Pielęgnacja Uroda

Bonding zębów – nieinwazyjny sposób na piękny uśmiech. Jakie są zalety i wady tej metody?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 sierpnia 2021
Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu
Fot. iStock
 

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda na szybką poprawę jakości uśmiechu. Jest ona chętnie stosowana przez stomatologów, ponieważ ma wiele zalet, przy niewielkiej ilości wad. Na czym polega bonding zębów, jak wygląda zabieg i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest nieinwazyjnym zabiegiem często stosowanym w ramach stomatologii estetycznej. Polega on na odbudowie zęba lub likwidacji widocznych przebarwień, bez ingerencji w jego tkanki, za pomocą nowoczesnych żywic kompozytowych. Bonding to chętnie stosowany sposób na natychmiastową poprawę wyglądu uzębienia, ze względu na dobre dopasowanie koloru żywicy do odcienia szkliwa. Już na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym można uzyskać piękny uśmiech. Zalet bondingu jest znacznie więcej, przy stosunkowo niewielkiej ilości wad.

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock 

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Bonding zębów jest świetną metodą na poprawę uśmiechu, jeśli problemy z uzębieniem nie są zbyt duże. Można go zastosować u pacjentów skarżących się na diastemę, zniekształcenie lub ukruszenie, pęknięcie czy złamanie korony zęba. Poradzi sobie również przy wyrównywaniu niewielkich dysproporcji w długości poszczególnych zębów. W efekcie wszelkie widoczne niedoskonałości można ukryć na długi czas.

Przebieg zabiegu

Bonding zębów nie jest skomplikowany ani specjalnie czasochłonny. Można przeprowadzić go z powodzeniem już na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Dokładny czas trwania zabiegu uzależniony jest od zakresu poprawek i doświadczenia stomatologa. Czasem wystarczy mniej niż godzina spędzona w fotelu stomatologicznym, by wrócić do domu z odmienionym uśmiechem.

Przy bondingu bywa konieczne nieznaczne zmniejszenie powierzchni zęba. Następnie szkliwo wytrawia się specjalnym kwasem, po czym stomatolog nakłada na tak przygotowaną powierzchnię zębów żywicę kompozytową oraz warstwę właściwego kompozytu. Aby utwardzić nowo nałożoną warstwę, konieczne jest naświetlenie jej przy pomocy lampy stomatologicznej.

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock/Bonding zębów

Czy bonding zębów boli?

Na szczęście cały zabieg nie tylko nie wymaga spędzenia wielu godzin na fotelu dentystycznym, ale nie wymaga również podania znieczulenia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, co jest zdecydowaną zaletą, szczególnie dla osób obawiających się przykrych odczuć w trakcie zabiegów stomatologicznych.

Jakich efektów można się spodziewać po bondingu zębów?

Jeśli kolor wypełnienia został dobrze dobrany do pozostałych zębów, efekt pięknego i naturalnego uśmiechu zostanie osiągnięty. Dobrze wykonany bonding zębów pozwala ukryć przebarwienia i drobne ubytki, pęknięcia w szkliwie zęba. Przeprowadzona korekta długości, szerokości czy kształtu zęba daje natychmiastowy i zauważalny efekt, wpływając na estetykę całego uśmiechu.

Zalety bondingu zębów

Zabieg jest chętnie stosowany przez stomatologów, ponieważ ma wiele zalet, i niewiele wad:

 • nie narusza struktury zęba — zabieg jest mało inwazyjny i odwracalny. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy pacjent w przyszłości planuje np. założenie licówek porcelanowych;
 • krótki czas trwania zabiegu (od 30 do 60 minut) w przypadku pojedynczego zęba i zamknięcie poprawek już na jednej wizycie;
 • nie powoduje bólu, nie wymaga wstrzyknięcia znieczulenia;
 • pozwala na osiągnięciu natychmiastowego efektu ładniejszego uśmiechu, bez przebarwień i różnych uszczerbków;
 • generuje niski koszt —  cena za bonding zębów jest zdecydowanie niższa w porównaniu z trwalszymi metodami, takimi jak np. wstawienie licówek porcelanowych.
Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock

Wady bondingu zębów

 • określona wytrzymałość materiału – zazwyczaj kompozyt utrzymuje się na zębach do mniej więcej 4-5 lat, choć może się wcześniej się przytrafić, że kruszy się on i konieczne są wcześniejsze poprawki;
 • nie jest odporny na ewentualne przebarwienia. Osiągnięty efekt mogą popsuć przebarwienia, jeśli w codziennej diecie nie brakuje dużych ilości mocnej kawy, dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Szkodzi również palenie tytoniu. Uchronić przed skutkami wypijania barwiących napojów i pokarmów może regularne polerowanie kompozytów i piaskowanie przeprowadzone przez stomatologa.

Bonding zębów — jak długo można cieszyć się efektem?

Jeśli bonding zębów przeprowadzono prawidłowo, efekt pracy specjalisty utrzyma się na zębach ok. 4-5 lat. Wpływ na to mają nie tylko umiejętności stomatologa, ale także jakość wykorzystanych materiałów oraz zwyczaje higieniczne i żywieniowe osoby, u której przeprowadzono zabieg. Aby efekt bondingu cieszył przez maksymalny okres trwałości, ważne jest odpowiednie zachowanie higieny. Obowiązkowe należy szczotkować zęby, usuwać resztki pokarmu przy pomocy nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Cena — ile kosztuje bonding zębów?

Cena za bonding zębów uzależniona jest od kilku czynników. Na koszt zabiegu wpływa wielość miejscowości, indywidualny cennik i renoma oraz doświadczenie stomatologa, całokształt i ilość wprowadzonych poprawek. Koszt pojedynczego zęba poddanego bondingowi może wynosić tyle, co koszt założenia wypełnienia, ale w przypadku szerzej zakrojonych poprawek, może sięgnąć kwoty ponad 1000 zł, w zależności od nakładu czasu i pracy koniecznej do osiągnięcia efektu.


źródło: www.zatokapiekna.pl 

Pielęgnacja Uroda

Sygnały, które wysyła ciało, gdy brakuje potasu. Nie tylko skurcze mięśni i kołatanie serca świadczą o problemie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 sierpnia 2021
Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii
Fot. iStock
 

Niedobór potasu (hipokaliemia), to sytuacja, w której dochodzi do obniżenia stężenia potasu w surowicy krwi do wartości poniżej 3,5 mmol/L. Organizm, który cierpi z powodu niedoboru tego pierwiastka, wysyła wyraźne sygnały, których nie należy ignorować. Warto wiedzieć, jakie przyczyny i objawy powoduje niedobór potasu, oraz jak zdiagnozować i pozbyć się problemu.

Potas — pierwiastek niezbędny do życia

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest on konieczny do aktywacji enzymów, bierze udział w metabolizmie białek i węglowodanów, wpływa na stan gospodarki wodno-elektrolitowej, reguluje ciśnienie osmotyczne. To obecności potasu zawdzięczamy prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego. Niedobór potasu staje się zagrożeniem dla zdrowia, a także życia, dlatego nie należy ignorować sygnałów, jakie wysyła ciało w tej sytuacji.

Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Potas

Diagnostyka niedoboru potasu 

Aby oznaczyć poziom potasu w surowicy krwi, należy zgłosić się do laboratorium na pobranie krwi żylnej, podobnie jak w przypadku standardowej morfologii.

Właściwy poziom potasu we krwi wynosi od 3,5 do 5,5 mmol/L.

Gdy pojawia się niedobór potasu, może przybierać następujące formy:

 • Łagodna hipokaliemia to stężenie potasu 3,1–3,5 mmol/l.
 • Umiarkowana hipokaliemia to stężenie potasu 2,5–3,0 mmol/l.
 • Ciężka hipokaliemia to stężenie potasu poniżej 2,5 mmol/l.

Warto przy okazji oznaczyć także stężenie magnezu we krwi, gdyż niedoborowi potasu czasami towarzyszy niedobór magnezu. Nieprawidłowy wynik bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem.

Hipokaliemia rzekoma

Hipokaliemia rzekoma to sytuacja, w której dochodzi do zbyt niskiego stężenia potasu we krwi, gdy krew do badania została pobrana 20-30 minut po podaniu insuliny, lub krew nieodwirowana z prawidłową liczbą leukocytów była przechowywana przez dłuższy czas w temperaturze 25-28 stopni Celsjusza.

Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Hipokaliemia

Przyczyny niedoboru potasu 

Zazwyczaj niedobór spowodowany jest utratą potasu przez nerki z moczem. Sprzyja temu stosowanie niektórych leków (np. diuretyków), co wpływa na zwiększenie ilości wydalanego moczu, a co za tym idzie, grozi nadmierną utratą potasu przez nerki. Do utraty potasu dochodzi również przez przewód pokarmowy. Dzieje się tak w przypadku intensywnych wymiotów, biegunek, lub w trakcie zażywania leków przeczyszczających. Na niedobór potasu może wpływać istnienie przetok jelitowych oraz gruczolaków jelita grubego.

Do innych przyczyn niedoboru potasu zalicza się również:

 • jadłowstręt psychiczny,
 • niedożywienie,
 • ostre białaczki,
 • hiperaldosteronizm wtórny,
 • wrodzony przerost nadnerczy,
 • zespół Cushinga,
 • stan po ostrej niewydolności nerek,
 • hipomagnezemię,
 • nadmierna potliwość,
 • rozległe oparzenia
 • wpływ innych farmaceutyków.

Niedobór potasu — objawy 

Z reguły łagodny niedobór potasu nie powoduje żadnych objawów, natomiast pojawiają się one w chwili, gdy stężenie potasu jest mniejsze niż 3,1 mmol/l, przy umiarkowanej lub ciężkiej hipokaliemii.

Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Hipokaliemia

Objawy umiarkowanego niedoboru potasu:

Skurcze mięśni 

To jeden z najlepiej kojarzonych objawów niedoboru potasu, który odpowiada m.in. za na przekaźnictwo między komórkami nerwowymi i mięśniowymi.

Zmęczenie

Ponieważ potas znajduje się on głównie wewnątrz komórek, gdy jego poziom spada, organizm nie może funkcjonuje na pełnych obrotach.  Niedobór potasu wpływa na odczuwanie nieuzasadnionego zmęczenia i brak energii do codziennego działania.

Kołatanie (nierówny rytm) serca 

Niedobór potasu zaburza przesyłanie impulsów elektrycznych między komórkami odpowiedzialnymi za pobudzenie mięśnia sercowego do skurczu. Przy umiarkowanej hipokaliemii mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca i przyspieszone tętno.

Zaparcia

Niedobór potasu może powodować również problem z wypróżnieniem. Ponieważ potas reguluje pracę mięśni, a jelita zbudowane są z mięśniówki gładkiej, jego niedobór spowalnia ruchy jelit, co powoduje zaparcia.

Niepokój

Hipokaliemia może powodować odczuwanie nieuzasadnionego niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ jony potasu biorą udział w transporcie serotoniny, która wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Ciężka hipokaliemia może powodować:

 • ciężkie osłabienie mięśni, a nawet ich porażenie,
 • niedrożność jelit,
 • oddawanie dużych objętości moczu i wzmożone pragnienie,
 • zaburzenia czucia,
 • zagrażające życiu arytmie serca i spadki ciśnienia tętniczego.
Niedobór potasu - przyczyny, objawy i leczenie hipokaliemii

Fot. iStock/Hipokaliemia

Jak uzupełnić niedobór potasu?

W przypadku niepotwierdzonego badaniem podejrzenia niedoboru potasu nie należy samodzielnie przyjmować preparatów zawierających potas. Te same objawy mogą wynikać z zupełnie innych przyczyn i można sobie takim postępowaniem zaszkodzić. Jeśli ktoś zauważy u siebie prawdopodobne objawy niedoboru potasu, w zależności od ich nasilenia powinien zgłosić się do lekarza POZ lub na SOR, aby oznaczyć stężenie elektrolitów we krwi. W przypadku objawów ciężkiej hipokaliemii, które są bardzo poważne, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak leczyć niedobór potasu?

Sposób leczenia niedoboru potasu zależy od nasilenia problemu. Leczenie umiarkowanego niedoboru opiera się na przyjmowaniu potasu w odpowiednich ilościach ze wskazania lekarskiego, oraz, gdy jest taka konieczność, stosowania leków blokujących wydalanie potasu przez nerki. W trakcie korekcji hipokaliemii należy okresowo kontrolować stężenie potasu. Równie ważne jest określenie i usunięcie przyczyny hipokaliemii, aby nie dochodziło do nawrotu sytuacji.

Z kolei ciężki niedobór potasu wymaga hospitalizacji oraz dożylnej podaży pierwiastka i częstej kontroli jego stężenia we krwi.


źródło: www.mp.pl

Pielęgnacja Uroda

Kolejny rzadki typ osobowości – ma go zaledwie 3 proc. z nas – odnajdujesz tu siebie? [Osobowość INTP, Logik]

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2021
fot. fot. illustration/iStock

Carl Gustav Jung wyodrębnił aż 16 typów osobowości. To dużo bardziej szczegółowy podział, w którym dużo łatwiej się nam odnaleźć. Jakie to typy? ESTJ, ISTJ, ENTJ, INTJ, ESTP, ISTP, ENTP, INTP, ESFJ, ISFJ, ENFJ, INFJ, ESFP, ISFP, ENFP, INFP. Postaramy się przybliżyć Wam każdy z nich. Czas na INTP, czyli Logika.

Logik jest jednym z czterech typów osobowości w kategorii Analitycy. Pozostałe to Architekt, Dyskutant i Dowódca.

Mocne strony Logika

Umiejętność analizowania – Logicy analizują wszystko, z czym się spotykają, od danych badawczych po zachowanie otaczających ich ludzi. Daje im to umiejętność dostrzegania nieoczekiwanych wzorców i powiązań, które inne typy osobowości mogą przeoczyć.

Oryginalność – Dzięki swojej niezwykłej wyobraźni, Logicy mogą wymyślać kreatywne, sprzeczne z intuicją rzeczy, które nie przyszłyby do głowy większości ludzi. Oczywiście nie wszystkie są możliwe do zrealizowania, ale gotowość Logików do nieszablonowego myślenia może być przyczynkiem do niezwykłych innowacji.

Otwartość i ciekawość świata – Logikami kieruje ciekawość i ciągłe pragnienie nauczenia się… dosłownie wszystkiego. Osoby o tym typie osobowości są otwarte na nowe pomysły i innowacyjne działa – o ile jest to poparte zdrowym rozumowaniem, oczywiście. Zawsze szukają nowych zajęć, hobby i obszarów badań. Jednego tygodnia mogą mieć obsesję na punkcie geofizyki, a następnego mogą zatracić się w filmikach o budowaniu gitary. Kiedy pojawia się natchnienie, Logicy angażują się w swoje nowo odkryte zainteresowania, ucząc się wszystkiego, co mogą.

Słabe strony Logika

Niewrażliwy – Osoby o tym typie osobowości postrzegają racjonalność jako klucz do lepszego, szczęśliwszego świata. Czasami mogą nie doceniać znaczenia takich irracjonalnych (ich zdaniem) wartości, jak emocje, współczucie, etykieta i tradycja. W rezultacie mogą nieumyślnie wydawać się niewrażliwe lub nieuprzejme, nawet jeśli ich intencje są ogólnie dobre.

Niezadowolony – Logicy nie mogą się powstrzymać przed wyobrażaniem sobie, jak mogłoby być lepiej niż jest. Te osobowości nieustannie poszukują problemów do rozwiązania, tematów do nauczenia się i nowych sposobów podejścia do rzeczy. Posuwając się zbyt daleko, ten sposób myślenia może stać się przytłaczający, ponieważ logicy nieustannie próbują wymyślać koło na nowo, zamiast rzetelnie odpowiadać na swoje potrzeby i obowiązki.

Niecierpliwy – Jeśli ich rozmówca nie nadąża za nimi lub nie wydaje się wystarczająco zainteresowany, Logicy mogą zrezygnować z kontaktu z lekceważącym „nieważne”.

Perfekcjonista — Czasami mogą być tak zagubieni w analizie różnych opcji, że nigdy nie podejmą decyzji. Mogą również zrezygnować z projektów, które nie pasują do idealnej wizji w ich umyśle.


Zobacz także

Osmopeel AHA, czyli zupełnie nowa generacja oczyszczania

Chcesz chronić skórę przed słońcem? Zastosuj te produkty w diecie

Kosmetyki z arszenikiem i smarowanie twarzy smalcem… Urodowe triki naszych babek