Zdrowie

Jak pohamować nadmierny apetyt? Znajdź przyczynę podjadania

Blonde & Brunette
Blonde & Brunette
12 października 2016
przekąski
Fot. iStock / Choreograph
 

Często podjadasz? Dopadają Cię tzw. zachcianki? Zazwyczaj wtedy sięgasz, pewnie, po coś słodkiego lub coś do pochrupania… Niby zwykła przekąska między posiłkami. Często jednak to właśnie ona, jest powodem braku efektów w odchudzaniu. Podjadanie między posiłkami i brak kontroli nad ilością dostarczanych kalorii, może sprawić, że Twoja dieta jest na marne. Jedna „niewinna” przekąska, może dostarczyć nawet 500 kcal dodatkowo! Zjedzona w chwilę, a żeby ją spalić potrzebujesz solidnego 1,5 godzinnego treningu…

Jeśli lubisz podjadać to wybierz przekąski, które zaspokoją Twój apetyt, a które jednocześnie będą zdrowe. Ponadto zastanów się, jaka jest przyczyna Twoich nagłych napadów głodowych i staraj się ją wyeliminować. Może podjadasz, bo się nudzisz i stało się to Twoim nawykiem? A może to wina Twojej diety, która jest źle zbilansowana, albo najzwyczajniej dostarcza Ci za mało kalorii, przez co nie czujesz sytości? Kolejną przyczyną mogą być niedobory witamin lub minerałów w Twoim organizmie. Częsta ochota na słodycze może być związana z niskim poziomem magnezu lub anemią.

Główne przyczyny „napadów” na słodycze:

1. NIEDOBORY
Organizm to świetnie działająca maszyna, która potrafi sama się naprawiać i w tym celu zrobi wszystko! Kiedy brakuje nam witamin lub minerałów nasz organizm upomina się o nie bardzo głośno, dając nam szereg różnych znaków. Jednym z nich jest zwiększony apetyt. Często przyczyną apetytu na słodycze jest niedobór magnezu lub anemia.

 2. NISKOKALORYCZNA DIETA
To dokładnie tak jak z efektem jojo (więcej: ->klik<-). Po prostu jeśli ciągle się odchudzasz, jesz bardzo mało i tym samym nie dostarczasz odpowiedniej ilości kalorii do organizmu przez dłuższy czas, to Twój organizm domaga się jedzenia. Domaga to nawet mało powiedziane – zazwyczaj zjadasz wszystko oczami i czekoladę jesteś w stanie wciągnąć jedną dziurką od nosa. Pamiętaj! Jeśli się odchudzasz to rób to z głową – diety o bardzo niskiej kaloryczności przez dłuższy czas są bardzo wycieńczające dla organizmu. Po drugie warto co jakiś czas robić przerwy tzn jeść więcej (ale zdrowych rzeczy), aby uzupełnić niedobory i ponownie stopniowo wrócić do ujemnego bilansu kalorycznego.

3. DIETA ŹLE ZBILANSOWANA
Ciągle ten bilans i bilans… Jak nie ma bilansu to nie będzie efektów. Bilans jest ważny i w diecie, i w życiu.W każdym razie jeśli w Twojej diecie jest przewaga węglowodanów, w tym głównie cukrów prostych takich jak owoce, białe pieczywo, cukier to ochota na „coś słodkiego” będzie Ci towarzyszyć znacznie częściej. Jest to związane z wyrzutem insuliny. Zadbaj o to, aby w Twojej diecie było dużo produktów białkowych, które charakteryzują się dużą sytością, warzyw, ponieważ są bogate w błonnik oraz produktów pełnoziarnistych. Staraj się jeść w miarę równych odstępach czasowych. Przyzwyczaj swój organizm do regularnego odżywiania, aby uniknąć napadu głodu.

4. STRES
Stres to ogromny wróg naszego organizmu. Każdy reaguje na niego inaczej. Jednak problem podjadania jest dosyć powszechny. Niestety wszystko tkwi w Twojej głowie i trzeba umieć sobie z tym poradzić. Więcej na ten temat i o tym, jak sobie ze stresem radzić pisałyśmy tutaj:->klik<-
5. UZALEŻNIENIE OD CUKRU
To działa jak błędne koło – im więcej słodyczy tym większa na nie ochota. Cukier aktywuje w naszym mózgu ośrodki odpowiedzialne za uczucie przyjemności. Związane jest to ze podwyższeniem się stężenia dopaminy. O uzależnieniu od cukru tez trochę pisałyśmy. to jeden z ważniejszych tematów, więc warto poczytać: ->klik<-
 
6. NUDA!
Nasz organizm traktuje jedzenie jako nagrodę i rozrywkę. Często nieświadomie,kiedy się nudzimy spożywamy więcej kalorii. Kiedy dopada Cię ochota na przekąskę, a nie nadeszła jeszcze pora na kolejny posiłek, to spróbuj się czymś zająć np idź pobiegać, albo poczytać naszego bloga – tylko może lepiej nie ten dział z przepisami, bo to może pogorszyć sytuację 😀

7.  ZMĘCZENIE
Sen jest ważny! To również jest związane z bilansem, o którym pisałyśmy wyżej. Zmęczony organizm potrzebuje energii, więc domaga się większej ilości kalorii.
Podsumowanie:
Ważne żeby jeść posiłki o zaplanowanych porach i w przerwie między nimi nie jeść dodatkowych przekąsek. Twój organizm przyzwyczaja się do stałego rytmu odżywiania. Jeśli jesz regularnie to wie, kiedy dostanie kolejny posiłek i z czasem zazwyczaj właśnie w tych porach odczuwasz głód. Dodatkowe podjadanie zaburza ten rytm, nie pozwala na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, co tym samym zwiększa Twój apetyt.

 

Blonde & Brunette


Zdrowie

Jak znaleźć czas na sport?

Blonde & Brunette
Blonde & Brunette
21 listopada 2016
 

Aktywność fizyczna to najskuteczniejszy eliksir młodości. W połączeniu z racjonalną dietą jest receptą na zdrowie, dobre samopoczucie i świetny wygląd. Jego wpływ na kondycję fizyczną oraz psychiczną jest zbawienny. Tylko, jak w tym ferworze pracy i obowiązków znaleźć na niego czas?

USTAL PRZYCZYNĘ BRAKU CZASU:

Zastanów się, czy na pewno to kwestia baraku czasu, czy może lenistwa? Zazwyczaj osoby chcące zmienić coś w swoim stylu życia, często „wymigują się” różnymi wymówkami. Jedną z najczęstszych jaką można usłyszeć to: „Nie mam czasu”. Czy nie jest po części tak, że wymówki są usprawiedliwieniem niechęci do zmiany, a może brakiem odwagi? „Zacznę od poniedziałku, jutro, po wakacjach, po weekendzie, po świętach, w przyszłym tygodniu, NIGDY.” Boimy się zmian, boimy się wyjścia ze strefy komfortu, wypróbowania NOWEGO kosztem STAREGO.

 

www.blondbrunettes.pl

Kilka prostych wskazówek:

  1. USTAL DNI TRENINGOWE I GODZINY

To zdecydowanie podstawa systematyczności i organizacji. Zaplanuj swój tydzień. Ustal w jakie dni ćwiczysz. Znajdź przynajmniej trzy dni w tygodniu na sport. Zgraj treningi najlepiej tak, by wybierać się na nie prosto po zajęciach. Często po powrocie do domu ciężko jest się zmotywować do wyjścia. W końcu tyle obowiązków i rzeczy do zrobienia…

  1. ZAPLANUJ TRENINGI

Przygotuj sobie rozpiskę na każdy dzień. Ustal co danego dnia trenujesz, nad czym chcesz popracować. To pozwoli Ci usystematyzować Twoje treningi. W końcu chyba nie odpuścisz treningu pośladków?

  1. ZNAJDŹ SIŁOWNIĘ/ KLUB FITNESS NAJBLIŻEJ DOMU LUB MIEJSCA PRACY/SZKOŁY 

To ważne. Może Ci się na początku wydawać, że przecież kilka przystanków to nic takiego. W końcu jest całkiem ładna pogoda, można podjechać na rowerze lub przejść się na spacer. Jednak z czasem, kiedy zrobi się chłodniej, Twoja motywacja spadnie, wtedy okaże się, że siłownia jest o te kilka przystanków za daleko…

  1. NIE ZDĄŻYŁEŚ NA TRENING? POĆWICZ W DOMU!

Jest już późno i zamknęli Twoją siłownię? A może ćwiczysz rano, kiedy jeszcze jest zamknięta? Zrób trening w domu. Możesz odpalić jakiś na YouTubie lub zaplanować własny. Poświeć chociaż 15 minut. Dla Ciebie to chwila, dla Twojego ciała znacznie więcej.

  1. WPADNIJ W RYTM!

Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, ustalisz konkretne dni treningowe i godziny, to wpadniesz w rytm, w którym oczywiste będzie to, że jest poniedziałek i w poniedziałek po pracy idziesz na trening. Jeśli uda Ci się zorganizować te dni, to problem ze znalezieniem czasu rozwiąże się sam.

  1. OGRANICZ CZASPOŻERACZE

Czym są pożeracze czasu? To przede wszystkim media społecznościowe takie jak Facebook, czy Instagram. Czasem mamy wejść na chwilę coś sprawdzić,a tu minęło już ponad 20 minut odkąd przeglądamy wall’a i lajkujemy fotki znajomych. Znamy to z własnego doświadczenia… Warto jest ograniczyć do minimum social media.

  1. RÓB LISTĘ „HAVE TO DO”

Jeśli rozpiszesz sobie co masz dzisiaj do zrobienia i będziesz po kolei odhaczać wykonane danego dnia zadania, to zdecydowanie bardziej zorganizowany będzie Twój dzień. A Ty zaoszczędzisz dzięki temu więcej czasu! – > ten czas to idealny moment na trening 🙂

  1. MOTYWUJ SIĘ!

Znajdź coś co Cię motywuje. Może jakiś fanpage z motywacyjnymi grafikami? Może nasz blog? Może jakaś konkretna osoba – kulturystka, fitnesska, a może Twoja koleżanka?


Zdrowie

Jak rozpoznać zdrową żywność? Sprawdź, czy to co kupujesz na pewno jest zdrowe…

Blonde & Brunette
Blonde & Brunette
20 lipca 2016
Jak rozpoznać zdrową żywność
fot. www.blondbrunettes.pl

Chcesz być FIT? Starasz się zdrowo odżywiać? Robisz zakupy w dziale ze zdrową żywnością, wybierasz produkty light, eko, bio. Czy na pewno są one takie eko jak gwarantują?

Sprzedawcy żeby sprzedać produkt zrobią wszystko, wpasują się w każdą modę, tak byś dała się nabrać i wybrała ich produkt.

Zainteresowanie zdrowym odżywianiem cały czas rośnie, coraz więcej osób jest świadoma i zaczyna zawracać uwagę na to, co znajduję się na ich talerzu. Jednak coraz więcej firm stara się to wykorzystać produkując coraz to zdrowsze, lepsze i bardziej FIT produkty, których ceny wcale nie są niskie.

Ekożywność kosztować musi, bo jej uprawa jest o wiele droższa. Tego typu produkty są mniej zanieczyszczone chemicznie i bogatsze w składniki odżywcze. Aby otrzymać certyfikat eko produktu trzeba spełniać restrykcyjne wymogi. Jednak istnieje wiele fałszywych oznaczeń sugerujących, że kupowany produkt jest ekologiczny. Hasła typu „naturalny”, „wiejski” „domowy”, „z ekologicznych regionów” itp. tak naprawdę nic nie znaczą. Nie dają żadnej gwarancji.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Zawsze przede wszystkim sprawdzaj etykietę. Skład produktu powie Ci o sobie niemalże wszystko. Na drugim miejscu, jeśli szukasz produktu eko sprawdź czy posiada on certyfikat Unii Europejskiej.

CERTYFIKAT UNII EUROPEJSKIEJ oznaczający produkt ekologiczny wygląda tak:

Symbol listka może być też w innych kolorach np. czarnym lub szarym. Pod logo zawsze powinien znajdować się numer identyfikacyjny firmy certyfikującej, którego pierwsze trzy litery oznaczają państwo np. PL-EKO-09.  Natomiast pod numerem powinno znajdować się miejsce pochodzenia produktu określając, czy jest to produkt unijny, czy pochodzący spoza granic UE.

Inne znaki nie są uregulowane prawnie. Co oznacza, że mogą być ekologiczne, ale tak naprawdę wcale nie muszą.

GDZIE NAJLEPIEJ KUPOWAĆ ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNĄ?

Istnieje wiele sklepów sprzedających eko jedzenie. Najwięcej jest tych internetowych, np:

https://ekozakupy.pl/

http://nagieznatury.pl/

http://organicmarket.pl/

Więcej na temat zdrowej żywności i etykietach: ->klik<-

Jeśli szukasz więcej informacji na temat zdrowego odżywiania zajrzyj na naszego bloga: www.blondbrunettes.pl

Pozdrawiamy!

B&B