Go to content

„Zróbmy sobie przerwę” – słyszysz i wali ci się świat. Niepotrzebnie, to nie musi oznaczać rozstania

Fot. iStock/demaerre

„Zróbmy przerwę.” Widziałeś to na filmach. Słyszałeś o tym od znajomych. Wydaj ci się, że te przynoszą tylko złe wieści i przeraża cię to, że twój związek może się skończyć. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ta propozycja może pomóc uratować wszystko, co pozostało między wami.

Co takiego się zmieni? Masz szansę pobyć sam na sam ze sobą, w pustej przestrzeni, z możliwością spojrzenia na związek z nowej perspektywy. Odpowiesz sobie na pytanie, czy nadal chcesz w tej relacji być.

Istnieje wiele powodów, dla których para może podjąć decyzję o zrobieniu sobie przerwy od związku. Być może jedno z was potrzebuje tylko „miejsca”, aby zastanowić się nad osobistymi problemami. A może oboje potrzebujecie czasu dla siebie. Niezależnie od przyczyny, taka przerwa może mieć znaczenie terapeutyczne dla związku. Skąd wiedzieć, że jej potrzebujecie? Warto na moment odsunąć się od siebie, jeśli:

1. Od pewnego czasu regularnie się kłócicie

Te kłótnie mogą brzmieć jak przysłowiowa zepsuta płyta, której nie można wyłączyć. Wracają „stałe przeboje”, znajome wyrzuty i błędy z przeszłości. Nie sposób zebrać myśli, zatrzymać się, powiedzieć, o co naprawdę nam chodzi. Zamiast rozwiązywać problemy, nakręcacie się wzajemnie. I zaczynacie się zastanawiać, czy tu jeszcze mieszka miłość…

2. W życiu jednego z was pojawiły się kwestie o większym priorytecie

Oczywiście, miłość jest ważna. Ale czasem zderzamy się w życiu z problemami, które nas przytłaczają i stresują na tyle, że mamy mniej cierpliwości dla partnera. Być może przechodzisz przez pewne rzeczy w swoim życiu, które wymagają całej twojej energii i uwagi. I dlatego w tej chwili nie możesz zaangażować się w pełni w związek. I dopóki nie rozwiążesz problemów w swoim życiu, nie będzie lepiej.

3. Doświadczasz lęku, odczuwasz brak

Bywa, że sami sprawiamy, że związek, w którym jesteśmy nas ogranicza. Tak bardzo chcemy być razem, że odsuwamy na bok wszystko inne, co dotychczas sprawiało nam radość, wypełniało nasze życie. Pewnego dnia budzimy się z przerażeniem widząc, że nasze relacje z innymi nie istnieją, że mamy w życiu osobistym braki. Czasami oderwanie się od związku pozwala zadbać o inne, ważne rzeczy i pozbyć się wrażania, że coś tracimy.

4. Uważasz, że wasz związek rozwija się zbyt szybko

Jeśli chodzi o miłość i związki, niekoniecznie trzeba się spieszyć. Prawdopodobnie krok w tył, jakim jest przerwa od związku pomoże wam odetchnąć i zrozumieć ile dla siebie znaczycie i o jakiej przyszłości dla związku myślicie. Przypomnij sobie, dlaczego jesteście razem.


Na podstawie: www.relrules.com