Uświadomienie sobie, że druga osoba w twoim związku zachowuje się samolubnie, może być dla ciebie trudne, zwłaszcza, jeśli kochasz mocno i pewnie. Kochać egoistę, to jeszcze bardziej rezygnować z siebie, jeszcze częściej dawać się wykorzystywać. A na to, nikt z nas nie zasługuje. Jeśli czujesz na sobie przytłaczający ciężar odpowiedzialności za swoją drugą połówkę, a jednocześnie masz wrażenie, że wszystko co dotyczy ciebie jest „mniej ważne”, pora na zmiany. Miłość do niego/do niej sprawia, że ulegasz zbyt często. Teraz musisz odnaleźć w sobie miłość do siebie samego, by nie zatracić się w niezdrowej relacji.
5 znaków, że dajesz się wykorzystywać egoistycznemu partnerowi
1. Wszystko dzieje się „na jego warunkach”
Jeśli jesteś z kimś, kto rzadko pozwala snuć ci plany, kto nie szanuje twojego czasu (tak, oprócz „waszego” czasu, istnieje również „twój” czas), ani potrzeb emocjonalnych, prawdopodobnie jesteś wykorzystywana. Relacja, w której brak jest kompromisów, czy równowagi między partnerami, nie jest prawdziwym, dobrym związkiem.
Zastanów się, czy:
– Czas spędzony z partnerem prawie zawsze wymaga jego „zatwierdzenia”, co do jego formy i organizacji?
– Decyzje dotyczące miejsc, do których chodzisz, ludzi, z którymi się spotykasz, rzeczy, które robisz, to z reguły jego decyzje, a nie twoje?
– Twoje pomysły są przez niego zazwyczaj szybko odrzucane lub ignorowane?
2. Wasza komunikacja jest w większości przypadków negatywna lub neutralna
To znaczy, przeważa w niej lekceważenie ze strony jednego z partnerów. Czy kończąc rozmowę z partnerem czujesz się źle wobec samego siebie, czujesz się bezwartościowy, wzgardzony? Pogarda, która jest przeciwieństwem szacunku, objawia się negatywną oceną, krytykowaniem bądź sarkazmem. I ciągłym stawianiem warunków, na jakich „wolno ci” z nim rozmawiać.
3. Jesteś osobą, która w tą relację wkłada najwięcej wysiłku
W związku, brak wysiłku jednej ze stron jest często oznaką braku zainteresowania lub chęci zakończenia relacji. Jeśli masz wrażenie, że poświęcasz swojemu związkowi nieproporcjonalnie dużo emocji, czasu, pieniędzy i energii w stosunku do tego, co daje z siebie twój partner, coś jest nie tak. Zrzeczenie się odpowiedzialności za związek jest niedojrzałe i egoistyczne.
4. On nie lubi mówić otwarcie o waszym związku
Słowa „moja dziewczyna”, „moja partnerka” są dla niego takie niewygodne. Rozmowy o przyszłości waszej relacji sprawiają, że zaczyna się denerwować. Ten związek zdecydowanie nie jest dla niego priorytetem. W rzeczywistości, chciałby mieć cię dla siebie, ale na swoich zasadach, bez zbytnich zobowiązań z jego strony, ale z tysiącem obietnic i zależności z twojej strony.
5. Twój partner flirtuje z innymi osobami w twojej obecności
Tak, jakby cię nie było, jakbyś była przezroczysta. Kiedy w domowym zaciszu próbujesz o tym porozmawiać, okazuje się, że jesteś „przewrażliwiona”, że „tylko ci się wydawało”, a w ogóle to się „czepiasz”. Gdzie w tym wszystkim twoje emocje, uczucia, ty?… No właśnie. Nie ma już dla ciebie miejsca tam, gdzie gigantyczne ego twojego partnera i jego potrzeby rozpanoszyły się na dobre.
Na podstawie: powerofpositivity.com