Go to content

9 pozornie sycących produktów, po których szybko dopadnie cię głód

Jemy nie tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność, ale przede wszystkim dostarczyć organizmowi potrzebną energię i składniki odżywcze. Sięgamy po produkty, które na pierwszy rzut oka powinny zagwarantować uczucie sytości lub oszukać nasz żołądek, jednak często po z pozoru obfitym posiłku, szybko zaczyna burczeć w brzuchu.

W konsekwencji sięgamy po zapychającą przekąskę, albo przygotowujemy następny posiłek. Jeśli popełniamy niektóre błędy, możemy szybko odczuć konsekwencje przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii względem dziennego zapotrzebowania organizmu.

Jeśli dbasz o linię, choć nie jesteś na diecie, zastanów się, czy to, co zjadasz, nie powoduje u ciebie napadu wilczego apetytu. Nie musisz odmawiać sobie wszystkiego, ale warto byś miała świadomość, że posiłki, do których przywykłaś, wcale nie są dla ciebie najlepsze.


 

źródło: portal.abczdrowie.plwww.planeta.fmkuchnia.wp.pl

Fot. iStock / Lauri Patterson

1/9 Chińskie jedzenie

Jeśli jesteś miłośniczką chińskiej kuchni, a także sięgasz po ekspresowe tzw. chińskie zupki, nie najesz się na zbyt długo. Takie jedzenie jest słone i zawiera ogromną ilość glutaminianu sodu, który obwiniany jest to wzmaganie apetytu. Zdaniem hiszpańskich naukowców ten dodatek dodawany do dużej ilości produktów spożywczych, w większych dawkach może powodować pojawienie się nieprzyjemnych skutków ubocznych, określanego mianem syndromu chińskiej restauracji (nudności, zawroty głowy, kołatanie serca).

Fot. iStock / Dangubic

2/9 Pieczywo z białej mąki

Chleb i bułki powstają ze zwykłej mąki z ziaren, które są w procesie produkcyjnym oczyszczane zewnętrznej osłonki. To właśnie otręby i zarobki są skarbnicą błonnika i substancji odżywczych, a pozbywając się najważniejszego, fundujemy sobie jedynie dostawy dużej ilości skoncentrowanych węglowodanów. Po zjedzeniu posiłku z białym pieczywem  odczujemy głód po krótkim czasie, ponieważ szybko spadnie poziom glukozy we krwi.

Fot. iStock / baona

3/9 Makaron

Lubimy potrawy typu włoskiego z makaronem i bardzo często sięgamy po nie, natomiast nie zwracamy uwagi na rodzaj mąki, z jakiej został wyprodukowany makaron. Najlepiej sięgać po makarony z mąki z pełnego przemiału, ponieważ ten z oczyszczonej mąki zawiera dużo węglowodanów podwyższających poziom glukozy we krwi. Chwilę po zjedzeniu takiego obiadu poczujesz się bardzo syta, ociężała, ale niedługo później, znów czujesz głód. To efekt ponownego spadku glukozy we krwi.

świeżo wyciskane soki Fot. iStock / anandaBGD

4/9 Soki owocowe i warzywne

Nawet tak zdrowe produkty, jak soki owocowe czy warzywne, mogą wzmagać odczuwanie głodu. Wynika to z faktu, że najczęściej podczas wyciskania, do soku trafiają naturalne cukry, a błonnik pozostaje w resztkach które są wyrzucane. Właśnie błonnik odpowiada za uczucie sytości, którego w tym momencie brakuje. Z tego powodu soki nie powinny zastępować posiłku, lecz być jego dopełnieniem.

5/9 Słone przekąski

Często zajadamy się nimi podczas seansu przed telewizorem, czy w kinie. Praktycznie nie mają one wartości odżywczych i są pozbawione błonnika, za to obfitują węglowodany proste, które ekspresowo podnoszą poziom cukru we krwi, który następnie szybko spada. W konsekwencji organizm potrzebuje kolejnej dostawy energii i znów sięgamy po coś do przekąszenia.

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

6/9 Fast foody

Rzadko kiedy poprzestajemy na jednym hot dogu czy hamburgerze, mimo świadomości o ich szkodliwości dla organizmu. Są one nie tylko bogate w kalorie i tłuszcze trans, które mogą zaburzać wydzielanie neuroprzekaźników kontrolujących apetyt dopaminy i serotoniny. W daniach typu fast-food można się natknąć się również na syrop kukurydziany, powodujący wahania poziomu insuliny we krwi, a co za tym idzie napady głodu.

Fot. iStock / gilaxia

7/9 Słodziki

Na pozór te niskokaloryczne dodatki do słodzenia pomagają nam zadbać o linię. W rzeczywistości sprawiają, że szybko odczuwamy głód. Sztuczne słodziki to nie tylko kwestia osłodzenia kawy czy herbaty, ale również ich obecności w napojach gazowanych typu coca-cola, które zamiast gasić pragnienie, rozbudzają je, powodując skoki insuliny we krwi a co za tym idzie, także napady głodu.

Fot. iStock / JohanJK

8/9 Guma do żucia

Żucie gumy gdy jesteś głodna, przyniesie efekt będzie odmienny od zamierzonego. Przeżuwanie powoduje wysłanie informacji do mózgu, aby wzmógł on produkcję enzymów trawiennych. Sam fakt przeżuwania czegoś powoduje, że nachodzi nas faktyczna ochota na jedzenie.

Fot. iStock / gilaxia

9/9 Alkohol

Alkohol nie jest twoim sprzymierzeńcem w trosce o zdrowie. Ponadto wzmaga apetyt i sam w sobie jest kaloryczny. Podczas picia nachodzi nas ochota na jedzenie, ponieważ alkohol zaburza wydzielanie leptyny, czyli hormonu informującego mózg, że już jesteśmy najedzeni.