Kiedy ostatnio kupiłyście sobie w sklepie jakiś magnez albo tabletki musujące z żelazem? Czym kierowałyście się przy swoim zakupie? Może zdrowiem? Bo właśnie z tym na ogół kojarzą nam się suplementy diety – ze zdrowym i świadomym odżywianiem. Większość z nich, z łatwością dostaniemy w każdej aptece, tuż obok leków przypisywanych nam na receptę i pewnie dlatego też darzymy je takim kredytem zaufania. Jak się jednak okazuje – często płacąc za to właśnie własnym zdrowiem. Z najnowszego raportu NIK wynika bowiem, że w niektórych z nich można znaleźć między innymi bakterie kałowe, a nawet grzyby! Sprawdźcie, czy nie macie w domu, któregoś z nich.
W ubiegły piątek prezes Najwyższej Izby Kontrolnej, Krzysztof Kwiatkowski, zdjął tajemnice kontrolerską, ujawniając tym samym listę wielu suplementów diety, które nie powinny być wprowadzone do sprzedaży. Jak czytamy w raporcie: „Polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż są praktycznie poza skuteczną kontrolą.” Czytaj więcej
Szacuje się, że wartość polskiego rynku suplemnetów diety przekracza nawet 4 miliardy złotych. Ponad 90 proc. Polaków korzysta bowiem z naróżniejszych suplementów diety każdego roku. Nierzadko wierząc przy tym, że mają one właściwości lecznicze. Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że odpowiedzialność za taki sposób ich postrzegania ponoszą producenci i dystrybutorzy tych substancji, którzy posuwają się do stosowania oszukańczyk praktyk i reklamują sumplementy, jako produkty równoważne lekom.
Sytuacja jest o tyle poważna, że jak wynika z badań laboratoryjnych wykonanych na zlecenie NIK, w części z nich możemy znaleźć substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Paradokslanie więc to, co ma nas leczyć – szkodzi naszemu zdrowiu!
Do tej pory w sprzedaży internetowej, a nawet na półkach aptek znajdowały się suplementy diety, które zawierały bakterie chorobotwórcze, substancje zakazane z listy psychoaktywnych, czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy (czyli działające jak narkotyki).
Co więcej, w jednej z próbek wykryto także zanieczyszczenie produktu – obecność bakterii chorobotwórczych z grupy Enterococcus Faecium, czyli tzw. bakterii kałowych.
Zdaniem NIK rynek suplementów diety to obszar wysokiego ryzyka zdrowotnego i dlatego powinien on zostać objęty szczególnym nadzorem przez Ministra Zdrowia, w celu pilnej poprawy regulacji dotyczących tych produktów.
Listę suplementów diety, które w trakcie kontroli NIK zakwestionowane zostały przez Głównego Inspektora Sanitarnego, znajdziecie tutaj. Upewnijcie się, że nie macie ich w domu.
Źródło: nik.gov.pl