Psychologia

Odstresuj mózg. Tej wiosny detoks zacznij od umysłu! Zaczynamy nową akcję z nagrodami

Redakcja
Redakcja
19 maja 2021
 

Jesteśmy wycieńczeni. Pandemia, związany z nią lockdown, poczucie niepewności, które towarzyszy nam od ponad roku, mocno nadwyrężyły naszą kondycję psychiczną. Tracimy pracę albo musimy zmienić swój sposób myślenia o dotychczasowej działalności. Mamy problemy w relacjach, cierpimy na depresję albo towarzyszymy komuś, kto ją ma. Wielu z nas z powodu epidemii straciło kogoś bliskiego. Psycholodzy często mówią, że już nic nie będzie takie jak kiedyś. Bo nawet jeśli wrócimy do normalności, nie wiemy jaka dokładnie będzie.


Pandemia pokazała nam, że niewiele w życiu potrafmy kontrolować. Jak nauczyć się żyć od nowa? Zaakceptować zmiany, pogodzić się z trudnymi doświadczeniami? Jak zadbać o siebie? Możemy to zrobić tylko wtedy, jeśli zbudujemy swoją wewnętrzną siłę. A to nie jest możliwe jeśli nie zadbamy o swoje zdrowie psychiczne. Tyle się mówi o konieczności dbania o ciało. Ale teraz równie ważny jest nasz umysł. To idealny czas, żebyśmy zaczęli traktować się holistycznie: jesteśmy całością, systemem naczyń połączonych.

30 DNI DETOKSU EMOCJONALNEGO

Dlatego tej wiosny proponujemy detoks zacząć od naszej głowy. Porządkujemy emocje, myśli, porządkujemy nasze relacje. Dajemy sobie przestrzeń na siebie. Trudno jest żyć bez dobrego zdrowia psychicznego, ale żeby je mieć nie możemy zajmować się tylko innymi, bagatelizować potrzeb, przepracowywać się. Co czwarty z nas, choć raz w życiu doświadczy trudności emocjonalnych, przeżyje epizod depresyjny, będzie mierzył się z nerwicą lękową. Ta liczba może wzrosnąć. Dlatego tak ważne jest, żeby do tego nie dopuścić. Małymi kroczkami budować moc, która pomoże poradzić sobie z życiowymi trudnościami.

Dlatego proponujemy wam 30 dni detoksu. Naszą akcję dedykujemy wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia i szukają sposobu, jak stanąć na nogi. Jak się wspomagać, relaksować, jak poczuć lepiej niezależnie od sytuacji. Będziemy publikować teksty, które pomogą wam zbudować siłę, porozmawiamy z ekspertami o roli zdrowia psychicznego w naszym życiu, nauczymy się, jak redukować stres. Zobaczymy, jak nasze ciało reaguje na nerwy i napięcie, które choroby mogą być wynikiem naszych nieuporządkowanych emocji. Co tydzień publikować będziemy artykuły, który pomogą Wam zacząć oddychać, czuć, myśleć – od nowa.

ZADANIE 1.

I tak, jak przed każdym detoksem przygotowujemy plan, co kupić, jak się odżywiać, tak tu zastanówcie się w jakiej dziedzinie życia psychicznego wam najtrudniej. W związku partnerskim, czy w pracy? W relacji z dzieckiem, matką, ojcem? Ze sobą? Przyda się kartka, na której wypiszecie, na czym najbardziej wam zależy, co chcielibyście zmienić, co Was zatruwa. Jeśli to jest jakaś toksyczna osoba, może na 30 dni ograniczyć z nią kontakty?

Jeśli to są niezrealizowane ambicje, może odłożyć je na miesiąc i spróbować spojrzeć na nie z dystansu? Nieważne co to jest, ważne, żeby to nazwać, stanąć w tzw. prawdzie. Mnóstwo naszych problemów wynika z tego, że wypieramy pewne rzeczy. Są dla nas emocjonalnie za trudne. Tyle że organizmu nie da się oszukać. Lęki, nerwica, niepokój, nawet depresja. To wszystko mówi nam, że czas przyjrzeć się rzeczywistości.

I niech to będzie nasze zadanie na dziś. Zdać sobie sprawę, co nas najbardziej uwiera, co przeszkadza w osiągnięciu spokoju. Przez najbliższe 30 dni będziemy się przyglądać naszym emocjom, nazywać je i pomagać je oswoić. Pamiętajcie, że nawet najgorsze rzeczy, które nam się przytrafiają, zawsze są początkiem czegoś nowego. Może lepszego? To już zależeć będzie tylko od Was.

Piszcie do nas ([email protected]), o tym, co Was boli, z czym sobie nie radzicie, a może właśnie poradziliście i Wasza historia będzie budująca dla innych! Nagrodzimy jedną z poniższych nagród:

Książką profesora Rafa Ohme z autografem „Emo Sapiens” lub ” SPA dla umysłu”;

Cognitiv Pro – suplement diety, które wspiera wszystkie najważniejsze ścieżki mózgowe uwalniając w pełni potencjał umysłu;

Cognitiv Pro® to 60 kapsułek

Zwiększa koncentrację i pamięć

Dodaje energii i motywacji do działania

Zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój i pomaga na nowo zyskać pewność siebie

Przyspiesza regenerację po intensywnym wysiłku poznawczym

Zaproszenie od serwisu uPacjenta.pl na kompleksowe badania krwi umożliwiające poszerzoną ocenę stanu zdrowia i umożliwia identyfikację aktualnie pojawiających się stanów chorobowych. Przeznaczony dla osób zarówno chcących przebadać się kompleksowo, dla świadomości własnego zdrowia, jak i dla tych, którym towarzyszą różne objawy takie jak osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie oraz częste, nawracające infekcje. obejmuje oznaczenie morfologii i parametrów biochemicznych krwi, pozwalających na wykrycie stanów zapalnych oraz ocenę zdrowia narządów wymagających pogłębionej diagnostyki (wątroba, nerki i tarczyca). umożliwia również wykrycie zaburzeń sprawności metabolizmu (przemian białek, tłuszczów i węglowodanów), braku równowagi elektrolitów (sód i potas) oraz niedoborów żelaza. dodatkowo wzbogacony o pomiar stężenia witaminy D, której ewentualne niedobory należy suplementować, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zaproszenie zawiera usługę konsultacji wyników badań na czacie lub przez telefon z wykwalifikowanym konsultantem (diagnostą laboratoryjnym lub lekarzem) świadczoną w serwisie uPacjenta.pl


Psychologia

Pszczoły – owady, bez których ludzkość nie przetrwa. Jak pomóc pszczołom we własnym ogrodzie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 maja 2021
Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie
Fot. iStock
 

Pszczoły to owady, których pracę doceniamy coraz bardziej i staramy się świadomie postępować tak, by im nie szkodzić. Te niewielkie owady są nie tylko pracowite, ale także bardzo pożyteczne, w dodatku nie atakują same z siebie. Pszczoły wymagają wsparcia, ponieważ stale zmniejszająca się ich populacja przyniesie tragiczne konsekwencje dla ludzi.

Pszczoły — co warto o nich wiedzieć?

Niewielkich rozmiarów pszczoły są owadami błonkoskrzydłymi, których przedstawiciele dorastają od 7 do 18 mm długości. Mimo iż kojarzymy je przede wszystkim z czarno-żółtymi pasami, mogą mieć różne zabarwienie — od jednolicie czarnego, po żółto-pomarańczowe. Budowa ciała pszczół jest dość krępa. W przeciwieństwie do os pszczoły są łagodnymi stworzeniami, które nie atakują bez powodu. Jeżeli jednak zdarzy się atak, żądło pszczoły posiadające niewielkie haczyki wbija się w skórę. Gdy atakująca pszczoła wyciąga je ze skóry, wyszarpuje przy okazji część własnego wnętrza i umiera.

Zarówno larwy, jak i dorosłe pszczoły, żywią się pyłkiem kwiatowym, spadzią i nektarem. Pobierając dla siebie pożywienie, pszczoły zapylają jednocześnie rośliny, które odwiedzają. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie się owoców. Mało kto wie, że tym pracowitym owadom zawdzięczamy aż 1/3  całości żywności na świecie.

Fot. iStock

Pszczoły — miodne, murarki

W Polsce można napotkać aż 470 gatunków pszczół, ale tylko jeden gatunek — pszczoła miodna — produkuje miód, więc hodowana jest w ulach.

Pszczoła miodna

Pszczoły miodne mają charakterystyczny wygląd — ich tułów pszczoły jest brunatno-żółty i pokryty gęstymi włoskami. Pszczoły miodne żyją w rodzinie pszczelej, na której czele stoi królowa (matka), osiągająca od 17 do 22 mm długości. W hierarchii tuż pod nią znajdują się bezpłodne robotnice mierzące od 13 do 15 mm, a także trutnie, czyli samce od długości ciała od 14 do 16 mm.

W jednej rodzinie pszczół może znajdować się aż kilkadziesiąt tysięcy owadów. Królowa co prawda nie wykonuje żadnych prac, ale odpowiada za ciągłość rodziny i  składa ponad 200 000 jaj rocznie. Z kolei robotnice są najbardziej liczne (nawet 80.000 osobników w jednej rodzinie) i to one pracują, przynosząc pyłek i nektar, ale również wodę. Dzięki nim powstają takie produkty jak miody, pyłki, pierzga oraz wosk. Trutnie z kolei to samce, które obrosły sławą leni, jednak również pełnią pożyteczną funkcję w ulu, zapewniając królową.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/pszczoły

Pszczoła murarka

Dziko żyjące pszczoły prowadzą raczej samotny tryb. Mimo że nie dają miodu, są pożyteczne, ponieważ zapylają różne gatunki roślin, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla człowieka. Przykładem takich dzikich pszczół jest czesto spotykana pszczoła murarka jest często spotykana murarka. Pszczoły murarki to aż 18 gatunków pszczół. Najczęściej spotykana jest murarka ogrodowa, indywidualistka żyjąca w koloniach, ale niewymieniająca informacji z innymi pszczołami. Murarki to pszczoły średniej wielkości — samce osiągają 8-10 mm, a samice 10-12 mm długości, o rdzawym ubarwieniu. Można podjąć się ich hodowli we własnym ogrodzie, stawiając specjalne domki dla murarek. Pszczoły murarki nie bronią swojego gniazda, a obecność człowieka jest temu owadowi raczej obojętna.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/pszczoły

Pszczoły w ogrodzie — jak pomóc im przetrwać?

Mimo tego, że pszczoły są niezwykle ważne dla przyrody i pożyteczne z punktu widzenia ludzi, ich przyszłość jest niepewna. Szacuje się, że blisko 1 gatunkowi pszczół na 10 istniejących grozi wyginięcie. Liczebność pszczół maleje na całym świecie już od 60 lat. Najpewniej wpływ mają na to:

  • choroby i pasożyty pszczół;
  • niedobory składników odżywczych;
  • intensyfikacja rolnictwa;
  • stosowanie silnych środków chemicznych;
  • likwidacja nieużytków, kwitnących łąk oraz mniejsza ilość ogródków przydomowych.

W takich sytuacjach pszczołom brakuje pokarmu oraz ochrony. Nie da się ukryć, że zmiana klimatu, która wpływa na czas kwitnienia roślin, także ogranicza dostępność pokarmu dla pszczół.

Rośliny przyjazne pszczołom

Aby pomóc pszczołom w ich pracy i wesprzeć populację, warto we własnym ogrodzie zasadzić rośliny, które będą im sprzyjały. Niezwykle istotne jest sadzenie roślin miododajnych, które są nie tylko kolorowe, ale i pachnące,  przyciągające owady. W przydomowym ogrodzie sprawdzą się rośliny takie jak róże, lilie, astry, dalie, orliki, fiołki, prymulki, krokusy, rozchodniki. Przydatne pszczołom są także krzewy takie jak na przykład ligustr, czy berberys. Można sadzić drzewa i krzewy owocowe, np. porzeczki, borówki, jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy, z  których skorzystają nie tylko owady, ale także ludzie. Pszczoły, zarówno murarki jak i miodne, nie gardzą również ziołami: szałwią, melisą, bazylią, czy miętą i także lawendą. Co więcej, większość ziół i kwiatów można hodować na własnym balkonie lub tarasie, tworząc przestrzeń przyjazną pszczołom.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/domek dla pszczół

Warto pomyśleć o stworzeniu poideł dla pszczół i innych owadów. Wystarczy położyć niewielki płaski pojemniczek wypełniony wodą i kamyczkami, na których będą przysiadały owady latające. Dostępne są także gotowe domki dla owadów, które mogą stać się dla nich bezpiecznym schronieniem. Bezwzględnie należy unikać stosowania środków chemicznych do zwalczania szkodliwych owadów, takich jak na przykład mszyce. Niestety chemia truje nie tylko szkodniki, ale także pszczoły i inne pożyteczne owady.


źródło:  www.ekologia.pl, fajnyogrod.pl ,  www.pomagamypszczolom.pl 

Psychologia

Najpiękniejsze życzenia i wierszyki na Dzień Mamy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 maja 2021
Najpiękniejsze życzenia i wierszyki na Dzień Mamy
Fot. iStock/Najpiękniejsze życzenia i wierszyki na Dzień Mamy
Następny

Życzenia na Dzień Mamy to jedna z możliwości uczczenia wyjątkowego święta, które przypada na 26 maja. Choć pamiętamy o ukochanych Rodzicielkach nie tylko wtedy, to właśnie w maju szukamy pomysłów na to, by w sposób szczególny uczcić ich obecność. Sięgamy po kwiaty, słodkości, upominki, organizujemy wyjątkowe chwile, które na długo zapadną w pamięć. Życzenia na Dzień Mamy pięknie dopełnią te plany i podkreślą wyjątkowe miejsce mam w naszym życiu.

Najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy 

Życzenia na Dzień Mamy można spisać samodzielnie, przelewając na papier najbardziej intymne i płynące prosto z serca myśli. Ale jeśli ktoś nie czuje się mistrzem pióra, może wykorzystać już gotowe, najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy.

Jakie to szczęście, że mam Ciebie mamo, że uśmiech wita mnie Twój co rano, że tyle przypomnień i czułej troski masz co dzień o mnie.

Mamo! Dziękuję za każdy spędzony wspólnie dzień.
Za pokazywanie mi świata, wsparcie w każdej trudnej chwili
I za to, że zawsze pozwalałaś mi być sobą.
Kocham Cię!

Kochana mamusiu w Twoim dniu życzę Ci, aby świat padł Ci do stóp obyś stale nam się śmiała i niczego się nie bała.

Za Twe czułe serce, za mądre nakazy
w dniu Twojego święta dziękuję — sto razy!

Najdroższa Mamo!
Zawsze cierpliwa, oddana, troskliwa,
Zawsze spiesząca z pomocą, żyj w szczęściu i zdrowiu.

Najdroższa Mamo!
Życzę Ci wszystkiego, co najlepsze, radości, szczęścia i dobrego humoru na co dzień.

Przyjmij kochana Mamusiu te oto z serca płynące życzenia:
Dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechów wiele,
Niech się spełni każde Twoje skryte marzenie!

Jesteś Światełkiem na końcu ciemnego tunelu,
Ręką podana nad przepaścią,
Ścieżką w gąszczu.

Z okazji Dnia Mamy chcę Ci podziękować z całego serca za troskę, miłość i zrozumienie, jakich doświadczam każdego dnia. Nigdy nie zdołam podziękować Ci za cały trud, jaki włożyłaś w moje wychowanie i funkcjonowanie naszej rodziny. Jesteś najważniejsza w moim życiu i zawsze będę Cię kochać!

Mamusiu najmilsza, co masz dobre ręce, całuję je dzisiaj w serdecznej podzięce.

Za Twe czułe serce, za mądre nakazy,
W dniu Twojego święta dziękuję – sto razy.

Życzę Ci pięknych, cudownych dni,
cudownych pragnień, cudownych chwil,
Gwiazd w Twoich rękach,
I perełek w snach…


źródło: www.zyczenia.org.pl, westwing.pl

Zobacz także

Mężczyzno, nie będziemy "ogarniać" za ciebie twojego życia. 7 rzeczy, których silne, niezależne kobiety oczekują w związku

10 rzeczy które powinnaś odrzucić w swoim życiu, kiedy wciąż masz 30 lat

Empatia - kiedy staje się darem, a kiedy może szkodzić?

Empatia – kiedy staje się darem, a kiedy może szkodzić?

Zorkownia powstała z czysto egoistycznych pobudek. Bardzo chciałam przychodzić do hospicjum, ale nie dawałam sobie rady z emocjami.

„Ten świat jest tak skonstruowany, że śmierć musi mieć sens. Że bywa wyczekiwana…”