To prawda, nasze życie jest ograniczone – przynajmniej liczbą lat spędzonych tu, na Ziemi. Dlatego też wielu z nas stara się „zmieścić” w tym życiu ile się da, aby zdążyć. W rezultacie nic nie przeżywamy w pełni, uważnie, dogłębnie. Inni zmagają się ciągle z podejściem „co by było gdyby”, ale pozostają bierni. W efekcie zmagają się z poczuciem żalu, depresją lub innymi chorobami. To naturalne, że żałujemy „od czasu do czasu”. Prawdą jest też, że przeszłość jest niezmienna. I, że nie ma takiej rzeczy, na którą byłoby w życiu za późno…
7 powodów, dla których w życiu nigdy nie jest zbyt późno, by… żyć
1. Wszystko, co istnieje tu i teraz, czego możesz doświadczyć, dotknąć, co możesz przeżyć
Pomyśl o tym przez chwilę. Ilu z nas jest tak bardzo pochłoniętych tym, co już się wydarzyło i tym, co dopiero ma się wydarzyć, że nie żyje tak naprawdę tu i teraz? Niektórzy naukowcy założyli, że czas – jako zjawisko, wraz z jego skończoną naturą– jest iluzją. Czy to złudzenie, czy nie, większość z nas zgadza się, że życie jest tylko serią wydarzeń lub momentów, które przeżywamy. Więc dlaczego nie skupić się na tym, czego możemy doświadczyć teraz, w chwili obecnej, a nie za chwilę, za rok, za dziesięć lat?
2. Fakt, że możemy zmienić jedną rzecz na raz
Jest jeden, powtarzalny błąd, który sprawia, że mamy czego żałować. Zamiast koncentrować naszą energię i myśli na zmianie jednego, ważnego aspektu, rozwodzimy się nad wszystkim, co w naszej opinii zrobiliśmy źle. W rezultacie jesteśmy przytłoczeni i doświadczamy pewnego rodzaju paraliżu. Jak to działa? Kiedy jesteśmy zbyt zajęci myśleniem o rzeczach, które musimy zmienić, niemożliwe jest podjęcie konstruktywnych działań. Kiedy natomiast skupiamy się na jednej rzeczy, którą możemy naprawić, jest to o wiele łatwiejsze.
3. Świadomość, że przyszłość jest niepewna
Oczywiście, nikt nie wie, co się wydarzy w przyszłości! Pomyśl, o ile lepsze byłoby życie, gdybyśmy przeżywali każdy dzień tak, jakby był ostatnim. Świadomość, że pewnych rzeczy nie da się przewidzieć jest kluczowa dla każdego, kto próbuje dokonać pozytywnych zmian w życiu. Skoro nie wiesz co się wydarzy, kogo spotkasz – nie masz nic do stracenia, nie bój się.
4. Fakt, że wciąż możemy się uczyć, tak, jak w dzieciństwie
Jasne, jesteśmy starsi, działamy mniej brawurowo, brak nam dziecięcej odwagi i fantazji. Ale większość ograniczeń, przez które nie możemy podjąć jakiś działań, stwarzamy sobie sami – realnie bądź jedynie w naszej głowie. Nie musisz umieć wszystkiego z dnia na dzień, nie oczekuj od siebie postępów natychmiast, tu i teraz. Daj sobie czas.
5. Świadomość, że mamy wolną wolę
A tam gdzie jest wola, tam jest otwarta droga. Bez naszej woli, bez chęci, jesteśmy niczym. Jeśli się zakochasz, tak mocno, że jesteś gotów zmienić dla tej miłości swoje życie, nic cię przed tym nie powstrzyma. Jeśli masz wolę i motywację, nigdy nie jest za późno na zmiany. Zawsze masz wybór – podjąć działanie, albo pozostać biernym.
6. Fakt, że dążenie do samodoskonalenia się nie jest umiejętnością, która zanika
Prawie bez wyjątku, z większym lub mniejszym żalem , wszyscy zyskujemy z czasem świadomość, że „osiąganie” czegoś nie jest same w sobie… osiągnięciem. To, co naprawdę się liczy, to doświadczenie i wiedza, które przychodzą równolegle z naszymi sukcesami. Bywa, że lata mijają, a my nie potrafimy w pełnie wykorzystać naszego potencjału. Bywa, że nabywamy tę umiejętność pod koniec życia. Bo zdolność do „naprawiania siebie”, do rozwoju, nie wygasa.
7. To, co po nas zostanie
Pewnie nie często myślisz o tym, że możesz być dla kogoś inspiracją, motywacją, ciepłym, motywującym wspomnieniem. Że twoje życie może być dla kogoś inspirujące. A jednak, myśl, że gdy odejdziesz, wspomnienia o tobie będą neutralne, lub nie będzie ich wcale jest dość rozczarowująca, prawda? Jak przyszłe pokolenia będą myśleć o nas, kiedy już dawno nas tu nie będzie?…
Nigdy nie jest za późno, by na to wpłynąć.
Źródło: powerofpositivity.com