Go to content

Pielęgnacja posłoneczna – odżywianie i nawilżanie skóry opalonej

opalanie
Fot. iStock / RossHelen

Lato jest idealnym czasem, kiedy możemy skorzystać z uroków słonecznych dni, oraz opalić się choć odrobinę. Słoneczny dotyk sam w sobie nie jest zły. To fantastyczna możliwość relaksu na świeżym powietrzu, nadania skórze zdrowszego kolorytu, a także usprawnienie syntezy witaminy D, na której niedobór cierpi przez większość roku wielu Polaków.

Ale nie można mówić jedynie o pozytywach płynących z umiarkowanych kąpieli słonecznych. Każda z nas słyszała o zagrożeniach płynących z nadmiernego opalania, które może skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami – poparzeniami słonecznymi, nadmiernym wysuszeniem skóry, jej przedwczesnym starzeniem, pojawieniem się przebarwień, poszerzonych naczynek krwionośnych. Z kolei zaczerwienienie i nieprzyjemne pieczenie,jest efektem powstania stanu zapalnego w tkankach, uszkodzenia DNA jak i RNA skóry. To z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym czerniaka.

Zamiast czekać na kłopoty, zapobiegaj ich wystąpieniu 

Jest kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać, by opalanie nie stało się przyczyną zdrowotnych i kosmetycznych problemach:

  • Opalaj się przed godziną 11 oraz po godzinie 15.
  • Zawsze korzystaj z kosmetyków z filtrem.
  • Korzystaj z kapelusza oraz okularów z filtrem.
  • Chroń znamiona przed opaleniem.
  • Jedz warzywa i owoce z beta-karotenem, który chroni słońce i przedłuża opaleniznę.

Pielęgnacja posłoneczna to obowiązek dla zachowania pięknej i zdrowej skóry

Pielęgnacja całego ciała po opalaniu jest tak samo konieczna, jak stosowanie odpowiednich kosmetyków przed opalaniem. Należy odpowiednio nawilżyć oraz odżywić skórę, by przyspieszyć regenerację i dodaj jędrności po kąpieli słonecznej.

Warto pamiętać o 4 krokach w pielęgnacji, które sprawdzą się idealnie po opalaniu:

1. Prysznic

To podstawa oczyszczenia i wstępnego nawilżenia skóry. Chłodny strumień wody przyniesie ochłodę i ulgę ciału, jeśli słońce przypiekło zbyt mocno. Dzięki niemu ze skóry pozbędziesz się również potu, resztki kosmetyków oraz zanieczyszczeń, które pojawiają się po kilku godzinach nawet nieruchomego plażowania.

2. Nawilżajacy, kojący balsam 

Dzięki pozostawieniu na skórze delikatnej warstwy odżywczego, lekkiego balsamu do ciała, złagodzisz negatywne skutki działania promieni słonecznych. Balsam ukoi podrażnienia i zapobiegnie jej nadmiernemu złuszczeniu, pomoże zachować jej elastyczność i sprężystość. Pomoże również wydłużyć trwałość opalenizny. Pamiętaj, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości kosmetyku, ponieważ niewchłonięty nadmiar może zabrudzić ubranie lub pościel, a poza tym, skóra przyswaja jedynie określoną ilość składników. Koniecznie nałóż ponownie kosmetyk na noc, wtedy skóra lepiej się regeneruje.

3. Maseczka na twarz 

Skóra twarzy jest delikatna i szybciej widać na niej działanie promieni słonecznych, więc wymaga ona szczególnej troski o nawilżenie.

4. Nawilżaj ciało od wewnątrz

Samo nakładanie na twarz i ciało kosmetyków nawilżających, nie zaspokoi wszystkich potrzeb przesuszonej skóry. Intensywne nawilżanie ma miejsce w głębokich warstwach skóry, do których musisz dostarczyć wodę od wewnątrz, czyli wypijać od 1,5 do 2 litrów wody. Jedz również owoce i warzywa, które zawierają duże ilości wody, takie jak np. arbuz, melon, jabłko, ananas, pomidory, kalafior, ogórek, cukinia i wiele innych.

Podjęcie tych działań z wykorzystaniem wysokiej klasy, jak najbardziej naturalnych kosmetyków, poprawi stan skóry po opalaniu, oraz pozwoli cieszyć się jej zdrowiem i opalenizna długi czas.