Go to content

Śmiejecie się z facetów? Kobiety też przechodzą kryzys wieku średniego

Fot.iStock/simonkr

Lubimy dowcipkować z kryzysu wieku średniego, który dopada mężczyzn. Z politowaniem przyglądamy się, jak zaczynają uganiać się za młodymi kobietami, rozwalają swoje wieloletnie związki, zaczynają obsesyjnie o siebie dbać i wydają krocie na drogie zabawki i gadżety. Jak gdyby nas to nie dotyczyło. Niestety, kobiety również dotyka kryzys wieku średniego. Czas wcześniej, niż mogłoby się wydawać… Oto 13 sygnałów, że może dotyczyć właśnie ciebie.

Zaczynasz zadawać sobie ważne pytania

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy jesteś szczęśliwa. Czy miejsce, w którym aktualnie się znajdujesz ktoś wybrał za ciebie. A może podjęłaś w przeszłości pewne decyzje, po tak wypadało? Jeżeli nagle poczułaś silną potrzebę wsłuchania się w siebie i swoje potrzeby, być może właśnie przechodzisz kryzys, o którym mowa. To dobry moment, by całkowicie zmienić swoje życie. Jeżeli czujesz, że nie jesteś szczęśliwa lub zaczynasz dostrzegać swoje błędy, nie wahaj się zacząć wszystkiego od nowa. Dobrze się jednak zastanów, ponieważ autorefleksja może cię zmylić.

Podejmujesz nierozważne decyzje

Dotarło do ciebie, że nie jesteś zadowolona ze swojego życia. Że inaczej wyobrażałaś sobie związek z tym facetem. Albo  zawód, który wybrałaś, przestał już być twoją pasją. Decydujesz się więc pod wpływem chwili rzucić wszystko w diabły. Odchodzisz od męża i rzucasz robotę. A co! Życie jest tylko jedno!

Nikt nie broni ci podążania za własnymi marzeniami. Nawet jeśli odkryłaś je późno i musisz wywrócić swoje życie do góry nogami, by je realizować. Cała sztuka polega na tym, by robić to rozważnie i mieć świadomość konsekwencji. Szybkie i pochopne decyzje mogą być sygnałem, że przechodzisz właśnie kryzys wieku średniego.

Masz wrażenie, że wszystko cię przerasta

Zapominasz, gdzie zostawiłaś telefon. Nie pamiętasz, po co przyszłaś do kuchni. Czynności, które kiedyś wykonywałaś bez problemu, dziś zaczynają sprawiać ci trudność. A może cały czas jesteś zła na męża i dzieci? Łatwo wytrącić cię z równowagi, szybko się unosisz? Te nagłe zmiany zachowania mogą wynikać ze spadku poziomu estrogenów. Dotyczy to kobiet przed menopauzą.

Nie możesz spać w nocy

Budzisz się i przez kilka godzin wpatrujesz się w sufit. Zapewne zwalasz to na stres i nerwy. Tymczasem twoja bezsenność może wynikać ze zmian hormonalnych, które następują w okresie okołomenopauzalnym. To dobry moment, żeby wybrać się do ginekologa i porozmawiać o swoim zdrowiu. Nawet jeśli wciąż miesiączkujesz, produkcja estrogenów wraz z wiekiem spada. Z tego powodu możesz cierpieć na bezsenność i częste zmiany nastroju.

Przyszłość zaczyna cię przerażać

Gdy mamy dwadzieścia kilka lat, wszystko widzimy w różowych okularach. Wiemy, że mamy przed sobą całe życie i nie boimy się czerpać z niego garściami. Mamy plany, marzenia i z przyjemnością je realizujemy. Z wiekiem jednak zaczynamy z przerażeniem patrzeć w przyszłość. Pojawia się lęk przed starością, wizja niewielkiej emerytury czy poważnej choroby. Choć jest to bardzo trudne, warto wykrzesać z siebie odrobinę optymizmu.

Dopada cię rutyna

Nagle dociera do ciebie, że twoje życie jest nudne. Ba! Ty jesteś nudna. Nie masz nic ciekawego do powiedzenia. Nic szczególnego cię nie interesuje. Nie masz pasji. Tylko dom-praca, dom-praca. Sprzątanie, gotowanie, pranie, przerzucanie dokumentów w biurze. Niestety, proza życia wcześniej czy później cię dopadnie. Jedni nazywają to stabilizacją, inni rutyną. Jeśli potrzebujesz wnieść do swojego życia odrobinę szaleństwa, zapisz się na jakiś kurs lub zajęcia. Zdobędziesz nowe umiejętności i poznasz ciekawych ludzi.

Masz poczucie straty

Czujesz, że coś straciłaś, że coś cię ominęło, ale nie potrafisz wskazać, co. Odczuwasz pustkę. Jesteś niezadowolona i rozżalona. Może chodzić pracę, którą porzuciłaś, wyjazd, z którego zrezygnowałaś, czy miłość, którą odrzuciłaś. Pocieszający jest fakt, że teraz jesteś mądrzejsza. Po prostu masz więcej doświadczenia życiowego. Możesz stawiać sobie nowe cele. Wystarczy tylko wsłuchać się w siebie.

Zaczyna niepokoić cię twój wygląd

Nie ma nic złego w dbaniu o siebie, ale jeżeli spędzasz przed lustrem całe godziny, analizując każdą zmarszczkę i licząc nowe, siwe włosy, coś jest nie tak. Niestety musisz pogodzić się z faktem, że uroda przemija. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby w rozsądny sposób zatrzymać młodość. Może powinnaś zmienić dietę i zacząć inaczej się odżywiać? Albo zainwestować w dobry krem? Zamartwianie się spowoduje jedynie, że pojawią się kolejne siwe włosy.

Albo przeciwnie – wyrzucasz kosmetyki

Podczas gdy jedne z nas obsesyjnie zaczynają dbać o swój wygląd, inne przestają sobie zaprzątać tym głowę. Być może należysz właśnie do tej grupy i nagle dotarło do ciebie, że to, jak wyglądasz, nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Jeżeli dobrze się z tym czujesz, tylko pozazdrościć.

Straciłaś zainteresowanie seksem

Spadek libido jest naturalnym zjawiskiem w okresie okołomenopauzalnym. Nie oznacza to, że twoje życie seksualne musi umrzeć śmiercią naturalną. Intymność jest bardzo ważna, dlatego powinnaś porozmawiać o swoich problemach z partnerem.

Czujesz się stara

Zauważyłaś, że nie nadążasz za niektórymi nowinkami. Albo że twoje poglądy są już jakby niedzisiejsze. A może coraz częściej łapiesz się na tym, że z czegoś rezygnujesz, bo w twoim wieku już nie wypada założyć takiej bluzki/pójść na koncert/zrobić sobie tatuaż. Zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na pytanie, ile masz lat. 35? 40? 45? Halo! Nie jesteś starą babą!

Czujesz, że najlepsze lata już za tobą

Takie dołowanie naprawdę ci pomaga? Przeświadczenie, że wszystko, co najlepsze, już za tobą, jest najlepszym dowodem na to, że właśnie przechodzisz kryzys wieku średniego. Satysfakcja z życia nie ma nic wspólnego z wiekiem. Dwudziestolatkowie również bywają niezadowoleni i nieszczęśliwi. Tylko od ciebie zależy, co jeszcze wydarzy się w twoim życiu.

Dobija cię świadomość, że przeżywasz kryzys wieku średniego

Gdy to do ciebie dotrze, zamartwiasz się jeszcze bardziej. Popatrz na to w ten sposób – kryzysów czeka cię w życiu jeszcze sporo. Wiele z nich masz także za sobą. To po prostu jeden z kolejnych, trudnych momentów w życiu. Te wszystkie uczucia miną, zobaczysz.

Złap byka za rogi i ciesz się życiem!

Na podstawie: Woman’s Day