Go to content

10 zachowań, którymi okazujesz brak szacunku dla samej siebie

Rzeczy, które nas spotykają, wynikają nie tylko ze splotu okoliczności czy możliwości, ale także z tego, jak traktujemy samych siebie. Szacunek oraz samoakceptacja daje spokój i pozwala na harmonijne życie. Świadomość i zgoda na to, kim jesteśmy, nie pozwala tkwić w przyszłości, ani nie tracić kontroli nad życiem zapatrując się za bardzo w przyszłość.

To dodaje więcej odwagi do zmierzenia się z życiem.

Gdy ktoś rzeczywiście akceptuje i szanuje samego siebie i jest zadowolony ze swojego życia oraz widzi sens tego, co robi, jest szczęśliwy. Natomiast spychanie swojej osoby na dalszy plan i oznaki braku szacunku dla samego siebie uwidaczniają się w codzienności, którą tworzymy.

10 zachowań, którymi okazujesz brak szacunku dla samej siebie

1. Robisz coś, co nie jest dla ciebie ważne

Jeżeli zgadzasz się na wejście w jakieś działanie, a wcale nie masz na nie ochoty ani czasu, albo po prostu nie czujesz tego, co masz robić, marnujesz swój czas i energię.

2. Zakładasz maskę w kontaktach z innymi osobami

Szacunek do samego siebie to przede wszystkim akceptacja tego, kim się jest. Jeżeli odczuwasz potrzebę, aby podkoloryzować trochę swoje życie, pokazać je z lepszej strony, by zrobić na kimś wrażenie, ujmujesz sobie godności. Uważasz, że nie jesteś wystarczająco dobra i choć nie jest to prawda, nie przyjmujesz tego do wiadomości.

3. Potakujesz innym dla świętego spokoju

Często zgadzasz się z tym, co ktoś mówi tylko dlatego, że wolałabyś nikogo nie urazić. Chowasz swoje opinie i w zasadzie mówisz tylko to, co kto będzie chciał usłyszeć. Obawiasz się swoich szczerych przemyśleń, wolisz pozostawać niezauważalna.

4. Najważniejsze są dla ciebie potrzeby innych

Należy pomagać innym osobom, ale gdy robisz wszystko dla innych, a swoje potrzeby spychasz na dalszy plan, okazujesz brak szacunku dla samej siebie. Często pozwalasz siebie wykorzystywać, wcale nie odpoczywasz, nie relaksujesz się. Działasz non stop, przez co jesteś mniej wydajna i mniej stabilna emocjonalnie.

5. Gdy czujesz się winna bo nie słuchasz cudzych rad

Sama umiesz najlepiej pokierować swoim życiem, a ignorowanie cudzych rad wcale nie jest ciężkim grzechem. Słuchając swojej intuicji okazujesz szacunek sobie i swoim potrzebom.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

fot. istock / AOosthuizen

1/1 10 zachowań, którymi okazujesz brak szacunku dla samej siebie

6. Nie bronisz swoich interesów

Ustępując innym na każdym polu tracisz to, co jest dla ciebie najważniejsze. Szacunek dla samej siebie również na tym cierpi. Nie bój się bronić własnego zdania i własnych interesów, bo to jest dla ciebie ważne. Tak samo, jak musisz umieć walczyć o swoje nie robiąc krzywdy innym, powinnaś bronić tego co już posiadasz i co jest dla ciebie ważne.

7. Ze wszystkim chcesz radzić sobie sama

Uważasz, że nie możesz na nikogo liczyć, więc dla zasady mówisz, że wszystko jest w porządku i nie potrzebujesz pomocy. Budujesz mur między sobą i bliskimi ludźmi, którzy w żaden sposób nie są w stanie przejrzeć twoich myśli i pomóc wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz.

8. Nie poświęcasz czasu sobie

Nie masz czasu na to, aby tak naprawdę poznać siebie, zrozumieć czego w życiu potrzebujesz. Czujesz, że musisz poszukać wewnętrznej harmonii, ale rezygnujesz ze starań. Nie masz sił zajrzeć w głąb siebie, by zrozumieć czego ci brakuje.

9. Uszczęśliwiasz innych na siłę

Z tym uszczęśliwianiem innych bywa problem, bo mimo dobrych chęci i starań nie każdy ma ochotę przyjmować naszą pomoc. Narzucanie się z dobrymi chęciami i wchodzenie z butami w cudze życie wbrew niechęci tej osoby oznacza, że sami nie mamy swojego życia.

10. Wybierasz złych doradców

Każdy z nas wybiera sobie osoby, którymi się otacza, choć nie zawsze mamy wpływ na najbliższe osoby. Rodziny się nie wybiera, ale w przypadku gdy ktoś jest nie w porządku, przejawia toksyczne zachowania, trwanie w takim układzie jest destrukcyjne. To smutny przejaw braku szacunku do własnej osoby, który odbiera radość życia.

źródło:   www.powerofpositivity.com