Endometrioza jest chorobą, z którą zmaga się średnio co dziesiąta kobieta. U pacjentek leczonych na endometriozę znacznie częściej pojawiają się problemy z płodnością. Jakie są przyczyny choroby? Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój? Jakie stosuje się metody leczenia? Sprawdź poniżej.
Endometrioza – przyczyny
Przyczyny powstawania endometriozy nie zostały do tej pory dostatecznie zbadane. Istnieje kilka teorii, natomiast żadna nie jest wystarczająco sprawdzona. Zgodnie z jedną z nich, choroba spowodowana jest poprzez przemieszczanie się komórek endometrium wraz z krwią miesiączkową do jamy brzusznej. Następnie komórki te ulegają przemianom pod wpływem hormonów. Inna teoria wskazuje, że choroba spowodowana jest czynnikami genetycznymi oraz ma związek z zaburzeniami immunologicznymi i hormonalnymi.
Endometrioza – objawy
Wśród objawów, które wywołuje endometrioza, najczęściej wskazuje się na silny ból. Może on pojawiać się w różnych lokalizacjach, najczęściej przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania. Ból ten opisywany jest najczęściej jako rwący, przeszywający, promieniujący, obezwładniający i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Co więcej, ból może towarzyszyć najprostszym czynnościom fizjologicznym, takich jak oddawanie moczu lub stolca. Pacjentki chore na endometriozę często skarżą się także na ból w czasie współżycia. U części pacjentek może występować także tyłozgięcie macicy. W przypadku zaawansowanej choroby, mogą pojawić się także objawy takie jak krwisty mocz, krew w stolcu czy krwioplucie w trakcie miesiączki.
Endometrioza – leczenie
Endometriozy nie da się skutecznie wyleczyć. Raz rozpoznana będzie towarzyszyć pacjentce przez całe życie, przy czym rozpoznanie to najczęściej jest opóźnione (nawet o 8-10 lat). Z tego względu leczenie będzie zależało głównie od stopnia zaawansowania choroby. W każdym przypadku musi zostać ono indywidualnie dopasowane do pacjentki, biorąc pod uwagę czynniki takie jak chociażby jej plany prokreacyjne.
W celu leczenia endometriozy najczęściej wykorzystuje się leczenie farmakologiczne i operacyjne. Pomocniczo można posiłkować się także leczeniem dietetycznym, fizjoterapeutycznym oraz psychologicznym.
Jeżeli lekarz prowadzący zadecyduje, że konieczne jest przeprowadzenie operacji, to jej zakres powinien być dokładnie zaplanowany. Uwzględnić należy czynniki takie jak stopień zaawansowania choroby oraz przygotowanie pacjentki. W przypadku pacjentki nieleczonej hormonalnie, najlepszym czasem na przeprowadzenie operacji będzie pierwsza połowa cyklu.
Do operacji należy także odpowiednio przygotować zespół operacyjny oraz sprzęt. Lekarze podejmujący się wykonania zabiegu powinni bowiem posiadać doświadczenie w leczeniu tego typu dolegliwości.
Najczęściej wybieraną metodą leczenia operacyjnego jest laparoskopia. Do jej największych zalet należy niezwykła precyzyjność, dzięki której możliwe jest dokładne zlokalizowanie, a następnie usunięcie nawet najmniejszych zmian, przy jednoczesnym nieuszkodzeniu unerwienia.
Operacyjne leczenie endometriozy ma służyć uwolnieniu zrostów, przywróceniu anatomicznych warunków oraz wycięciu guzów endometrialnych. To w konsekwencji powoduje, że poprawia się płodność kobiety, a odczuwane dotąd dolegliwości bólowe znikają lub zostają znacznie ograniczone.
Jeżeli jednak lekarz zdiagnozował u Ciebie endometriozę, to nie musisz od razu martwić się, że konieczne będzie przeprowadzenie operacji. Najczęściej w pierwszej kolejności stosuje się bowiem inne, mniej drastyczne metody, takie jak chociażby leczenie farmakologiczne. Jeżeli natomiast lekarz podejrzewa, że przyczyną niepłodności jest endometrioza, to w pierwszej kolejności powinien wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny, przez które kobieta nie może zajść w ciążę. Więcej informacji na temat leczenia endometriozy, a także leczenia niepłodności możesz znaleźć na stronie dzidziusiowo.pl
Materiał partnera