Zdrowie

Często chrząkasz, boli cię gardło i masz suchą skórę? Czas odwiedzić endokrynologa

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 października 2017
Fot. iStock/Remains
 

Chrząknęłaś dzisiaj rano jakoś chwilę po przebudzeniu. Potem kilka razy w pracy i wieczorem w domu. Nie znosisz tych momentów, gdy zalegająca wydzielina zmusza cię do odkaszlnięcia. Ale że nie masz na to żadnego wpływu i nie potrafisz połączyć tego objawu z żadną, inną chorobą – przyzwyczajasz się. Pocieszasz się, że przecież nie palisz papierosów. Błąd. Powinnaś odwiedzić lekarza. 

Chrząkaniem nazywamy krótki odgłos, wydawany przez krtań, towarzyszący nagłemu odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Nie jest typowym kaszlem, a jedynie krótkotrwałym dźwiękiem. Chrząkamy, gdy odczuwamy dyskomfort na wysokości krtani. Dlatego też objaw ten najczęściej świadczy o chorobie układu oddechowego. Inne, dodatkowe sygnały powinny cię jednak skłonić do odwiedzenia nie laryngologa, a endokrynologa czy neurologa. Okazuje się, że chrząkanie towarzyszy m.in. niedoczynności tarczycy i zaburzeniom na tle nerwowym.

Choroby krtani

Ciągłe odchrząkiwanie jest najczęściej spowodowane chorobą krtani lub gardła. Towarzyszy mu kilka objawów, które łatwo rozpoznać: chrypa, bezgłos, suchość i łaskotanie w gardle, ból przy przełykaniu czy mówieniu. W takiej sytuacji przyczyną zalegającej wydzieliny może być zapalenie gardła lub przewlekłe zapalenie krtani. Choroby te są często spotykane u osób, które bardzo dużo mówią lub śpiewają, ale także u tych, które nadużywają alkoholu i spędzają większość część dnia w pomieszczeniach, gdzie panuje suche powietrze. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u laryngologa. Oczekując na wizytę warto ograniczyć mówienie i intensywnie nawilżać gardło.

Odchrząkiwanie wydzieliny może być także objawem raka krtani. Najpierw pojawia się chrypka, ale w wyniku nacieku zmian nowotworowych na głośnię, zmienia się głos. Dodatkowo pojawiają się problemy z przełykaniem (a co za tym idzie – utrata wagi) i ból w trakcie dotykania krtani. Ponieważ rak głośni dotyczy głównie palaczy, powinni oni jak najszybciej wybrać się do lekarza, gdy tylko zauważą u siebie niepokojące objawy.

Niedoczynność tarczycy

Jeżeli oprócz chrząkania, zauważysz u siebie także suchą skórę, ból gardła, ogólne zmęczenie, a także pogrubiony głos, czas odwiedzić endokrynologa. Objawy te mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. W trakcie wywiadu nie zapomnij wspomnieć o uporczywym odchrząkiwaniu. Lekarz na początek zleci badania hormonów tarczycy.

Zatoki przynosowe

Gęsta wydzielina, spływająca do gardła z zatok przynosowych również może powodować ciągłe chrząkanie. W takiej sytuacji często niezbędne jest leczenie antybiotykiem. Gdy i to nie pomaga, lekarz może zlecić drenaż zatok. Jeśli oprócz chrząkania odczuwasz ucisk w okolicach nosa i pod oczami, który nasila się w trakcie pochylania, powinnaś wybrać się do laryngologa.

Alergie

Odchrząkiwanie bywa reakcją obronną organizmu na zalegające w gardle pyłki. Może jednak pojawić się także po kontakcie z innymi alergenami, jak pokarm, leki czy środki czystości. Takiego stanu nie wolno bagatelizować, ponieważ obrzęk krtani, do którego może w takiej sytuacji dojść, jest stanem zagrażającym życiu. Objawy towarzyszące grzybicy dróg oddechowych bywają niekiedy mylone z alergią, dlatego należy przeprowadzić szczegółowe testy. Do objawów towarzyszących grzybicy zalicza się m.in. cuchnącą, szarą lub brunatną wydzielinę, nieprzyjemny zapach z ust czy uczucie ciała obcego w gardle.

Tiki nerwowe

Uporczywe chrząkanie pojawia się czasem na tle nerwowym. Może towarzyszym mu np. mruganie powiekami. Często pojawia się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania i samo mija. Zdarza się jednak, że potrzebna jest konsultacja z psychologiem, który wyjaśni, jak walczyć z nerwowymi tikami. W przypadku dzieci ciągłe odchrząkiwanie może też wynikać z obrzęku migdałka, przez co wydzielina z nosa spływa do gardła. W takim sytuacjach można zaobserwować też, że dziecko oddycha przez usta.

Refluks

Regularny wyrzut treści żołądkowej do przełyku powoduje nie tylko zgagę i uczucie pieczenia. Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje również podrażnienie fałdów głosowych i krtani. Nie powinna więc dziwić ani chrypka, ani zmiana głosu czy konieczność odchrząkiwania zalegającej wydzieliny. Pomocy należy szukać u gastrologa.

Pasożyty

Odchrząkiwanie towarzyszy również zakażeniu glistą. Pasożyt ten wraz z krwią wędruje do płuc, gdzie ma zapewnione doskonałe warunki do rozwoju. Następnie przemieszcza się tchawicą do góry, by podrażnić krtań i w ten sposób zostać połkniętym. Ta trafia do układu pokarmowego. Odkrztuszanie odbywa się po 10 dniach, od momentu zakażenia (połknięcia jaj glisty, znajdujących się np. na niemytych owocach czy warzywach). Do objawów towarzyszący glistnicy zalicza się także wysypkę, suchy kaszel, stany podgorączkowe i wymioty. Diagnozę stawia się z pomocą badań krwi. Analiza kału w kierunku pasożytów często jest niewystarczająca.


 

Źródło: Poradnik Zdrowie/Medycyna Praktyczna


Zdrowie

Każdy znak zodiaku inaczej sygnalizuje depresję. Nie przegap pierwszych objawów u najbliższych

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 października 2017
Fot. iStock/Mixmike
Następny

Przygnębienie, brak chęci do życia, problemy z motywacją, uczucie pustki i beznadziei – tak większość z nas definiuje i rozpoznaje depresję. Choć z reguły właśnie te symptomy pozwalają stwierdzić, czy z drugim człowiekiem dzieje się coś niedobrego, czasami depresja może objawiać się na inne sposoby. Niektórzy z nas bardzo długo maskują swój smutek, inni szybko szukają pomocy u najbliższych.Okazuje się, że depresja może przybierać różne formy, w zależności od znaku zodiaku, który przypada dacie urodzin konkretnej osoby. Cechy osobowości, charakterystyczne dla pewnych znaków mogą ułatwiać lub utrudniać popadanie w skrajnie emocje. Różni się więc nie tylko to, w jaki sposób dane osoby sygnalizują depresję, ale także inny jest sposób by im pomóc. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.


 

Źródło: Your Tango

Zdrowie

Znasz mapę świata twojego partnera? A czy on pamięta, w co byłaś ubrana, gdy zobaczył cię pierwszy raz?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 października 2017
Fot. iStock/Emir Memedovski

Jak dobrze znasz swojego partnera? Jak dobrze on zna ciebie? Jeśli nie jesteście pewni tego ile o siebie wiecie, warto poświęcić wspólny wieczór na wykonanie pewnego prostego ćwiczenia.

Znasz mapę jego świata? Czy on zna mapę twojego świata? Zagrajcie w tę grę razem. Każde z was powinno wziąć kartkę i długopis.  Wybierzcie razem losowo dwadzieścia numerów od 1 do 60. Wpiszcie wybrane numery po lewej stronie kartki.

Instrukcja

Znajdźcie pytania odpowiadające wybranym przez was numerom.  Każde z was zadaje pytanie partnerowi. Jeśli partner udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzymuje tyle punktów, ile wskazano w nawiasie, a zadający pytanie otrzymuje jeden punkt. W razie błędnej odpowiedzi żaden z graczy nie otrzyma punktu. Następnie zamieniacie się rolami i odpowiadacie na pytanie według tej samej zasady. Ten, kto uzyska więcej punktów po odpowiedzi na wszystkie dwadzieścia pytań, wygrywa.

Pytania

1. Podaj imiona moich dwóch najlepszych przyjaciół. (2)

2. Jaki jest mój ulubiony zespół, kompozytor albo instrument?? (2)

3. Co miałam na sobie kiedy zobaczyłaś go po raz pierwszy? (2)

4. Wymień jedno z moich hobby. (3)

5. Gdzie się urodziłem? (1)

6. Jakim problemom stawiam obecnie czoła? (4)

7. Opowiedz szczegółowo, co robiłem wczoraj lub dzisiaj. (4)

8. Kiedy są moje urodziny? (1)

9. Jaka jest data naszej rocznicy (albo zaręczyn)? (1)

10. Kto jest moim ulubionym krewnym? (2)

11.  Jakie jest moje największe, niezrealizowane marzenie? (5)

12. Jaki jest mój ulubiony kwiat? (2)

13. Czego boję się najbardziej? (3)

14. Jaka jest moja ulubiona pora dnia? (3)

15. Co sprawia, że czuje się spełniony? (4)

16. Co mnie najbardziej podnieca? (3)

17. Jaki jest mój ulubiony posiłek? (2)

18. Jak najbardziej lubię spędzać wieczory? (2)

19. Jaki jest mój ulubiony kolor? (1)

20. Jakich osobistych zmian na lepsze chciałbym dokonać w życiu? (4)

21. Jaki prezent spodobałby mi się najbardziej? (2)

22. Jakie jest moje najlepsze wspomnienie z dzieciństwa? (2)

23. Jakie były moje najlepsze wakacje? (2)

24. Jak się najłatwiej uspokajam? (4)

25. Co jest dl amnie największym wspraciem)? (3)

26. Jaki jest mój ulubiony sport? (2)

27. Co najbardziej lubię robić w wolnym czasie? (2)

28. Jak najbardziej lubię spędzać wekeend? (2)

29. Do jakiego miejsca najchętniej “uciekam”? (3)

30. Jaki jest mój ulubiony film? (2)

31. Jakie ważne wydarzenia nastąpią niedługo w moim życiu? Jak się z tym czuję? (4)

32. Jakie są moje ulubione ćwiczenia? (2)

33. Kto był moim ulubionym przyjacielem w dzieciństwie? (3)

34. Jaką gazetę lubię czytać najbardziej? (2)

35. Z kim rywalizuję lub kto jest moim ”wrogiem”. (3)

36. Co byłoby dla mnie pracą marzeń? (4)

37. Czego najbardziej się boję? (4)

38. Kogo z rodziny najmniej lubię? (3)

39. W jaki sposób najbardziej lubię spędzać wakacje? (2)

40. Jakie książki lubię czytać najbardziej? (3)

41. Jaki jest moj ulubiony program w telewizji? (2)

42. Jestem leworećzny czy praworęczny? (2)

43. Co mnie najbardziej zasmuca? (4)

44. Wymień jedno z moich zmartwień lub trosk(4)

45. Jakie problem zdrowotne mnie martwią (2)

46. Jaki moment był dla mnie najbardziej zawstydzające (3)

47. Jakie jest moje najgorsze doświadczenie z dzieciństwa? (3)

48. Wymień dwoje ludzi, których podziwiam najbardziej (4)

49. Wymień kogoś, kto mnie denerwuje. (3)

50. Z naszych wspólnych znajomych kogo lubię najmniej (3)

51. Jaki jest mój lubiony deser? (2)

52. Jaki jest mój numer PESEL? (2)

53. Wymień jedną z moich ulubionych powieści? (2)

54. W jakiej restauracji lubię najbardziej jeść? (2)

55. Jakie są moje dwa największe marzenia, pragnienia, ambicje? (4)

56. Czy mam jakieś ukryte marzenia? Jakie?

57. Czego nie lubię jeść? (2)

58. Jakie jest moje ulubione zwierzę? (2)

59. Jaka jest moja ulubiona piosenka? (2)

60. Jaki sport drużynowy lubię najbardziej? (2)


Na podstawie: www.integralpsychology.org

 


Zobacz także

zioła na stawy

Zioła na stawy – lista ziół łagodzących dolegliwości

Co jeść, a czego unikać, gdy boli gardło

Helicobacter pylori - przyczyny zakażenia, objawy, leczenie

Helicobacter pylori może przyczynić się do powstania wrzodów, a nawet raka żołądka. Co trzeba wiedzieć o tej bakterii?