Uroda Zdrowie

7 produktów spożywczych, bogatych w odmładzający koenzym Q10

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2017
Fot. iStock / JohanJK
 

Koenzym Q10, czyli ubichinon, to substancja wytwarzana przez ludzki organizm, obecna we wszystkich jego komórkach. Jest on niezbędny w procesie wytwarzania energii w komórkach, utrzymuje w formie serce oraz organy wymagające energii do podjęcia stałej pracy, ochroni przed wpływem wolnych rodników, opóźnia starzenie, przeciwdziała odkładaniu się złogów cholesterolu w tętnicach oraz poprawia dotlenienie komórek. Jego rola w organizmie jest nie do przecenienia.

Nasz organizm samodzielnie produkuje koenzym Q10 i najwyższe jego stężenie występuje między 19 a 21 rokiem życia. Po 35 r.ż. spadek się pogłębia, by koło czterdziestki osiągnąć ok. 80% swojego pierwotnego stanu. Po prostu organizm zaczyna się starzeć.

Koenzym Q10 na talerzu

Jego poziom można podnieść dzięki odpowiedniej diecie. Trzeba wiedzieć, że jest on wrażliwy na wysokie temperatury podczas gotowania czy pieczenia. Pamiętajcie również, że do jego przyswojenia niezbędny jest tłuszcz, a witaminy z grupy B (szczególnie kwas foliowy i wit. B12) są konieczne do wytwarzania koenzymu przez organizm. Dużo koenzymu zwierają podroby – nerki, wątróbka, a także chrząstki, można więc gotować zupy na kościach i przygotowywać domową galaretkę z nóżek. Jednak nie każdy lubi takie gotowanie, więc proponujemy inne produkty bogate w koenzym Q10.

7 produktów bogatych w koenzym Q10:

1. Łosoś

Dużo ubichinonu znajduje się w rybach morskich, a gatunki, jak łosoś czy np. sardynki, makrela są szczególnie bogate w ten koenzym. Ponadto ryby morskie są bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3 i omega 6, które są niezbędne do produkcji koenzymu Q10. 

Fot. Pixabay / toocapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / toocapic / CC0 Public Domain

2. Kurczak

Szczególnie udka kurczaka są bogate w ten związek. Najwięcej jest go w mięsie surowym, ale w tym przypadku obróbka termiczna jest konieczna. Kurczak jest lepszy od czerwonego mięsa (tu także dużo tej substancji), ze względu na mniejsze stężenie niezdrowych tłuszczów.

3. Orzechy

Orzeszki ziemne są jednym ze źródeł roślinnych, które mają największą ilość tego związku. Ponadto zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, znajdujące się również w innych orzechach, wpierają wytwarzanie koenzymu oraz zdrowe funkcjonowanie organizmu.

4. Brokuły

Koenzym Q10 jest również obecny w brokułach i kiełkach brokułów, o ile są one świeże, a nie zamrożone lub z puszki. Zawartość witamin i cennych składników znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu.

Fot. Pixabay / ImageParty / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / ImageParty / CC0 Public Domain

5. Ser tofu 

Zawiera dużą ilość koenzymu Q10 i wapnia, które chroni kości. Tofu obfituje w białko, witaminy z grupy B, które niezbędne są do wytwarzania koenzymu przez organizm.

6. Szpinak

To drugi, po brokułach roślinny „dostawca” koenzymy Q10. Poza tym jest bogaty w witaminy, błonnik i minerały, składniki odżywcze, takie jak beta-karoten i luteinę. Wszystkie te elementy są odpowiedzialne są za ochronę komórek organizmu przed uszkodzeniem.

7. Oleje roślinne

Stosowane np. na zimno do sałatek, są dobrym źródłem koenzymu Q10, oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. Np. w oleju rzepakowym znajduje się optymalny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, tj. 2:1. Pamiętajmy tylko, żeby jak najmniej smażyć na nich, bo koenzym w wysokich temperaturach ginie nawet w 40%.


 

źródło: steptohealth.commojadietetyczka24.pl


Uroda Zdrowie

Zrób „zwierzęcy test”, a lepiej zrozumiesz, jak postrzegasz miłość i związki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 kwietnia 2017
Fot. iStock/ipopba
 

Zastanawialiście się kiedyś, do jakiej zwierzęcej natury wam najbliżej i jak to się może przekładać na wasze postrzeganie miłości, na to jakie relacje panują w waszym związku? Ten krótki test z pewnością pomoże wam to sobie uświadomić. Usiądźcie wygodnie, odpowiedzi zapiszcie na kartce i … bawcie się dobrze!

1. Zbliża się koniec świata, możesz uratować tylko jeden gatunek zwierząt. Wybierasz:

a. Królika
b. Owcę
c. Jelenia
d. Konia

2. Jeśli miałbyś być zwierzęciem, które wybierzesz:

a. Psa
b. Kota
c. Konia
d. Węża

3. Jeśli jeden gatunek zwierząt mógłby nie istnieć, byłby to:

a. Lew
b. Wąż
c. Krokodyl
d. Rekin

4. Jeżeli jedno z następujących zwierząt mogłoby mówić, chciałbyś, żeby tę umiejętność posiadał(a):

a. Owca
b. Koń
c. Królik
d. Ptak

5. Na bezludną wyspę zabierzesz:

a. Człowieka
b. Świnię
C. Krowę
d. Ptaka

6. Gdybyś miał umiejętność oswajania wszystkich zwierząt, które z poniższych wybierzesz jako zwierzę domowe?

a. Dinozaura
b. Białego tygrysa
C. Niedźwiedzia polarnego
d. Lamparta

7. Jeśli mógłbyś być zwierzęciem przez pięć minut, którym z poniższych chciałbyś być?

a. Lwem
b. Kotem
c. Koniem
d. Gołębiem

Odpowiedzi

Przeczytaj teraz, jak zinterpretować pytania i twoje odpowiedzi. Przykład: Jeśli w pytaniu 1 wybrałeś owcę, oznacza to, że najbardziej pociąga cię parter zgodny i ciepły w stosunku do ciebie. 

1. Jaki typ osobowości partnera pociąga cię najbardziej

a. zimny jak lód na zewnątrz, w głębi ciepły i wrażliwy
b. zgodny i ciepły
c. elegancki i dobrze wychowany
d. beztroski i wolny jak ptak

2. Jak chcesz być postrzegany w miłości:

a. jako osoba lojalna i wierna
b. jako osoba mająca swój, niepowtarzalny styl
c. jako osoba optymistyczna
d. jako osoba skłonna do kompromisów

3. Jakie zachowanie twojego partnera skłoni cię do zerwania z nim:

a. arogancja i autorytatywne zachowanie
b.niekontrolowana emocjonalność i ciągłe wahania nastroju
d. bezwzględność, okrucieństwo
e. Niepewność, brak zdecydowania

4. Jaki rodzaj relacji chcesz zbudować ze swoim partnerem:

a. porozumienie bez słów
b. związek, w którym nie ma tajemnic
c. związek, który sprawia, że czujesz się bezpiecznie
d. po prostu, trwały związek

5. Czy jesteś w stanie zdradzić swojego partnera:

a. prawdopodobnie nie
b. trudno ci się oprzeć pożądaniu, zdrada jest prawdopodobna
c. nie
d. nie lubisz zobowiązań, możliwe, że zdradzisz

6. Jakie są twoje poglądy na temat małżeństwa:

a. uważasz, że nie ma już szczęśliwych małżeństw
b. myślisz, że małżeństwo jest czymś cennym, jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz o nie bardzo dbać
c. boisz się małżeństwa, uważasz, że ono zabierze ci wolność
d. zawsze chciałeś wziąć ślub, ale tak naprawdę nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi

7. Co obecnie myślisz o miłości:

a. zawsze pragnąłeś miłości, zrobisz dla niej wiele, ale nie zakochujesz się łatwo
b. jesteś dość egocentryczny, myślisz o miłości jako o czymś, co można dostać i wyrzucić, kiedy się chce.
c. nie chcesz stałego związku, wolisz flirtować.
d. myślisz o miłości jako o zobowiązaniu dla obu stron

Koniecznie podzielcie sie z nami waszymi wynikami 🙂 A jeśli, tak jak my, kochacie zwierzęta, nie zapominajcie o tym, że one czekają na waszą pomoc. Schroniskom dla bezdomnych zwierząt możecie  pomóc przekazując 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – KRS 0000154454 (po szczegóły kliknij TUTAJ) lub przekazując darowiznę (kliknij TUTAJ)  na rzecz TOZ w Polsce.
Każda wpłata pomaga zwierzętom.


Uroda Zdrowie

Po czym poznasz, że jesteś silna? Słaby mężczyzna ma przy tobie tylko dwie możliwości: stać się silnym, albo odejść

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 kwietnia 2017
Po czym poznasz, że jesteś silna? Słaby mężczyzna ma przy tobie tylko dwie możliwości: stać się silnym, albo odejść
Fot. iStock/franckreporter

Jeśli jesteś silna, potrafisz przetrwać naprawdę wiele, nie tylko w miłości. Prawdopodobnie ukształtowało cię już kilka, trudnych doświadczeń, ale może też tę siłę i przekonanie o swojej wartości wyniosłaś z domu, bo tak cię wychowano. Wiesz, że jesteś samowystarczalna, niezależna. Wiesz także, że czasem warto okazać słabość i wrażliwość. Wydawałoby się może, że szczęście odnajdziesz w związku, w którym łatwo ci będzie „kierować” słabszym partnerem. Nic bardziej mylnego. Choć słabi mężczyźni chętnie ogrzaliby się przy twoim cieple i skorzystali z twojej życiowej energii, uciekaj od nich, jak najdalej.

Przecież

1. Nie potrzebujesz, żeby o ciebie i dla ciebie walczyć

Nie jesteś przedmiotem, obiektem, o który trzeba się bić (głównie z własnymi słabościami). Słaby facet „walczy” na pokaz i to przez chwilę. Walczy, żeby zdobyć twój podziw. Ty potrzebujesz człowieka, który jest niezależny i rozumie twoją niezależność. Nie czekasz też na rycerza, który znajdzie rozwiązanie dla każdego twojego problemu – działasz. Słaby mężczyzna nie poradzi sobie z takim „odrzuceniem” jego chęci pomocy. Nie nadąży również za twoimi potrzebami.

2. Wiesz, czego chcesz

A on, by poczuć się przy tobie kimś od ciebie lepszym (w głębi duszy, czuje się gorszy), będzie starał się pokazać, że nie wiesz. Trudno mu zaakceptować twoją siłę, choć z drugiej strony, bardzo go ona pociąga.

3. Wymagasz uczciwości i wrażliwości

Szczerość wobec samego siebie to podstawa, ale słabi mężczyźni uciekają przed prawdą o sobie. Nie radzą sobie z konfrontacją z rzeczywistością. Ty, bez lęku myślisz o trudnych momentach, bez strachu przeprowadzasz „trudne rozmowy”. A on, cóż…  Nigdy nie jest na to gotowy. Albo nie odpowiada wprost, albo zgadza się z tobą we wszystkim, dla „świętego spokoju”. Już dawno odkryłaś, że taka postawa nie zagwarantuje ci rozwoju, ani przyszłości tej relacji.

4. Nie boisz się intymności

Ale niekoniecznie chcesz stale dominować. Jest ci dobrze z twoją kobiecością, oczekujesz, że twój mężczyzna będzie otwarty na twoje potrzeby. Wymagasz, bo chcesz być szczęśliwa. A on, cóż, najchętniej zdałby się tu całkowicie na ciebie.

5. Umiesz rozpoznać kłamstwo

Silne kobiety są uczciwe i oczekują pełnego zaufania w związku. Słabi mężczyźni nie są w tej kwestii idealnymi partnerami. Zbyt często szukają fałszywych usprawiedliwień dla swoich słabości i problemów. A tak w ogóle, w głębi duszy liczą na to, że to ty je rozwiążesz.

6. Wymagasz zdecydowania, bo sama jesteś zdecydowana

Kobietom o wewnętrznej sile, takiej jak twoja, trudno tolerować niezdecydowane osobowości. Chcesz być pewna, że możesz na niego liczyć, ale on sam nie jest pewien tego, że uda mu się stanąć na wysokości zadania.

7. Jesteś wytrwała

Przetrwałaś wiele, poznałaś niewygodne, niekomfortowe uczucia i sytuacje. Masz doświadczenie, które cię wyróżnia. Słabemu mężczyźnie trudno za tobą nadążyć, bo jego postawa wobec życia to bardzo często rezygnacja i wycofanie. Prędzej schowa się za tobą, niż stawi czoło życiowym problemom.

8. Nie możesz wiecznie czekać

Kiedy on zaczyna odpuszczać, kluczyć, kwestionować swoje własne uczucia wobec ciebie – odejdziesz. Nie umie wybrać między Tobą, a tą drugą?… Szkoda twojego czasu.

9. Kochasz bezwarunkowo, ale…

Nie dasz się przecież ranić w nieskończoność. Miłość to jedno, instynkt samozachowawczy, drugie. Silna kobieta będzie kochać i wpierać swojego mężczyznę tak długo, aż on będzie na to zasługiwał. Znasz swoją wartość, chociaż zaboli, odpuścisz, by poszukać szczęścia z kimś innym, albo raczej – sama ze sobą.

10. Pokażesz mu w końcu, kim jest

Silna kobieta jest dla słabego mężczyzny jak lustro, jak zderzenie z prawdą o sobie samym. Przy niej widać, jak na dłoni, ile wart jest on sam. Przy niej, wychodzą na jaw wszelkie jego kompleksy, problemy z przeszłości, nieprzepracowane, trudne emocjonalnie sytuacje. Słaby mężczyzna ma przy tobie tylko dwie możliwości: stać się silnym, albo odejść.


Na postawie: powerofpositivity.com

 


Zobacz także

Jak wyszczuplić twarz? Jest na to kilka sposobów

Prezent dla dziadka może być pomysłowy i z klasą

Nie daj się jesieni! Jak szybko polepszyć sobie samopoczucie