Zdrowie

Dbasz o linię? Poznaj 11 naprawdę zaskakujących rzeczy, które mogą powodować tycie

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2017
Fot. iStock / ronstik
Następny

Walka o pozbycie się nadprogramowych kilogramów bywa trudna. Nie każda z nas jest szczęściarą, która doskonałą przemianę materii dostała w prezencie od losu i nie musi uważać na kalorie. Ale przybieranie na wadze to nie tylko kwestia pochłaniania zbyt dużej ilości kalorii, ale również brak ruchu, niehigieniczny tryb życia, który odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. 

Poza tymi oczywistymi powodami problemów z zachowaniem prawidłowej wagi tycie mogą powodować zupełnie inne rzeczy, na które nie zawsze mamy wpływ. Często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, co robimy źle, że mimo starań nadal trudno nam zrzucić zbędne kilogramy. A odpowiedzi na to pytanie, może być wiele, w dodatku takich, których się nie spodziewamy.

Poznajcie 11 zaskakujących rzeczy, które mogą wpływać na tycie.


 

źródło: www.livescience.com, odkrywcy.pldieta.mp.plsetpoint.pl

Zdrowie

Odkryj w sobie Superwoman. Czy twój język ciała sprawi, że będziesz silniejsza?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
21 czerwca 2017
Fot. iStock/_jure
 

Wszyscy wiemy, że mowa ciała jest sygnałem wysyłanym otoczeniu, który komunikuje nasze prawdziwe samopoczucie, nastrój czy intencje. Wielu ekspertów twierdzi, że język niewerbalny stanowi ponad 55 proc. komunikatu, który chcemy przekazać rozmówcy. To, jak stoimy, trzymamy ręce i w którą stronę kierujemy wzrok, pokazuje otoczeniu, z kim mają do czynienia. „Hej! Właśnie masz do czynienia z silną babką!” – może wreszcie chciałabyś to oznajmić światu?

„Udając” silną, taką się staniesz

Nowe badania dotyczące mowy ciała, które znalazły się w gazetach w ostatnim czasie, wiele poświęcają pozycji siły. Szczególnie popularna stała się teoria, którą wysnuli amerykańscy psycholodzy społeczni – Amy Cuddy, Dana Carney oraz Andy Yap. Mówi ona o tym, że kiedy udasz, że jesteś silna, masz większą szansę właśnie tak się poczuć. To, co sugerują, polega na tym, że prosty akt trzymania pozycji świadczącej o sile, np. nóg na biurku i splecenia rąk za głową, może podnieść poziom testosteronu i obniżyć kortyzol. Czyli jednocześnie wpłyniesz na dominację i zmniejszysz poziom stresu, co może być paliwem, które może doprowadzić cię do zwycięstwa.

Takie wyniki otrzymano po przeprowadzeniu badania. U uczestników na początku i końcu sprawdzono poziom tych dwóch hormonów. Poproszono ich o przyjęcie pozycji świadczącej o wysokiej sile (ekspansywnej z otwartymi kończynami) oraz niskiej sile (skurczonej z zamkniętymi kończynami). Okazało się, że ich teoria jest prawdziwa. Podobnie jak goryl, który bijąc się w klatkę piersiową potwierdza swoją dominację hierarchiczną lub paw, który rozkłada pióra, ludzie mogą używać otwartego i rozbudowanego języka ciała. W celu zwiększenia pewności siebie, zwiększenia poczucia mocy i obniżenia poziomu stresu.

Odkrycia te opierają się na kilku badaniach psychologicznych, które sugerują, że używając określonego języka ciała możemy zmienić swój stan emocjonalny. Na przykład, kiedy się uśmiechniesz, możesz poczuć się bardziej pozytywnie.

Fot. iStock/kieferpix

Fot. iStock/kieferpix

Superwoman w pracy

Pozycja siły jest ważna nie tylko na co dzień. Przydaje się także w pracy. Przyjmując taką postawę, będziesz lepiej przygotowana na sytuacje trudne lub stresujące (obniżenie kortyzolu, pamiętasz?). Być może masz prezentację, wywiad lub musisz oznajmić złe wieści.

Przyjmowanie pozycji energetycznej zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, może ci pomóc podejść do trudnych sytuacji w sposób pewny i masz większe szanse na zakończenie sprawy sukcesem. W przeciwieństwie do pozycji świadczącej o słabości, która używa zamkniętego ciała (złożone ramiona, skulenie się). Wtedy ryzyko porażki jest bardziej prawdopodobne.

Język ciała może wpłynąć na samopoczucie

Badanie sugeruje także, że ćwiczenie pozycji siły może z czasem poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Może być to szczególnie użyteczne dla osób, które czują się permanentnie bezsilne i przeoczone lub mają niską samoocenę oraz małą pewność siebie.

Cudyy i jej zespół wskazali także kilka innych badań, które wykazały, że chronicznie wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do chorób immunologicznych, nadciśnienia tętniczego i utraty pamięci. Natomiast połączenie wysokiego poziomu testosteronu i obniżonego hormonu stresu może sprawić, że będziemy bardziej odporni na choroby.

Wchodzisz w to?

Wielu zarzuca psychologom, że to tak nie działa. Jednak to, czy wierzysz w siłę stwarzania, czy nie, zależy tylko od ciebie. Jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się. Następnym razem, kiedy pojawi się sytuacja stresująca, przyjmij pozycję silnej i zobacz, co się stanie. Może nie pomoże? Ale na pewno nie zaszkodzi. A co, jeśli dzięki niej odezwie się skrywana w tobie Superwoman, która wreszcie dojdzie do głosu?


Źródło: mindtools, komunikacjaniewerbalna


Zdrowie

„Razem możemy więcej” – charytatywny pokaz ENDO podczas Warsaw Fashion Street 2017

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2017
Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Ruszyła kolejna edycja akcji charytatywnej „Razem możemy więcej”. Zainaugurował ją pokaz kolekcji koszulek ENDO podczas tegorocznego Warsaw Fashion Street. Znana marka ubranek dziecięcych wraz z Fundacją Spełnionych Marzeń organizuje tę akcję już od 10 lat.

Pokazy kolekcji ENDO z udziałem podopiecznych Fundacji Spełnionych Marzeń wpisały się już na stałe w harmonogram imprezy Warsaw Fashion Street. Tym razem zamiast prezentacji regularnej kolekcji jesień/zima 2018, ENDO zaprezentowało najnowszą kolekcję koszulek z hasłem „Razem możemy więcej” – inaugurując w ten sposób akcję charytatywną, która w pełni ruszy od września. Co roku do pokazu ENDO dla Fundacji chętnie przyłączają się gwiazdy. W tym roku w pokazie wzięli udział: Magdalena Różczka, Agnieszka Włodarczyk, Szymon Majewski, Andżelika Piechowiak, Joanna Racewicz, Mateusz Damięcki, Daria Widawska, Conrado Moreno, Adi Kowalski, Tomasz Ciachorowski, Gabi Drzewiecka oraz Miss Polonia 2016 – Izabella Krzan. Natomiast Majka Jeżowska wystąpiła ze specjalnym koncertem dla dzieci.

– Jestem tu praktycznie co roku, bo pomaganie tym dzieciom sprawia mi ogromną radość – powiedział o projekcie, w którym uczestniczy od samego początku – Szymon Majewski. Przypominamy, że w edycji, która odbyła się 5 lat temu Szymon Majewski zaprojektował całą serię koszulek dla ENDO i Fundacji Spełnionych Marzeń.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

– Z przyjemnością dołączam do tej akcji, bo lubię pomagać innym, a tu potrzebują nas małe dzieci – zauważyła Magdalena Różczka. – Najbardziej cieszy mnie zarażanie innych osób chęcią do pomagania, bo przecież razem możemy więcej!

Warto podkreślić, że Magdalena Różczka jest pomysłodawczynią hasła „Razem możemy więcej”. Tegoroczne grafiki przygotowała Aga Zawada-Cwalina. Koszulki z nową grafiką będzie można kupić już od sierpnia wraz z pojawieniem się nowej kolekcji jesień/zima 2017 w sklepie internetowym www.endo.pl. Całkowity zysk z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Fundacji Spełnionych Marzeń

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

– Mamy nadzieję pobić zeszłoroczny rekord – 100 tys. zł, aby jak najwięcej poważnie chorych dzieci mogło wyjechać na turnusy rehabilitacyjne, organizowane przez Fundację – podkreśliła Aneta Kołaszewska, Dyrektor Artystyczna ENDO, która wraz z Magdaleną Różczką zainicjowała akcję. – To naprawdę dla nich ważne, dlatego gorąco zachęcam do kupowania koszulek dla całej rodziny. Przygotowaliśmy pełną kolekcję – od niemowlęcych body, poprzez t-shirty dla dziewczynek i chłopców, po koszulki dla kobiet i mężczyzn w różnych rozmiarach.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Podczas pokazu mody Aneta Kołaszewska w imieniu ENDO przekazała Fundacji Spełnionych Marzeń czek o wartości 20 tys. zł. Prócz turnusów rehabilitacyjnych, zebrane pieniądze zostaną także przeznaczone na organizację zajęć z arteterapii na oddziałach onkologicznych.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Pierwszego dnia Warsaw Fashion Street Endo wraz z Fundacją Spełnionych Marzeń przygotowały dla najmłodszych kreatywną strefę „Arts Studio Marzeń”. Dzieci mogły brać  udział w warsztatach plastycznych, ceramicznych i tworzyć biżuterię pod okiem artystów z  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jedną z atrakcji była również możliwość naprasowania na koszulkę wcześniej pokolorowanego obrazka. Dobrej zabawy nie było końca w Endowej Fotobudce, a dziecięce marzenia znalazły się na niezwykłym Drzewku Marzeń. Więcej o akcji: www.endo.pl.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

ENDO to wyznaczająca trendy firma z odzieżą dla dzieci, która jako pierwsza i przez długi czas jedyna w Polsce zaczęła ozdabiać swoje produkty napisami w języku polskim. Marka ta wykorzystuje gry słowne i rymowane wierszyki, które wraz z oryginalnymi grafikami tworzą niepowtarzalną stylistykę ubrań. ENDO współpracuje z takimi polskimi artystami, jak Monika Hanulak, Agata Dudek, Jan Młodożeniec czy Elżbieta Wasiuczyńska.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

L107009409 L107013310 L107013711 _DSC0449_1 _DSC0468_1 _DSC0540 _DSC0563 _DSC0575 _DSC005001 _DSC033903 DSC_3392 DSC_324306 DSC_329307 L1070118 L1070129 L106085508

Fot. Lidia Skuza


Zobacz także

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Szum w uszach, dudnienie i piski. Co robić, gdy dokuczają ci dźwięki, których nikt inny nie słyszy?

NFZ skierowania

NFZ skierowania do specjalistów, szpitala i sanatorium. Ta wiedza się przydaje

Tokofobia

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?