Choroby Zdrowie

Zapalenie oskrzeli – objawy u dzieci i dorosłych

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lutego 2020
zapalenie oskrzeli objawy
Fot. iStock
 

Zapalenie oskrzeli wywołuje objawy, które powodują chęć zostania w łóżku i sięgnięcia po skuteczne leki. Ta choroba przytrafia się dość często i jest uważana za powszechnie występującą infekcję dolnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, jakie dokładnie objawy powoduje zapalenie oskrzeli i kiedy należy udać się do lekarza, by uniknąć powikłań.

Zapalenie oskrzeli – co je wywołuje?

Najczęstszą przyczyną rozwoju zapalenia oskrzeli są wirusy, a w mniej niż 10% przypadków atypowe bakterie. Ponieważ zapalenie oskrzeli przenosi się drogą kropelkową, bardzo często chorują na nie dzieci w przedszkolu i szkole, gdzie mogą zarażać siebie nawzajem. Ta choroba może rozwijać się podstępnie, na początku przypominając objawami silne przeziębienie lub grypę. W zależności od czasu trwania infekcji, zapalenie oskrzeli dzielimy na trzy rodzaje:

 • ostre –  spowodowane przez wirusy, trwa nie dłużej niż 3 tygodnie;
 • podostre – powoduje je nadreaktyność oskrzeli po przebytym zakażeniu albo zakażeniem krztuścem. Tego rodzaju zapalenie może trwać od 3–8 tygodni;
 • przewlekłe – najczęściej chorują na nie palacze, osoby pracujące przy chemikaliach i szkodliwych oparach. Nawracające i długotrwałe infekcje dróg oddechowych również przyczyniają się do wystąpienia przewlekłego typu zapalenia oskrzeli, które trwa ponad 8 tygodni.
zapalenie oskrzeli objawy

Fot. iStock

Zapalenie oskrzeli u osoby dorosłej – objawy

Zapalenie oskrzeli wywołuje objawy kojarzone z silnym przeziębieniem lub grypą. Z początku trudno te choroby od siebie odróżnić, i dopiero, gdy pojawia się dość charakterystyczny kaszel, można nabrać podejrzeń, ze mamy do czynienia ze stanem zapalnym w oskrzelach.

Co wskazuje na to, że rozwinęło się zapalenie oskrzeli?

 • dokuczliwy kaszel –  towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, o śluzowym (białawej) lub ropnym charakterze (żółtawej lub zielonkawej),
 • gorączka,
 • złe samopoczucie i osłabienie,
 • ból mięśni,
 • niekiedy pojawia się świszczący oddech, który spowodowany jest przez przejściowe zwężenie oskrzeli,
 • podczas badania osłuchowego lekarz może usłyszeć świszczące lub rzężące odgłosy.

Zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy

U dzieci zapalenie oskrzeli daje objawy i przebiega w sposób podobny, jak u osób dorosłych. U dzieci główną przyczyną problemu również są wirusy, które wywołują objawy takie jak:

 • kaszel – najpierw jest on suchy, a następnie mokry, z odrywającą się wydzieliną,
 • niewysoka gorączka,
 • nudności i wymioty – małe dzieci nie potrafią odkrztusić wydzieliny, więc najczęściej ją połykają. To może spowodować wymioty,
 • utrata apetytu,
 • osłabienie,
 • przyspieszony oddech.
zapalenie oskrzeli objawy u dzieci

Fot. iStock

Zapalenie oskrzeli – objawy, które wymagają wizyty u lekarza

Mimo że to choroba samoograniczająca się, należy zwrócić uwagę na niepokojące sygnały, jakie wysyła ciało. Jeśli pojawią się poniższe objawy, zapalenie oskrzeli należy skonsultować z lekarzem:

 • świszczący oddech i duszność,
 • silny ból w klatce piersiowej, nasilający się przy wdechu,
 • gorączka powyżej 38oC utrzymująca się dłużej niż kilka dni ,
 • objawy utrzymujące się dłużej, niż 7 dni.

Zapalenie oskrzeli objawy – leczenie

Większość chorych nie potrzebuje do diagnostyki mikrobiologicznej, czyli identyfikacji, co dokładnie powoduje chorobę, gdyż nie ma to wpływu na podjęte leczenie. Zazwyczaj, by wykluczyć poważniejsze zapalenie płuc, wystarczą stwierdzone objawy i dokładne badanie fizykalne.

Przy stwierdzonym zapaleniu oskrzeli, by uniknąć możliwych powikłań, chorym zaleca się odpoczynek w domu. Ponieważ w przeważającej większości przypadków zapalenie oskrzeli i jego objawy wywołują wirusy, nie zaleca się  stosowania antybiotykoterapii. Chory w gabinecie lekarskim po osłuchaniu stetoskopem, usłyszy zalecenia dotyczące łagodzenia dokuczliwych objawów.

Jeśli chory odkrztusza wydzielinę, by przyspieszyć proces oczyszczania oskrzeli, może zastosować leki wykrztuśne, zmniejszające lepkość wydzieliny i ułatwiające jej usuwanie. W przypadku, gdy kaszel suchy bez wydzieliny jest bardzo dokuczliwy, zaleca się leki hamujące odruch kaszlu. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, należy na bieżąco pić wodę lub soki czy herbatki, oraz przyjmować odpowiedni lek przeciwgorączkowy. W przypadku odczuwania duszności (w przypadku obturacji oskrzeli) lub nasilonego kaszlu, można zastosować leki rozkurczające oskrzela. Szczególnie skuteczne i szybko działające są wziewne leki, podawane przez nebulizator do dróg oddechowych.

Należy także zadbać o to, by pomieszczenia w których przebywa chory, były często wietrzone i miały odpowiednią wilgotność. Dobrze się tu sprawdzą specjale nawilżacze powietrza, ale w przypadku ich braku, można ustawić pod kaloryferem naczynie z czystą wodą lub położyć na ciepły kaloryfer mokry ręcznik, by parowała z niego wilgoć. Nie należy przesadzać z wysokością temperatury w pomieszczeniu. Szczególnie należy pamiętać o tym w nocy, ponieważ gorące i suche powietrze zwiększa obrzęk błon śluzowych i utrudnia swobodne oddychanie.

Zapalenie oskrzeli i objawy trwają zazwyczaj do 6-7 dni, choć kaszel może się jeszcze utrzymywać przez jakiś czas (2-3 tygodnie).


źródło: www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Chciałam ci powiedzieć mój skarbie, który gdzieś tam jesteś, że kocham cię bardzo, że tęsknię… Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
28 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List
 

Ciąża na którą czekaliśmy 10 lat, kiedy po wielu trudach, po unormowaniu niedoczynności, na teście ciążowym w końcu dwie kreski, radość, euforia, teraz będzie tylko dobrze… nie było.

Od początku złe wyniki, zły progesteron, w ogóle czułam się fatalnie, ale myślałam  iż to tylko ciąża…

Zazwyczaj złe rzeczy przydarzają się zawsze w obrębie urodzin, nie wiem dla czego tak jest, ale dziwnym trafem tak się dzieje.

W moje urodziny poszliśmy  z mężem na kolację, byliśmy tak szczęśliwi, było cudownie, aż do wizyty w toalecie, a tam już plamienie.

Pomyślałam, że to może jednak nie jest zły znak, wróciliśmy do domu i wszystko było w porządku, aż do poranka gdy zaczęłam się znów poruszać, chodzić, pojechałam do szpitala, a tam wiadomość której tak się bałam… serduszko nie bije!!!

Miły lekarza, położne, zapewniały iż zrobiłam na pewno wszystko by było dobrze, że to nie moja wina, że czasem tak się dzieje…

I stało się poroniłam…

Po rozmowie z psychologiem, zdecydowałam iż jestem gotowa na kolejną próbę i w wigilię robiąc test znów zobaczyłam dwie kreski, tu już euforii nie było, nie było radości, był lęk, i słuszny, znów złe wyniki, cała ciąża na podtrzymaniu, i choć z przygodami i ogromnym stresem mam wyczekanego szkraba który dziś już ma 2.5 roczku i daje nieźle w kość!

Chciałam ci powiedzieć mój skarbie, który gdzieś tam jesteś, że kocham cię bardzo, że tęsknię i być może kiedyś gdzieś, powiesz mi że, to byłem/am ja Mamo!

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Choroby Zdrowie

Ten list jest moim pożegnaniem, ostatnią krokiem do zapomnienia… Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
28 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

Panie R,

Dziś wyślę do Ciebie list. Ten list jest moim pożegnaniem, ostatnią krokiem do zapomnienia o Tobie. W ten sposób chcę się oczyścić. Zakończyliśmy toksyczną znajomość lecz nie ja ją o dziwo zakończyłam tylko Ty…

Przez ponad 3 lata byłeś bardzo złym człowiekiem A ja wymyśliłam sobie, że to wszystko przeze mnie, że jeśli ja się zmienię to będzie inaczej, nie będziesz się denerwował, krzyczał, znęcał się nade mną psychicznie i fizycznie…

Dziś już nie boję się na jaki humor trafię wracając z pracy, nie drże na dzwięk muzyki której słuchałeś jak nie byłeś trzeźwy… A pamiętasz kiedy ostatni raz byłeś? Bo ja nie…

Pamiętam za to nasze kłótnie- A właściwie Twoje pretensje o wszystko- plama w lodówce- tego nie zapomnę nigdy- przez plamę w lodówce porysowaleś mi twarz szorstką stroną gąbki twierdząc że tak samo rysuje się szkło w lodówce… A pamiętasz jak nie kupiłam Twojego chleba? Stwierdziłeś, że powinnam się zabić, że do niczego się nie nadaję… nie wspomnę już o tym, że nie pozwalałeś mi spać po nocnych zmianach- musiałam myć podłogę, sprzątać itp- bo przecież nic nie robię w pracy oprócz liczenia pieniędzy… każde mojej najmniejsze potknięcie traktowane było jak najgorsza krzywda na świecie, w pewnym momencie zaczęłam wierzyć, że wszystko co mi wmawiasz to prawda, że nikt że mną nie będzie bo nie nadaję się do życia.

Bałam się zrobić cokolwiek, Ty coraz bardziej pogłebiałeś się w swoich nałogach, byłeś coraz bardziej brutalny A ja coraz bardziej chciałam się zabić- bo mówiłeś, że to dla mnie najlepsze.

Podporządkowałam całe życie pod Ciebie, jednak to nie wystarczało.

Postawiłam Ci się, wyrzuciłeś mnie z domu, 2 noce spędziłam w noclegowni, nie miałam gdzie się zatrzymać, błagałam to nic nie zmieniło… Po dwóch miesiącach  kiedy zaczęłam stawać na nogi kazałeś żebym wróciła bo poklóciles się z całą rodziną. Wróciłam żeby przechodzić kolejny raz przez to samo piekło. Tym razem przesadziłeś… Pobiłeś mnie tak, że wylądowałam w szpitalu z rozciętą głową i krwią w mózgu…

Po tygodniu od pobicia mówisz, że masz nową dziewczynę, może ona to przeczyta i ucieknie zanim będzie musiała przechodzić to co ja…

Dziś paradoksalnie dziękuję za to co się stało, zmieniłam nr, nie wiesz gdzie mieszkam, czeka mnie dużo pracy nad sobą, ale już nie boję się wracać do domu.

M.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Czy wybaczanie innym nam popłaca?

W czasie mrozu trzeba pić więcej płynów. Czy wiesz, dlaczego?

Chodzisz na basen? Zadbaj nie tylko o formę, ale i o zdrowie intymne