Choroby Zdrowie

SAMOBADANIE piersi w 7 krokach – dotyk, który może uratować życie

Redakcja
Redakcja
15 października 2020
Fot. Materiały prasowe
 

W Polsce ponad 18.000 kobiet co roku słyszy diagnozę: „Ma Pani nowotwór złośliwy piersi”. Ponad 5 000 kobiet, co roku umiera. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiadomo, że wczesne wykrycie choroby zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia niekiedy nawet w 100 procentach. Najlepszym sposobem na dokładne poznanie własnych piersi i wczesną interwencję jest comiesięczne samobadanie piersi. Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko kilka % kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc).

Do samobadania zachęcają, jak co roku, ambasadorzy kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, a wśród nich: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Kinga Zawodnik, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Anna Męczyńska, Paulina Koziejowska oraz dwóch panów: Qczaj i Michał Piróg. W gronie ambasadorek kampanii znalazły się także influencerki: Ola Nowak, Siostry ADiHD, Laura Ogrodowczyk, Karolina Cwalina, Anna Jaworska (MumMe.pl) oraz Miss Polonia Karolina Bielawska. Jak wykonać samobadanie piersi w 7 krokach opowiada inicjatorka kampanii Izabela Sakutova, braffiterka z 20 letnim stażem, autorka charytatywnej książki cegiełki „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla nastolatek i ich mam”. 

#mojewdotykusą 

Jak wynika z przeprowadzonej przez fundację Wsparcie na Starcie ankiety, na grupie blisko 3000 dziewcząt i kobiet, mają one trudności ze znalezieniem słów, które mogłyby opisać ich piersi. Nie wiedzą jakie są ich piersi w dotyku, nie znają  ich, bo ich nie dotykają.

Fot. Materiały prasowe

Jak gąbeczki, galaretki, sprężynki czy puchowate?  Jakie są Twoje piersi? 

Na potrzeby tegorocznej akcji powstał film promujący hashtag #mojewdotykusą. Możemy w nim zobaczyć ambasadorów tegorocznej kampanii. Okazuje się, że każdy z nich znalazł inne, oryginalne i inspirujące określenie biustu, wynikające z posiadania pełnej świadomości własnych piersi i ich regularnego samobadania. Do nagrania filmu organizatorzy zaprosili także przedstawicielki młodego pokolenia. Wystąpiły w nim m.in.: Katarzyna Bajor – Maćkowiak (hellokejti), Michalina Ryznarek (ryznarek), Karolina Wiśniewska (wisniewska_karoolina), Ula Sitarz (ula.si), Marta Waluk (marta.waluk.stylist), Sylwia Zabost (dandymilady) i Magda Marcinkowska (curvy.batman), które także namawiają swoje rówieśniczki do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie swoich piersi.

Celem towarzyszącego kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020 hashtaga #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi.

Link do filmu:

https://drive.google.com/drive/folders/1Jy6VE2R8iF1OUZ815P_5xuVsTFNM2z42

Dlaczego SAMOBADANIE jest ważne?

Regularne wykonywanie samobadania daje nam możliwość poznania unikalnego „ukształtowania terenu” naszych piersi. To bezcenna wiedza, której nikt poza nami samymi nie jest w stanie nam dać. Dlaczego samobadanie jest takie ważne? Ponieważ pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości, które mogą pojawić się w naszych piersiach i wcześnie na nie zareagować.

Fot. Materiały prasowe

Jak zacząć? 

Zdrowe piersi powinny być samobadane raz w miesiącu. Samobadanie najlepiej wykonywać po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu, ale aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustalić sobie, że wykonujemy samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki.

Samobadanie zajmuje zaledwie 3–5 minut, ale zapewnia komfort psychiczny, że nasze piersi są zdrowe. Jeśli wyczujemy coś innego niż zwykle, coś czego tam wcześniej nie było, umówmy się zapobiegawczo na wizytę do lekarza.

Samobadanie możemy wykonać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku.

Przed lustrem: 

Krok 1 

Unieśmy obie ręce do góry i sprawdźmy, czy nie widzimy zmian w kształcie piersi, kolorze czy teksturze skóry. Zaobserwujmy, czy skóra się nie marszczy oraz czy nie widać jakiegoś wgłębienia, którego wcześniej nie było. Czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy skierowane są w tym samym kierunku?

Krok 2 

Oprzyjmy ręce na biodrach, naciśnijmy nimi na tułów, napinając klatkę piersiową, przeprowadźmy takie same obserwacje.

Krok 3 

Ściśnijmy kolejno brodawki i przyjrzyjmy się, czy nie wycieka z nich wydzielina. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich wydzielina, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się niewielka ilość płynu. Płyn nigdy nie powinien się jednak sączyć sam, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważymy, że plami nam biustonosz lub piżamę, skonsultujmy się z lekarzem.

Następnie kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany:

Krok 4 

Lewą rękę kładziemy z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej rozpłaszczyć pierś. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciskajmy opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego) i zataczajmy nimi w każdym miejscu piersi drobne kręgi. Te ruchy wykonujmy najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi, powtórzmy je ze zwiększonym uciskiem.

Krok 5  

Płynnie przesuwamy trzy palce do następnego punktu, starając się nie ominąć żadnego miejsca. 

Krok 6 

Zbadajmy również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

Krok 7 

Tak samo skontrolujmy drugą pierś i pachę. Sprawdźmy, czy nie wyczuwamy zgrubień, których wcześniej tam nie było.

Fot. Materiały prasowe

Możemy również przeprowadzić samobadanie piersi po kąpieli, leżąc w łóżku: 

  1. Połóżmy się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuwamy zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę wkładamy pod głowę. Na palce nakładamy balsam. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadajmy lewą pierś. Wykonujemy te same ruchy, które opisane są przy samobadaniu pod prysznicem. Powtarzamy to samo z drugą piersią.
  2. Leżąc, zbadajmy lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.

W samobadaniu najważniejsze jest, by było ono wykonywane regularnie, co miesiąc, tego samego dnia. Tylko znając swoje piersi, będziemy w stanie wychwycić ewentualne, niepokojące sygnały i szybko na nie zareagować, nie czekając na kolejne badanie USG czy mammografię, pomiędzy którymi zwykle mija sporo czasu.

Fot. Materiały prasowe

Więcej informacji związanych ze zdrowiem piersi i profilaktyka raka znajdziemy w książce cegiełce autorstwa Izabeli Sakutovej „Pokochaj swoje piersi. Biustoopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, z której cały dochód jest przeznaczony na fundację „Wsparcie na Starcie” i stworzenie bezpłatnej, biustopozytywnej aplikacji dla nastolatek.

Link do sprzedaży książki: 

bit.ly/PokochajSwojePiersiz

Co roku w październiku w ramach kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM organizowana jest  także akcja reCYClingu, czyli zbiórki nieużywanych już, źle dobranych biustonoszy, będących w dobrym stanie użytkowym, która odbywa się w ponad 160 sklepach bieliźnianych w całej Polsce. Każdy, kto odda biustonosz w zamian otrzyma kupon za 20 zł na nowy biustonosz marki Panache. Zebrane staniki przekazywane są firmie recyklingowej 3R Recycling Solutions, a uzyskane środki wspierają charytatywne działania, związane z walką z rakiem piersi. W poprzednich edycjach kampanii udało się zebrać prawie 100 tys. biustonoszy (6 TON!!). Środki uzyskane z ich reCYClingu, podobnie jak w latach poprzednich, zostaną przekazane na wsparcie działalności statutowej Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie. Lista punktów, w których można oddać niepasujący stanik do reCYClingu jest dostępna na stronie www.dotykamwygrywam.pl

Fot. Materiały prasowe


Choroby Zdrowie

Herbata z pokrzywy – właściwości dla zdrowia i urody. Dlaczego warto pić ją regularnie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 października 2020
herbata z pokrzywy - właściwości, w ciąży, na włosy
Fot. iStock
 

Herbata z pokrzywy to napój, który budzi coraz większe zainteresowanie. Znana od wieków w ludowej medycynie znów wraca do łask, i nic dziwnego! Pokrzywa ma niezwykłe właściwości dla zdrowia. W tych małych, zielonych liściach kryje się wiele cennych substancji, które leczą, wzmacniają, ale także służą urodzie. Dlaczego herbata z pokrzywy powinna znaleźć się w naszych kubkach?

Można zrozumieć początkową niechęć do picia naparu z pokrzywy. Nie da się ukryć, że kłujące włoski na jej listkach i łodygach nie zachęcają do zbierania, a nawet budzą obawy, czy spożywane mogą parzyć. Do tego specyficzny smak również robi swoje. Nie ma co jednak trzymać się uprzedzeń. Po pierwsze, pokrzywę można nie tylko pić, ale także jeść! I wcale ona nie parzy przy odpowiedniej obróbce. Można ją przelać gorącą wodą, zagotować w zupie, usmażyć jak szpinak, zaparzyć w filiżance, poszatkować do sałatki. Oczywiście im krócej zostanie poddana działaniu wysokich temperatur, tym więcej dobrego trafi wraz z nią do organizmu. Szczególnym powodzeniem cieszy się wspomniana herbata z pokrzywy, bo to najszybszy sposób na czerpanie dobrego z tego ziela.

herbata z pokrzywy - właściwości, w ciąży, na włosy

Fot. iStock/herbata z pokrzywy

Herbata z pokrzywy — skąd ją wziąć?

Najprościej kupić ją w sklepie lub w aptece. Pokrzywę można także zebrać od wiosny samodzielnie — najlepiej zrobić to do czerwca. Gdy pokrzywa zaczyna kwitnąć, najbardziej wartościowe składniki wędrują nie do liści, a do kwiatów, a następnie do nasion. Podczas zbioru najlepiej skupić się na czterech najwyższych „piętrach” tej rośliny — najmłodsze listki są delikatne i najbardziej wartościowe. Ważne jest również, by pokrzywa rosła z dala od dróg i pól uprawnych, by nie zrywać roślin, które gromadzą szkodliwe substancje. Warto ją zbierać do wiklinowego kosza lub materiałowej torby — najgorsze są torebki foliowe, w których roślina się może zaparzyć. Gdy ziele trafi do domu, można je zamrozić, ususzyć lub spożyć na bieżąco. Znakomita będzie herbata z pokrzywy. Do zaparzenia jej mogą służyć jednakowo świeże listki, które są najsmaczniejsze, lub susz, który sprawdza się poza sezonem, gdy nie ma świeżych ziół. A dlaczego warto regularnie pić ten napój?

Herbata z pokrzywy — co zawiera?

Tu otwiera się długa lista wartościowych substancji, które znajdują się w tych niepozornych zielonych listkach. Herbata z pokrzywy to zastrzyk witamin, minerałów i nie tylko. Znajdziemy w niej witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, oraz minerały: żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen, i inne. Nie brakuje także kwasów organicznych (kwas mrówkowy, węglowy, szczawiowy, krzemowy, cytrynowy, jabłkowy, bursztynowy, fosforowy, chinowy, masłowy i innych), flawonoidów (kwercetyny i rutyny), karotenoidów (karotenu i ksantofilu). W jej składzie znajdują się także taniny, sterole, kwasy tłuszczowe, lecytyna, betaina, serotonina i inne. To zioło sprawdzi się także na diecie – w 100 g pokrzywy znajdują się tylko 42 kcal.

herbata z pokrzywy - właściwości, w ciąży, na włosy

Fot. iStock/herbata z pokrzywy

Herbata z pokrzywy — właściwości 

Całe to bogactwo przemawia za tym, by herbata z pokrzywy na stale zagościła w codziennym menu. Jej wpływ na zdrowie jest szeroki i nie sposób go pominąć.

Działa moczopędnie

Herbata z pokrzywy to niezawodny środek moczopędny, znany i stosowany od wieków w medycynie ludowej. Leczono nią kamicę nerkową, czy zapalenie dróg moczowych, stosowana jest także w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Sprawdza się również przy obrzękach spowodowanych nadmiarem wody w organizmie.

Usuwa toksyny z organizmu

Dzięki właściwościom moczopędnym pokrzywa zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz nagromadzonych toksyn. Przyspiesza przemianę materii, oczyszcza i poprawia pracę wątroby, woreczka żółciowego, nerek i jelit,  wspierając detoksykację i regenerację organizmu.

Zapobiega anemii

To chyba najbardziej znana właściwość pokrzywy. Stosowana jest z powodzeniem zapobiegawczo i podczas leczenia anemii (niedokrwistości). Pokrzywa ma właściwości krwiotwórcze, dzięki zawartości kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K, które są niezbędne do prawidłowego procesu tworzenia czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Fot. iStock

Wzmacnia odporność

Nawet tu herbata z pokrzywy może zrobić wiele dobrego. Nie tylko pomaga niszczyć chorobotwórcze drobnoustroje, ale także wspiera wytwarzanie limfocytów T, czyli komórek odpornościowych.

Obniża poziom cholesterolu 

Herbata z pokrzywy wpływa na poprawę profilu lipidowego przez wpływ na zmniejszenie poziomu LDL, cholesterolu całkowitego.  Przy okazji obniża także poziom cukru we krwi.

Łagodzi przebieg chorób stawowych

Dzięki działaniu moczopędnemu pokrzywa wykazuje działanie przeciwreumatyczne, a dzięki dużej zawartości krzemu wzmacnia także kości. Ponieważ ziele wpływa na szybsze usuwanie szkodliwego kwasu moczowego wraz z moczem, zmniejsza stany zapalne i łagodzi ból w przebiegu chorób stawowych. Można po nią sięgać przy bólach stawów różnego pochodzenia, lub w domowym wspomagającym leczeniu dny moczanowejgośćca.

Może łagodzić alergie

I na koniec dobra wiadomość dla osób zmagających się z alergiami sezonowymi. Pokrzywa ze względu na zawartość pochodnych tyrozyny hamuje wydzielanie histaminy. Dzięki temu może być pomocna w łagodzeniu przykrych objawów alergii, takich jak nieżyt nosa.

herbata z pokrzywy - właściwości, w ciąży, na włosy

Fot. iStock

Herbata z pokrzywy w ciąży

Przyszłe mamy bacznie przyglądają się temu, co jedzą i piją. Ostrożność nie dziwi, szczególnie w przypadku ziół. Z tego powodu często pada pytanie, czy herbata z pokrzywy w ciąży jest bezpieczna dla dziecka? Zdecydowanie tak. Lekarze i dietetycy wręcz polecają to zioło przyszłym mamom i kobietom karmiącym. Warto wiedzieć, że herbata z pokrzywy w ciąży i w czasie karmienia dostarcza wielu cennych składników mineralnych i witamin, ma cenne działanie krwiotwórcze, a działanie moczopędne pozwala uniknąć dokuczliwych obrzęków. Po porodzie  herbata z pokrzywy wzmocni włosy, które mogą wypadać i być w gorszej kondycji.

Herbata z pokrzywy na włosy – jak stosować?

Herbata z pokrzywy na włosy może pomóc od wewnątrz, wzmacniając czuprynę, a także skórę i paznokcie, ze względu na zawartość krzemu, siarki i wielu cennych witamin i minerałów. Herbatę należy pić regularnie przez kilka tygodni, by przyniosła oczekiwany rezultat. Herbata z pokrzywy stosowana dłuższy czas na włosy pomoże także od zewnątrz. Pomaga na włosy słabe, wypadające, z przetłuszczającą się skórą głowy. Pokrzywę (1 łyżeczka lub torebka suszu na filiżankę) zalej gorącą wodą i ostudź. Po umyciu szamponem przelej skórę głowy i włosy naparem z pokrzywy (nie spłukuj go).

Herbata z pokrzywy — przeciwwskazania

Herbata z pokrzywy, mimo że bezcenna dla zdrowia, nie jest dobrym wyborem dla każdego. Powinni na nią uważać cukrzycy i osoby przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi. Przewlekłe choroby nerek, świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne oraz  krwawienia z dróg rodnych, mięśniaki lub nowotwór, także są przeciwwskazaniem do sięgania po pokrzywę. Osoby z nadmiernym poziomem żelaza w organizmie również nie powinni jej przyjmować, ponieważ pokrzywa podnosi jego poziom. Nawet zdrowe osoby nie powinny pić bez umiaru herbaty z pokrzywy, ponieważ jej właściwości moczopędne w nadmiarze mogą wypłukiwać sole mineralne z organizmu. U zdrowych osób zaleca się dziennie maksymalnie 3-4 filiżanki naparu. Po kilku tygodniach stosowania należy zrobić kilka tygodni przerwy w kuracji. Należy pamiętać, ze właściwości moczopędne pokrzywy wypijanej w nadmiarze, przyczyniają się do wypłukiwania soli mineralnych z organizmu.


źródło: www.imid.med.pl,  www.czytelniamedyczna.pl 

Choroby Zdrowie

List do matki, która odeszła: spaliłaś za sobą wszystkie mosty. Mam nadzieję, że twoje lepsze życie jest tego warte.

Listy do redakcji
Listy do redakcji
15 października 2020
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Droga Mamo,

Mam nadzieję, że pewnego poranka obudzisz się i zrozumiesz, co straciłaś. Mam nadzieję, że to wszystko przyjdzie do ciebie jak najszybciej, a poczucie winy i żalu cię przytłoczy. To, co miało być zwykłym rozstaniem stało się arcytrudnym i brudnym procesem.

Skoro postanowiłaś odejść, mogłaś się po prostu wyprowadzić. Ale nie, ty niestety potrzebowałaś uwagi, musiałaś wyglądać jak ofiara w tej sytuacji. Tak, aby nikt nie poznał cię od tej twojej prawdziwej strony, niekoniecznie przyjemnej.

Czy kochająca matka mogłaby pewnego dnia wywrócić życie swoich dzieci do góry nogami i nigdy do nich nie wrócić? Przez ostatni rok zastanawiałam się, czy kiedykolwiek myślałaś o nas, czy w ogóle przejmowałaś się tym, jak nam idzie, jak sobie radzimy, czy czegoś potrzebujemy.

Odpowiedź przyszła, kiedy zdecydowałaś, że chcesz dla siebie mieszkanie, w którym się wychowaliśmy. Chciałaś, abyśmy zostali eksmitowani tak szybko, jak to możliwe.

Kto wyrzuca własne dzieci z domu? Z domu, w którym dorastały? Kto mówi swoim dzieciom, że nie mogą już spać we własnych łóżkach, ponieważ nie są już u siebie? Na pewno nie jest to normalny, rozsądny rodzic.

To, co zrobiłaś, wpłynęło na nas wszystkich. Ja musiałam nauczyć się zakładać maskę i być silną, dla mojego rodzeństwa. Tata nauczył się radzić sobie jako samotny ojciec, a mój młodszy brat wciąż wzdryga się, gdy słyszy twoje imię, ponieważ nie chce pamiętać tego całego bólu, który spowodowałaś w naszym życiu. Nie winię go za to.

Powinnam była to przewidzieć, bo kiedy dorastaliśmy, że nie chciałaś już być mamą, wolałaś wychodzić z nowymi znajomymi. Twoja nieobecność i obojętność bolały. Z czasem, jako rodzina zaakceptowaliśmy fakt, że nie chcesz być częścią naszego życia. Byłoby jednak o wiele łatwiej, gdybyś wyjechała dawno temu i nie czekała, aż będziemy nastolatkami, aby całkowicie zniszczyć nasze życie. Jeśli twoje odejście nas czegoś mnie nauczyło, to chyba tylko tego, że cię nie potrzebuję.

Nauczyłam się żyć bez ciebie, a kiedy ludzie pytają o moją rodzinę, nie wspominam nawet, że mam matkę. Jesteś jedynie kobietą, która mnie urodziła. Matka nigdy nie zrobiłaby tego, co ty.

Jednak jest kilka rzeczy, za które chcę Ci podziękować.

Wiele się nauczyłam, dzięki twojemu odejściu. Dowiedziałam się, że nie chcę być taka jak ty. Pewnie nigdy nie będę miała dzieci. Nauczyłam się też, jak dbać o bliskich i jak doceniać małe rzeczy w życiu. Jestem świadoma braków, które powodowało twoje odejście. Wiem, że boję się związków i boję się kochać. Panicznie boję się odrzucenia, zranienia.  Widzisz w jakim stopniu twoja decyzja na zawsze zmieniła moje życie?

Mam nadzieję, że jesteś szczęśliwa i że dostaniesz od życia wszystko, czego chcesz. Albo raczej wszystko to, na co zasłużyłaś. Choć nie łudzę się, że nigdy sobie nie wybaczysz, wiem, że ja nigdy ci nie wybaczę. Mam również nadzieję, że dzień, w którym odeszłaś, zostawiłaś nas, będzie cię prześladował do dnia, w którym umrzesz.

Spaliłaś za sobą wszystkie mosty, więc mam nadzieję, że twoje  „lepsze” życie jest tego warte.

Córka, którą opuściłaś


Zobacz także

Nietolerancja histaminy - przyczyny, objawy, dieta

Nietolerancja histaminy (pseudoalergia). Co odróżnia ją od alergii pokarmowej i jak sobie z nią radzić?

Arbuz - witaminy, kalorie, właściwości dla zdrowia

Arbuz pełen zdrowia. Dlaczego warto go jeść i po czym poznać dojrzałego arbuza?

Dieta i ziemniaki? Wcale się nie wykluczają. Chcesz schudnąć – nie rezygnuj z ziemniaków, tylko gotuj je prawidłowo