Lifestyle Psychologia

8 sygnałów świadczących o tym, że za bardzo starasz się o sympatię innych osób

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 września 2016
8 sygnałów świadczących o tym, że za bardzo starasz się przypodobać innym
Fot. iStock / gpointstudio – 8 sygnałów świadczących o tym, że za bardzo starasz się przypodobać innym
 

Bycie osobą sympatyczną to nie jest wrodzona cecha charakteru, ale zachowanie, którego można się nauczyć z czasem. Obracając się w danym środowisku, zazwyczaj staramy się dopasować do reguł funkcjonowania. Dopóki udaje się nam ta sztuka z zachowaniem indywidualności, jest dobrze. Mamy rodzinę, znajomych, prowadzimy życie towarzyskie i bez trudu odnajdujemy się wśród ludzi. A co, gdy dzieje się inaczej? W chwili, gdy pojawiamy się w nowym towarzystwie, często na siłę staramy się przypodobać innym.

Z szerokim uśmiechem od ucha do ucha, potakujemy nowym znajomym i popieramy ich poglądy podczas rozmowy. Przecież trudno zdobywać przyjaciół, stając okoniem wobec tego, co reprezentują. Musimy pokazać pewne cechy, które sprawią, że zostaniemy nie tylko zaakceptowani, ale najzwyczajniej polubieni.

Jak oceniamy innych ludzi?

Najczęściej w wyniku pierwszego wrażenia. Intuicja podpowiada nam, że osoba naburmuszona, stawiająca się ponad innych nie będzie dla nas dobrym kompanem. Tak samo inni oceniają nas. Jeśli zależy nam na szybkiej integracji i podczepieniu pod łatkę osoby sympatycznej, warto uśmiechem, gestem podkreślać otwartość na innych i gotowość do wejścia w relację. Jednak nadmierne starania, zamiast oczekiwanego efektu uwielbienia tłumu, mogą przynieść odwrotny skutek.

8 oznak, że za bardzo starasz się przypodobać innym

1. Myślisz najpierw o innych

Odsuwasz swoje pragnienia i potrzeby na dalszy plan, aby sprawić przyjemność innym. Zaniedbujesz siebie, aby uszczęśliwić bliskich, lub nie narazić się na ich niezadowolenie z powodu odmowy np. pomocy czy wyświadczenia kłopotliwej przysługi.

2. Nie masz czasu dla siebie

I nic dziwnego, skoro w jedynej wolnej chwili zabierasz dziecko siostry na spacer, jedziesz na pocztę odesłać paczkę sąsiadki czy też godzisz się na pomoc w organizacji jakiegoś spotkania, którym wcale nie jesteś zainteresowana. Nie chcesz nikogo urazić, więc nie odmawiasz a inni chętnie korzystają z twojego wolnego czasu.

3. Nie zawodzisz

Cokolwiek miałoby się dziać, choćbyś miała stanąć na rzęsach mimo zmęczenia i tak zrobisz to, o co cię poproszono. Nie wyobrażasz sobie, że można zawieść czyjeś nadzieje, ale, że od twojej postawy zależy zadowolenie innych osób. Być może daje ci to poczucie dumy i satysfakcji, ponieważ opinia osoby zaradnej, na której można polegać choćby nie wiem co, jest pozytywnym wyróżnieniem.

4. Brakuje ci dystansu względem opinii innych 

Za bardzo przejmujesz się tym, co myślą i mówią o tobie inni. Starasz się żyć tak, by każdy, choć po trochu był zadowolony i mógł powiedzieć o tobie coś pozytywnego. Przejmujesz się tym, że ktoś może cię nie zaakceptować, polubić, choć w praktyce niemożliwe jest, by mieć samych sympatyków.

5. Jesteś na tak

Zgadasz się na pomysły i propozycje od innych, nawet jeśli tobie nie od końca one dopowiadają. Nie używasz słowa „nie”, gdy ktoś cię o coś prosi, tak jakby w twoim słowniku nie istniało hasło „asertywność”. Tym samym pozwalasz wchodzić innym sobie na głowę, bez mrugnięcia okiem.

6.Własne zdanie zatrzymujesz dla siebie

Jesteś neutralna, wręcz przezroczysta w kwestii posiadania własnego zdania. Liczy się to, co zostało głośno wyrażone przez innych, a ty temu potakujesz. W obawie przez krytyką i niezrozumieniem twoich racji przez rozmówców nie wyjawiasz swoich myśli. Jedno myślisz, a drugie powiesz, nawet jeśli nie do końca chcesz się pod tym podpisać.

7. Wycofujesz się w obliczu konfliktu

Nie podejmujesz prób walki o swoje racje, wolisz wycofać się, gdy atmosfera zaczyna się zagęszczać. Odpuszczasz, bo boisz się kłótni, jej możliwych skutków. Robisz to za cenę własnego samopoczucia, bo dobrze wiesz, że zwyczajnie tchórzysz ze strachu przed konfrontacją odmiennych poglądów.

8. Nie chcesz zmian, mimo zmęczenia

Robisz z siebie ofiarę, która po prostu musi być dla innych. Mimo zmęczenia sytuacją trwasz w takim układzie dalej, podświadomie oczekując współczucia ze strony innych ludzi.

Nie staraj się przypodobać na siłę i zachowywać się tak, jak życzą sobie tego inni. Zapytaj siebie, czego naprawdę potrzebujesz i żyj przede wszystkim w zgodzie ze sobą. Bądź autentyczna i życzliwa, to pomoże ci odnaleźć się w gronie osób, które rzeczywiście do ciebie pasują.


źródło: blogs.psychcentral.com

 


Lifestyle Psychologia

Nawyki, które z czasem wpływają na wygląd i cię postarzają

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 września 2016
Fot. iStock / alexalenin
 

Okazuje się, że kobiety na swój wygląd pracują nie tylko dbając o swoją urodę i zdrowy styl życia. Często nieświadomie robią rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie mają wielkiego wpływu na urodę. Owszem, za pierwszym razem nic nam nie zagraża, ale gdy dana czynność zmienia się w nawyk, poskutkuje po latach niemiłymi zmianami w wyglądzie. 

1. Rezygnujesz z noszenia szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych 

Mała rzecz, a bardzo istotna, nie tylko ze względu na pogarszanie się wady wzroku bez noszenia odpowiednich okularów. Gdy zamiast na nosie, trzymamy je w etui na półce, czytając, oglądając telewizję, nadmiernie wytężany wzrok i mrużymy oczy. To powoduje bóle głowy oraz szybsze zwiotczenie skóry wokół oczu i powstawanie przedwczesnych zmarszczek. Ten sam zarzut odnosi się do sytuacji, gdy podczas pełnego słońca — nie tylko latem, ale i zimą — w godzinach najsilniejszego promieniowania rezygnujemy z okularów przeciwsłonecznych. Wysuszona skóra zdecydowanie dodaje kobiecie lat.

2. Twoim sprzymierzeńcem w pielęgnacji urody jest jeden kosmetyk

A w dodatku, gdy jest to tylko mydło i krem dla dzieci, nie licz na porządną pielęgnację. Czekają cię raczej kłopoty, z powodu niewystarczająco nawilżonej cery, która może tracić koloryt. Brak stosowania peelingów oraz dobranych do potrzeb cery kosmetyków, sprawi, że zestarzeje się ona szybciej niż gdyby została poddana odpowiedniej pielęgnacji.

3. Pijesz przez słomkę lub palisz papierosy

Papierosy trują twój organizm substancjami rakotwórczymi. Wpływają na złe ukrwienie skóry, przez co staje się ona szara i smutna. W dodatku wieloletnie układanie ust w dziobek podczas zaciągania się dymem papierosowym, powoduje powstawanie przedwczesnych zmarszczek. Podobnie picie napojów przez słomkę, podczas którego usta są układane w ten sam sposób.

4. Maltretujesz włosy ciasnymi upięciami

Szczególnie złą sławą cieszą się ściśnięte gumkami recepturkami kucyki. Jeśli w ten sam sposób przez lata upinasz kitki, w miejscu ściskania, włosy stają się cienkie, słabe, z tendencją do kruszenia się i odpadania. Będziesz miała po czasie rozdwojone końcówki i mniej włosów.

5. Spanie na brzuchu

Wciskanie twarzy w poduszkę powoduje podrażnianie i przesuszanie skóry na niej. Poduszki często są siedliskiem drobnoustrojów, które mogą powodować alergie i stany zapalne. Ponadto ta pozycja nie służy kondycji piersi, nie tylko tych dużych.


źródło: dzielnicastylu.pl


Lifestyle Psychologia

101 sposobów na stres. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 września 2016
Fot. iStock/StudioThreeDots

Jesień  jest jedną z najbardziej depresyjnych i najbardziej wymagających pór roku. Dlatego pewien wykładowca zrobił coś niezwykłego, aby pomóc swoim studentom poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju i stresem. Przygotował listę sposobów, które pomogą wam poradzić sobie ze stresem, uczuciem chronicznego zmęczenia i stanami depresyjnymi. Lista szybko stała się internetowym hitem. Przeczytajcie, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

101 sposobów na stres:

1. Wstawaj 15 minut wcześniej.

2. Przygotuj się na rano – poprzedniego dnia, wieczorem.

3. Unikaj obcisłych, dopasowanych ubrań.

4. Unikaj sztucznych „wspomagaczy”.

5. Ustalaj spotkania/wizyty z wyprzedzeniem.

6. Nie ufaj ślepo swojej pamięci, zapisuj!

7. Zapobiegaj.

8. Dorób sobie drugą parę kluczy.

9. Mów częściej „nie”.

10. Ustal priorytety w swoim życiu.

11. Unikaj negatywnych osób.

12. Mądrze wykorzystuj swój czas.

13. Upraszczaj posiłki.

14. Zawsze rób kopię ważnych dokumentów.

15. Naucz się przewidywać swoje potrzeby.

16. Naprawiaj to, co nie działa jak trzeba.

17. Proś o pomoc przy pracy nad czymś, czego nie lubisz.

18. Dziel sobie duże zadania na mniejsze, które możesz wykonywać.

19. Patrz na problemy jak na wyzwania.

20. Inaczej patrz na wyzwania.

21. Uporządkuj swoje życie.

22. Uśmiechaj się.

23. Bądź przygotowany na deszcz.

24. Połaskocz niemowlę :).

25. Pogłaszcz przyjaznego psa/kota.

26. Pamiętaj, że nie musisz znać odpowiedzi na wszystkie pytania… 

27.  … i że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

28. Powiedz komuś coś miłego.

29. Naucz dziecko jeździć na rowerze.

30. Pójdź na spacer w deszczu.

31. Codziennie zaplanuj trochę czasu na odpoczynek i relaks.

32. Weź kąpiel z pianą.

33. Bądź świadomym decyzji, które podejmujesz.

34. Uwierz w siebie.

35. Przestań mówić o sobie źle.

36. Wizualizuj swój sukces.

37. Pracuj nad swoim poczuciem humoru.

38. Ustanawiaj sobie cele.

39.  Przestań myśleć o tym, że wszystko, co dobre, przydarzy się „jutro”.

40. Zatańcz.

41. Przywitaj się z nieznajomym.

42. Poproś przyjaciela, żeby cię przytulił.

43. Spójrz w górę, na gwiazdy.

44. Ćwicz spokojny oddech.

45. Naucz się gwizdać.

46. Przeczytaj wiersz.

47. Posłuchaj muzyki klasycznej.

48. Obejrzyj przedstawienie baletowe.

49. Poczytaj sobie w łóżku.

50. Zrób coś zupełnie nowego.

51. Porzuć jakiś zły nawyk.

52. Kup sobie kwiaty.

53.  Znajdź czas by je powąchać.

54. Szukaj wsparcia u innych.

55. Poproś kogoś, by był twoim „wentylatorem” dla twojego napięcia.

56. Co masz zrobić dziś, zrób dziś.

57. Pracuj nad życzliwością i optymizmem.

58. Zawsze stawiaj na pierwszym miejscu bezpieczeństwo.

59. Rób wszystko z umiarem.

60. Zwracaj uwagę na swój wygląd.

61. Dąż ku doskonałości, ale nie perfekcji.

62. Każdego dnia idź o krok dalej.

63. Inspiruj się światem sztuki.

64. Zanuć piosenkę.

65. Utrzymuj swoją wagę.

66. Zasadź drzewo.

67. Nakarm ptaki.

68. Bądź wdzięczny.

69. Wstań i rozciągnij mięśnie.

70. Zawsze miej „plan B”.

71. Kup sobie zeszyt na gryzmołki.

72. Zapamiętaj dowcip.

73. Bądź odpowiedzialny za swoje uczucia.

74. Naucz się rozpoznawać swoje potrzeby.

75. Naucz się lepiej słuchać.

76. Znaj swoje ograniczenia i pozwól innym je poznać.

77. Życz komuś dobrego dnia.

78. Zrób sobie samolot z papieru.

79. Ćwicz codziennie.

80. Naucz się słów nowej piosenki.

81. Idź wcześniej do pracy.

82. Wyczyść łazienkę.

83. Upiecz ciasto…

84. … i zjedz je na świeżym powietrzu.

85. Pojedź do pracy inną, niż zazwyczaj, trasą.

86. Wyjdź wcześniej z pracy.

87. Zamontuj sobie odświeżacz powietrza w samochodzie.

88. Obejrzyj ulubiony film.

89. Napisz wiadomość do przyjaciela, którego dawno nie widziałeś.

90. Idź na mecz i krzycz ze wszystkich sił.

91. Przygotuj kolację przy świecach.

92. Doceń wartość bezwarunkowej miłości.

93. Pamiętaj, że stres to postawa.

94. Załóż pamiętnik.

95. Ćwicz głupie miny.

96. Pamiętaj, że zawsze masz jakieś inne opcje.

97. Miej „awaryjną sieć pomocy” – przyjaciół, miejsca, rzeczy.

98. Przestań „naprawiać” innych.

99. Wysypiaj się.

100. Mów mniej, więcej słuchaj.

101. Chwal i doceniaj innych.

BONUS: A przede wszystkim: wyluzuj, żyj każdym dniem, bo masz ich przed sobą jeszcze mnóstwo!


źródło: www.womansday.com

 

linia 2px

Jedyne takie spotkanie dla kobiet!

Magazyn Oh!me zaprasza na

„Kobieca strona mocy. Okryj z nami wyższy poziom kobiecości”

zaproszenie ohme.pl

Fot. iStock

Fot. iStock

 


Zobacz także

Naładuj baterie po ciężkim dniu. Akcja #ŁapENDORFINY, wyzwanie #14

To czy wasze dzieci będą szczęśliwe w przyszłości, zależy od tego, jak się dziś przy nich zachowujecie. Kłóćcie się, kochajcie, ale…

Aquacycling, czyli rowerek pod wodą. Słyszałyście o nim?

Aquacycling, czyli rowerek pod wodą. Słyszałyście o nim?