Fitness Psychologia

Być może karma jest s*ką, ale sprawiedliwą

Redakcja
Redakcja
18 czerwca 2020
5 sposobów na odwrócenie złej karmy
Fot. iStock/LeszekCzerwonka
 

Powtarzamy sobie ku pokrzepieniu serc, że to co dobre, musi do nas wrócić. Pocieszamy się, kiedy ktoś nas okrutnie zawodzi i krzywdzi, że zła energia jego również dopadnie. Szukamy sprawiedliwości w przypadkowości zdarzeń, bo przecież nie może być tak, że tylko my ciągle obrywamy od życia. Gdzie w tym wszystkim sens?

Spokojnie, być może karma rzeczywiście jest s*ką, ale sprawiedliwą.

Chcesz na to dowodów? To ochłoń, odetchnij głębiej. Spójrz przez chwilę z dystansem na swoją sytuację. Okazało się, że nie jesteś tą jedyną? Twój facet cię zdradza, a ty życzysz jej jak najgorzej, przeklinasz w myślach, dławisz się z rozpaczy i nienawiści.

Dlaczego właściwie ją a nie jego? Przecież jej powinnaś współczuć. Kiedy tylko miną pierwsze zachwyty, okaże się, że twój „już były” zdecydowanie nie jest partnerem doskonałym. A właściwie to nawet jest partnerem bardzo niedoskonałym…

Na pewno powinnaś być jej wdzięczna. To dzięki niej jesteś wolna od związku, który był dla ciebie szkodliwy. Wspominasz z żalem jaka byłaś z nim szczęśliwa, dopóki nie pojawiła się ona? Czy to nie oznacza przypadkiem, że dla niego byłaś jedynie kimś „na przeczekanie”, a nie priorytetem? Jak to dobrze zatem, że z nim już nie jesteś. Widzisz teraz wyraźnie, zdecydowanie nie jesteście sobie przeznaczeni. Przecież to niemożliwe, żebym twoim przeznaczeniem był taki kiepski związek. Albo facet, który wciąż czeka na „lepszą okazję”.

Ktoś, kto zdradził raz, z dużym prawdopodobieństwem zrobi to jeszcze raz lub w końcu sam padnie ofiarą zdrady. To trochę kwestia przyciągania osób, które są do nas podobne… I karmy właśnie. Kiedy karma wraca, to nie znaczy, że on ma cierpieć tak samo jak ty, ale że dostajesz od losu nową szansę. Na coś zdecydowanie lepszego niż ten związek. A nowa partnerka twojego faceta? Cóż, ona musi się jeszcze dużo nauczyć…

A może ktoś w pracy dostał twój awans, tylko dlatego, że, mówiąc delikatnie, ma lepsze relacje z szefem? Razem z awansem dostał podwyżkę, na którą to ty zasłużyłaś. Czujesz żal, jesteś wściekła, rozgoryczona, uważasz, że nikt cię nie docenia. Zatrzymaj się… Czy to nie ten moment, w którym warto zacząć szukać czegoś nowego? Zbyt bliskie układy w pracy nigdy nie popłacają. To ty jesteś na wygranej pozycji. Takie decyzje o promowaniu biurowych „lizusów” obnażają słabość przełożonego. Naprawdę chcesz tam dalej pracować? Możesz odejść gdzieś, gdzie twoja kariera potoczy się tak, jak tego pragniesz?. Możesz nie angażować się tak bardzo w projekty, które i tak nie są doceniane tak, jak na to zasługują. Możesz odejść z toksycznego otoczenia, w którym liczą się jedynie układy. Możesz postawić na rozwój i spokojnie czekać, aż pojawi się okazja do zmiany pracy na lepszą. Zobacz wreszcie te drzwi, które się przed tobą otwierają!

Przykładów jest mnóstwo, prawda? A schemat zawsze ten sam. Ktoś cię wykorzystał, oszukał, zranił. Zdradził. Złamał cię, zawiódł. Cierpisz, rozpamiętujesz. Chcesz sprawiedliwości. Ale nie bój się, nie zamartwiaj, żyj nowym życiem, które właśnie ci podarowano. Karma wróci, kiedy zmienisz sposób postrzegania tego, co się wydarzyło. Kiedy zaczniesz widzieć pozytywne strony zmian, które nastąpiły w twoim życiu. Bądz za nie wdzięczna, a zrozumiesz, że były prawdziwym błogosławieństwem. I na tym polega sprawiedliwość, której tak pragniesz.

Kiedy łzy obeschną i poczujesz się wolna, odzyskasz spokój.

 

 

 

 

 


Fitness Psychologia

Metformina – skuteczny i bezpieczny lek stosowany w cukrzycy typu 2. Jak działa?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 czerwca 2020
Metformina - jak działa, cena, skutki uboczne
Fot. iStock

Metformina jest bardzo skutecznym i bezpiecznym lekiem, standardowo zalecanym osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2. Lek sprawnie obniża poziom glukozy we krwi (glikemię), a także poprawia stan naczyń krwionośnych. Jak działa metformina, czy ma skutki uboczne i jakie nadzieje wiążą z jej skutecznością naukowcy?

Metformina – co to za lek, cena

Metformina pod względem chemicznym jest pochodną biguanidu, który pozyskiwano z rutwicy lekarskiej (Galega officinalis). Rutwica lekarska od średniowiecza stosowana była do leczenia cukrzycy. Jej właściwościami zainteresowali się w połowie XX wieku uczeni, opracowując z upływu czasu syntetyczne biguanidy o mocniejszym działaniu. W  latach sześdziesiątych XX wieku udało się wytworzyć z rutwicy dimetylobiguanid, czyli dzisiejszą metforminę, która po dziś dzień stosowana jest w leczeniu cukrzycy. Obecnie jest to jeden z najczęściej przepisywanych leków na świecie.  W Polsce obecnie metformina jest na listach leków refundowanych, dzięki czemu  cena jest korzystna dla pacjenta. W zależności od preparatu, cena może zaczynać się od kilku złotych wzwyż, za opakowanie leku.

Metformina – jak działa?

Metformina to doustny lek przeciwcukrzycowy, zmniejszający stężenie glukozy we krwi. Lek nie powoduje hipoglikemi (niedocukrzenia), nawet przyjmowany w dużych dawkach, ponieważ mechanizm jego działania nie polega na pobudzaniu komórek beta wysp Langerhansa trzustki do zwiększenia wydzielania insuliny. Zmniejszenie stężenia glukozy we krwi następuje w wyniku zmniejszenia wytwarzania glukozy w wątrobie oraz poprzez nasilanie działania insuliny w mięśniach szkieletowych i tkance tłuszczowej.

Fot. iStock

Metformina w niewielkim stopniu wpływa korzystanie na stężenie lipidów w surowicy, zmniejszając stężenie triglicerydów, cholesterolu całkowitego, LDL i VLDL. Dzięki temu działa ochronnie przed rozwojem miażdżycy.

Metformina – kto powinien ją stosować?

Mogą stosować ją chorzy na cukrzycę typu 2, u których występuje przynajmniej resztkowe wydzielanie insuliny. Lek szczególne korzyści wykazuje u chorych na cukrzycę ze współistniejącą otyłością, u których ścisła dieta i aktywność fizyczna nie przynosi właściwej kontroli glikemii. Metforminę stosuje się przy niepowikłanej cukrzycy typu 2, w monoterapii (jedyny lek) lub jako element leczenia skojarzonego. Na rynku jest wiele preparatów złożonych,  zawierających metforminę i inny doustny lek przeciwhiperglikemiczny. W obu przypadkach konieczna jest zmiana trybu życia na zdrowszy, dzięki odpowiedniej diecie i dopasowanej do możliwości pacjenta aktywności fizycznej.

Metformina – dawkowanie

Dawkowanie ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Dawkę leku należy dostosować w oparciu o wyniki badań stężenia glukozy we krwi. W przypadku leczenia skojarzonego z insuliną podaje się standardową dawkę metforminy, natomiast dostosowuje się dawkę insuliny.

Po przyjęciu metforminy doustnie, do krwi wchłania się ok. 40-60% leku. Maksymalne stężenie we krwi następuje po ok. 2,5 godzinie w przypadku leku w postaci o natychmiastowym uwalnianiu, zaś w przypadku tabletek o przedłużonym uwalnianiu – po 7 godzinach.

Metformina nie jest metabolizowana w wątrobie. W niezmienionej postaci usuwana jest z organizmu przez przez nerki – ok. 90% dawki w ciągu 24 godzin. W przypadku niewydolności nerek wydalanie następuje proporcjonalnie do klirensu kreatyniny.

Metformina - jak działa, cena, skutki uboczne

Fot. iStock

Metformina – przeciwwskazania 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania metforminy jest nietolerancja leku, przy której pojawiają się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Przykre objawy najczęściej ustępują z czasem. Ułatwić tolerancję tego leku można poprzez przyjmowanie mniejszych dawek oraz zażywanie meforminy w czasie lub po posiłku.

Drugim głównym przeciwwskazaniem do stosowania metforminy jest niewydolność nerek ze współczynnikiem przesączania kłębuszkowego (GFR) < 30 ml/min/1,73 m2. Pacjenci z niewydolnością wątroby, przewlekłymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, czy kwasicą ketonową również nie powinni stosować tego leku. Metformina przeciwwskazana jest u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Metformina – skutki uboczne

Jak każdy lek, metformina może powodować pewne skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się wspomniane wyżej dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaliczamy do nich: zaburzenia smaku, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak: biegunka, wymioty. Może także pojawić się skórna reakcja alergiczna w wyniku stosowania tego leku.

Do poważniejszych powikłań stosowania metforminy jest kwasica mleczanowa. Kwasica mleczanowa jest rzadko spotykanym, ostrym powikłaniem, które dotyczy osób, stosujących lek mimo wyraźnych przeciwwskazań.

Ponieważ metformina jest lekiem bezpiecznym i skutecznym, a jej cena jest niska, cieszy się ona popularnością wśród pacjentów.

Metformina - jak działa, cena, skutki uboczne

Fot. iStock

Metfromina przedłuża życie?

Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że lek wykazuje wobec nich aktywność przeciwstarzeniową. Średnia długość życia myszy wydłużyła się o około 8–13%, a maksymalna o 1 miesiąc. Metformina sprawiła, że podawana w niskich dawkach mobilizowała organizm do wydajniejszej pracy, przy mniejszej ilości kalorii dostarczanych z pożywieniem. Zaobserwowano u nich wolniejsze narastanie glikemii i stężenia triglicerydów we krwi, obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz β-lipoprotein. Lek wykazuje również potencjał przeciwnowotworowy. Opóźnił on o ponad 10% pojawienia się gruczolaka piersi. W innym badaniu średnia długość życia myszy wzrosła o ponad 35%, natomiast maksymalna o ponad 2,5 miesiąca. Okres zdolności do reprodukcji u tych myszy również się wydłużył. Dające dobre rezultaty wyniki badań przeprowadzonych na myszach sprawiają, że naukowcy chcieliby przełożyć te efekty na ludzi. Na to jeszcze trzeba będzie poczekać, ponieważ potrzeba odpowiednich badań. Nie można zapominać także o tym, że organizmy małych ssaków mogą wykazywać reakcje na ten sam lek inne, niż organizm człowieka.

W odniesieniu do ludzi warto przytoczyć badanie przeprowadzone przez Bannister CA, które wykazało, że u chorych na cukrzycę typu 2, leczących się regularnie metforminą w monoterapii, przeżycie jest większe nawet o 15% niż u osób bez cukrzycy nieprzyjmujących metforminy. Więcej na temat przeciwstarzeniowej roli metforminy za jakiś czas powiedzą wyniki badania Targeting Aging with Metformin (TAME) prowadzonego pod kierownictwem Dr Barzilai.


źródło:  www.mp.pl , journals.viamedica.pl , www.kardiologia-i-diabetologia.pl 

Zobacz także

Czego boją się dzieci i jak radzić sobie z ich lękami?

Potwór z szafy, czyli czego boją się dzieci i jak radzić sobie z ich lękami?

„Kameleony”, czyli ci, którzy zmieniają się w zależności od okoliczności

Panowie, czas przejrzeć na oczy. Te błędy popełnia większość z was