Go to content

8 nietypowych objawów raka, których nie wolno bagatelizować

Fot. iStock / MotoEd
Każdy z nas ma swoje wyobrażenie choroby nowotworowej. Wg definicji, nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca z jednej „chorej” komórki organizmu. Rośnie ona w wyniku niekontrolowanych podziałów komórek, połączonych z jednoczesnym zaburzeniem różnicowania się powstających komórek.
Nowotwory dzielą się na niezłośliwe i złośliwe, które nie tylko są o wiele trudniejsze do wyleczenia, ale często te nie pozostawiają zbyt wiele nadziei na wyzdrowienie. Im później wykryty rak, tym trudniej o dobre rokowania. W wielu przypadkach, zarówno z powodu braku diagnostyki, jak i ignorowaniu przez chorego nietypowych sygnałów wysyłanych przez ciało, rozpoznanie stawiane jest często, dopiero gdy choroba jest już zaawansowana. Istnieją  pewne objawy, które mogą zdradzać obecność nowotworu w organizmie. Jeśli ktoś obserwuje je u siebie, nie powinien ich bagatelizować, ale działać, nawet gdy wydaje się to być „dmuchaniem na zimne”.

8 objawów choroby nowotworowej, których nie wolno ignorować

1. Kaszel, który nie ustaje

Długotrwały kaszel suchy lub przeciwnie, odkrztuszanie flegmy z krwią, to alarmujące objawy, które najczęściej daje nowotwór płuc lub oskrzeli. Ponieważ nowotwór płuc nie boli, taki kaszel trwający ponad 6-8 tygodni, jest jedynym jego objaw, którego nie wolno go ignorować.

2. Ból głowy

Ból głowy jako objaw zmęczenia czy reakcja na stres, towarzyszy nam bardzo często. Jednak gdy coraz częściej zapadamy na silny ból głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty, niedowłady, zaburzenia mowy, wzroku i słuchu, te objawy mogą sugerować guza mózgu. Na samym początku choroby jedynym objawem może być zmiana nastroju lub zachowania, problem z koncentracją, drżeniem mięśni twarzy.

3. Zgaga

Zgaga może być objawem zarówno zwykłej niestrawności, jak i nowotworu złośliwego. Często powracająca przypadłość może być znakiem rozwoju raka przełyku, raka żołądka lub raka jajnika. Jeśli występuje ona nagminnie, należy udać się do lekarza specjalisty celem zdiagnozowania problemu.

4. Niewyjaśniona utrata masy ciała

Utrata masy ciała jest jednym z pierwszych i najbardziej zauważalnych objawów raka, szczególnie trzustki, żołądka lub raka płuc. Często wraz z szybką utratą masy ciała, związaną z rakiem, również przychodzi zmęczenie, brak energii i słabości. Nie można ignorować tak wyraźnych objawów choroby.

5. Zmiany w wyglądzie pieprzyków

Znamiona i pieprzyki, które zmieniają kolor, bledną, rozrastają się, krwawią lub wnikają w głąb skóry, zawsze powinny zaalarmować. Czerniak wbrew nazwie nie zawsze musi być czarny, ale miejsce zmienione chorobowo może zmieniać kolor np. na czarny albo odbarwia się i zaczynają blednąć. Zaciemniona skóra pod paznokciem, również wymaga zwrócenia na nią baczniejszej uwagi.

6. Uderzenia gorąca i intensywne pocenie się

O ile nie są spowodowane przegrzewaniem ciała, menopauzą problemami z tarczycą czy zwykłymi chorobami, mogą sygnalizować rozwój nowotworu w organizmie. Nocne poty pojawiają się najczęściej w przebiegu białaczek i chłoniaków, wywołane infekcjami towarzyszącymi tym chorobom lub działaniem substancji uwalnianych przez komórki guza.

7. Nietypowe krwawienia

Nieregularne, nietypowe krwawienia mogą świadczyć o rozwoju raka odbytu czy jajnika. Nietypowe krwawienie z odbytu (zrzucane często na karb hemoroidów) czy pochwy, powinno zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia i wykonanie niezbędnych badań celem postawienia diagnozy.

8. Ciągłe wzdęcia

Wzdęcia towarzyszą często po zbyt ciężkich posiłkach lub przed nadchodzącą miesiączką. Jeśli problem trwa dłużej i nie mija wraz ze zmianami hormonalnymi następującymi w organizmie, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Uczucie pełności, wzdęcia wcale nie muszą być jedynie skutkiem nieprawidłowej diety, ale sygnałem dość często występującego raka jajnika. Ten cichy zabójca kobiet, wykrywany jest w około 70 proc. przypadków w zaawansowanym stadium choroby.

Wprowadzenie kilku prostych zmian w swoim codziennym życiu może pomóc w profilaktyce nowotworów. Należy pamiętać o zdrowym odżywianiu, regularnym uprawianiu ćwiczeń, niepaleniu i ograniczeniu spożycia alkoholu. Najnowsze statystyki pokazują, że więcej niż 1 na 3 osoby zachoruje na raka w pewnym momencie życia, na najczęściej pojawiające się typy: raka płuc, raka piersi, raka prostaty i raka jelita grubego.

Naukowcy cały czas pracują nad skuteczną metodą walki z nowotworami, a nawet, jak donoszą niektóre źródła, wytworzeniem szczepionki przeciwko komórkom rakowym. Uczeni z niemieckiego Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, kontynuują swoje badania nad takim preparatem. Będzie miał on za zadanie stymulację układu odpornościowego tak, by niszczył on komórki rakowe, pojawiające się w organizmie. Małymi krokami prace postępują naprzód, ale zanim naukowcy osiągną pełen sukces w tej materii i będzie można z tego korzystać, należy obserwować swoje ciało, stawiać na profilaktykę oraz diagnostykę.


źródło: www.womanandhome.comwww.medonet.plonkologia.mp.pl