Go to content

To, ile godzin śpisz, ma ogromny wpływ na twoją wagę

Zmęczenie, problemy z koncentracją, szara cera i podkrążone oczy – to nie jedyne skutki niewyspania. Naukowcy ostrzegają, że niewystarczająca ilość snu niekorzystnie odbija się na naszej wadze. Jeśli chcesz zachować zgrabną figurę, oprócz zdrowej diety i regularnych ćwiczeń musisz także zadbać o swój sen. Nie do końca chodzi bowiem o to, żeby mieć więcej energii do działania w ciągu dnia. Mechanizm jest bardziej złożony. Jak to działa?

Kiedy jesteś niewyspana, masz problem z opanowaniem zmęczenia i chęci podjadania? Nie jesteś sama. Naukowcy dokładnie zbadali, ile kalorii więcej pochłoniesz, jeżeli zarwiesz noc lub wstaniesz zbyt wcześnie. Ile? Aż 385! Co więcej, będziesz sięgać o wysokotłuszczowe potrawy, a nie po warzywa i owoce. Nie chodzi więc o to, że zjesz tego dnia więcej. Po prostu pojawi się chęć na produkty kaloryczne i niezdrowe. A to one najszybciej okładają się w formie zbędnego tłuszczyku.

Właśnie do takich wniosków doszli eksperci z King’s College London, którzy przeanalizowali 11 badań, aby określić, czy ilość snu może przyczynić się do zwiększenia masy ciała. Te nadprogramowe 385 kalorii, które konsumowali uczestnicy badań, gdy byli pozbawieni snu, pochodziły zazwyczaj z przekąsek, takich jak chipsy lub ciasteczka. W dodatku, byli oni mniej aktywni w ciągu dnia, co przekładało się na ilość spalanych kalorii. Nic dziwnego, że waga zaczyna w takiej sytuacji rosnąć, skoro nie dość, że jemy niezdrowo, to jeszcze nie chce nam się nic, więc tylko zalegamy przy biurku lub przed telewizorem.

Ile godzin należy spać, by bez trudu zachować zdrową dietę i czuć się dobrze? Ta wiadomość z pewnością zadowoli wszystkich tych, którzy lubią wylegiwać się w łóżku.

Według zaleceń National Sleep Foundation, każdy dorosły człowiek w wieku od 18. do 64. roku życia powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę. To optymalna liczba godzin. Niestety, spanie dłużej nie spowoduje automatycznego chudnięcia (jeśli ktoś wpadł właśnie na taki pomysł).

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/KrisCole

1/1 To, ile godzin śpisz, ma ogromny wpływ na twoją wagę

Gdy jesteśmy nie wyspani, bywa nam zimno. To pierwszy powód, dla którego sięgamy po kaloryczne i wysokotłuszczowe produkty. Robimy to jednak także w ramach „nagrody”. Bo przecież należy nam się coś od życia, gdy jesteśmy zmęczeni, prawda? To błędne koło. Pół biedy, gdybyśmy jeszcze wybierali zdrowe przekąski…

Jeśli nie chcesz zmagać się z pokusami i zależy ci na utrzymaniu szczupłej sylwetki, musisz jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia!


 

Źródło: Daily Mail