preferencje obu osób są podobne. W innym przypadku można zdecydować się na dwa oddzielne materace pojedyncze, dopasowane do potrzeb indywidualnie. Ilość rodzajów materacy na rynku daje swobodną możliwość dobrania materacy dla „niej” i dla „niego”. Aby mieć jednorodną powierzchnię bez tzw. „przerwy” pomiędzy materacami można łóżko wykończyć materacem posłaniowym, tzw. topperem. Dodatkowo poprawi to komfort snu, jak i będzie stanowić zabezpieczenie przed materacem bazowym. 

„Mit” nr 6: Przed zakupem materac powinno się przetestować przez min 15 minut. POTWIERDZAMY!

Zdecydowanie warto to zrobić! Nie ma innego sposobu na sprawdzenie, czy naprawdę będzie nam wygodnie. Nie dość, że warto na to poświęcić 15 minut, to jeszcze koniecznie trzeba się położyć. Dlaczego? Podczas siedzenia ciężar ciała zupełnie inaczej się rozkłada, materac będzie się uginał pod nami mocniej niż w pozycji leżącej. Nawet jeśli finalnie upatrzyliście już promocję na stronie producenta, albo korzystną cenę dostawy w zamówieniu internetowym – poświęćcie jedno popołudnie na… leżenie :). W końcu dobrze wybrany materaca ma posłużyć ładnych kilka lub kilkanaście lat!

Mit nr 7:  Niemowlę jest lekkie, prosty piankowy materac w zupełności wystarczy. OBALAMY!

Tomasz Goc
I tak, i nie. Oczywiście masa niemowlęcia jest niewielka. Jednak należy pamiętać, że materac np. lateksowy jest o wiele bardziej przyjaznym środowiskiem dla malucha. Jego porowata struktura pozwala na lepszą cyrkulację powietrza. Jest bardziej elastyczny i sprężysty. To na pewno argumenty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie materacyka dla niemowlęcia. 

Pytanie do eksperta: Na jak długo wystarczy „dobry” materac? Jak ocenić, czy materac jest jeszcze dobry?

Tomasz Goc
Materac nie powinien być zniekształcony, powierzchnia powinna być równa. Jeżeli będziemy dbać o materac, odwracać go regularnie, będzie on współdziałał z odpowiednio dobranym stelażem, posłuży nam przez wiele lat. Należy pamiętać, że materac przez lata gromadzi nasz pot i kurz z otoczenia. Mimo prania pokrowca (jeśli jest taka możliwość), wnętrza nie jesteśmy w stanie „wyprać”. Musimy mieć świadomość, że jego wymiana bywa konieczna ze względów czysto higienicznych. Tak jak wymieniamy ubrania, sprzęt RTV i AGD w domu, konsument powinien nauczyć się tego samego nawyku, jeżeli chodzi o materac. To bezsprzeczna kwestia zdrowia, wypoczynku i komfortu. 

Na trudne pytania, specjalnie dla was odpowiedział

logo

 „Wiemy, jak zrobić dobry materac – robimy je dla Was już od 25 lat”