Choroby Zdrowie

Kochasz koty? Małe są szczególnie słodkie, ale zadrapanie przez nie może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lutego 2022
Fot. iStock
 

Choroba kociego pazura to infekcja, na którą szczególnie narażeni są właściciele młodych kotów. Zadrapanie przez pupila może mieć poważniejsze konsekwencje niż tylko chwila bólu i ślad na ciele. Czym jest choroba kociego pazura i jakie objawy powoduje? Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Koty słyną z tego, że są indywidualistami, od których trudno oczekiwać dostosowania się do zasad. W przeciwieństwie do psów, które kochają wykonywać polecenia właściciela, koty chadzają własnymi ścieżkami, decydując o tym, kiedy i w jakiej formie mają ochotę na kontakt z człowiekiem. Czasem styczność z kotem może skutkować ugryzieniem bądź zadrapaniem, które nie tylko powoduje chwilowy ból, ale naraża na poważniejsze problemy zdrowotne.

Czym jest choroba kociego pazura?

Choroba kociego pazura (ang. cat-scratch fevercat-scratch disease) jest wywoływana przez bakterie Bartonella henselae, rzadko Bartonella clarridgeiae. To określenie na podostry lub przewlekły miejscowy stan zapalny węzłów chłonnych. Dochodzi do niego po zakażeniu bakteriami skóry, oczu lub błony śluzowej. Najczęściej nosicielami tych bakterii są młode koty, znacznie rzadziej psy czy króliki. Przeniesienie drobnoustrojów następuje po zadrapaniu przez zwierzę. Szacuje się, że około 1/3 kotów jest zakażonych bakterią Bartonella henselae. Przy posiadaniu młodego kota szczególnie ważna jest profilaktyka przeciw pchłom, gdyż to pchły przenoszą chorobę ze zwierzęcia na zwierzę.

Choroba kociego pazura najczęściej diagnozowana jest w krajach o klimacie ciepłym i wilgotnym. W Polsce większość przypadków choroby  rozpoznaje się od września do stycznia, zazwyczaj u dzieci w wieku do 15 lat. Choroba kociego pazura szczególnie niebezpieczna jest dla osób z zaburzeniami odporności, chorobami przewlekłymi lub nowotworami, u których częściej dochodzi do przebiegu ogólnoustrojowego, które może wymagać intensywnego leczenia szpitalnego.

Fot. iStock/Choroba kociego pazura

Jakie objawy powoduje choroba kociego pazura?

Na początku choroba może przebiegać bezobjawowo lub w miejscu zranienia skóry pojawia się jedynie grudka zapalna z miejscowym zaczerwienieniem. Następnie, w ciągu 1–6 tygodni, dochodzi do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych, które zbierają chłonkę z miejsca wniknięcia drobnoustroju. Najczęściej stopniowo powiększa się pojedynczy węzeł chłonny. Osiąga on średnicę do 5 cm, co można ocenić podczas badania USG. U około 20% chorych powiększeniu ulegają są liczne węzły chłonne. Według statystyk od 10 do 30% węzłów chłonnych ulega zropieniu, ale większość zmniejsza się do wyjściowej wielkości w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Węzły chłonne stają tkliwe, rzadko towarzyszy temu gorączka lub stan podgorączkowy.

U części zakażonych po kilku tygodniach pojawiają się objawy takie jak:

 • powiększenie wątroby i śledziony;
 • bóle głowy;
 • bóle pleców i podbrzusza;
 • bóle gardła;
 • uczucie rozbicia, zmęczenie;
 • brak apetytu, spadek masy ciała.

Objawy, jakie powoduje choroba kociego pazura, z racji częstszego występowania jesienią i zimą, mogą być mylone z objawami grypy lub przeziębienia.

Zakażenie rozsiane w przebiegu choroby kociego pazura

U części chorych może dojść do zakażenia rozsianego. W jego przebiegu pojawiają się ziarniniaki wątroby i śledziony, zauważalne są zmiany w kościach. Może dojść również do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego (zapalenia mózgu) z towarzyszącymi mu silnymi bólami głowy i drgawkami, zapalenia siatkówki i nerwu wzrokowego, co może prowadzić do ślepoty, oraz zapalenia wsierdzia.

Leczenie choroby kociego pazura

Przy podejrzeniu choroby kociego pazura do postawienia diagnozy zazwyczaj wystarczy lekarzowi informacja o fakcie zadrapania przez kota oraz obecność zmian skórnych i powiększenie węzłów chłonnych. W wypadku braku pewności co do przyczyny objawów należy przeprowadzić badania serologiczne na wykrycie obecności przeciwciał w klasie IgG oraz IgM skierowanych przeciwko Bartonella henselae.

Jeżeli podejrzewano inną chorobę i pobrano węzeł do badania, w przypadku choroby kociego pazura stwierdza się w nim odczyn zapalny z ziarniniakami i ogniskami martwicy.

Choroba kociego pazura najczęściej przebiega łagodnie i nie wymaga przeprowadzania zabiegów. U większości chorych ustępuje nawet bez leczenia w ciągu maksymalnie 6 miesięcy, ale zastosowanie antybiotyków znacznie skraca czas powrotu do zdrowia.

Leczenie ostrego przebiegu choroby kociego pazura polega na podawaniu antybiotyku (azytromycyny). Powiększone węzły chłonne można okładać wilgotnymi, gorącymi kompresami. Zropiałe węzły mogą wymagać nakłucia i opróżnienia z ropy, a czasem też usunięcia zajętego węzła lub węzłów chłonnych.


źródło:  www.mp.pl, www.medonet.pl 

Choroby Zdrowie

Nie tylko smutek, ale również bezsenność, pracoholizm, uzależnienia. Depresja to także męski problem, który może mieć różne oblicza

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lutego 2022
Fot. iStock
 

Depresja u mężczyzn to temat, o którym dotychczas nie mówiło się zbyt wiele, ale to zaczyna się zmieniać. Mimo iż zaburzenie to dwukrotnie częściej dotyka kobiet, mężczyźni też cierpią z jego powodu. Objawy męskiej depresji mogą być inne, ale tak samo wymagają reakcji, leczenia, które umożliwia przywrócenie życia na dawne tory. Jak przebiega depresja u mężczyzn, co trzeba o niej wiedzieć?

Depresja u mężczyzn i u kobiet

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Chorują na nią dwa razy częściej kobiety niż mężczyźni. Ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych u kobiet sięga 20 – 25%, natomiast u mężczyzn wynosi 7 – 12%. Według statystyk WHO ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją tylko połowa leczona jest prawidłowo. Statystyki dotyczące rodzimego podwórka wskazują, że z depresją zmaga się półtora miliona Polaków.

Depresja u mężczyzn może rozwijać i objawiać się inaczej, niż u kobiet. Pierwszy epizod depresyjny u mężczyzn pojawia się później, trwa krócej, a ryzyko nawrotu choroby jest mniejsze niż u kobiet. Znamienne jest to, że mężczyźni znacznie rzadziej szukają pomocy i później rozpoczynają leczenie.

Z czego wynikają takie różnice? Naukowcy zajmujący się tym problemem uważają, że wpływ na przebieg, ale także objawy depresji mogą być różne, i wynikają z różnych czynników biologicznych, psychologicznych, oraz społecznych.

Fot. iStock/Depresja u mężczyzn

Przyczyny pojawienia się depresji u mężczyzn

Depresja może być zaburzeniem endogennym lub egzogennym. Depresja endogenna jest efektem zaburzeń czynności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Depresja egzogenna wynika z czynników zewnętrznych, np. traumatycznych doświadczeń, choroby czy śmierci bliskiej osoby. Mówiąc o tych dwóch powodach wystąpienia depresji, trzeba zaznaczyć, że granica pomiędzy nimi bywa czasem niełatwa do określenia.

Z jakiego powodu może rozwinąć się depresja u mężczyzn?

Czynników zwiększających ryzyko pojawienia się depresji jest kilka. Zaliczmy do nich:

 • czynniki biologiczne  – np. czynniki genetyczne, zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, stan zdrowia somatycznego, choroby przewlekłe, uzależnienia;
 • czynniki psychologiczne – np. stresujące wydarzenia życiowe, problemy małżeńskie, rodzinne i relacje z innymi osobami;
 • czynniki społeczne i kulturowe – np. sieć wsparcia społecznego, sytuacja zawodowa, szkolna, materialna, mieszkaniowa.

Często poszczególne czynniki występują równocześnie.

Depresja u mężczyzn może objawiać się inaczej, niż u kobiet 

Depresja u mężczyzn jak i u kobiet jest zaburzeniem, które w negatywny sposób wpływa na życie, utrudnia codzienne funkcjonowanie, bywa również przyczyną podejmowania prób samobójczych. Mężczyźni mogą, choć nie jest to reguła, inaczej reagować na depresję niż kobiety.

Męska depresja może manifestować się przez objawy takie jak:

 • zaburzenia snu, łaknienia, drażliwość;
 • bóle głowy;
 • zaburzenia trawienia;
 • problemy ze snem;
 • przewlekłe zmęczenie;
 • rozdrażnienie, rozkojarzenie i przygnębienie;
 • poczucie braku sensu;
 • niezadowolenie z siebie;
 • impulsywne zachowanie, nagłe wybuchu złości i agresja;

Depresja u mężczyzn może wiązać się także z nadużywaniem alkoholu, podejmowaniem ryzykownych działań, uzależnieniem od internetu, czy seksu. Nadużywanie alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych może stanowić sposób na rozładowanie trudnych emocji. Przejawiają oni częściej zachowania autodestrukcyjne i częściej podejmują próby samobójcze.

Depresja powoduje, że mężczyźni, uczeni od małego samodzielnego radzenia sobie z problemami, rzadko szukają pomocy, odsuwają się od rodziny i przyjaciół, ranią bliskich. Mogą też iść w innym kierunku, rzucając się w wir pracy, co nie pozostawia czasu na myślenie o problemach. Oddawanie się obowiązkom ma stworzyć wrażenie, że wszystko jest w porządku, pod ścisłą kontrolą.

Fot. iStock/Depresja u mężczyzn

Leczenie depresji

Zaburzenia depresyjne u mężczyzn są nadal tematem tabu, co wynika z nadal funkcjonujących stereotypów o silnych facetach, którzy z problemami radzą sobie sami. M.in. dlatego mężczyzna sam często nie szuka pomocy specjalisty, która przy depresji jest nieodzowna. A specjaliści podkreślają, że depresja jest chorobą, którą można i należy leczyć.

Leczenie ma ogromny wpływ na poprawę komfortu życia pacjenta. Szczególnie polecane jest leczenie kompleksowe, tzn. łączące metody farmakologiczne oraz psychoterapię  i psychoedukację. Leki stosowane podczas leczenia depresji przynoszą poprawę zauważalną po 2–4 tygodniach stosowania.  Farmakologia pozwala na uzyskanie zadowalającej poprawy u ok. 70% pacjentów już po pierwszej kuracji. Gdy jednak nie przynosi efektów, pacjentowi zmienia się lek przeciwdepresyjne i, gdy jest taka potrzeba, wprowadza się leki wspomagające z innych grup. W leczeniu depresji szczególnie zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zastąpić dotychczas niesprawdzające się sposoby myślenia, odczuwania i zachowania takimi, które bardziej sprzyjają pacjentowi.

Ponieważ leczenie depresji u mężczyzn jak i kobiet jest długotrwałe, niezwykle istotna jest współpraca ze specjalistą i przestrzeganie jego zaleceń. Depresja u mężczyzn 


źródło: twarzedepresji.pl,  terapiapsychologiczna.com.pl ,www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

14 powodów, dla których chcę, żebyś była moją walentynką. Akcja #ListMiłosny

Listy do redakcji
Listy do redakcji
14 lutego 2022
fot. istock

Walentynki – może to i amerykańskie,  komercyjne święto, ale czyż nie  jest  tak, że okazji  do  powiedzenia  komuś „kocham” nigdy  dość? Jeśli na co dzień o tym zapominamy, to może i dobrze, że ktoś nam o tym przypomni świętem, zaznaczonym w kalendarzu. My, faceci, chyba zbyt często zapominamy, dlatego dla mojej ukochanej taka lista 14 powodów, dla których to właśnie ona jest moją walentynką. 

1. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ jesteś tą, do której chcę się udać, gdy dzieje się coś dobrego i jesteś pierwszą osobą, z którą chcę rozmawiać, gdy dzieje się coś złego. Zawsze wiesz, jak sprawić, żebym się uśmiechnął.

2. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ wprowadzasz mnie w nowy wszechświat. Widzę gwiazdy w twoich oczach i chcę budować wokół ciebie galaktyki.

3. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ rozśmieszasz mnie i sprawiasz, że zapominam o świecie. Sprawiasz, że nie mogę się doczekać jutra i nie mogę się doczekać wieczności.

4. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ uratowałaś mnie przed demonami, które mnie opętały. Myślę, że jesteś moim aniołem stróżem.

5. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ naprawdę lubisz słuchać mojego okropnego głosu i śpiewać razem ze mną.

6. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ nie boję się zbliżyć do ciebie. Nie boję się, że odejdziesz, sprawiasz, że czuję, że chcesz zostać. Sprawiasz, że czuję się bezpiecznie.

7. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ jesteś zainteresowana rozwikłaniem słów mojej nieopowiedzianej historii. Ezoteryczne słowa, które napisały moje łzy, słowa, których przysięgałem nigdy nikomu nie zdradzać. Sprawiasz, że chcę je czytać na głos i sprawiasz, że chcę napisać szczęśliwe zakończenie.

8. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ kocham sposób, w jaki troszczysz się o swoją rodzinę i sposób, w jaki stawiasz ją przed innymi, ale kocham też sposób, w jaki robisz dla mnie miejsce w swoim wielkim, gigantycznym sercu.

9. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ jesteś moim rozejmem. Śpię w nocy, wiedząc, że nie ma walki między moimi myślami a moimi uczuciami. Jesteś odpowiedzią na wszystkie moje pytania.

10. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ widzę, jak oglądasz piłkę nożną z moim tatą i słuchasz szalonych historii mojej mamy. Widzę, że jesteś częścią mojej rodziny i widzę, że jesteś moim domem.

11. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ lubisz moją głupkowatą stronę. Podoba mi się, że lubisz moją frywolność i jak podziwiasz głębię mojej mądrości.

12. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ inspirujesz mnie do jak najlepszego wykorzystania mojego dnia. Pomagasz mi odnaleźć sens w pustych chwilach. Inspirujesz mnie do życia.

13. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ kiedy tęsknię za tobą, wiem, gdzie cię znaleźć. Dopasowujesz mnie do szalonych godzin swojego dnia i zawsze znajdujesz dla mnie czas. Nie gubię się w moim mózgu, zastanawiając się i pytając, gdzie byłaś. Uwielbiam to, że wiem, gdzie Cię znaleźć i jak mnie znalazłaś.

14. Chcę, żebyś była moją walentynką, ponieważ sprawiasz, że widzę świat w żywych kolorach po tym, jak zobaczyłem świat w czerni i bieli. Sprawiasz, że widzę upiorne szczegóły ciebie i upiorne szczegóły mnie, i powoli pozwalasz swojemu światłu przebić się przez samotne szczeliny mojego serca.

 

Jedni mówią, że kocha się za coś. Inni, że kocha się za nic. Jednak zawsze kocha się bardzo – po swojemu, intymnie. Nie da się kochać troszeczkę, nie da się kochać do piętnastej, nie da się kochać na niby. To chyba jedyne uczucie, którego nie da się wystopniować, etykietować, porównać. Albo jest albo go nie ma, choć zawsze jest inne.

Napiszcie do nas o swoim kochaniu (również siebie) i niech to będzie List Miłosny. Może być do Niego, do Niej, do Siebie. Jak chcecie. 

Niech w tym roku Walentynki będą czymś więcej, niż tylko świętem kolorowych serduszek, misiów, czekoladek… Każdy z nas ma swój wyjątkowy powód, by celebrować miłość. By kochać. Podzielcie się z nami swoją historią o miłości, o spotkaniach, które wywróciło wasze życie do góry nogami, a może poukładało na nowo, historiach o tym, co was zbudowało, uratowało, kiedy zwyczajnie – odnaleźliście siebie. Bo miłość niejedno ma imię…

Piszcie do nas na adres [email protected]

REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY TUTAJ.

Najlepsze (piękne, długie) listy nagrodzimy. A nagrody mamy wspaniałe. Zobaczcie!

3 pakiety lekcji angielskiego z dodatkową darmową lekcją próbną w szkole Skyeng

Krótka informacja o prezencie:

Online kurs języka angielskiego w szkole Skyeng

 • interaktywna platforma
 • indywidualne zajęcia
 • lekcje o dowolnej porze 24/7
 • certyfikat Skyeng

Regularna cena kursu: 267,6 zł za pakiet

 

Skyeng to największa w Europie online szkoła języka angielskiego. Oferuje ponad 115 kursów – w tym angielski w biznesie, w podróży, w gastronomii czy też angielski konwersacyjny. Liczba nauczycieli wynosi 11 tysięcy, a z kursów szkoły korzysta już ponad 110 tysięcy studentów. Zapisać się na dowolny kurs angielskiego w Skyeng można tu: https://go.skyengschool.com/ohme1 Pierwsza lekcja gratis!

Marokański zestaw Hammam od Arganove

W zestawie znajdziesz:

 • Czarne mydło marokańskie z olejem różanym – wyprodukowane ręcznie w marokańskich manufakturach. Mydło zmiękcza skórę i delikatnie ją złuszcza. Czarne mydło wzbogacone jest o olej różany, który wzmacnia naskórek i zapobiega podrażnieniom.
 • Rękawica Kessa – wykonana z gruboziarnistego poliestru rękawica doskonale sprawdza się w walce z cellulitem. Regularnie stosowana wyraźnie poprawia jej jędrność. Kessa użyta do wraz z czarnym mydłem, drenuje skórę, oczyszcza i niweluje umarły naskórek.
 • Glinka Rhassoul – dziewicze tereny pasma gór Atlas w Maroku to teren bogaty w zasoby jedynej w swoim rodzaju – odżywczej glinki Rhassoul. Używana raz w tygodniu reguluje gruczoły łojowe i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum.
 • Ekologiczny olej arganowy – właściwości tego oleju znane są Marokankom od wieków. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E, olej arganowy sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej i wrażliwej. Ma silne działanie regenerujące i odżywcze. Wzmacnia skórę, niwelując oznaki cellulitu. Widocznie spłyca zmarszczki.
 • Arabskie perfumy w kostce – marokańskie targi przyciągają bogactwem kolorów, smaków i zapachów. Dominującym zapachem jest arabskie piżmo. Właśnie ten zapach kryją perfumy w kostce. Piżmo jest znanym afrodyzjakiem, dlatego zapach ten spodoba się zarówno kobietom jak i mężczyznom, i zdecydowanie rozbudzi Wasze zmysły.

Hammam jest 100% naturalnym sposobem na pielęgnację i oczyszczanie nawet najbardziej wrażliwej skóry. Wykonywany regularnie pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji. To sekret piękna marokańskich kobiet. Dogłębnie oczyszcza, ujędrnia, wygładza i odżywia. Pomaga usuwać toksyny. Wspomaga walkę z cellulitem. Nadaje skórze zdrowy wygląd.

Rytuał hammam w czterech krokach

 1. Przygotowanie – weź relaksującą, gorącą kąpiel lub prysznic. Ciepła woda rozgrzeje ciało, otworzy pory i zmiękczy naskórek.
 2. Oczyszczenie – na mokrą skórę nałóż cienką warstwę czarnego mydła, pozostaw na kilka minut po czym przy pomocy rękawicy Kessa zdecydowanymi, kolistymi ruchami wykonaj masaż. Na koniec opłucz ciało wodą.
 3. Odżywienie – na wilgotna skórę nałóż maskę z glinki Rhassoul. Po kilku minutach dokładnie spłucz ciało letnią wodą.
 4. Nawilżenie – wmasuj dokładnie olej arganowy w zwilżoną skórę.
Więcej:

5 voucherów na fotoksiążki EMPIK

Fotoksiążka od Empik Foto – idealny sposób na zatrzymanie wspomnień! Ulubione kadry umieść w wyjątkowej fotoksiążce. 28 stron, papier kreda, 20×30 (A4), darmowa dostawa.

 

Więcej na:

 

 

Dekoria – 3 komplety pościeli bawełnianej z wzorem egzotycznych kwiatów i ptaków na granatowym tle 

Stylowy komplet pościeli wykonany ze 100% bawełny, w którego skład wchodzi poszwa na kołdrę  o wymiarach 220x200cm oraz dwie poszewki na poduszki 70x80cm.  Naturalna tkanina pozwala na utrzymanie optymalnej cyrkulacji powietrza, co gwarantuje pełen komfort podczas snu. Wzór w egzotyczne kwiaty w towarzystwie papug na ciemnoniebieskim tle, to propozycja dla miłośników tropikalnych połączeń.

Cena: 272zł/szt.

Więcej na:

10  zestawów krem do twarzy + krem pod oczy Élever Cosmetics

Pora dodać swojemu życiu trochę blasku! ÉleverSkin Glow to krem na dzień, który rozpromieni Twoją cerę i będzie chronił Cię przed oznakami starzenia. Składniki kremu zadbają również o prawidłowy koloryt skóry. Krem jest przyjemny w stosowaniu i szybko się wchłania | Cena 135 zł
Rewitalizujący krem pod oczy ÉleverEye Skin, który sprawi, że najdelikatniejsze partie Twojej twarzy będą sprężyste i elastyczne. Krem wzmocni kontur wokół oczu, wygładzi, nawilży i doda skórze blasku. Teraz Twojemu spojrzeniu nikt się już nie oprze! | Cena 95 zł
Więcej na:

Zobacz także

Ratunku! Mój facet się odchudza…

Dzień #18. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

Kokos (orzech kokosowy) - wartości odżywcze, właściwości

Kokos (orzech kokosowy) – „superfood”, które warto włączyć na stałe do diety