Lifestyle

Co tam diety, po co się męczyć? Naukowcy odkryli jak w prosty sposób zgubić dwa kilogramy

Redakcja
Redakcja
3 lutego 2018
Fot. iStock/jacoblund
 

Liczymy kalorie, biegamy, pocimy się na siłowni, byleby tylko zgubić te kilka uciążliwych kilogramów, prawda? Wciąż jest mowa o zmianie trybu życia, sposobu żywienia, tymczasem okazuje się, że wystarczy jedna niewielka zmiana, żeby schudnąć, zwłaszcza gdy spędzamy wiele godzin za biurkiem. 

Otóż okazuje się, że zastąpienia sześciu godzin siedzenia na czas, kiedy stoimy pozwoliłoby nam zgubić 2,5 kilograma w ciągu roku! Tak sugerują naukowcy. Przestawienie się z siedzenia na stanie może pomóc spalić kalorie i ewentualnie schudnąć. A która z nas nie marzy o stracie właśnie dwóch kilogramów?

Badanie, opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology, wykazało, że stojąc spala się o 0,15 kcal na minutę więcej niż siedząc, co w ciągu sześciu godzin zmienia się w 54 kcal. W badaniu przeanalizowano dane  1 184 osób biorących udział w 46 poprzednich badaniach. Uczestnicy mieli średnio 33 lata i średnią wagę 65 kg. Co może być niezbyt pocieszające – lepsze efekty odnotowano w przypadku mężczyzn niż kobiet.

 

Jednak utrata wago to nie wszystko, okazuje się, że stojąc nie tylko spalamy więcej kalorii, dodatkowa aktywność mięśniowa wiąże z niższym odsetkiem ataków serca, udarów i cukrzycy, więc korzyści z pozycji stojącej mogą wykraczać poza kontrolowanie wagi. Naukowcy podkreślają, że wyniki mogą być niedoszacowane, ponieważ stojąc często mamy skłonność do spontanicznych ruchów, takich jak zmiana ciężaru lub kołysanie się z nogi na nogę, wykonujemy małe kroki do przodu i do tyłu.

Cóż, jeden wynik jest pewniakiem – należy unikać siedzenia przez wiele godzin. Kto wie, może to być wstęp do jeszcze bardziej korzystnej aktywności.


źródło: miror.co.uk

 

 


Lifestyle

Skuteczny sposób na ból głowy? Odpowiedź jest jedna – ocet jabłkowy

Redakcja
Redakcja
3 lutego 2018
Fot. iStock/Vertigo3d
 

Jasne, można wziąć tabletkę i po bólu, ale ile można się faszerować lekami? Czasami zastanawiamy się nad alternatywnymi sposobami radzenia sobie z różnymi dolegliwościami, więc dlaczego nie z bólem głowy?

Bóle głowy są powszechną uciążliwością dla większości z nas. Powszechnie też wiadomo o zaletach octu jabłkowego – od poprawy trawienia do bycia pomocnym w leczeniu bólów głowy. To czy ocet jabłkowy jest skuteczny w leczeniu bólów głowy nie zostało jeszcze udowodnione naukowo udowodnione, jednak przez wiele osób jest polecany.

Ocet jabłkowy może działać na podstawową przyczynę bólu głowy. Surowy, niefiltrowany może zawierać żelazo, potas i wapń. Zarówno te minerały, jak i kwasowość w occie jabłkowym mogą pośrednio pomóc w pozbyciu się bólu głowy, którego częstą przyczyną bywają problemy z trawieniem.

Ponadto jedno z badań wykazało, że ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Ta korzyść może pomóc regulować skoki cukru, które czasami także powodują bóle głowy. Przy czym zaznaczamy, że osoby z cukrzycą przed użyciem soku jabłkowego powinny porozmawiać z lekarzem.

Jak działa ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy nie wpływa bezpośrednio na ból głowy w sposób, w jaki działa środek przeciwbólowy. Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, od alergii i problemów trawiennych po stres i wysokie ciśnienie krwi. Uważa się, że ocet jabłkowy działa na podstawową przyczynę bólu głowy.

Nie wiesz, jak wprowadzić ocet jabłkowy do diety? Wypróbuj jeden z proponowanych pomysłów.

Najbardziej podstawowy przepis

1 łyżeczka octu jabłkowego
350 ml wody

W razie potrzeby osoba może wypić tę mieszankę, żeby zmniejszyć przynajmniej ból głowy.

Istnieje wiele smaczniejszych sposobów.

Zimny ​​tonik jabłkowy

Zastąpienie połowy wody w podstawowej recepturze sokiem jabłkowym może zmniejszyć kwaśność napoju. Niektóre osoby mogą osłodzić ją miodem.

250 ml wody
250 ml soku jabłkowego
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)

Składniki wymieszać w dużej szklance.

Ciepły napój z miodem cayenne

Pieprz cayenne w tym napoju dodaje pikantnego kopa, a słodzi się go miodem.

250 ml ciepłej wody
1 czubata łyżeczka miodu
1 łyżeczka octu jabłkowego
odrobina pieprzu z cayenne

Wymieszać wszystko i można wypić.

Ocet jabłkowy z pewnością nam nie zaszkodzi, więc dlaczego nie spróbować?


źródło: medicalnewstoday.com

 

 


Lifestyle

5 nawyków, które zniszczą każdy związek

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2018
Fot. iStock/PJPhoto69

Wspólne życie nie zawsze bywa łatwe. Różnice wynikające z doświadczeń, charakterów, pewne nawyki przez cały czas wpływają na związek. Umiejętność wypracowania kompromisu pozwala na przeskoczenie rzeczy, które psują atmosferę. Natomiast dość często się zdarza, że para nieświadomie powtarza zachowania, które działają destrukcyjnie na relacje. 

Nawet jeśli wydaje się, że to tylko drobnostki, trzeba pamiętać, że właśnie ta drobnostka, przysłowiowy kamień wyciągnięty z dołu sterty, może spowodować niszczycielską lawinę.

5 nawyków, które zniszczą każdy związek

1. Jedzenie osobno posiłków

Tak jak zdrowiu nie służy szybkie pochłanianie jedzenia, tak relacji nie służy niezasiadanie do wspólnego posiłku. Wspólne jedzenie wzmacnia więzi, pozwala na niespieszną rozmowę, skłania do spędzania ze sobą więcej czasu. Jeśli nie ma czasu na takie śniadanie, na pewno znajdzie się szansa na wspólne obiady czy kolacje.

2. Kłótnie o to samo

Sprzeczki w związku są rzeczą normalną, bo nie ma ludzi, którzy cały czas myśleliby to samo. Mocniejsza wymiana zdań pozwala rozwiązać problem i oczyścić atmosferę, uspokoić sytuację, gdy opadną emocje. Natomiast problem pojawia się, gdy para stale wałkuje te same tematy, nie szukając sposobu rozwiązania zadawnionych sporów. Kłótnie o to samo oraz brak porozumienia nie służy żadnej relacji.

3. Pasywność w inicjowaniu seksu

Seks jest ważnym filarem związku i wzajemne pożądanie daje jasny komunikat, że partnerzy są ze sobą blisko i potrzebują się nawzajem. Jeśli seks w związku zaczyna kuleć, a para zaczyna unikać tematu jak ognia, pojawiają się kłopoty. Pasywność erotyczna rodzi frustrację i wymaga określenie i rozwiązania problemu.

4. Przywiązanie do internetu

Trudno w to uwierzyć, by w dzisiejszym świecie ludzie funkcjonowali bez dostępu do internetu. Internet jest wielu osobom niezbędny do pracy i pozwala łączyć się z innymi użytkownikami. A jednak, gdy ktoś przesiaduje cały czas z nosem w tablecie, oddala się od zwykłego życia, zapomina o budowaniu relacji i intymności z bliską osobą. Wiele związków rozbiło się o zaangażowanie w życie toczące się na portalach społecznościowych.

5. Traktowanie partnera jak własności

Mimo tworzenia wspólnoty związku, partnerzy zawsze będą osobnymi bytami. Traktowanie drugiej osoby jak własności tworzy pułapkę. Zamiast miłości i poczucia bezpieczeństwa, świadomości, że można polegać na drugiej osobie, pojawia się uczucie skrępowania, a nawet ubezwłasnowolnienia. W niewoli szczęście nie rozkwitnie.

Zauważając niepokojące zachowania, można skutecznie pracować nad ich zmianą. Dopóki nie poczyniły one większych szkód, para poradzi sobie sama. Jednak gdy szczęście w związku zostało mocno nadszarpnięte, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc terapeuty, który pomoże rozwiązać nawarstwione problemy.


 

źródło: www.milosctopasja.com


Zobacz także

To takie miejsce, które każdy powinien poznać i doświadczyć niesamowitych emocji z nim związanych. O czym mowa?

Regulamin konkursu „Twoje życie – w twoich rękach. Opowiedz, kto cię inspiruje”

„Na razie chce tylko pomocy, zrozumienia i wsparcia. I snu. Jest tak bardzo zmęczona. Te wymówki ją wykończyły”