Psychologia

Odstresuj mózg. Tej wiosny detoks zacznij od umysłu! Zaczynamy nową akcję z nagrodami

Redakcja
Redakcja
19 maja 2021
 

Jesteśmy wycieńczeni. Pandemia, związany z nią lockdown, poczucie niepewności, które towarzyszy nam od ponad roku, mocno nadwyrężyły naszą kondycję psychiczną. Tracimy pracę albo musimy zmienić swój sposób myślenia o dotychczasowej działalności. Mamy problemy w relacjach, cierpimy na depresję albo towarzyszymy komuś, kto ją ma. Wielu z nas z powodu epidemii straciło kogoś bliskiego. Psycholodzy często mówią, że już nic nie będzie takie jak kiedyś. Bo nawet jeśli wrócimy do normalności, nie wiemy jaka dokładnie będzie.


Pandemia pokazała nam, że niewiele w życiu potrafmy kontrolować. Jak nauczyć się żyć od nowa? Zaakceptować zmiany, pogodzić się z trudnymi doświadczeniami? Jak zadbać o siebie? Możemy to zrobić tylko wtedy, jeśli zbudujemy swoją wewnętrzną siłę. A to nie jest możliwe jeśli nie zadbamy o swoje zdrowie psychiczne. Tyle się mówi o konieczności dbania o ciało. Ale teraz równie ważny jest nasz umysł. To idealny czas, żebyśmy zaczęli traktować się holistycznie: jesteśmy całością, systemem naczyń połączonych.

30 DNI DETOKSU EMOCJONALNEGO

Dlatego tej wiosny proponujemy detoks zacząć od naszej głowy. Porządkujemy emocje, myśli, porządkujemy nasze relacje. Dajemy sobie przestrzeń na siebie. Trudno jest żyć bez dobrego zdrowia psychicznego, ale żeby je mieć nie możemy zajmować się tylko innymi, bagatelizować potrzeb, przepracowywać się. Co czwarty z nas, choć raz w życiu doświadczy trudności emocjonalnych, przeżyje epizod depresyjny, będzie mierzył się z nerwicą lękową. Ta liczba może wzrosnąć. Dlatego tak ważne jest, żeby do tego nie dopuścić. Małymi kroczkami budować moc, która pomoże poradzić sobie z życiowymi trudnościami.

Dlatego proponujemy wam 30 dni detoksu. Naszą akcję dedykujemy wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia i szukają sposobu, jak stanąć na nogi. Jak się wspomagać, relaksować, jak poczuć lepiej niezależnie od sytuacji. Będziemy publikować teksty, które pomogą wam zbudować siłę, porozmawiamy z ekspertami o roli zdrowia psychicznego w naszym życiu, nauczymy się, jak redukować stres. Zobaczymy, jak nasze ciało reaguje na nerwy i napięcie, które choroby mogą być wynikiem naszych nieuporządkowanych emocji. Co tydzień publikować będziemy artykuły, który pomogą Wam zacząć oddychać, czuć, myśleć – od nowa.

ZADANIE 1.

I tak, jak przed każdym detoksem przygotowujemy plan, co kupić, jak się odżywiać, tak tu zastanówcie się w jakiej dziedzinie życia psychicznego wam najtrudniej. W związku partnerskim, czy w pracy? W relacji z dzieckiem, matką, ojcem? Ze sobą? Przyda się kartka, na której wypiszecie, na czym najbardziej wam zależy, co chcielibyście zmienić, co Was zatruwa. Jeśli to jest jakaś toksyczna osoba, może na 30 dni ograniczyć z nią kontakty?

Jeśli to są niezrealizowane ambicje, może odłożyć je na miesiąc i spróbować spojrzeć na nie z dystansu? Nieważne co to jest, ważne, żeby to nazwać, stanąć w tzw. prawdzie. Mnóstwo naszych problemów wynika z tego, że wypieramy pewne rzeczy. Są dla nas emocjonalnie za trudne. Tyle że organizmu nie da się oszukać. Lęki, nerwica, niepokój, nawet depresja. To wszystko mówi nam, że czas przyjrzeć się rzeczywistości.

I niech to będzie nasze zadanie na dziś. Zdać sobie sprawę, co nas najbardziej uwiera, co przeszkadza w osiągnięciu spokoju. Przez najbliższe 30 dni będziemy się przyglądać naszym emocjom, nazywać je i pomagać je oswoić. Pamiętajcie, że nawet najgorsze rzeczy, które nam się przytrafiają, zawsze są początkiem czegoś nowego. Może lepszego? To już zależeć będzie tylko od Was.

Piszcie do nas ([email protected]), o tym, co Was boli, z czym sobie nie radzicie, a może właśnie poradziliście i Wasza historia będzie budująca dla innych! Nagrodzimy jedną z poniższych nagród:

Książką profesora Rafa Ohme z autografem „Emo Sapiens” lub ” SPA dla umysłu”;

Cognitiv Pro – suplement diety, które wspiera wszystkie najważniejsze ścieżki mózgowe uwalniając w pełni potencjał umysłu;

Cognitiv Pro® to 60 kapsułek

Zwiększa koncentrację i pamięć

Dodaje energii i motywacji do działania

Zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój i pomaga na nowo zyskać pewność siebie

Przyspiesza regenerację po intensywnym wysiłku poznawczym

Zaproszenie od serwisu uPacjenta.pl na kompleksowe badania krwi umożliwiające poszerzoną ocenę stanu zdrowia i umożliwia identyfikację aktualnie pojawiających się stanów chorobowych. Przeznaczony dla osób zarówno chcących przebadać się kompleksowo, dla świadomości własnego zdrowia, jak i dla tych, którym towarzyszą różne objawy takie jak osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie oraz częste, nawracające infekcje. obejmuje oznaczenie morfologii i parametrów biochemicznych krwi, pozwalających na wykrycie stanów zapalnych oraz ocenę zdrowia narządów wymagających pogłębionej diagnostyki (wątroba, nerki i tarczyca). umożliwia również wykrycie zaburzeń sprawności metabolizmu (przemian białek, tłuszczów i węglowodanów), braku równowagi elektrolitów (sód i potas) oraz niedoborów żelaza. dodatkowo wzbogacony o pomiar stężenia witaminy D, której ewentualne niedobory należy suplementować, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zaproszenie zawiera usługę konsultacji wyników badań na czacie lub przez telefon z wykwalifikowanym konsultantem (diagnostą laboratoryjnym lub lekarzem) świadczoną w serwisie uPacjenta.pl


Psychologia

Pszczoły – owady, bez których ludzkość nie przetrwa. Jak pomóc pszczołom we własnym ogrodzie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 maja 2021
Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie
Fot. iStock
 

Pszczoły to owady, których pracę doceniamy coraz bardziej i staramy się świadomie postępować tak, by im nie szkodzić. Te niewielkie owady są nie tylko pracowite, ale także bardzo pożyteczne, w dodatku nie atakują same z siebie. Pszczoły wymagają wsparcia, ponieważ stale zmniejszająca się ich populacja przyniesie tragiczne konsekwencje dla ludzi.

Pszczoły — co warto o nich wiedzieć?

Niewielkich rozmiarów pszczoły są owadami błonkoskrzydłymi, których przedstawiciele dorastają od 7 do 18 mm długości. Mimo iż kojarzymy je przede wszystkim z czarno-żółtymi pasami, mogą mieć różne zabarwienie — od jednolicie czarnego, po żółto-pomarańczowe. Budowa ciała pszczół jest dość krępa. W przeciwieństwie do os pszczoły są łagodnymi stworzeniami, które nie atakują bez powodu. Jeżeli jednak zdarzy się atak, żądło pszczoły posiadające niewielkie haczyki wbija się w skórę. Gdy atakująca pszczoła wyciąga je ze skóry, wyszarpuje przy okazji część własnego wnętrza i umiera.

Zarówno larwy, jak i dorosłe pszczoły, żywią się pyłkiem kwiatowym, spadzią i nektarem. Pobierając dla siebie pożywienie, pszczoły zapylają jednocześnie rośliny, które odwiedzają. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie się owoców. Mało kto wie, że tym pracowitym owadom zawdzięczamy aż 1/3  całości żywności na świecie.

Fot. iStock

Pszczoły — miodne, murarki

W Polsce można napotkać aż 470 gatunków pszczół, ale tylko jeden gatunek — pszczoła miodna — produkuje miód, więc hodowana jest w ulach.

Pszczoła miodna

Pszczoły miodne mają charakterystyczny wygląd — ich tułów pszczoły jest brunatno-żółty i pokryty gęstymi włoskami. Pszczoły miodne żyją w rodzinie pszczelej, na której czele stoi królowa (matka), osiągająca od 17 do 22 mm długości. W hierarchii tuż pod nią znajdują się bezpłodne robotnice mierzące od 13 do 15 mm, a także trutnie, czyli samce od długości ciała od 14 do 16 mm.

W jednej rodzinie pszczół może znajdować się aż kilkadziesiąt tysięcy owadów. Królowa co prawda nie wykonuje żadnych prac, ale odpowiada za ciągłość rodziny i  składa ponad 200 000 jaj rocznie. Z kolei robotnice są najbardziej liczne (nawet 80.000 osobników w jednej rodzinie) i to one pracują, przynosząc pyłek i nektar, ale również wodę. Dzięki nim powstają takie produkty jak miody, pyłki, pierzga oraz wosk. Trutnie z kolei to samce, które obrosły sławą leni, jednak również pełnią pożyteczną funkcję w ulu, zapewniając królową.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/pszczoły

Pszczoła murarka

Dziko żyjące pszczoły prowadzą raczej samotny tryb. Mimo że nie dają miodu, są pożyteczne, ponieważ zapylają różne gatunki roślin, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla człowieka. Przykładem takich dzikich pszczół jest czesto spotykana pszczoła murarka jest często spotykana murarka. Pszczoły murarki to aż 18 gatunków pszczół. Najczęściej spotykana jest murarka ogrodowa, indywidualistka żyjąca w koloniach, ale niewymieniająca informacji z innymi pszczołami. Murarki to pszczoły średniej wielkości — samce osiągają 8-10 mm, a samice 10-12 mm długości, o rdzawym ubarwieniu. Można podjąć się ich hodowli we własnym ogrodzie, stawiając specjalne domki dla murarek. Pszczoły murarki nie bronią swojego gniazda, a obecność człowieka jest temu owadowi raczej obojętna.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/pszczoły

Pszczoły w ogrodzie — jak pomóc im przetrwać?

Mimo tego, że pszczoły są niezwykle ważne dla przyrody i pożyteczne z punktu widzenia ludzi, ich przyszłość jest niepewna. Szacuje się, że blisko 1 gatunkowi pszczół na 10 istniejących grozi wyginięcie. Liczebność pszczół maleje na całym świecie już od 60 lat. Najpewniej wpływ mają na to:

 • choroby i pasożyty pszczół;
 • niedobory składników odżywczych;
 • intensyfikacja rolnictwa;
 • stosowanie silnych środków chemicznych;
 • likwidacja nieużytków, kwitnących łąk oraz mniejsza ilość ogródków przydomowych.

W takich sytuacjach pszczołom brakuje pokarmu oraz ochrony. Nie da się ukryć, że zmiana klimatu, która wpływa na czas kwitnienia roślin, także ogranicza dostępność pokarmu dla pszczół.

Rośliny przyjazne pszczołom

Aby pomóc pszczołom w ich pracy i wesprzeć populację, warto we własnym ogrodzie zasadzić rośliny, które będą im sprzyjały. Niezwykle istotne jest sadzenie roślin miododajnych, które są nie tylko kolorowe, ale i pachnące,  przyciągające owady. W przydomowym ogrodzie sprawdzą się rośliny takie jak róże, lilie, astry, dalie, orliki, fiołki, prymulki, krokusy, rozchodniki. Przydatne pszczołom są także krzewy takie jak na przykład ligustr, czy berberys. Można sadzić drzewa i krzewy owocowe, np. porzeczki, borówki, jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy, z  których skorzystają nie tylko owady, ale także ludzie. Pszczoły, zarówno murarki jak i miodne, nie gardzą również ziołami: szałwią, melisą, bazylią, czy miętą i także lawendą. Co więcej, większość ziół i kwiatów można hodować na własnym balkonie lub tarasie, tworząc przestrzeń przyjazną pszczołom.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/domek dla pszczół

Warto pomyśleć o stworzeniu poideł dla pszczół i innych owadów. Wystarczy położyć niewielki płaski pojemniczek wypełniony wodą i kamyczkami, na których będą przysiadały owady latające. Dostępne są także gotowe domki dla owadów, które mogą stać się dla nich bezpiecznym schronieniem. Bezwzględnie należy unikać stosowania środków chemicznych do zwalczania szkodliwych owadów, takich jak na przykład mszyce. Niestety chemia truje nie tylko szkodniki, ale także pszczoły i inne pożyteczne owady.


źródło:  www.ekologia.pl, fajnyogrod.pl ,  www.pomagamypszczolom.pl 

Psychologia

Olejek z drzewa herbacianego. W czym może pomóc i w jaki sposób go stosować?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 maja 2021
Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało
Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego to znany od lat specyfik, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, więc jest chętnie stosowany do pielęgnacji skóry problematycznej, z wypryskami. Ale można go wykorzystać także na kilka innych sposobów.

Olejek z drzewa herbacianego — pochodzenie

Olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil) powstaje w wyniku destylacji liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.), występującego naturalnie w Australii. Najcenniejszy olejek pozyskiwany jest z liści zbieranych od listopada do maja. Właściwości lecznicze liści tego drzewa były znane Aborygenom od stuleci i głównie wykorzystywane do leczenia skóry, dzięki właściwościom antyseptycznym. Olejek posiada charakterystyczny, intensywny i odświeżający zapach, oraz jasny kolor i niewielką, jak na olejek, gęstość.

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego — właściwości

W składzie olejku znajdują się związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Można w nim znaleźć w sumie kilkaset substancji chemicznych, które wpływają na zastosowanie olejku.

Działanie antybakteryjne

Olejek działa niszczycielsko na błonę komórkową drobnoustrojów, hamując wzrost m.in. bakterii takich jak: Acinetobacter baumannii, Actinomyces spp., Enterococcus faecalis, Proteus vulgaris, Propionibacterium acnes. Z tego powodu stosowany jest w leczeniu oraz pielęgnacji skóry trądzikowej.

Działanie przeciwgrzybicze

Olejek z drzewa herbacianego charakteryzuje się także działaniem przeciwgrzybiczym, m.in. wobec: Candida albicans, Candida glabrata, Cladosporium spp., Microsporum canis, Penicillium spp.  Podobnie jak w przypadku bakterii, substancje zawarte w olejku zwiększają  przepuszczalność błon komórkowych grzybów, przez co ulegają one zniszczeniu. Z tego powodu olejek jest często polecany np. do pielęgnacji stóp z grzybicą.

Ze względu na swoje właściwości olejek znalazł także zastosowanie poza pielęgnacją problematycznej skóry.

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego na skórę

Olejek z drzewa herbacianego nie tylko niszczy drobnoustroje, ale także uspakaja pracę gruczołów łojowych, sprawiając, że skóra jest mniej  błyszcząca. Stosowany bez rozcieńczania, punktowo na pojedyncze wypryski, pomaga zwalczyć je, nie powodując nadmiernego wysuszenia skóry. Nie należy go jednak w formie nierozcieńczonej nakładać na całą skórę. Nie należy go również stosować na skórę z otwartą raną.

Można go natomiast wykorzystać jako dodatek do szamponów stosowanych jako wsparcie w leczeniu łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, oraz nadmiernego przetłuszczania się włosów. Olejek (kilka kropel na szklankę wody) stosowany jest także jako składnik płukanki w domowym leczeniu bólu gardła, zapalenia jamy ustnej, czy zapalenia dziąseł. A i to nie wszystko.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

 • Dodaj olejek do kremu lub maski do twarzy o działaniu przeciwtrądzikowym. Szczególnie dobrze olejek pasuje do różnego rodzaju glinek, które łączy się z niewielką ilością wodą do momentu utworzenia gęstej pasty;
 • dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do szamponu lub odżywki/maski przeciwłupieżowej;
 • kilka kropel olejku dodaj do odświeżającego kremu do stóp. Sprawdzi się także do moczenia stóp, ze względu na działanie przeciwgrzybiczne;
 • odśwież oddech — płucz usta wodą z olejkiem herbacianym (2-3 krople na szklankę wody), aby zdezynfekować i odświeżyć jamę ustną;
 • przygotuj relaksującą kąpiel — dodaj 5-10 kropli olejku do kąpieli. Aby kąpiel bardziej odżywiła skórę, zastosuj również łagodny, odżywczy olej bazowy (kilka kropel olejku na łyżkę oleju bazowego);
 • wykorzystaj do masażu ciała —  7 kropli olejku z drzewa herbacianego dolej do 25 ml oleju np. migdałowego, po czym zastosuj do odprężającego masażu;
 • zastosuj do aromaterapii — do kominka naczynia wlej wodę i dodaj 5-10 kropli olejku;
 • wykorzystaj do inhalacji  — olejek świetnie nadaje się do leczenia kataru i kaszlu. Wystarczy przygotować inhalację poprzez dodanie 2-3 kropli olejku do naczynia z gorącą wodą;
 • na ukąszenia owadów — miejsce ukąszeń smaruj olejkiem aż do ustąpienia obrzęku lub złagodzenia świądu;
 • na „zimno” — olejek z drzewa herbacianego można także stosować na opryszczkę, czyli tzw. zimno. Należy smarować olejkiem zmienione miejsce, 2-3 razy w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że olejek może uczulać lub podrażniać, dlatego dobrze jest przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową, szczególnie na twarzy. Producenci podkreślają, by nie stosować olejku na skórę dzieci do 6 roku życia, oraz w przypadku kobiet w ciąży i karmiących.

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Fot. iStock

Olejek z drzewa herbacianego w domu

Olejek z drzewa herbacianego można także wykorzystać w nieco inny sposób. Dodanie go do płukania ubrań, również dziecięcych wielorazowych pieluszek, nie tylko działa odkażająco, ale także nadaje im świeży zapach. Ponieważ jego intensywny aromat odstrasza insekty, szczególnie i odstraszające komary i kleszcze, warto pamiętać o skropieniu ubrań olejkiem przed spacerem po łące czy w lesie. Podczas  sprzątania można wykorzystać odkażający płyn domowej roboty. Wystarczy zmieszać pół szklanki wody, pół szklanki octu oraz 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego można bez kłopotu znaleźć w drogeriach czy aptekach. Jego cena jest niewysoka: za 10 ml należy zapłacić ok. 10–15 złotych. W dodatku olejek jest bardzo wydajny, gdyż wystarczy kilka kropel, by z niego skorzystać. Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na to, by skład był naturalny, bez niepotrzebnych olejów mineralnych lub substancji zapachowych.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.izielnik.pl 

 


Zobacz także

Zorkownia powstała z czysto egoistycznych pobudek. Bardzo chciałam przychodzić do hospicjum, ale nie dawałam sobie rady z emocjami.

Śmierć rodzica zmienia nas na zawsze

On nie wie, a ona nie ma już siły. Choć jest źle, dobrze jest, jak jest… Siła wyuczonej bezradności

„Tak, jestem sama. Nie przeszkadza mi to. Że niby oszukuję, bo co innego miałabym powiedzieć? Grubo się mylisz”