Choroby Zdrowie

Zapalenie oskrzeli. Jak rozpoznać i leczyć infekcję dolnych dróg oddechowych?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lutego 2020
zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Zapalenie oskrzeli to infekcja, którą każdy choć raz przechodził. Chorują na nią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Najczęściej do zakażenia dochodzi jesienią i zimą, gdy jesteśmy bardziej narażeni na atak wirusów. Czym jest dokładnie zapalenie oskrzeli, jakie objawy powoduje i na czym polega leczenie?

Jest to jedna z powszechnych wirusowych infekcji dotykających dolne drogi oddechowe. Statystyki podają, że jest to najczęstsze rozpoznanie u pacjentów skarżących się na ostry kaszel.

W zależności od czasu trwania infekcji, zapalenie oskrzeli dzielimy na trzy typy:

 • ostre (<3 tyg.) –  najczęściej wywołują je wirusy;
 • podostre (3–8 tyg.) – bywa efektem nadreaktyności oskrzeli po przebytym zakażeniu albo zakażeniem krztuścem;
 • przewlekłe (>8 tyg.) – wynika z wpływu szkodliwych czynników środowiskowych (palenie tytoniu, wdychanie chemikaliów i szkodliwych oparów), oraz z nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli – przyczyny 

Stan zapalny w oskrzelach zazwyczaj wywołują wirusy (wirus grypy A, grypy B, paragrypy, RSV, koronawirusy, adenowirusy i rynowirus) odpowiedzialne za rozwój przeziębienia i grypy. Znacznie rzadziej przyczyną jest zakażenie bakteriami atypowymi (Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae), co wynosi mniej niż 10 % przypadków zachorowań.

Zapalenie oskrzeli może nastąpić jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie mogą zająć dolne drogi oddechowe i wywołać stan zapalny w oskrzelach. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na rozwój choroby, dlatego ważne jest, by nie bagatelizować objawów infekcji.

Zapalenie oskrzeli – objawy

Choroba wywołuje objawy podobne do silnego przeziębienia lub grypy. Istnieją jednak pewne różnice, które wskazują, że wizyta u lekarza może stać się konieczna:

 • uporczywy kaszel –  towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, o śluzowym lub ropnym charakterze,
 • gorączka,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
 • rzadziej objawy grypopodobne, takie jak ból mięśni,
 • niekiedy pojawia się świszczący oddech,

Podczas badania stetoskopem lekarz może usłyszeć świsty, furczenia lub rzężenia. Zapalenie oskrzeli i objawy ustępują stopniowo, zazwyczaj do 6-7 dni. W pewnych przypadkach kaszel może trwać nawet 2-3 tygodnie.

Zapalenie oskrzeli – objawy, które zmuszą do wizyty u lekarza 

Do lekarza należy się obowiązkowo zgłosić, kiedy zapalenie oskrzeli powoduje objawy nasilone, niepokojące, takie jak:

 • świszczący oddech i duszność,
 • silny ból w klatce piersiowej, nasilający się przy wdechu,
 • utrzymująca się dłużej niż kilka dni gorączka powyżej 38oC,
 • utrzymywanie się objawów ponad 7 dni.
zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

Fot. iStock

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania fizykalnego. W pewnych przypadkach zlecane jest wykonanie RTG klatki piersiowej, by wykluczyć zapalenie płuc. Po postawieniu diagnozy, lekarz zaleca standardowe sposoby leczenia.

Zapalenie oskrzeli – leczenie:

 • chorym zaleca się odpoczynek w domu,
 • w przypadku gorączki wypijanie dużej ilości niegazowanych płynów, oraz przyjmowanie doraźnie paracetamolu,
 • w razie kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny, można zastosować leki ułatwiające odkrztuszanie. Zmniejszają one lepkość wydzieliny i ułatwiają jej usuwanie,
 • w przypadku suchego kaszlu bez wydzieliny z oskrzeli, zalecane są leki przeciwkaszlowe,
 • chorzy z dusznością i/lub nasilonym kaszlem mogą otrzymać zalecenie stosowania leków rozkurczających oskrzela. Dzieje się tak w przypadku obturacji oskrzeli, czyli ich zwężenia.

Leczenie nie wymaga stosowania antybiotyków, są wręcz niezalecane, jako efekt zakażenia wirusami. antybiotyki nie przynoszą poprawy w ostrym zapaleniu oskrzeli i nie powinny być stosowane. Nadmierne przyjmowanie antybiotyków może skutkować powstaniem szczepów bakterii opornych na leczenie antybiotykami.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Infekcja u dziecka również w większości przypadków wynika z ataku wirusów. U dziecka choroba objawia się zazwyczaj niewysoką gorączką i kaszlem – najpierw suchym, a następnie mokrym, odrywającym się. Często się zdarza, że maluchy nie potrafią odkrztusić i pozbyć  się wydzieliny, więc ją połykają. To może prowadzić do pojawienia się wymiotów. Dzieci uskarżają się często również na utratę apetytu, osłabienie, przyspieszony oddech.

Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, jeśli stwierdzono zapalenie oskrzeli, leczenie u dziecka przebiega objawowo. Zalecane są leki ułatwiające odkrztuszanie i przeciwgorączkowe. Warto pomyśleć o zastosowaniu nawilżacza powietrza, oraz częstym wietrzeniu pomieszczenia. Chłodne i wilgotne powietrze zmniejsza obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych oraz ułatwia odkrztuszanie. Dziecko, podobnie jak osoby dorosłe, powinny odpoczywać w łóżku do momentu ustąpienia dolegliwości.

zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie u dziecka

Fot. iStock

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Najczęstszym i najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zapalenia oskrzeli jest zapalenie płuc. Innymi powikłaniami, szczególnie przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli mogą być: problemy kardiologiczne oraz PChOP ( Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).


źródło: www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Ten list jest moim pożegnaniem, ostatnią krokiem do zapomnienia… Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
28 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List
 

Panie R,

Dziś wyślę do Ciebie list. Ten list jest moim pożegnaniem, ostatnią krokiem do zapomnienia o Tobie. W ten sposób chcę się oczyścić. Zakończyliśmy toksyczną znajomość lecz nie ja ją o dziwo zakończyłam tylko Ty…

Przez ponad 3 lata byłeś bardzo złym człowiekiem A ja wymyśliłam sobie, że to wszystko przeze mnie, że jeśli ja się zmienię to będzie inaczej, nie będziesz się denerwował, krzyczał, znęcał się nade mną psychicznie i fizycznie…

Dziś już nie boję się na jaki humor trafię wracając z pracy, nie drże na dzwięk muzyki której słuchałeś jak nie byłeś trzeźwy… A pamiętasz kiedy ostatni raz byłeś? Bo ja nie…

Pamiętam za to nasze kłótnie- A właściwie Twoje pretensje o wszystko- plama w lodówce- tego nie zapomnę nigdy- przez plamę w lodówce porysowaleś mi twarz szorstką stroną gąbki twierdząc że tak samo rysuje się szkło w lodówce… A pamiętasz jak nie kupiłam Twojego chleba? Stwierdziłeś, że powinnam się zabić, że do niczego się nie nadaję… nie wspomnę już o tym, że nie pozwalałeś mi spać po nocnych zmianach- musiałam myć podłogę, sprzątać itp- bo przecież nic nie robię w pracy oprócz liczenia pieniędzy… każde mojej najmniejsze potknięcie traktowane było jak najgorsza krzywda na świecie, w pewnym momencie zaczęłam wierzyć, że wszystko co mi wmawiasz to prawda, że nikt że mną nie będzie bo nie nadaję się do życia.

Bałam się zrobić cokolwiek, Ty coraz bardziej pogłebiałeś się w swoich nałogach, byłeś coraz bardziej brutalny A ja coraz bardziej chciałam się zabić- bo mówiłeś, że to dla mnie najlepsze.

Podporządkowałam całe życie pod Ciebie, jednak to nie wystarczało.

Postawiłam Ci się, wyrzuciłeś mnie z domu, 2 noce spędziłam w noclegowni, nie miałam gdzie się zatrzymać, błagałam to nic nie zmieniło… Po dwóch miesiącach  kiedy zaczęłam stawać na nogi kazałeś żebym wróciła bo poklóciles się z całą rodziną. Wróciłam żeby przechodzić kolejny raz przez to samo piekło. Tym razem przesadziłeś… Pobiłeś mnie tak, że wylądowałam w szpitalu z rozciętą głową i krwią w mózgu…

Po tygodniu od pobicia mówisz, że masz nową dziewczynę, może ona to przeczyta i ucieknie zanim będzie musiała przechodzić to co ja…

Dziś paradoksalnie dziękuję za to co się stało, zmieniłam nr, nie wiesz gdzie mieszkam, czeka mnie dużo pracy nad sobą, ale już nie boję się wracać do domu.

M.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.Zobacz także

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne powinnaś wykonać, gdy skończysz 20, 30 i 40 lat

Duża pupa u kobiet to oznaka zdrowia i… wyższej inteligencji

Goździki

Goździki nie tylko na ból zęba i głowy. Do czego jeszcze można wykorzystać ich właściwości?