Lifestyle

30 prostych rzeczy, za które pokochają cię inni

Redakcja
Redakcja
8 maja 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Jedni bez problemu nawiązują nowe znajomości, a inni trzymają się na uboczu, zastanawiając się, czy jest szansa na odnalezienie się wśród ludzi. Przecież zaskarbianie sympatii nie zawsze przychodzi lekko i naturalnie. 

Być może zastanawiasz się, jak odbierane są przez innych twoje działania, komentarze, postawy, a nawet wygląd. Skoro liczy się pierwsze wrażenie, te rzeczy zostają zauważone w ciągu pierwszych sekundach rozmowy. Ale gdy zastanawiasz się nad tym, za co można cię lubić, nie doszukuj się przyczyn powodzenia w spektakularnych osiągnięciach. Pamiętaj, że w rzeczywistości ​​małe rzeczy mają największe znaczenie.

30 zachowań, które gwarantują sympatię ze strony otoczenia

1. Zwróć na siebie uwagę

Nie musisz być na bieżąco ze wszystkimi trendami ze świata mody, ale musisz mieć własny styl. Jak cię widzą, tak cię piszą, dlatego znajdź rano czas, by włożyć na siebie coś, co będzie do ciebie pasowało i w czym będziesz gotowa na podbój świata.

2. Nie spóźniaj się

Punktualność, czyli szacunek dla czasu drugiej osoby, zawsze jest mile widziany. Będąc na czas pokazujesz nie tylko swoją klasę i dobre wychowanie, ale i nie dajesz możliwości mówienia o sobie na spotkaniach złośliwcom w kontekście spóźnialstwa czy fatalnej organizacji.

3. Dotrzymuj obietnic

Pamiętanie o rzeczach obiecanych komuś, to bardzo dobra praktyka. A jeśli nie możesz dotrzymać słowa, po prostu go nie dawaj. Oszczędzisz sobie kłopotu, a drugiej osobie rozczarowania czy gniewu.

4. Odnoś się z szacunkiem

Bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie drugiego człowieka, zawsze trzeba odnosić się do innych z szacunkiem. Powinnaś wiedzieć jak się zachować i czego nie robić, by nie umniejszać lub krzywdzić innych, nawet jeśli masz inne zdanie na ten sam temat.

5. Zaangażuj się w sprawy społeczne

Jeśli pomagasz aktywnie lokalnym organizacjom czy samorządowi, dbasz bezinteresownie o dobro innych, możesz zyskać w oczach sąsiadów i znajomych. Bądź częścią spraw, które są ważne dla ciebie.

6. Używaj zwrotów grzecznościowych 

Tak, wszyscy znamy te słowa-klucze: „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”. Nie tylko otwierają one wiele drzwi, ale pozwalają również wyrazić własną wdzięczność i dostrzec dobro u innych osób. Mów je często, a równie często będziesz sama je słyszała.

7. Uśmiechaj się

Rób to często i na przekór smutnym ludziom, których co dzień mijasz. Uśmiech jest zaraźliwy, więc jeśli ty wejdziesz do np. sklepu z uśmiechem, na pewno zobaczysz go w odpowiedzi. Przypomnij nim, że życie jest piękne i warto pogodnie przez nie kroczyć.

8. Odłóż telefon

Nie bądź do niego przyklejona, nie sprawdzaj co chwila na wyświetlaczu, czy masz jakieś nowe powiadomienie. Zupełnie niedopuszczalna jest zabawa z telefonem w trakcie rozmowy, więc jeśli masz taki nawyk, czas z nim skończyć.

9. Miej zasady

Pamiętaj o tym, co w życiu ważne — partner, dzieci, wspólny dom. Jeśli postawiłaś na rodzinę, trzymaj się pięknych idei, pamiętaj o słowach przysięgi małżeńskiej. Bądź wzorem dla swoich dzieci, traktuj poważnie życiowe priorytety.

10. Uczestnicz w życiu dzieci

Bądź z nimi, a nie tylko obok, uczestnicz w ich życiu, dziel z nimi radości i smutki. Buduj ich szczęście, towarzysz w ważnych wydarzeniach, kibicuj na meczach, dopinguj na basenie.

11. Dbaj o higienę

To rzecz oczywista, o którą jednak nie wszyscy należycie dbają. Zawsze troszcz się o siebie, miej świeże włosy, czyste ubrania, regularnie odwiedzaj stomatologa. Ładny wygląd i odpowiednia higiena muszą iść ze sobą w parze. Nie szukaj wymówek dla niechlujstwa.

12. Utrzymuj kontakt wzrokowy

Patrz w oczy, ale nie prowokująco lub nachalnie. Nie oglądaj butów czy mijających was osób, nie patrz w sufit oraz mów wyraźnie, by być zrozumianą. Kontakt wzrokowy jest dowodem zaangażowania w rozmowę i zawsze jest mile widziany.

13. Nie żuj gumy

O ile nie jesteś sama, odpuść tę czynność. Wygląda to nieestetycznie i nie przystoi podczas rozmowy dorosłym kobietom. Żucie gumy może denerwować i rozpraszać rozmówcę.

14. Kontroluj poczucie humoru

Uśmiech to potęga, jednak żarty podczas stypy czy poważnego wykładu, są zdecydowanie nie na miejscu. Należy wiedzieć gdzie i jak pozwolić sobie na luz, żeby nie wyjść na człowieka niepoważnego, irytującego czy nieumiejącego się zachować.

15. Nie rzucaj się na każdego z buziakami

Przytulanie jest miłe, o ile przytulamy bliskie sobie osoby. Nie każdy lubi być miętoszony lub całowany po policzkach. Każdy ma indywidualną tolerancję na takie intymne powitania lepiej mieć jasność, z kim można pozwolić sobie na poufałość.

16. Bądź wierna sobie

Trzymaj się swoich zasad, idź własną ścieżką. Tylko w ten sposób weźmiesz od życia co będziesz chciała, nie gubiąc ważnych dla ciebie spraw po drodze.

17. Słuchaj innych

Każdy lubi mieć prawdziwie zaangażowanego słuchacza/rozmówcę.

18. Bądź dobra

Nie musisz od razu oddawać ostatniego płaszcza potrzebującej osobie, ale pomoc starszej pani w doniesieniu siatki z zakupami do drzwi, to piękny gest.

19. Organizuj się

Wiedz co gdzie leży, z kim i gdzie się umawiałaś. Zorganizowane życie będzie łatwiejsze nie tylko dla ciebie, ale i bliskich.

20. Powiedz coś pozytywnego

Każdy lubi słuchać komplementów, ale nie każdy potrafi je prawić. Miłe i szczere słowo, dobry komplement zdecydowanie poprawi komuś humor, w niewymuszony sposób.

21. Dziel się wiedzą

Talent, który posiadasz, twoja bogata wiedza może być pomocna innym. Jeśli masz ochotę i pewne zdolności, możesz spróbować sił jako np. wolontariuszka w domu kultury, czy udzielać darmowych lekcji języka dla dzieci.

22. Bądź pozytywna

Ludzie o pozytywnej mocy potrafią zarażać innych optymizmem. A to jest ważne, gdy rzeczywistość nie nastraja innych do szczególnej radości. Przecież każdy kłopot ma jakieś rozwiązanie.

23. Pomagaj innym

W jaki tylko chcesz sposób. Otwierając serca na potrzebujących, staniesz się jeszcze bardziej wartościowym człowiekiem. Takich osób nigdy dość!

24. Dbaj o swoją własność

Niech ład i czystość świadczy o tobie. Nigdy nie wiesz, czy np. będziesz musiała podrzucić sąsiadkę do lekarza, czy poratować w mieście przed deszczem. Lepiej nie wstydzić się przez górę śmieci na siedzeniach swojego auta.

25. Nie odgradzaj się od ludzi

Bądź przystępna, witaj się z innymi i nie pozwalaj, by narósł między wami mur milczenia. Utrzymuj dobre relacje sąsiedzkie. Przecież lepiej się żyje ze świadomością, że otaczają cię sami swoi, a nie obce osoby.

26. Nie obrażaj ludzi

Czasem lepiej ugryźć się w język, niż powiedzieć coś w sposób, który obrazi i zrani kogoś. Nie zawsze trzeba mówić prawdę prosto w oczy, a jeśli koniecznie chcesz zwrócić na coś uwagę, rób to taktownie.

27. Przyznawaj się do błędów

Po prostu i bez ogródek, nie kłam i nie pomijaj tematu, jeśli taki się pojawi. Lepiej przyznać się do błędu, niż czekać aż inni sami wyciągną z niego wnioski.

28. Orientuj się w bieżących wydarzeniach

Nie tylko lokalnych, ale i tych dotyczących wielkiego świata. Pomijając fakt szerokiej wiedzy, zwyczajnie zawsze będziesz miała o czym rozmawiać z innymi.

29. Podróżuj 

Bądź otwarta na nowe miejsca i znajomości. Dziel się z innymi doświadczeniami.

30. Nie wtrącaj się

Własne zdanie zatrzymaj dla siebie do momentu, aż ktoś poprosi cię o opinię. Nie bądź wścibska, ale też nie bądź obojętna na problemy bliskich osób.

Zachowaj równowagę, a zaskarbisz sobie sympatię i szacunek.


 

źródło: www.lifehack.org


Lifestyle

Zdrowe stópki 👟 Wypełnij naszą ankietę – twoja opinia jest dla nas ważna

Redakcja
Redakcja
8 maja 2017
Fot. iStock / Imgorthand
 

Jesteś mamą, tatą, a może masz wnuki? Wypełnij naszą ankietę –  twoja opinia jest dla nas ważna.

befadologotyp

Partnerem ankiety jest


Lifestyle

Co jest złego w poświęcaniu się dla związku i czego poświęcić ci nigdy nie wolno

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 maja 2017
Fot. iStock/m-gucci

W związku, w relacji z bliskim człowiekiem, najczęściej osiągamy spełnienie, kiedy możemy dawać i otrzymywać wsparcie, miłość, czułość. Jednak wielu z nas funkcjonuje w swoich małżeństwach czy układach partnerskich „w ciągłym pogotowiu” dla drugiej strony i nie jest to, niestety, postawa odwzajemniona. Taka zachwiana równowaga, gdy my jesteśmy w stanie poświecić dla związku „wszystko”, i to się faktycznie dzieje, skutkuje dysproporcjami, które będę negatywnie wpływać na całe nasze życie.

Jeśli ciągle udzielasz partnerowi wsparcia, wyciągasz go z kłopotów i tarapatów „na własny koszt”, przestajesz się liczyć. Sam dla siebie, ale także dla niego/dla niej. Nie oznacza to, że druga strona przestanie cię „potrzebować” – jesteś przecież jedyną i ostatnią deską ratunku, „pewniakiem” (może jedynym w jego/jej życiu), kimś, na kim złożoną olbrzymią odpowiedzialność. Jednak taki układ mocno uzależnia i zawsze przynosi straty. Taki związek nie jest związkiem szczęśliwym, nawet jeśli wydaje ci się, że poświęcając się, lub coś, co jest co bliskie odczuwasz satysfakcję.

To samo dotyczy każdej innej relacji. Oczywiście, miło jest być postrzeganym jako osoba pomocna, życzliwa, zdolna do poświeceń dla innych. Ale czy ty sam umiesz przyjmować pomoc od innych dla siebie, gdy jej potrzebujesz? I czy możesz liczyć na pomoc swoich przyjaciół, dzieci, partnera? Jeśli nie, wiesz co do tego doprowadziło?

Jeśli twój przyjaciel lub partner przeżywa szczególnie trudny, stresujący okres, oczywiście potrzebuje twojego wsparcia. Być może będzie wymagało to rezygnacji, z niektórych, ważnych dla ciebie rzeczy, celów, czy marzeń. Ale kiedy bliska ci osoba z powrotem stanie „na nogi”, wszystko powinno wrócić do normy. Są także sprawy, relacje, osoby, których dla dobra żadnej relacji, poświęcać nie wolno.

Czego nie wolno ci poświęcać „dla dobra związku”

1. Dziecko

To, co wydaje się oczywiste, w praktyce wcale już takie proste nie jest. Wiele pewnie słyszeliście historii o tym, jak i kobiety i mężczyźni pozwalają swoim nowym partnerom i partnerkom na stosowanie nadużyć (fizycznych, emocjonalnych, finansowych) wobec własnych dzieci z poprzednich związków, byle tylko ukochana osoba nadal była częścią ich życia. Zawsze pamiętajcie, że dobre samopoczucie i bezpieczeństwo waszych dzieci jest tu jedynym priorytetem.

2. Poczucie wartości

To samo dotyczy twojej pewności siebie i miłości własnej. Jeśli twój partner sprawia, że myślisz o sobie coraz gorzej i coraz mniej jesteś pewien swoich kompetencji, inteligencji, zalet, świadczy to o zaburzonej relacji między wami. Prawdziwa miłość sprawia, że się rozwijasz, że jesteś lepszy.

3. Niezależność finansowa

Związek czy małżeństwo to olbrzymie zobowiązanie. Zawsze dbaj o to, żeby zabezpieczyć swoja przyszłość materialną, na wypadek gdybyś któregoś dnia miała przestać być „numerem jeden”. Nigdy nie daj sobie wmówić, że osobne konto nie jest ci do niczego potrzebne, bo przecież od teraz „wszystko jest wasze”. Ludzie się zmieniają, także po ślubie.

4. Bliscy

Osoba, której zależy na twoim szczęściu nigdy nie będzie chciała odseparować cię od twoich znajomych, od rodziców, od przyjaciół czy dzieci. Nigdy nie poświęcaj więzi z bliskimi dla kogoś, kto jest w twoim życiu niepewnym punktem, namiętnością, ciągle jeszcze „nieznajomym”.

Pięknie jest wiedzieć, że możesz na kimś polegać i umieć się odwdzięczyć tym samym. Mądrze jest umieć zachować równowagę, która pozwoli ci dostrzec prawdziwe priorytety.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Zobacz także

Bo nie każda rodzina w Polsce wygląda klasycznie: mama, tata, dwoje dzieci. Najlepiej chłopczyk i dziewczynka!

5 dobrych uczynków, które możemy zrobić przed Świętami, zamiast szorować okna

90 kilometrów od Warszawy, otoczony stawami i zielenią, stoi XIX wieczny Pałac w Trojanowie. Tak mogłaby się zaczynać piękna bajka…