Go to content

Jest ci nieustannie zimno? Przyczyn może być kilka, warto je sprawdzić

Należysz do tych osób, które chowają się pod kocem podczas gdy wszyscy wokół siedzą w krótkich rękawkach? Masz nieustannie zimne dłonie i stopy? Mówią, że jesteś zmarzluchem, ale poczucia chłodu nie należy lekceważyć. Warto poznać jego przyczyny.

Zbyt mało ćwiczysz

Kiedy jest ci zimno – aktywność fizyczna z pewnością jest ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę. Jednak w badaniu przeprowadzonym wśród osób, które prowadzą siedzący tryb życia, a którym nieustannie jest zimno, wykazano, że lekki wysiłek fizyczny trzy razy w tygodniu przez 20 minut, po sześciu tygodniach zdecydowanie zmniejszył poczucie zimna i zmęczenia.

Rada: następnym razem, gdy kusi cię wizja poleżenia na kanapie pod ciepłym kocem, zmuś się na energiczny 10-minutowy spacer – z pewnością poczujesz się lepiej.

Jesteś zbyt szczupła

Niska waga ciała może sprawić, że jest nam zimno. Osoby z niedowagę, mogą nie mieć odpowiedniej ilości tłuszczu, który odizolowałby ich od zimna. Jeśli nie jesz zbyt dużo jedzenia, twój metabolizm może zmagać się z wytworzeniem wystarczającej ilości ciepła.

Rada: rozważ wprowadzenie zróżnicowanej i zdrowej diety zawierającej pełne, zdrowe pokarmy zawierające białko, tłuszcz i węglowodany.

Nie śpisz tak dobrze, jak myślisz

Ostatnie badania pokazują, że wielu z nas zmaga się z tak zwanym „śmieciowym snem” – takim, w którym często budzimy się przez całą noc. Taki sen nie uzupełnia naszych poziomów energetycznych i może wywoływać uczucie zimna, ponieważ nasze ciało jest zmęczone.

Rada: wypracuj odpowiednią higienę snu – kładź się o ustalonej porze po rutynowych czynnościach przygotowujących cię do snu – ciepłej kąpieli, herbacie, kilku stronach książki.

Cierpisz na niedobór żelaza

Uczucie ciągłego chłodu może być spowodowane niedoborem żelaza. Dane pokazują, że około jedna trzecia kobiet ma niskie stężenie żelaza, często ze względu na trudne miesiączki. Wiesz, jak najlepiej sprawdzić swój poziom żelaza – spójrz na swoje powieki, jeśli wewnętrzne obrzeże będzie bledsze niż pozostała część powieki, powinnaś zrobić badania.

Rada: zrób badania krwi, które wykażą czy masz problem z niedoborem żelaza.

Tracisz ważne witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są szczególnie ważne, ponieważ są wspomagają przekształcania jedzenia w energię.

Rada: witamina B znajduje się w ziarnach, takich jak brązowy ryż, jęczmień i owies, a także chudym białka, tłustych rybach i indyku, zadbaj, by tych produktów nie zbrakło w twojej diecie.

czytaj dalej
na następnej stronie

Fot. iStock/hoozone

1/1 Jest ci nieustannie zimno? Przyczyn może być kilka, warto je sprawdzić

Jesteś odwodniony

Utrata zaledwie 2% wody w organizmie może wywołać uczucie zimna. Zaskakująco łatwo jest odwodnić, zwłaszcza, że z wiekiem tracimy pragnienie. Praca w klimatyzowanym biurze, długie spacery lub zwyczajne zapominanie o regularnym piciu wody może szybko doprowadzić do obniżenia poziomu płynów. Powoduje to spadek ciśnienia krwi i oznacza, że zbyt mała jej ilość dostaje się do mózgu lub mięśni. Może to wywołać uczucie zimna, bóle głowy, zmęczenie i mniejszą koncentrację.

Rada: staraj się pić wodę co dwie godziny, jeśli twój mocz jest ciemny, to oznacza, że powinieneś zwiększyć jej ilość.

Problemy z tarczycą

Niedoczynność tarczycy sprawia, że nasz organizm wytwarza zbyt mało tyroksyny. Braki tego hormony są zaskakująco częstą przyczyną niewyjaśnionego zmęczenia i uczucia zimna, zwłaszcza u kobiet w średnim wieku.

Rada: wykonaj niezbędne badanie krwi

Zbyt mało białka

Jedzenie owoców i warzyw jest zdrowie, ale unikanie białka w postaci mięsa, nabiału i orzechów sprawi, że poczujesz się zmęczona i będzie ci zimno, ponieważ białko to witalna dawka energii. Rozpad białka w organizmie zajmuje więcej czasu, więc energia jest uwalniana wolniej i dłużej nas wypełnia.

Rada: pamiętaj o porcji białka w swoje diecie, jedz między posiłkami orzechy.

Jak widać, uczucie zimna wcale nie musi być związane jedynie z kiepskim krążeniem. jak większość z nas uważa.


źródło: Metro