Go to content

Ciało w emocjonalnym detoksie. 7 terapii, które uwolnią je od napięcia

fot. GeorgePeters/istock

Emocjonalny detoks nie uda się, jeśli nie zadbamy też o ciało. Napięcie mięśniowe, bóle karku, pleców czy stres kumulujący się w brzuchu – to wszystko pochodne złych emocji. Nie ma wyjścia, żeby przeprowadzić cały proces zdrowienia emocji, trzeba zająć się też ciałem. Technik relaksacyjnych jest dużo. Zacznijmy od masażu. Tego w gabinecie – specjalistycznego, oraz tego, który możemy wykonać samodzielnie w domu. 

Masaż to pocieranie, uciskanie i manipulowanie skórą, mięśniami, ścięgnami i więzadłami. Terapeuta wykorzystuje komunikację między umysłem a ciałem, dzięki czemu możesz poczuć się pobudzona i odmłodzona. Wiadomo również, że masaż leczy szereg problemów psychologicznych, takich jak stres, stany depresyjne, nadpobudliwość i stres pourazowy.

Masaż jest niesamowity. W rzeczywistości zaczynasz czuć się lepiej, jeszcze zanim terapeuta wejdzie do pokoju. Znajdujesz się w ciemnej, cichej przestrzeni otoczonej uspokajającą muzyką i kojącymi zapachami. Chłodne prześcieradła dają niesamowite odczucia Twojej nagiej skórze. A kiedy rozpocznie się masaż, całe napięcie i stres zaczynają uwalniać się dzięki sile dotyku. Dlaczego jest tak dobrze? Co dzieje się w twoim ciele i mózgu, co sprawia, że terapia dotykowa jest tak satysfakcjonująca?

Gdy kładziesz się na stole do masażu, pozostając nieruchomo, możesz skupić się na rytmie własnego oddechu, wyciszając umysł i pozwalając myślom przechodzić gdzieś obok. Naprawdę angażujesz się w tę chwilę – inaczej nazywaną uważnością. Uważność to stan świadomości, który zwraca twoją uwagę na obecną sytuację i pomaga regulować emocje oraz zwiększać świadomość ciała. Kiedy ćwiczysz uważność, obszary mózgu związane z emocjami – szczególnie wyspa i kora przedczołowa – stają się mniej aktywne, co powoduje, że stajesz się mniej reaktywny. Jesteś w stanie odłączyć swoje uczucia i po prostu obserwować swój proces myślowy, pozostając zaangażowanym w bieżące doświadczenie.

Twój umysł też się trochę oczyści. Naukowcy odkryli, że zaledwie 15-minutowe masowanie może pomóc ci myśleć jaśniej i poprawić twoją czujność.

Twoje ciało potrzebuje masażu, aby się odnowić i odwrócić skutki stresu.

7 typów masażu, które zrelaksują twoje ciało i umysł

1. Masaż szwedzki

Masaż szwedzki to delikatny masaż całego ciała, idealny dla osób, które:

 • są nowicjuszami w temacie masażu
 • są bardzo spięte
 • są wrażliwe na dotyk

Pomoże rozluźnić spięte mięśnie, ale jest też dobrym wyborem, jeśli chcesz się w pełni zrelaksować.

Masażysta zastosuje kombinację: ugniatanie, długie, płynne pociągnięcia w kierunku serca, głębokie ruchy okrężne
wibracje i stukanie, pasywne techniki ruchu stawów. Zwykle masaż szwedzki trwa 60-90 minut.

2. Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami jest najlepszy dla osób, które odczuwają ból i napięcie mięśni lub po prostu chcą się zrelaksować. Ten rodzaj masażu leczniczego jest podobny do masażu szwedzkiego, tylko masażysta zamiast lub dodatkowo używa rozgrzanych kamieni. Łagodzi napięcie mięśni, poprawia przepływ krwi, łagodzi ból za pomocą rozgrzanych kamieni.

Masaż gorącymi kamieniami może pomóc:

 • złagodzić napięcie mięśni
 • poprawić przepływ krwi
 • złagodzić ból
 • zrelaksować
 • złagodzić stres

Podczas masażu rozgrzane kamienie umieszczane są na różnych obszarach całego ciała. Twój terapeuta może trzymać kamień podczas masażu różnych części ciała przy użyciu szwedzkich technik masażu z delikatnym naciskiem. Czasami używa się również zimnych kamieni. Zazwyczaj masaż trwa 90 minut.

3. Masaż aromaterapeutyczny

Masaże aromaterapeutyczne są najlepsze dla osób, którym zależy na uspokojeniu emocji. Ten rodzaj masażu może:

 • poprawić nastrój
 • zmniejszyć stres i niepokój
 • zmniejszyć objawy depresji
 • złagodzić napięcie mięśni
 • ulżyć w bólu

Wielu masażystów podczas zabiegów stosuje aromaterapię, nakładając pachnące olejki eteryczne na nagą skórę. Olejki te uzupełniają kojący dotyk terapeuty i ładnie pachną, ale także stymulują specyficzną aktywność mózgu. Olejek grejpfrutowy może pobudzać produkcję enkefalin, neuroprzekaźników, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe, podczas gdy olejek z majeranku może zwiększyć poziom serotoniny, pomagając ci poczuć spokój. Lawenda jest jednym z najbardziej znanych olejków i jest znana z tego, że sprzyja relaksacji i senności. Olejek pozyskiwany z tropikalnej rośliny ylang-ylang wyzwala natomiast uwalnianie wspomnianych wcześniej, poprawiających samopoczucie endorfin.

Masaże aromaterapeutyczne łączą delikatny ucisk z użyciem olejków eterycznych. To masażysta zazwyczaj decyduje, których olejków eterycznych użyć, ale możesz dać mu znać, jeśli masz jakieś specjalne preferencje. Olejki eteryczne są rozcieńczane przed nałożeniem na skórę. Masaż aromaterapeutyczny trwa 60–90 minut.

4. Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich wykorzystuje większy nacisk niż masaż szwedzki. To dobra opcja, jeśli masz przewlekłe problemy z mięśniami, takie jak bolesność, kontuzja lub brak równowagi. Może pomóc złagodzić napięcie mięśniowe, przewlekły ból mięśni i niepokój. Chociaż ten masaż jest bardziej intensywny, nie powinnaś odczuwać bólu. Masaż trwa 60-90 minut.

5. Refleksologia

Refleksologia jest najlepsza dla osób, które marzą o pełnym relaksie lub przywrócić naturalny poziom energii. Jest to również dobra opcja, jeśli nie czujesz się komfortowo, kiedy ktoś dotyka twojego ciała. Refleksologia wykorzystuje delikatny do mocnego nacisk na różne punkty w stopach, dłoniach i uszach.  Masaż refleksologiczny trwa 30-60 minut.

6. Masaż Shiatsu

Masaż shiatsu jest najlepszy dla osób, które chcą poczuć się zrelaksowane i złagodzić stres, ból i napięcie. To japoński rodzaj masażu, który:

 • uspokaja emocjonalnie i fizycznie oraz relaksuje
 • pomaga złagodzić stres, niepokój i depresję
 • może złagodzić ból głowy
 • zmniejsza napięcie mięśni

Masaż shiatsu działa na całe ciało, ale terapeuta może skupić się na obszarach ciała, które wymagają dodatkowej uwagi. Podczas masażu terapeuta będzie używał dłoni, dłoni i kciuków do masowania określonych punktów ciała. Stosuje się pulsujący lub rytmiczny nacisk.  Masaże shiatsu zwykle trwają 60-90 minut.

Jak masować się samodzielnie?

Automasaż to prosty, wygodny sposób na czerpanie korzyści z masażu. Niezaprzeczalnym plusem jest to, że nie trzeba nigdzie iść, można to zrobić w zaciszu własnego domu.

Taki masaż jest odpowiedni, jeśli odczuwasz łagodny ból. Ale jeśli ból jest intensywny lub przewlekły, najlepiej udać się do lekarza. Jeśli nie masz pewności, jaka jest przyczyna bólu, automasaż może tylko pogorszyć objawy. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz w trakcie i po masażu. Jeśli ból nasila się lub nie ustępuje, automasaż może nie być najlepszą opcją.

Podobnie jak masaż u specjalisty, automasaż może pomóc złagodzić:

 • napięcie
 • niepokój
 • bóle głowy
 • zaburzenia trawienia
 • napięcie mięśni

Spróbuj użyć olejków eterycznych w domu, wlewając odrobinę ulubionego olejku do kąpieli lub dodając go do bezzapachowego balsamu do ciała. Gdy olejek łączy się z gorącą wodą lub ciepłem Twojej skóry, jego zapach się intensyfikuje. A ty relaksujesz.

Jak go wykonać? Zobacz: