Zdrowie Zęby

Diastema – dla jednych znak rozpoznawczy, dla innych niedoskonałość. Co warto o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 sierpnia 2021
Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami
fot. SanneBerg/iStock
 

Diastema, czyli osławiona już przerwa między zębami, to charakterystyczny element wyglądu. Jedni uważają, że to uroczy znak rozpoznawczy, którego nie należy się wstydzić, inny traktują ją jako defekt wymagający specjalistycznej korekty. Diastema wyróżnia z tłumu, o czym świadczy choćby uśmiech Madonny czy Kate Moss. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest diastema?

Diastema to przerwa występująca między siekaczami przyśrodkowymi górnymi spowodowaną rozsunięciem się ich. Można ją zauważyć nie tylko podczas uśmiechu, ale także podczas mówienia, czy po prostu otwierania ust.

Diastema, biorąc pod uwagę ułożenie rozsuniętych zębów, dzielona jest na:

 • zbieżną – w sytuacji, gdy korony zębów są do siebie nachylone;
 • równoległą – mówimy o niej, jeśli korony zębów i ich korzenie są ustawione prosto;
 • rozbieżną – ten rodzaj diastemy pojawia się, gdy korony zębów są od siebie oddalone.
Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami

Fot. iStock/Diastema

Przyczyny diastemii

Powstanie szczeliny między zębami może mieć kilka przyczyn, które wpływają na jej podział:

Diastema prawdziwa – powoduje ją nisko przyczepione i rozbudowane wędzidełko wargi górnej;

Diastema rzekoma — powodują ją:

 • wady ortodontyczne;
 • brak siekaczy bocznych,
 • nieprawidłowo małe zęby (mikrodoncja),
 • obecność zęba nadliczbowego (w kości od strony podniebiennej za siekaczami),
 • wcześniej przebyty uraz, na którego skutek doszło do przemieszczenia jednego lub obu siekaczy;

Diastema fizjologiczna –  pojawia się pomiędzy 7. a 9. rokiem życia, w czasie, gdy zęby mleczne wypadają, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Ten rodzaj szpary między zębami nie wymaga ingerencji, ponieważ zamyka się samoistnie.

Innym powodem formowania się diastemy może być ssanie kciuka w dzieciństwie lub istniejące choroby dziąseł.

Diastema — leczenie. Czy jest konieczne?

Diastema traktowana jest jako defekt urody, ale jej pozostawienie lub decyzja o leczeniu zależy wyłącznie od decyzji posiadacza takiego uśmiechu. Jeżeli nie przeszkadza, nie trzeba jej na silę usuwać, choć stomatolodzy zachęcają do podjęcia takiej decyzji, ze względu na ryzyko powikłań z obecności szczeliny między zębami. Diastema może być przyczyną wad zgryzu, chorób przyzębia, problemów z wyraźną mową.

U dzieci, jak wspomniano wyżej, diastema fizjologiczna z reguły zamyka się sama. U dorosłych ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymaga interwencji lekarza stomatologa lub ortodonty.

Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami

Fot. iStock/Diastema

Szybkie leczenie diastemii

Leczenie kompozytem. Jest to niedrogi, najłatwiejszy i jednocześnie najszybszy sposób na w miarę możliwości estetyczną korektę szczeliny, bez naruszania zębów. Zakrycie wady materiałem kompozytowym wymaga „doklejenia” materiału do zębów tak, by wyglądał naturalnie przy zębach równomiernie poszerzonych. Takie rozwiązanie ma jednak też minusy. Takie wypełnienie nie zawsze wygląda idealnie, a po pewnym czasie może dojść do zmiany koloru kompozytu. Innym niebezpieczeństwem jest ryzyko skruszenia lub złamania materiału, choć akurat naprawa naprawy uszkodzeń w takiej sytuacji jest możliwa, podobnie jak korekta koloru.

Licówka porcelanowa.  Jest to inny sposób, bardziej kosztowny, ale też dający lepszy wizualnie efekt. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga jednak zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa, aby wkomponować w to miejsce licówkę. Należy tę czynność wykonać bardzo precyzyjnie i delikatnie, aby nie ingerować za bardzo w szkliwo i nie naruszyć zębiny, co może doprowadzić do osłabienia zęba.

Korona protetyczna porcelanowa. Ten sposób najbardziej ingeruje w strukturę zębów, ponieważ wymaga najpierw oszlifowania całości zdrowych lub wyleczonych zębów, a następnie założenia na nie koron porcelanowych, które dokładnie je pokryją.

Jeśli przyczyną diastemy są braki w uzębieniu (zęby rozsunęły się po utracie zęba/zębów) pomocne mogą być w takiej sytuacji implanty.

Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami

Fot. iStock/Diastema

Diastemia a leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne to propozycja leczenia najmniej inwazyjnego w stosunku do tkanek zęba, ale wymagająca cierpliwości i czasu. Im szybciej zostanie założony aparat na zęby, tym lepszy i trwalszy będzie efekt leczenia ortodontycznego. Należy wziąć pod uwagę, że wraz z upływem lat wada jest trudniejsza do leczenia i może wymagać po zdjęciu aparatu stałego wsparcia aparatu ruchomego lub przyklejonego do wewnętrznej powierzchni zębów drucika, aby zęby utrzymały nowe położenie.

W przypadku leczenia ortodontycznego niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się na wizyty, aby kontrolować przemieszczanie się zębów.

Diastema u dzieci

Diastema u dzieci pojawia się między 7. a 9. rokiem życia, gdy wyrzynają się zęby stałe. Jest to diastema fizjologiczna i nie wymaga interwencji specjalisty, ponieważ zamyka się samoistnie. Jedną z możliwości zapobiegania wykształcenia się diastemy u dziecka jest wczesne wycięcie nadmiernie rozbudowanego wędzidełka wargi górnej bądź usunięcie zęba nadliczbowego, jeśli taki zostanie stwierdzony. W przypadku, gdy diastema u dziecka będzie wymagała podjęcia leczenia ortodontycznego u dziecka, ortodonta wyda odpowiednie zalecenie.


źródło:  www.mp.pl 

Zdrowie Zęby

Lista właściwości mogłaby sugerować, że to jakiś boski napój. Tymczasem to tylko… woda cynamonowa.

Redakcja
Redakcja
9 sierpnia 2021
fot. porosolka/iStock
 

Skutecznie obniża poziom cholesterolu, wspiera pracę serca, a także stymuluje metabolizm, dzięki czemu pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Ten orzeźwiający i łatwy w przyrządzeniu napój warto popijać jak najczęściej. Korzyści zauważysz całe mnóstwo.  

Nawadnianie organizmu to sprawa kluczowa, szczególnie latem, kiedy wysokie temperatury dają się nam we znaki – to wiemy wszyscy. Jak to robić? Oczywiście najlepiej pić odpowiednio dużo wody, jeść nawadniające organizm warzywa i owoce. Jednak dla wielu z nas wypijanie dwóch litrów wody dziennie stanowi prawdziwe wyzwanie. Czy można jakoś sobie pomóc? Oczywiście! Jeśli nie przepadasz za smakiem czystej wody, dodaj do niej cynamon. Poza niezaprzeczalnymi walorami smakowymi, ma ona szereg prozdrowotnych właściwości.

„Jest wiele powodów, dla których warto dodawać do wody cynamon. Taki napój fantastycznie nawadnia i gasi pragnienie, a zarazem smakuje lepiej niż zwykła woda. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie, że woda cynamonowa ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża poziom złego cholesterolu i sprzyja utracie wagi, gdyż przyspiesza metabolizm – nie będzie trzeba nas specjalnie namawiać do jej picia. Niektórzy twierdzą, że picie takiej wody przed snem wspomaga odchudzanie. Inni wskazują na ajurwedyjską zasadę picia rozgrzewającej wody z samego rana, aby pobudzić trawienie. Warto wypróbować obie wersje” – wyjaśnia w rozmowie z serwisem „Well & Good” dietetyczka i szefowa kuchni Serena Poon.

Jak przygotować taki napój? Nic prostszego – wystarczy mieć wodę i laskę cynamonu.

„Zagotuj szklankę wody w rondelku, zmniejsz temperaturę, wrzuć laskę cynamonu i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż woda stanie się ciemnobrązowa. Po tym czasie wyjmij cynamon i ostudź napój”

Ekspertka zastrzega jednak, że nie należy stosować wody cynamonowej jako magicznego remedium na nadwagę czy inne dolegliwości. „Jestem przekonana, że o zdrowie należy dbać w sposób holistyczny. Nie możemy zatem oczekiwać spektakularnych rezultatów picia cynamonowej wody, jeśli nie wdrożymy zasad zdrowego stylu życia, które obejmują zbilansowaną dietę, odpoczynek, redukcję stresu i aktywność fizyczną” – podkreśla dietetyczka.

Czy są jakieś przeciwwskazania? Okazuje się, że tak – nie zaleca się picia wody z cynamonem osobom, które mają chorą wątrobę oraz ciężarnym.


Zdrowie Zęby

Nie tylko arbuz, ogórek i pokrzywa. Naturalne diuretyki, które pomogą usunąć nadmiar wody z organizmu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 sierpnia 2021
Naturalne diuretyki na obrzęki
Fot. iStock

Naturalne diuretyki to owoce, warzywa i zioła, które wpływają na przyspieszenie usuwania wody z organizmu. Włączenie ich do diety przy tendencjach do powstawania obrzęków, może być zbawienne. Czym są naturalne diuretyki i po jakie produkty warto sięgać przy problemach z zatrzymywaniem wody w organizmie?

Czym są obrzęki?

Obrzęki to nagromadzenie płynu w tkance, na zewnątrz komórek i poza naczyniami krwionośnymi. Mogą mieć różne przyczyny, ale często są efektem zatrzymania wody w organizmie. W tym przypadku najczęściej dotyczą  kończyn, szczególnie dłoni oraz okolicy kostek. Zazwyczaj nie stwarzają zagrożenia dla życia, ale mogą stanowić objaw choroby (niewydolność serca, POChP, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy).

Najczęściej obrzęki wynikające z zatrzymywania wody są efektem popełnianych błędów. Np. siedząca praca, brak ruchu lub upały, mogą sprzyjać ich powstawaniu. Wypijanie zbyt małej ilości wody paradoksalnie także wpływa na tworzenie się obrzęków. Odpowiada za to wazopresyna, czyli hormon, który wydziela się przy zbyt niskim poziomie wody i powoduje zatrzymywanie jej przez nerki. Inną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, lub po prostu naturalne wahania estrogenów  przed miesiączką. Wtedy najczęściej kobiety obserwują u siebie obrzęki i więcej kilogramów na wadze. Także stosowne leki mogą zatrzymywać wodę w organizmie.

Naturalne diuretyki na obrzęki

Fot. iStock

Gdy obrzęki są częste i masywne, lub towarzyszą im niepokojące objawy, problem należy skonsultować z lekarzem.

W innym przypadku pomocne będą naturalne diuretyki, które pomogą usunąć obrzęki przez zwiększenie ilości produkowanego moczu, a przez to usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Dzięki temu wspomagają m.in. oczyszczanie organizmu z toksyn, obniżają ciśnienie tętnicze.

Naturalne diuretyki — owoce

W przypadku, gdy obrzęki nie wynikają z choroby, pozytywny wpływ na ich redukcję mogą mieć owoce i warzywa. Są wśród nich naturalne diuretyki, które zawierają one bioflawonoidy. Substancje te uszczelniają tkanki i zapobiegają skłonnościom do wycieku płynów z naczyń włosowatych.

Naturalne diuretyki na obrzęki

Fot. iStock/ Naturalne diuretyki

Arbuz

Arbuz  aż w 92% składa się z wody. Wykazuje działanie moczopędne, przyspiesza usuwanie toksyn, poprawia przemianę materii i pomaga utrzymać prawidłowy poziom płynu i elektrolitów w organizmie. Arbuz jest źródłem błonnika, witaminy C i witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego), beta-karotenu, wapnia i potasu.

Melon

W jego składzie znajduje się ponad 80% wody. Melon wykazuje działanie podobne do arbuza — jest moczopędny i działa oczyszczająco. Ponadto w melonie znajdziemy błonnik pokarmowy, witaminy oraz antyoksydanty, takie jak beta-karoten.

Ananas — naturalne diuretyki

Ananas dba o nerki, ponieważ zawiera 85% wody, ponadto stabilizuje poziom płynów i elektrolitów w organizmie. Warto sięgać po ananasy, ze względu na obecność błonnika pokarmowego, witaminy C i minerałów.

Naturalne diuretyki — warzywa

Ogórki

Ogórek aż w 96% składa się z wody, dlatego świetnie nawadnia organizm, działa moczopędnie i poprawia pracę układu krążenia. Obecność siarki oraz krzemu pomaga usuwać kwas moczowy z organizmu.

Pomidory

Pomidory zawierają 90% wody, są doskonałym źródłem potasu, witaminy C, E i kwasu foliowego. Pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz stabilizują poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

Pietruszka

Pietruszka (korzeń i natka) działa silnie moczopędnie oraz napotnie. Ponadto wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. Korzeń jest źródłem witaminy A  oraz witamin: C,  B, B6, B9,K, PP i E, żelaza, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, cynku, sodu i manganu. Natka dostarcza witaminy C i A, żelazo niehemowe, oraz chlorofil o działaniu oczyszczającym organizm.

 Seler

Seler, zarówno korzeniowy jak i naciowy, wspiera wydalanie moczu z organizmu i zapobiega powstawaniu obrzękom, pozytywnie wpływa na pracę nerek, zmniejsza ciśnienie tętnicze.

Naturalne diuretyki — zioła

Zioła to naturalne diuretyki, które najczęściej spożywamy pod postacią herbatek. Dają one podwójną korzyść — zawierają wartościowe dla zdrowia substancje i doskonale nawadniają organizm.

Naturalne diuretyki na obrzęki

Fot. iStock/Naturalne diuretyki

Pokrzywa

Pokrzywa to skarbnica zdrowia. Zawiera duże ilości witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, oraz żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen, i inne. Zawiera kwasy organiczne, kwercetynę i rutynę (flawoniody), karoten i ksantofil (karotenoidy) i inne ważne dla zdrowia substancje. Pokrzywę od wieków stosuje się przy obrzękach, w leczeniu kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych.

Skrzyp polny — naturalne diuretyki

Skrzyp polny to dobre źródło witaminy C, żelaza, potasu, kobaltu, fosforu, wapnia. Zawiera flawonoidy oraz kwasy organiczne, sole mineralne. Skrzyp polny jest cennym wsparciem przy oczyszczaniu organizmu, działa moczopędnie i usuwa obrzęki.

Czarny bez

Czarny bez, zarówno kwiaty jak i owoce, to znany od wieków środek moczopędny i  przeciwzapalny, stosowany w medycynie ludowej przy kłopotach z nerkami. Wesprze organizm przy oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz usunie obrzęki.

Mniszek lekarski

Zawiera witaminę C, karoten, witaminy z grupy B, oraz żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan, potas, kobalt, cynk, magnez, molibden i sód. Ponadto w jego składzie znajdują się kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny. Wykazuje właściwości moczopędne i odtruwające, poprawia  pracę nerek.

Naturalne diuretyki to nie wszystko — co jeszcze wpływa na tworzenie się obrzęków?

Dla zdrowia nerek i unikania obrzęków równie ważne jest wypijanie przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. Woda, której duże ilości zawierają naturalne diuretyki, dobrze wypłukuje szkodliwe substancje z dróg moczowych. Ponadto należy przyjrzeć się diecie i unikać dużej ilości białka i soli, które obciążają funkcjonowanie nerek. Przy tendencji do obrzęków warto zrezygnować z alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, przez co płyny przenikają z nich do przestrzeni międzykomórkowej.

Jeżeli wiele godzin siedzisz przy biurku, zapewne narzekasz na opuchnięte nogi. W takiej pozycji w kończynach krew i limfa przepływa wolniej, co sprzyja obrzękom. Warto zrobić częste przerwy choćby po to, by przespacerować się chwilę. Dobrze jest w miarę możliwości włączyć regularną aktywność fizyczną do rozkładu dnia.

FB/ohmepl

 


Zobacz także

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Wyciskarka do owoców – czym się kierować przy wyborze?

Jak zorganizować dzień osobie chorej na Alzheimera? Zbiór porad