Go to content

8 sygnałów świadczących o tym, że za bardzo starasz się o sympatię innych osób

8 sygnałów świadczących o tym, że za bardzo starasz się przypodobać innym
Fot. iStock / gpointstudio

Bycie osobą sympatyczną to nie jest wrodzona cecha charakteru, ale zachowanie, którego można się nauczyć z czasem. Obracając się w danym środowisku, zazwyczaj staramy się dopasować do reguł funkcjonowania. Dopóki udaje się nam ta sztuka z zachowaniem indywidualności, jest dobrze. Mamy rodzinę, znajomych, prowadzimy życie towarzyskie i bez trudu odnajdujemy się wśród ludzi. A co, gdy dzieje się inaczej? W chwili, gdy pojawiamy się w nowym towarzystwie, często na siłę staramy się przypodobać innym.

Z szerokim uśmiechem od ucha do ucha, potakujemy nowym znajomym i popieramy ich poglądy podczas rozmowy. Przecież trudno zdobywać przyjaciół, stając okoniem wobec tego, co reprezentują. Musimy pokazać pewne cechy, które sprawią, że zostaniemy nie tylko zaakceptowani, ale najzwyczajniej polubieni.

Jak oceniamy innych ludzi?

Najczęściej w wyniku pierwszego wrażenia. Intuicja podpowiada nam, że osoba naburmuszona, stawiająca się ponad innych nie będzie dla nas dobrym kompanem. Tak samo inni oceniają nas. Jeśli zależy nam na szybkiej integracji i podczepieniu pod łatkę osoby sympatycznej, warto uśmiechem, gestem podkreślać otwartość na innych i gotowość do wejścia w relację. Jednak nadmierne starania, zamiast oczekiwanego efektu uwielbienia tłumu, mogą przynieść odwrotny skutek.

8 oznak, że za bardzo starasz się przypodobać innym

1. Myślisz najpierw o innych

Odsuwasz swoje pragnienia i potrzeby na dalszy plan, aby sprawić przyjemność innym. Zaniedbujesz siebie, aby uszczęśliwić bliskich, lub nie narazić się na ich niezadowolenie z powodu odmowy np. pomocy czy wyświadczenia kłopotliwej przysługi.

2. Nie masz czasu dla siebie

I nic dziwnego, skoro w jedynej wolnej chwili zabierasz dziecko siostry na spacer, jedziesz na pocztę odesłać paczkę sąsiadki czy też godzisz się na pomoc w organizacji jakiegoś spotkania, którym wcale nie jesteś zainteresowana. Nie chcesz nikogo urazić, więc nie odmawiasz a inni chętnie korzystają z twojego wolnego czasu.

3. Nie zawodzisz

Cokolwiek miałoby się dziać, choćbyś miała stanąć na rzęsach mimo zmęczenia i tak zrobisz to, o co cię poproszono. Nie wyobrażasz sobie, że można zawieść czyjeś nadzieje, ale, że od twojej postawy zależy zadowolenie innych osób. Być może daje ci to poczucie dumy i satysfakcji, ponieważ opinia osoby zaradnej, na której można polegać choćby nie wiem co, jest pozytywnym wyróżnieniem.

4. Brakuje ci dystansu względem opinii innych 

Za bardzo przejmujesz się tym, co myślą i mówią o tobie inni. Starasz się żyć tak, by każdy, choć po trochu był zadowolony i mógł powiedzieć o tobie coś pozytywnego. Przejmujesz się tym, że ktoś może cię nie zaakceptować, polubić, choć w praktyce niemożliwe jest, by mieć samych sympatyków.

5. Jesteś na tak

Zgadasz się na pomysły i propozycje od innych, nawet jeśli tobie nie od końca one dopowiadają. Nie używasz słowa „nie”, gdy ktoś cię o coś prosi, tak jakby w twoim słowniku nie istniało hasło „asertywność”. Tym samym pozwalasz wchodzić innym sobie na głowę, bez mrugnięcia okiem.

6.Własne zdanie zatrzymujesz dla siebie

Jesteś neutralna, wręcz przezroczysta w kwestii posiadania własnego zdania. Liczy się to, co zostało głośno wyrażone przez innych, a ty temu potakujesz. W obawie przez krytyką i niezrozumieniem twoich racji przez rozmówców nie wyjawiasz swoich myśli. Jedno myślisz, a drugie powiesz, nawet jeśli nie do końca chcesz się pod tym podpisać.

7. Wycofujesz się w obliczu konfliktu

Nie podejmujesz prób walki o swoje racje, wolisz wycofać się, gdy atmosfera zaczyna się zagęszczać. Odpuszczasz, bo boisz się kłótni, jej możliwych skutków. Robisz to za cenę własnego samopoczucia, bo dobrze wiesz, że zwyczajnie tchórzysz ze strachu przed konfrontacją odmiennych poglądów.

8. Nie chcesz zmian, mimo zmęczenia

Robisz z siebie ofiarę, która po prostu musi być dla innych. Mimo zmęczenia sytuacją trwasz w takim układzie dalej, podświadomie oczekując współczucia ze strony innych ludzi.

Nie staraj się przypodobać na siłę i zachowywać się tak, jak życzą sobie tego inni. Zapytaj siebie, czego naprawdę potrzebujesz i żyj przede wszystkim w zgodzie ze sobą. Bądź autentyczna i życzliwa, to pomoże ci odnaleźć się w gronie osób, które rzeczywiście do ciebie pasują.


źródło: blogs.psychcentral.com