Go to content

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina, od której należy trzymać się z daleka. Na czym polega jej toksyczność?

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie
Fot. i Stock/barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest ona bardzo kłopotliwa, ponieważ rozsiewa się szybko i bardzo trudno jej się pozbyć. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego, na czym polega jej szkodliwość i jak leczyć oparzenia, które powoduje?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) jest inwazyjną rośliną, która znalazła się w Polsce jako roślina pastewna, uprawiana na paszę dla zwierząt. Okazało się jednak, że dziczejący barszcz Sosnowskiego to bardzo inwazyjna i trudna do zwalczenia roślina, która nadal się rozprzestrzenia. To, oraz jej działanie toksyczne na skórę powoduje, że prawnie zakazano uprawy i sprzedaży jej w Polsce.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock/barszcz Sosnowskiego

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? 

Barszcz Sosnowskiego w postaci dojrzalej jest trudny do pomylenia z innymi roślinami. To najwyższa zielna roślina na świecie, osiągająca nawet 4 metry wysokości w sprzyjających warunkach. Barszcz Sosnowskiego posiada puste w środku, podłużnie bruzdowane i lekko owłosione łodygi, osiągające nawet 10 cm średnicy. Duże liście, owłosione od strony wewnętrznej, ułożone skrętolegle, mogą osiągać średnicę nawet 1,5 m. Korzeń rośliny może sięgać nawet 2 m głębokości. Na barszczu Sosnowskiego pojawiają się białe kwiaty zebrane w duże, złożone baldachy o średnicy nawet 0,5 m. Z kwiatów rozwijają się w drugiej połowie lipca owalne owoce (nasiona) liczące ok. 8-10 mm długości. Nasiona barszczu mogą wykiełkować nawet po czterech latach. Łodygi, liście oraz owoce zawierają olejki eteryczne o charakterystycznym zapachu i toksycznym działaniu.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock/barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – toksyczne działanie, objawy zatrucia

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, której należy bezwzględnie unikać. W obecnym w nim soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych, obecne są toksyczne furanokumaryny. Substancje te są silnie fotouczulające i w kontakcie ze skórą pod wpływem światła słonecznego (promieniowanie ultrafioletowe), wiążą się z DNA komórek skóry, powodując obumieranie ich i w efekcie poparzenia II i III stopnia. Szczególnie narażone są na osoby z wrażliwą skórą.

Objawy oparzenia skóry

Zazwyczaj już po upływie kilkunastu minut od kontaktu z rośliną pojawiają się pierwsze objawy, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i świąd skóry. Po kontakcie skóry z promieniami UV dochodzi w ciągu 24-48 godzin do silnej reakcji, skutkującej bolesnym poparzeniem i powstaniem pęcherzy. Wywołane przez furanokumaryny oparzenia utrzymują się na skórze przez kilka dni, a rany trudno się goją. Z upływem kolejnych dni zmiany ciemnieją i powoli schodzą, pozostawiając po sobie brunatne przebarwienia widoczne nawet przez kilka miesięcy. To nie oznacza jednak, że można zapomnieć o sprawie – przebarwienia są nadwrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Objawy oparzenia dróg oddechowych

Podczas upałów związki furokumarynowe mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze oraz dostać się do dróg oddechowych i oczu osób przebywających w ich pobliżu. Mogą się pojawić w takiej sytuacji także nudności i wymioty.

Objawy zatrucia pokarmowego

Spożycie tej rośliny jest mniej toksyczne, niż kontakt ze skórą. Jeśli jakaś część barszczu Sosnowskiego zostanie zjedzona, w konsekwencji może rozwinąć się stan zapalny przewodu pokarmowego, biegunka, a w rzadkich przypadkach krwotoki wewnętrzne.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony skóry i układu oddechowego, pokarmowego, lub gdy dojdzie do poparzenia oczu, należy natychmiast zgłosić się po pomoc lekarską.

Barszcz Sosnowskiego – leczenie  

Zanim wystąpią objawy poparzenia po kontakcie z barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Bez względu na nasilenie objawów poparzenia, należy chronić skórę co najmniej przez 48 godzin przed ekspozycją na światło słoneczne. Poparzenia oraz pęcherze surowicze, o ile nie doszło do ich pęknięcia, można leczyć miejscowo kremem lub maścią przeciw reakcjom uczuleniowym lub przyspieszających gojenie się oparzeń.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock/barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – zwalczanie 

Zwalczanie rośliny takiej jak barszcz Sosnowskiego jest niezwykle ważne i jednocześnie trudne, ze względu na mnogość i odporność nasion i samej rośliny. Najprościej likwiduje się barszcz metodą mechaniczną. Niszczyć można przy pomocy specjalnego sprzętu, oraz ręcznie wykorzystując narzędzie ogrodniczych, motyki i rękawic ochronnych. Powszechne jest także koszenie barszczu, co powinno być  powtarzane od 2 do 4 razy w ciągu sezonu. Ważne jest uniemożliwienie wytworzenia nasion i pędów sprawia, więc konsekwencja w działaniu jest niezwykle istotna.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzeń, leczenie, zwalczanie

Fot. iStock

Jako pomoc w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego stosuje się także odpowiednie substancje chemiczne (herbicydy). Opryski chemikaliami należy powtarzać co 3-4 lata, ponieważ tyle wynosi żywotność nasion barszczu. W każdej sytuacji przy zwalczaniu, należy korzystać z odzieży ochronnej.


źródło: barszcz.edu.pl, www.mp.pl ,zdrowie.wprost.pl