Go to content

Wciąż niewiele wiemy o tych, których kochamy. Ta i inne, niewygodne prawdy o naszych związkach

Fot. iStock/sanjeri

Wszyscy chcemy autentycznych relacji, udanych związków, szczęścia w miłości. Marzymy o najlepszym, ale w życiu nie zawsze otrzymujemy to, czego pragniemy. Spotykamy kogoś i, z braku czasu, rozmawiamy przez Internet, SMS-y, czasem telefon. Media społecznościowe kradną nam naszą intymność, element niezbędny do stworzenia głębszej relacji z ukochanym.

A to nie wszystko. Powinniśmy przestać zaprzeczać jeszcze wielu innym, niewygodnym prawdom o naszych związkach i o tym, jacy my sami w nich jesteśmy.

Właśnie tutaj, właśnie teraz, możemy zacząć od przyznania, że ​​…

Nasze relacje są pełne niepotrzebnego osądzania

Kiedy osądzasz, niczego się nie uczysz, pora zdać sobie z tego sprawę. Otwórz swój umysł i serce. Ludzie zmieniają się obserwując innych, a nie słuchając krytyki na swój temat. Wysłuchaj historii „drugiej strony”.

Gardzimy tymi, z którymi się nie zgadzamy

Denerwujesz się dlatego, że ktoś nie postępuje zgodnie z twoimi oczekiwaniami? Weź głęboki oddech. Nie musisz zgadzać się z opiniami innych osób, ale to nie daje ci prawa do nienawiści czy pogardy.

Mamy tendencję do skupiania się na słabościach, do „czepiania się”

Skupiaj się zawsze na tym, co dobre i pozytywne. Rozwijaj swoje mocne strony, zauważaj je u innych.

Niewiele wiemy o najbliższych ludziach w naszym życiu

To niemożliwe, aby zawsze dokładnie wiedzieć, jak czuje się druga osoba i jaki rodzaj emocjonalnej walki właśnie toczy. Bądź świadomy, że uśmiech lub demonstracja siły mogą skrywać wewnętrzne problemy.

Lekkomyślnie plotkujemy o naszych relacjach

Nie zachowujemy tego, co intymne dla najbliższej osoby.

P.S. Zwracaj uwagę na to, jak ktoś mówi o innych ludziach w twojej obecności. Dokładnie, tak samo będzie mówić o tobie.

Jesteśmy zbyt „zajęci” by zająć się tym, co naprawdę ważne

„Drugą stronę bierzemy „za pewnik”, uważamy, że „jak nie on, to jakiś inny”, że jak jej się „nie podoba”, to znajdzie się inna. Naprawdę, najlepszym dowodem twojej miłości jest uważność i obecność, którą podarujesz ukochanej osobie.

Staramy się ukryć nasze niedoskonałości, nawet przed najbliższymi

Nasze wady to część naszej osobowości, powinniśmy dać szansę tym, którym na nas zależy by poznali nas takimi, jakimi jesteśmy naprawdę.

Nasze relacje nie są tak proste, jak chcemy, by były

Dobre relacje wymagają wysiłku. Dobre relacje wymagają poświęcenia i kompromisu. Są wspaniałe, ale rzadko kiedy przychodzą nam „łatwo”. Możesz udawać, że wszystko jest w porządku, że twój związek jest cudowny, a partner idealny, albo przyznać, że jest źle i popracować nad zmianami.

Staramy się „naprawiać” ludzi, na których nam zależy

A także rozwiązywać za nich ich osobiste problemy, brać odpowiedzialność za ich życie. Możesz pomóc, być obecnym, ale nie wolno ci żyć „za kogoś”.

Boimy się zmian w naszych relacjach

Te zdrowe, autentyczne, ewoluują w kierunku rozwoju osobistego: dla związku i dla każdej z jego stron. Rozwój i zmiany są częścią życia i trzeba się z tym pogodzić.

Nasze nieudane relacje są o wiele ważniejsze, niż nam się wydaje

Każda z nich ma nas nauczyć czegoś ważnego. Każdy związek niesie jakieś doświadczenie, lekcję, wiele z nich ma na nasze życie i następne związki, olbrzymi wpływ.

Bierzemy zbyt wiele rzeczy, za bardzo osobiście

Jest to kwestia braku poczucia wewnętrznej wolności, która przychodzi do nas, kiedy potrafimy emocjonalnie odłączyć się od negatywnych gestów i zachowań innych ludzi. Sposób, w jaki inni traktują cię to ich sprawa, to jak na to reagujesz –  jest „twoje”.

Chcemy utrzymywać bliskie relacje nawet z tymi, którzy nas skrzywdzili, albo z tymi, których tak naprawdę nie lubimy

Jeśli odczuwasz ból, jeśli jakaś relacja sprawia, że nie czujesz się komfortowo, nie ma powodu by ją reanimować. Nie podejmuj działań, które przysporzą ci jeszcze więcej bólu. Przebacz, ale nie staraj się być „przyjacielem wszystkich”. Do droga do zakłamania.

Pamiętajmy jeszcze o jednym: równie ważną, a może nawet najważniejszą relacją w naszym życiu, jest ta, która mamy z samym sobą. Pielęgnujmy ją. Bądźmy wyrozumiali, życzliwi kochający tak samo, jak w stosunku do najdroższej osoby.


Na podstawie: marcandangel.com