Go to content

30 mitów na temat miłości. W które nadal wierzysz?

Fot. iStock/Georgijevic

Mity na temat miłości wpaja nam się, pewnie nawet nieświadomie, od dziecka. Już w bajkach zdobycie tej upragnionej staje się jedynym życiowym celem, a o tym jak dalej toczą się losy zakochanych cicho sza… W komediach romantycznych pełno spotkań skutkujących miłością od pierwszego wejrzenia, a w popularnych gazetach roi się od romantycznych historii. Tymczasem miłość to coś o wiele bardziej zwykłego, codziennego. Dziś obalamy 30 mitów, które często przeszkadzają nam przeżywać naszą miłość w pełni i bardziej trzeźwym okiem.

1. I żyli długo i szczęśliwie…

Sielankowy obraz miłości, w której zakochani już do końca życia spijają sobie z dzióbków i patrzą nieprzytomnym wzrokiem występuje głównie w bajkach Disneya. I tam go zostawmy. Wspólne życie, nawet bardzo zakochanych w sobie ludzi to często wzloty i upadki, momenty w których czujemy, że jesteśmy dla siebie stworzeni, ale bywa, że i takie, kiedy mamy ochotę zatrzasnąć za sobą drzwi i nie wrócić. Miłość przechodzi różne fazy od fascynacji po uspokojenie emocji.

2.Wchodząc w związek, nie należy zbyt wiele oczekiwać

Dlaczego? To jest miłość, porozumienie dwojga ludzi, którzy postanowili złączyć ze sobą swoje losy. Tu nie można „na pół gwizdka”, tu trzeba zaangażować się całym sercem i oczekiwać tego samego od drugiej strony.

3. Skoro się kłócimy, to znaczy, że nie jesteśmy dla siebie stworzeni

Kłócimy się, bo jesteśmy dwiema, odrębnymi osobami, o różnych doświadczeniach, latach indywidualnych przemyśleń i wniosków. Nie jest możliwe zgadzać się ze sobą ze wszystkim, nie jesteśmy jednym bytem.

4. Szczęśliwe dzieciństwo jest gwarancją szczęśliwego związku

Nie ma tu gwarancji, że udane dzieciństwo zaowocuje szczęśliwym związkiem w dorosłym życiu. Osoby, które w dzieciństwie cierpiały też mogą go stworzyć, warunkami (w obu przypadkach) są dobra wola, chęć stworzenia dobrej relacji, świadomość tego, nad czym należy pracować oraz, oczywiście miłość.

5. Małżeństwo nieuchronnie staje się z czasem nudne

Nie. To tylko nam przestaje się „chcieć”.

6. Kto zdradził raz, zdradzi kolejny raz

Niekoniecznie. Przecież ludzie się zmieniają, uczą na błędach, dojrzewają… Problemem jest odbudowanie zaufania drugiej osoby. Nie każdy jest w stanie dać ukochanej osobie kolejną szansę. I to jest naturalne.

7. Miłość zwycięży wszystko

Nie. Miłość nie przezwycięży ciężkiej choroby, śmierci, cierpienia fizycznego. Ona tylko może spowodować, że łatwiej nam będzie je znieść. Miłość nie jest lekarstwem na wszystko. Lekarstwem jest nasze podejście do życiowych zawirowań.

8. Jeśli zniknie to uczucie, które połączyło was na początku, wszystko stracone

Miłość ewoluuje, zmienia się. Nigdy nie będzie miedzy wami cały czas tak, jak na początku. Z czasem pojawią się inne, równie ważne uczucia: przywiązanie, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Miłość nie jest jednowymiarowa.

9. Ze wszystkimi różnicami między partnerami należy się pogodzić

Nie, są takie różnice (np. w wychowaniu dzieci), które nie doprowadzą do żadnego kompromisu.

10. Czas leczy miłosne rany

Czas jedynie sprawia, że zapominamy, że z perspektywy najbardziej gwałtowne emocje bledną, uczucia ochładzają się. Z zawodem miłosnym trzeba stanąć „twarzą w twarz” i go w sobie przepracować, a nie uciekać.

11. Związek nie powinien być „trudny”

A czego się spodziewasz, kiedy dwoje różnych ludzi zaczyna tworzyć razem coś wspólnego? Jest burza mózgów, są spory, są różnice zdań i trzaskanie drzwiami. Ale są i kompromisy i chęć porozumienia.

12. Wszyscy fajni mężczyźni są już „zajęci”

Skoro tak, to dlaczego wiele fajnych kobiet jest wciąż „wolnych”?

13. Z konfliktu nie wynika nic dobrego

Nie prawda. Z konfliktu wyniesiesz wiedzę o swoim partnerze, która pozwoli ci lepiej zrozumieć jego sposób myślenia i postrzegania pewnych spraw.

14. Prawdziwą miłość czuje się cały czas

Czy ktoś przy zdrowych zmysłach przez cały czas zastanawia się, czy czuje, że jego miłość jest prawdziwa? Jest jeszcze, tak zwana proza życia.

15. Miłość uleczy moje rany z przeszłości

Nie. Sama musisz je uleczyć. Miłość może być za to twoją motywacją, by stawić czoło trudnym wydarzeniom z przeszłości.

16. Skoro wyszłam za mąż, już nigdy nie będę samotna

Będziesz samotna nie raz, bo tak naprawdę zawsze jesteśmy przede wszystkim sami ze sobą, ze swoimi lękami, emocjami, myślami. Ale masz teraz kogoś naprawdę bliskiego, z kim możesz się tym wszystkim dzielić.

17. Zaangażowanie w związek polega na tym, że zostaniemy ze sobą nieważne, co się wydarzy

Nie jeśli robisz to kosztem siebie, swojego bezpieczeństwa, oraz bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego twoich dzieci.

18. Dobre związki są nagrodą za dobre życie

Zdecydowanie nie. Zdarzają się dobrzy ludzie tkwiący w bardzo złych związkach.

19. Małżonkowie nie chodzą na randki

A czym jest randka jeśli nie spotkaniem dwojga zafascynowanych sobą ludzi? Chęcią uwodzenia i spędzenia trochę czasu sam na sam, przełamaniem codziennej rutyny i świętem miłości? Randki powinny być przede wszystkim dla małżeństw 🙂 .

20. Związki wymagają wielkich poświęceń

Wcale nie. Wymagają świadomości, że nie zawsze będzie pięknie, chęci bycia razem oraz chęci porozumienia i szczerych uczuć. Nie mylcie poświęcenia z kompromisami.

21. Niektórzy to mają szczęście w miłości, ty – nie

Nie ma czegoś takiego jak szczęście w miłości. To czy otwierasz się na innych ludzi jest wewnątrz ciebie i od ciebie tylko zależy.

22. Jeśli nie masz nic miłego do powiedzenia lepiej nie mów nic

Kochający się ludzie nie zawsze mówią sobie tylko miłe, słodkie dla uszu słowa. Czasem mówią też to, co choć może zaboleć, również jest szczere i wypływa z najlepszych intencji.

23. Mówić „trudną prawdę” to wyrzucić wszystko co ci leży na sercu

Mówić „trudną prawdę” ukochanej osobie to powiedzieć to tak, by zadbać przede wszystkim o jej komfort psychiczny i by zrozumiała, że nic tu nie dzieje się przeciw niej.

24. Już jest za późno by wszystko naprawić

Nie, nigdy nie jest za późno, jeśli tylko czujemy nadal, że druga osoba jest nam ciągle najbliższa.

25. Jeśli kochasz, najlepiej jest robić wszystko razem z ukochaną osobą

Każdy czasem potrzebuje czasu tylko dla siebie, odrobiny przestrzeni. Nie należy się o to obrażać, tylko samemu jak najlepiej wykorzystywać chwile samotności.

26. Ludzie się nie zmieniają

Ludzie potrafią się zmienić. Jedyne, co im potrzebne to odpowiednia motywacja. Kształtuje nas wiele: doświadczenia życiowe, osoby, które z jakiegoś powodu stają się nam bliscy, ważne wydarzenia zmieniające naszą perspektywę.

27. Niezależność w miłości jest siłą, zależność słabością

Nie zawsze. Zbyt duża niezależność jednego z partnerów może skutkować tym, że ta osoba nigdy do końca nie zaangażuje się w związek. Odejdzie bez skrupułów, nie walcząc o relację.

28. Skoro mam idealnego partnera, nasze życie będzie idealne

Po pierwsze ani twój partner prawdopodobnie nie jest idealny, ani wasze życie nie musi takie być. Pamiętaj, że dużo ciekawsza jest niedoskonałość. A miłość lubi wyzwania, nie perfekcję…

29. Jest nam przeznaczony tylko jeden człowiek

Lubimy w to wierzyć, w ten mit miłości romantycznej, wyjątkowej. W rzeczywistości możesz mieć w życiu kilka udanych związków. To ludzie decydują o tym, czy chcą pracować nad swoją miłosną relacją, udoskonalać ją. Czasem rezygnujemy z kogoś zbyt wcześnie, a potem żałujemy, by pod koniec życia wspominać tę osobę z łezką w oku.

30. Miłość jest gwarancją szczęścia

Nie ma gwarancji na szczęście, które będzie trwało w nieskończoność. Ale miłość pozwala nam z całą pewnością przeżyć coś, dzięki czemu bywamy szczęśliwi.