Go to content

Co tam diety, po co się męczyć? Naukowcy odkryli jak w prosty sposób zgubić dwa kilogramy

Fot. iStock/jacoblund

Liczymy kalorie, biegamy, pocimy się na siłowni, byleby tylko zgubić te kilka uciążliwych kilogramów, prawda? Wciąż jest mowa o zmianie trybu życia, sposobu żywienia, tymczasem okazuje się, że wystarczy jedna niewielka zmiana, żeby schudnąć, zwłaszcza gdy spędzamy wiele godzin za biurkiem. 

Otóż okazuje się, że zastąpienia sześciu godzin siedzenia na czas, kiedy stoimy pozwoliłoby nam zgubić 2,5 kilograma w ciągu roku! Tak sugerują naukowcy. Przestawienie się z siedzenia na stanie może pomóc spalić kalorie i ewentualnie schudnąć. A która z nas nie marzy o stracie właśnie dwóch kilogramów?

Badanie, opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology, wykazało, że stojąc spala się o 0,15 kcal na minutę więcej niż siedząc, co w ciągu sześciu godzin zmienia się w 54 kcal. W badaniu przeanalizowano dane  1 184 osób biorących udział w 46 poprzednich badaniach. Uczestnicy mieli średnio 33 lata i średnią wagę 65 kg. Co może być niezbyt pocieszające – lepsze efekty odnotowano w przypadku mężczyzn niż kobiet.

 

Jednak utrata wago to nie wszystko, okazuje się, że stojąc nie tylko spalamy więcej kalorii, dodatkowa aktywność mięśniowa wiąże z niższym odsetkiem ataków serca, udarów i cukrzycy, więc korzyści z pozycji stojącej mogą wykraczać poza kontrolowanie wagi. Naukowcy podkreślają, że wyniki mogą być niedoszacowane, ponieważ stojąc często mamy skłonność do spontanicznych ruchów, takich jak zmiana ciężaru lub kołysanie się z nogi na nogę, wykonujemy małe kroki do przodu i do tyłu.

Cóż, jeden wynik jest pewniakiem – należy unikać siedzenia przez wiele godzin. Kto wie, może to być wstęp do jeszcze bardziej korzystnej aktywności.


źródło: miror.co.uk