Zdrowie

Próbowałaś schudnąć 4 kg w 3 dni? Dieta militarna to kolejny pomysł na ekspresowe odchudzanie

Redakcja
Redakcja
12 stycznia 2018
Fot. iStock/Erstudiostok
 

Temat diet jest rozległy i często poruszany. Nic dziwnego, bo chcemy wiedzieć jak najwięcej, by sprawnie zrzucić nadmiar kilogramów. Z tego powodu stosujemy mniej lub bardziej skuteczne i bezpieczne pomysły na utratę masy ciała. Testowane są zarówno diety skrajnie restrykcyjne, których nikomu nie warto polecać, jak i style żywienia, typu diety śródziemnomorskiej, która zapewnia nie tylko szczupłą figurę, ale i zachowanie zdrowia. 

Obecnie mówi się częściej o diecie militarnej, która ma wiele wspólnego z wojskową dyscypliną.

Założenia diety militarnej 

Wg zwolenników diety militarnej wystarczy weekend, żeby pozbyć się nawet 4 kg (niektórzy proponują nawet 5 kg). Dieta opracowana w USA opiera się założeniu, że przez 3 dni organizm otrzymuje jedynie 1000 kcal. W tym czasie można jeść trzy posiłki — śniadanie, lekki obiad i kolację. Nie wolno nic jeść między posiłkami. Można pić tylko wodę, dietetyczne napoje gazowane, a także herbatę i kawę. Posiłki należy jedynie gotować, bez użycia przypraw, z wyjątkiem pieprzu i soli. Mało jest warzyw i nabiału, można natomiast spożywać rafinowany cukier (np. w lodach)

1. Dzień pierwszy 

  • śniadanie: grejpfrut 1/2 sztuki, kromka pieczywa z masłem orzechowym, kawa lub herbata bez cukru (można użyć słodzika);
  • lunch: tuńczyk w sosie własnym 1/2 szklanki, kromka pieczywa, kawa lub herbata;
  • kolacja: mięso z kurczaka, fasolka szparagowa szklanka, banan 1/2 sztuki, jabłko sztuka, lody waniliowe mały kubek lub pucharek.

2. Dzień drugi

  • śniadanie: jajko gotowane sztuka, kromka pieczywa, banan 1/2 sztuki, kawa lub herbata;
  • lunch: serek wiejski, krakersy 5 sztuk;
  • kolacja: parówka lub kiełbaski wołowe, marchewka szklanka, brokuł szklanka, banan 1/2 sztuki, 1/2 małego pucharka lodów.

3. Dzień trzeci

  • śniadanie: 2 plastry sera cheddar, krakersy 5 sztuk, małe jabłko, kawa lub herbata;
  • lunch: jajko gotowane na twardo sztuka, kromka chleba, kawa lub herbata;
  • kolacja: tuńczyk w sosie własnym szklanka, marchew lub buraki szklanka, zielone warzywa liściaste lub brokuły szklanka, banan 1/2 sztuki, lody waniliowe 1/2 małego kubeczka lub pucharka.

Po 4-5 dniach przerwy trzeba znów jeść pożywienie do 1000 kcal. Tym razem można ułożyć jadłospis samodzielnie, z dowolnych produktów. Dietę można powtarzać.

Efekty diety militarnej

Mimo nadziei na szybkie zrzucenie kilogramów, efekty diety nie są zbyt spektakularne i trwałe. Podczas trwania tej diety traci się przede wszystkim wodę. Żeby spalić tkankę tłuszczową potrzeba czasu i ćwiczeń. Ponadto możliwe jest wystąpienie efektu jo-jo z  niekontrolowanym apetytem na ulubione przysmaki. Tego rodzaju diety nie wpływają na ukształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Monotonny jadłospis może skutkować niedoborem witamin i minerałów, mimo obecności warzyw i owoców w jadłospisie. 1000 kalorii to zbyt mało, aby w zdrowy sposób napędzać organizm do codziennego działania.


 

źródło: www.odzywianie.info.plwylecz.to


Zdrowie

Ludzie oceniają nas na podstawie tylko dwóch kryteriów. Co liczy się podczas pierwszego spotkania?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 stycznia 2018
Fot. iStock/piskunov
 

To, że oceniamy ludzi na tak zwany pierwszy rzut oka, to nie jest nasz świadomy wybór, a raczej instynkt. Wszyscy to robimy. Każdy z nas ocenia spotkaną osobę i każdy ocenia nas. I naprawdę nie ma znaczenia plama na koszuli czy bluzce, która wydaje ci się widoczna. Ona nie ma najmniejszego znaczenia. Według psychologów z Harvardu podczas pierwszego kontaktu skupiamy się na dwóch kryteriach.

Zaufanie

Tak, nie mylisz się. Kiedy poznajmy kogoś, mierzymy się najpierw z pytaniami: czy mogę zaufać tej osobie, czy mogę ją szanować? Trwa to ułamek sekundy, ale pozwala na ocenić ciepło i życzliwość drugiej osoby, a także jej kompetencje. Psychologowie potwierdzają, że z ewolucyjnego punktu widzenia, ważniejsze dla naszego przetrwania jest wiedzieć, czy ktoś, kogo poznajemy, zasługuje na nasze zaufanie, a nie to, co potrafi.

Twarz

Zaraz po odpowiedzi na te pytania zwracamy uwagę na fizyczność człowieka, którego spotkaliśmy, w pierwszej kolejności na jego twarz, którą oceniamy analizując cztery rzeczy: płaczliwość, znajomość, sprawność i podobieństwo emocjonalne. Chcesz wywrzeć na kimś dobre wrażenie – uśmiechnij się, po prostu. Niczego więcej w pierwszych ułamkach sekund nie potrzeba, by być dla kogoś wiarygodnym.

 

źródło: curiosity.com


Zdrowie

14 subtelnych znaków, które odróżniają miłość od manipulacji

Redakcja
Redakcja
12 stycznia 2018
Fot. iStock / Ivanko_Brnjakovic

Mówi się, że od miłości do nienawiści jeden krok. Trudno jest pomylić jedno z drugim, ale można mieć kłopot z odróżnieniem prawdziwego uczucia od prób manipulacji. Wiele z tych zachowań z początku wgląda niewinnie, ale prowadzi do jednego — ofiara zaczyna robić to, czego wymaga manipulator. 

Konsekwencje bywają różne, ale omotana i wykorzystywana osoba nie wychodzi dobrze na takiej relacji. W kolejnych związkach trudno jest zaufać, mając w pamięci doświadczenia toksycznego układu. Dobrze jest umieć odróżnić miłość od manipulacji i jeśli nachodzą cię różne, niepokojące myśli, przyjrzyj się sygnałom, które informują o problemie.

14 subtelnych znaków, które odróżniają miłość od manipulacji 

1. Stale się przypomina

Gdy twój partner nie pozwala od siebie odpocząć, bo potrafi wysyłać kilka smsów, kiedy ty w tym czasie spotykasz się z przyjaciółmi, nie jest to normalne. Nie pozwala ci zatęsknić i cały czas przypomina o swojej cichej obecności, nie biorąc pod uwagę , że odpoczynek od wzajemnego towarzystwa pozwala na nowo zapragnąć bliskości. To może na początku wydawać się słodkie, ale toksyczny przesyt spowoduje chęć ucieczki.

2. Usprawiedliwia swoje działania miłością

Słyszysz „kocham cię”, „jesteś dla mnie najważniejsza”, ale najczęściej wtedy, gdy on coś „nabroi” i koniecznie chce zatrzeć złe wrażenie. Twierdzi, że jego złe zachowanie wynika z jego wielkiej miłości, więc powinnaś być wyrozumiała wobec niego.

3. Powtarza, że nie umie żyć bez ciebie

Próbuje uzależnić cię emocjonalnie, gdy stale podkreśla, że jego życie bez ciebie nie ma sensu. Może nawet powtarzać, że zabije się, gdy odejdziesz, co jest próbą zastraszenia i zmuszenia do robienia tego, czego on chce. Takie deklaracje są nie romantyczne, ale przerażające.

4. Twierdzi, że jesteś jego światem

Podkreśla, że należysz do niego i jesteś dla niego wszystkim. Poddaje tym samym presji i odciąga od bliskich, aby mógł zagarnąć ciebie dla siebie i w pełni kontrolować. To jawna próba odizolowania zakochanej”ofiary” od reszty świata.

5. Podkreśla to, że jesteś lepsza od innych

Pewnie, że każda kobieta chce słyszeć, że jest tą „naj”, wyróżniając się z towarzystwa, które wcześniej otaczało faceta. O ile to sformułowanie, powtórzone raz kiedyś można uznać za komplement, ciągłe powtarzanie może cię w pewien sposób obligować do tego, byś sprostała tym najwyższym wymaganiom, by nie rozczarować mężczyzny. To jemu się wydaje, że stale musisz pracować na miano najlepszej kobiety, którą kiedykolwiek spotkał.

6. Jest w stałym kontakcie z tobą

To wszystko pod płaszczykiem wielkiej troski i „martwienia się”, gdy jesteś z dala od jego. Telefony, liczne smsy służą kontrolowaniu tego co robisz i stałym informowaniu, że on czeka na ciebie, a ty nie powinnaś o tym zapominać.

7. Planuje waszą przyszłość na wyrost

Po niedługim czasie planuje mieć rodzinę, chce przekonać cię do rzucenia pracy i pozostania w domu. To może być częścią planu izolacji od bliskich i znajomych i przejęcia kontroli nad twoim życiem nawet w tych najdrobniejszych szczegółach, np. finansach.

8. Zasypuje cię komplementami

Miło jest usłyszeć komplement, ale ich nadmiar w związku bywa podejrzany. Gdy na każdym kroku słyszysz pochlebstwa, zastanów się, czy to nie ma na celu przykryć jakiś istniejący problem i odwrócić twoją uwagę od rzeczy niepokojących.

9. Kontroluje to z kim wychodzisz i jak się bawisz na imprezach

Irytuje się, gdy bawisz się ze znajomymi, a gdy bawicie się na jednej imprezie, pilnuje, ile alkoholu wypijasz oraz z kim się bawisz. Traktuje cię jak swoją własność, mówiąc, co możesz robić, zasłaniając się twoim dobrem.

10. Jest uszczypliwy, zaczepny

W jednej chwili potrafi w sposób niemiły skomentować twoją figurę czy makijaż. Przemyca wiele uszczypliwości i czerpie satysfakcję z tego, że tracisz pewność siebie. Oczywiście sam twierdzi, że to są tylko żarty, ale robi to w ten sposób, byś w nie uwierzyła i bardziej doceniła jego obecność, mimo twoich niedoskonałości.

11. Nie znosi twojej odmowy

Wścieka się, gdy odmawiasz mu nawet w mało istotnych rzeczach, często traci panowanie nad sobą. Szybko przeprasza mówiąc, że tak bardzo cię kocha i wszystko dla ciebie zrobi, tylko musisz się z nim zgadzać. Ale to wyraźne ostrzeżenie przed tyranem, który nie znosi sprzeciwu. Lepiej uważać na osoby, które nie radzą sobie z odmową.

12. Po kłótni natychmiast zamienia się w anioła

Chce jak najszybciej zamazać złe wrażenie, jakie na tobie wywarł w trakcie sporu. Często zdarza mu się zarzucić ci, że źle go zrozumiałaś, a tak w ogóle, to nie on odstawia ten dramat. To niestety nie prowadzi do rozwiązywania prawdziwych problemów, a jedynie je kamufluje. I tak do kolejnej kłótni.

13. Wie lepiej, co jest dla ciebie dobre

Podpowiada ci co masz na siebie założyć, co jeść i dokąd chodzić. „Troszczy się” o ciebie tak bardzo, że pokazuje ci, co możesz robić lepiej i zdaje się zapominać, że masz własny rozum i potrafisz z niego korzystać.

14. Zasypuje cię prezentami, których nie chcesz

Upominki są miłym akcentem w każdej relacji, ale gdy są nietrafione, a jeszcze gorzej, niechciane, sytuacja wcale nie jest taka różowa. Być może on, pod płaszczykiem hojności, chce podporządkować ciebie i w pewien sposób zobowiązać do wdzięczności.


 

źródło: www.bolde.com


Zobacz także

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Rak trzustki – objawy wczesne i późne. Co powinno niepokoić?

Alergia krzyżowa

Alergie krzyżowe. 8 niebezpiecznych zestawień, na które powinnaś uważać

Marzysz o jędrnej pupie? Rób przysiady