Zdrowie

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina, od której należy trzymać się z daleka. Na czym polega jej toksyczność?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 maja 2020
Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie
Fot. i Stock/barszcz Sosnowskiego
 

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest ona bardzo kłopotliwa, ponieważ rozsiewa się szybko i bardzo trudno jej się pozbyć. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego, na czym polega jej szkodliwość i jak leczyć oparzenia, które powoduje?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) jest inwazyjną rośliną, która znalazła się w Polsce jako roślina pastewna, uprawiana na paszę dla zwierząt. Okazało się jednak, że dziczejący barszcz Sosnowskiego to bardzo inwazyjna i trudna do zwalczenia roślina, która nadal się rozprzestrzenia. To, oraz jej działanie toksyczne na skórę powoduje, że prawnie zakazano uprawy i sprzedaży jej w Polsce.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock/barszcz Sosnowskiego

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? 

Barszcz Sosnowskiego w postaci dojrzalej jest trudny do pomylenia z innymi roślinami. To najwyższa zielna roślina na świecie, osiągająca nawet 4 metry wysokości w sprzyjających warunkach. Barszcz Sosnowskiego posiada puste w środku, podłużnie bruzdowane i lekko owłosione łodygi, osiągające nawet 10 cm średnicy. Duże liście, owłosione od strony wewnętrznej, ułożone skrętolegle, mogą osiągać średnicę nawet 1,5 m. Korzeń rośliny może sięgać nawet 2 m głębokości. Na barszczu Sosnowskiego pojawiają się białe kwiaty zebrane w duże, złożone baldachy o średnicy nawet 0,5 m. Z kwiatów rozwijają się w drugiej połowie lipca owalne owoce (nasiona) liczące ok. 8-10 mm długości. Nasiona barszczu mogą wykiełkować nawet po czterech latach. Łodygi, liście oraz owoce zawierają olejki eteryczne o charakterystycznym zapachu i toksycznym działaniu.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock/barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – toksyczne działanie, objawy zatrucia

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, której należy bezwzględnie unikać. W obecnym w nim soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych, obecne są toksyczne furanokumaryny. Substancje te są silnie fotouczulające i w kontakcie ze skórą pod wpływem światła słonecznego (promieniowanie ultrafioletowe), wiążą się z DNA komórek skóry, powodując obumieranie ich i w efekcie poparzenia II i III stopnia. Szczególnie narażone są na osoby z wrażliwą skórą.

Objawy oparzenia skóry

Zazwyczaj już po upływie kilkunastu minut od kontaktu z rośliną pojawiają się pierwsze objawy, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i świąd skóry. Po kontakcie skóry z promieniami UV dochodzi w ciągu 24-48 godzin do silnej reakcji, skutkującej bolesnym poparzeniem i powstaniem pęcherzy. Wywołane przez furanokumaryny oparzenia utrzymują się na skórze przez kilka dni, a rany trudno się goją. Z upływem kolejnych dni zmiany ciemnieją i powoli schodzą, pozostawiając po sobie brunatne przebarwienia widoczne nawet przez kilka miesięcy. To nie oznacza jednak, że można zapomnieć o sprawie – przebarwienia są nadwrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Objawy oparzenia dróg oddechowych

Podczas upałów związki furokumarynowe mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze oraz dostać się do dróg oddechowych i oczu osób przebywających w ich pobliżu. Mogą się pojawić w takiej sytuacji także nudności i wymioty.

Objawy zatrucia pokarmowego

Spożycie tej rośliny jest mniej toksyczne, niż kontakt ze skórą. Jeśli jakaś część barszczu Sosnowskiego zostanie zjedzona, w konsekwencji może rozwinąć się stan zapalny przewodu pokarmowego, biegunka, a w rzadkich przypadkach krwotoki wewnętrzne.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony skóry i układu oddechowego, pokarmowego, lub gdy dojdzie do poparzenia oczu, należy natychmiast zgłosić się po pomoc lekarską.

Barszcz Sosnowskiego – leczenie  

Zanim wystąpią objawy poparzenia po kontakcie z barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Bez względu na nasilenie objawów poparzenia, należy chronić skórę co najmniej przez 48 godzin przed ekspozycją na światło słoneczne. Poparzenia oraz pęcherze surowicze, o ile nie doszło do ich pęknięcia, można leczyć miejscowo kremem lub maścią przeciw reakcjom uczuleniowym lub przyspieszających gojenie się oparzeń.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock/barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – zwalczanie 

Zwalczanie rośliny takiej jak barszcz Sosnowskiego jest niezwykle ważne i jednocześnie trudne, ze względu na mnogość i odporność nasion i samej rośliny. Najprościej likwiduje się barszcz metodą mechaniczną. Niszczyć można przy pomocy specjalnego sprzętu, oraz ręcznie wykorzystując narzędzie ogrodniczych, motyki i rękawic ochronnych. Powszechne jest także koszenie barszczu, co powinno być  powtarzane od 2 do 4 razy w ciągu sezonu. Ważne jest uniemożliwienie wytworzenia nasion i pędów sprawia, więc konsekwencja w działaniu jest niezwykle istotna.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock

Jako pomoc w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego stosuje się także odpowiednie substancje chemiczne (herbicydy). Opryski chemikaliami należy powtarzać co 3-4 lata, ponieważ tyle wynosi żywotność nasion barszczu. W każdej sytuacji przy zwalczaniu, należy korzystać z odzieży ochronnej.


źródło: barszcz.edu.pl, www.mp.pl ,zdrowie.wprost.pl 

Zdrowie

Aktywny długi weekend za granicą – najlepsze kierunki

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
22 maja 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Poznaj nasze propozycje na udany długi weekend! Jaki kierunek wybrać? Ukraina, Mołdawia, Islandia, a może Gruzja? Podpowiemy, gdzie czeka najwięcej atrakcji.

Długi weekend za granicą – Ukraina

Czy warto jechać na Ukrainę na majówkę czy Boże Ciało? Oczywiście! Długi weekend spędzony na eksplorowaniu historycznych miejsc na Ukrainie oraz parków narodowych będzie niezapomniany. Tego typu aktywne spędzanie czasu nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Wycieczka na Ukrainę to opcja dla każdego, zarówno dla grupy przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi.

Majówka na Ukrainie: Zakarpacie i Dolina Narcyzów

Miłośnikom przyrody polecamy wycieczkę do malowniczej Doliny Narcyzów na Ukrainie. Będzie szansa na odwiedzenie Parku Narodowego Synewir z urokliwym jeziorem, na zobaczenie wodospadu Szypit, a nawet wjazdu kolejką górską na Połoninę Borżawa. Majówka to doskonały czas na podróż do Doliny Narcyzów. Właśnie tam od końca kwietnia do końca maja kwitną niesamowite ilości kwiatów.

Weekend na Ukrainie: Czarnobyl

Wycieczka do Czarnobyla pozwala poznać owiane tajemnicą, niegdyś śmiertelnie niebezpieczne miejsce na Ukrainie. Podczas wyprawy będzie okazja do spotkania się z ludźmi, którzy przeżyli wybuch reaktora, wysłuchania opowieści, a także zobaczenia zdjęć, które przeniosą nas do 1986 r. Podczas majówki na Ukrainie legalnie eksplorujesz opuszczone miasto Prypeć i Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

Fot. Materiały prasowe

Kilka dni na Ukrainie: ukraińskie Podole

Ukraińskie Podole to kraina geograficzna i historyczna, która rozciąga się pomiędzy Ukrainą i Mołdawią. Podczas długiego weekendu będzie okazja na zwiedzanie zamków i fortec Rzeczpospolitej Szlacheckiej, m.in. twierdzy w Kamieńcu Podolskim i fortecy w Chocimiu. Będąc na Ukrainie, koniecznie odwiedź Lwów, jedno z najpiękniejszych miast na Ukrainie z bogatą historią i niezapomnianym klimatem.

Majówka za granicą – Austria

Czy z majówką kojarzą się sporty zimowe? Raczej nie. Kiedy w Polsce zaczyna się wiosna, myślimy raczej o innych aktywnościach na świeżym powietrzu. A gdyby tak wyruszyć do Austrii na narty? Polecamy Neustift im Stubaital – miejscowość w Austrii, z której łatwo dojedziesz do ośrodka narciarskiego na lodowcu Stubai oraz ośrodka Elfer. Jakie atrakcje czekają?

Długi weekend w Austrii: Neustift im Stubaital i okolice

Austria to miejsce idealne dla grupy przyjaciół, którzy chcą przeżyć przygodę. Znajdziesz tam tętniące życiem dyskoteki, bary apres-ski i liczne puby, a co najważniejsze będziesz mieć okazję jazdy na nartach lub snowboardzie. Na koniec dnia proponujemy relaks na basenie oraz w saunie. Aż do maja Austria zapewnia doskonałe warunki śniegowe. A może chcesz spróbować swoich sił w konkursie narciarskim?

Wypad za granicę – Szwajcaria Sasko-Czeska

Szwajcaria Sasko-Czeska to propozycja dla osób obytych z siodełkiem. Jadąc na rowerze, poznasz najpiękniejsze miejsca na pograniczu niemiecko-czeskim. Ponadto, będzie okazja do skosztowania piwa z lokalnego browaru w Krasnej Lipie, a także poznania klasycznej Czeskiej Szwajcarii, w tym Pravcickiej Bramy, największego naturalnego łuku skalnego w Europie będącego jednocześnie miejscem widokowym.

Wycieczka na Islandię

Islandia, kraina ognia i lodu w Europie Północnej. To miejsce idealne dla podróżników i miłośników przyrody, o dużej aktywności wulkanicznej. Znajdują się tutaj czynne wulkany, gorące źródła i gejzery. Islandię możesz zdobyć pieszo oraz podróżując na rowerze. Będąc w Islandii, musisz zobaczyć lodowiec Jökulsárlón, Kanion Fjaðrárgljúfur, jezioro Myvatn i wodospad Goðafoss. I ta zorza polarna na Islandii

Fot. Materiały prasowe

Islandia – off roadowy weekend

Jeżeli lubisz adrenalinę i terenową jazdę, a przy okazji chcesz eksplorować malowniczą wyspę, wybierz się na Islandię na wyprawę 4×4 na długi weekend. Jeżdżąc po kraju skutym lodem, będziesz mieć szansę na wizytę w Parku Narodowym Snæfellsjökul, odwiedzenia miast nad brzegiem morza i zobaczenia gejzerów oraz wodospadów. Autem terenowym można jeździć po nieutwardzonych drogach czy strumykach.

Mongolia na przedłużony weekend

Mongolia to państwo położone w środkowo-wschodniej Azji. Podczas wyprawy do Mongolii będziesz mieć okazję odwiedzenia wielu zabytkowych miejsc, w tym świątyń buddyjskich, pałaców czy historycznych miast. Są to tereny o bogatej faunie, wśród której są rzadkie gatunki, takie jak niedźwiedzie himalajskie, świstaki himalajskie, suhaki, konie Przewalskiego czy baktriany.

Wyprawa konna po mongolskich stepach

Miłośnikom podróży oraz jazdy konnej proponujemy wyprawę do Mongolii. Z perspektywy siodła zwiedzisz stolicę Mongolii i lokalne zabytki, będziesz jeździć po stepach i równinach, a także poznasz życie i kulturę nomadów. Majówka lub Boże Ciało to doskonała okazja do nauki jeździectwa oraz podszkolenia swoich umiejętności. Jazda na spokojnych i silnych koniach mongolskich pozostanie w pamięci na długo!

Filipiny na dłuższy trip

Całą zimę marzymy o wycieczce do ciepłych krajów. A może Wielkanoc bądź majówka na Filipinach? To państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji. Znane głównie z niebiańskich plaż, które wyglądają, jakby były nietknięte przez człowieka. Podczas wycieczki do Azji będzie okazja do uprawiania sportów wodnych, trekkingu oraz zwiedzania zabytkowych miast.

Fot. Materiały prasowe

Atrakcje Filipin

Filipiny to miejsce pełne atrakcji. Podczas wyprawy będzie okazja do nurkowania z rekinami wielorybimi w Oslob czy odwiedzenia Bohol, parku wraków. Miłośnikom trekkingu polecamy wyprawy do Puerto Princesa Subterranean River oraz Canopy Walk (spacer w koronach drzew). Na Filipinach jest też możliwość spływu rzeką Loboc oraz przejechania się tyrolką do Depeldet.

Brak pomysłu na długi weekend? Za granicą czeka całe mnóstwo atrakcji. Zaplanuj odpowiednio te kilka wolnych dni, a podróż z pewnością będzie niezapomniana!

Materiał prasowy Travelduck


Zdrowie

1917 – premiera DVD jednej z najbardziej tragicznych wojen!

Redakcja
Redakcja
22 maja 2020
Fot. Materiały prasowe

Wielkie wojenne widowisko na miarę „Dunkierki” i „Szeregowca Ryana”, które przybliża nam dramatyczne losy żołnierzy na froncie właśnie ukazała się na DVD. To kolejna obowiązkowa pozycja Monolith Video.

Sam Mendes, zdobywca Oscara za „American Beauty”, reżyser dwóch Bondów (SKYFALL i SPECTRE), który z artystycznego kina potrafi zrobić komercyjny hit, tym razem idzie na wojnę.  Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Blake, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Blake’a.

Pomysł na historię, o której brytyjski filmowiec opowiada w „1917”, narodził się na skutek opowieści, którymi jego dziadek, Alfred H. Mendes, dzielił się z wnukiem, wspominając czasy, gdy jako starszy szeregowy brał udział w I wojnie światowej, spotykając wiele intrygujących osobowości. W 1917 roku Alfred miał dziewiętnaście lat i sam zgłosił się do wojska. Był jednak niskiego wzrostu, w rezultacie na front zachodni trafił w roli posłańca. Mgła unosiła się na ziemi niczyjej – obszarze niekontrolowanym ani przez państwa Osi, ani przez Ententę – prawie na wysokość dwóch metrów, dając młodemu sprinterowi osłonę przed atakami. Wróg go fizycznie nie widział, więc chłopak biegał tak, jakby jego życie od tego zależało. W trakcie wojny Alfred został mimo to postrzelony i potraktowany gazem bojowym, a po jej zakończeniu dowództwo odznaczyło go medalem za odwagę. W kolejnych latach mężczyzna osiadł na stałe w Indiach Zachodnich, gdzie się urodził, a tam spisał dla potomności swe pamiętniki.

Fot. Materiały prasowe

„Wielka Wojna zawsze mnie fascynowała, być może ze względu na dziadka, który mi o niej opowiadał, gdy byłem bardzo młody. A być może również z tego względu, że do tego momentu nie zdawałem sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest wojna”, wspomina Sam Mendes. „Nasz film opowiada całkowicie fikcyjną historię, lec niektóre sceny i aspekty całości zostały zainspirowane opowieściami mojego dziadka, a także historiami, które zasłyszał od innych żołnierzy. Obraz młodego człowieka niosącego wieść z jednego ogarniętego wojną miejsca w drugie został we mnie na długie lata. Doszedłem w końcu do wniosku, że muszę o tym zrobić film”. Mendes spędził mnóstwo czasu na zbieraniu informacji na temat I wojny światowej, co zaprowadziło go między innymi do Imperialnego Muzeum Wojny w Londynie, gdzie zaczął mu się klarować fabularny rys „1917” – jako poruszającej opowieści o odwadze w obliczu największego terroru. Odkrył wtedy również, że większość działań wojennych rozgrywała się na relatywnie małym geograficznie obszarze, więc trudno było o dłuższe podróże między oddalonymi od siebie punktami.

Wizja Mendesa, wedle której „1917” wygląda tak, jakby cały film został nakręcony na jednym, bardzo długim ujęciu, sprawia, że widzowie zostają niejako zmuszeni do podróżowania wraz z głównymi bohaterami. Warto w tym miejscu nadmienić, że filmu nie nakręcono na jednym ujęciu, nie było to technicznie wykonalne, nie zmienia to faktu, że twórcy zrobili wszystko, by zachować wrażenie „wejścia” w świat przedstawiony na ekranie. Ekipa pod wodzą Mendesa i autora zdjęć Rogera Deakinsa kręciła długie, kilkuminutowe ujęcia tak, by w montażu można je było płynnie połączyć w jedną całość. A jako że wewnątrz scen nie następują żadne cięcia montażowe, widzowie nie będą mieli ani chwili oddechu, doświadczając niepokoju i przerażenia w podobny sposób co starsi szeregowi Schofield i Blake. Mendes pracował już z długimi ujęciami, w takim stylu nakręcił prolog „Spectre”, jednakże stworzenie w takim stylu całego filmu było znacznie trudniejszym wyzwaniem. „Nie znalazłem się jeszcze w sytuacji, w której kręcąc w dany dzień, powiedzmy poniedziałek, wiedziałem, że to, co zarejestrujemy w tenże poniedziałek na kamerze, wejdzie na 100% do finalnej wersji filmu”, mówi Mendes.

Takie podejście do ciągłości strony wizualnej wywołuje w widzu poczucie niemal namacalnego uczestnictwa w odysei głównych bohaterów, a także jeszcze mocniejsze doświadczenie emocji, które ci ludzie odczuwają. Film zachwyca zdjęciami, scenografią, muzyką i jest absolutnie obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników wielkich, epickich historii filmowych.

Fot. Materiały prasowe

https://www.cineman.pl/vods/vod.2186

 


Zobacz także

Trening izometryczny

Trening izometryczny – na czym polega i jak ćwiczyć?

Największe grzechy i błędy żywieniowe, które popełniamy – kontra nowa piramida zdrowego żywienia

Objawy raka jelita grubego - wczesne, późne, przerzuty

Objawy raka jelita grubego. Co powinno skłaniać do szybkiej wizyty u lekarza?