Go to content

Prawdy, które zmieniają życie. Większość z nas boi się stanąć z nimi twarzą w twarz

Piękna blondynka w świetle słońca
fot. Marco Testi/Unsplash

Przyznasz, że do pewnego stopnia przyjęliśmy zbyt wiele półprawd i fałszów w naszym życiu. Te półprawdy i fałsze są subtelne, ale ciągle wchodzą nam w drogę – powstrzymują nas przed rozwojem, uczeniem się, kochaniem i życiem zgodnie z naszym największym potencjałem. Przyznanie się do tego może być wręcz niewygodne, przerażające, a czasem nawet trochę bolesne, ale jest to absolutnie konieczne. Oto cztery zmieniające życie prawdy, do których nie chcemy się przyznać, z którymi nie chcemy się skonfrontować – ze strachu albo dlatego, że jesteśmy zbyt uparci.

Zdecydowaną większość naszych zmagań i problemów stanowią te, które sami sobie stwarzamy, więc do nas należy decyzja, kiedy, jak i czy je pokonujemy

Przywiązaliśmy się do pewnych ideałów i fantazji o tym, jakie musi być życie, aby było dla nas wystarczająco dobre.

Wszyscy walczymy. Wszyscy cierpimy w środku. Codziennie…

 • Martwimy się.
 • Zwlekamy.
 • Czujemy się przytłoczeni.
 • Czujemy złość.
 • Czujemy się samotni.
 • Nie czujemy się wystarczająco dobrze.
 • Chcielibyśmy być szczuplejsi
 • Chcielibyśmy mieć więcej pieniędzy.
 • Chcielibyśmy, żeby nasza praca była inna.
 • Chcielibyśmy, żeby nasze relacje były inne.
 • Uważamy, że wszystko w życiu powinno być łatwiejsze

Martwimy się, ponieważ sprawy mogą się nie potoczyć zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Odkładamy na później, bo boimy się dyskomfortu i porażki. Czujemy się przytłoczeni, ponieważ uważamy, że powinniśmy być dalej niż jesteśmy. Czujemy złość, ponieważ życie nie powinno tak wyglądać. Ale wszystko jest w naszych głowach. I wcale nie musi tak być. Przynajmniej już nie.

Możesz lepiej myśleć… możesz lepiej żyć. To jest wybór, którego możesz dokonać TY.

Weź głęboki oddech i pozwól tym rozmyślaniom odejść. Po prostu skup swoją uwagę na chwili obecnej. Skoncentruj się na tym, co jest teraz z tobą – na świetle, dźwiękach, swoim ciele, ziemi pod stopami, przedmiotach i ludziach wokół ciebie.  Nie oceniaj tych rzeczy na podstawie tego, jakie powinny być – po prostu zaakceptuj takie, jakimi są. Ponieważ tylko wtedy, gdy zaakceptujesz rzeczywistość, możesz ją stopniowo ulepszać.

Boimy się osądów innych, mimo że ich osądy na nasz temat rzadko są ważne lub znaczące

Wiązanie poczucia własnej wartości z opiniami wszystkich innych daje błędny obraz rzeczywistości. To z kolei może powodować poważne problemy w kwestiach pewności siebie i zdolności odczuwania szczęścia. I niby to wszystko wiemy, ale wciąż sobie to robimy, pozwalamy obcym ludziom odbierać sobie pewność i wiarę w siebie, poczucie bezpieczeństwa. Od chęci, by inni myśleli, że jesteśmy atrakcyjni, po sprawdzanie liczby polubień i komentarzy pod naszymi postami w mediach społecznościowych, większość z nas dba o to, co myślą inni. 

Największym problemem jest to, że zapominamy, że ludzie oceniają nas na podstawie puli wpływów w ich własnym życiu, które nie mają z nami absolutnie nic wspólnego. Opieranie poczucia własnej wartości na tym, co myślą inni, sprawia, że jesteś w ciągłym stanie bezbronności – jesteś dosłownie na czyjejś łasce i niełasce. Jeśli widzą cię we właściwym świetle i reagują na ciebie w pozytywny, potwierdzający sposób, wtedy czujesz się dobrze ze sobą. A jeśli nie, czujesz, że zrobiłeś coś złego.

Jesteś przytłoczona i nie wiesz, co dalej? Trzy rady na takie właśnie dni
fot. Kyson Dana

Prawdziwy ból, złamane serce i porażka to sytuacje, które mogą pomóc nam się rozwijać

Dziedzina psychologii badająca zachowania posttraumatyczne sugeruje, że większość ludzi jest w stanie wykorzystać swoje trudności i traumy do istotnego rozwoju twórczego i intelektualnego. Naukowcy odkryli, że trauma może pomóc ludziom osiągnąć długoterminowe zadowolenie, siłę emocjonalną i zaradność.

Kiedy nasze postrzeganie świata jako bezpiecznego miejsca lub jako pewnego rodzaju miejsca zostało zniszczone, jesteśmy zmuszeni do rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Nagle mamy okazję spojrzeć z innej perspektywy i ponownie zobaczyć świat okiem początkującego, co jest niezwykle korzystne dla naszego rozwoju osobistego i zawodowego.

Podstawowym kluczem jest pełne przyjęcie rzeczywistości i szerokiego zakresu doświadczeń, które napotykasz na drodze życia. Chodzi o wszystkie twoje emocje, wszystkie twoje wzloty i upadki, wszystkie twoje błogie i bolesne chwile oraz wszystko co pomiędzy. Życie to nie pluszowy miś. Jest skomplikowane, nieprzewidywalne i niezwykłe.

Nigdy nie będzie lepszego momentu na rozpoczęcie niż teraz

Spójrz teraz na swoje życie…

 • Jakie cele wciąż odkładasz na później?
 • Gdzie jesteś dzisiaj w porównaniu z tym, gdzie mógłbyś być?
 • Gdzie byłbyś dzisiaj, gdybyś zaczął w zeszłym tygodniu?
 • Gdzie byłbyś dzisiaj, gdybyś zaczął w zeszłym roku?
 • Gdzie byłbyś dzisiaj, gdybyś zaczął pięć lat temu?

Te pytania i myśli, które one wywołują, mogą być nieco przygnębiające, ale ignorowanie ich przez kolejne pięć lat tylko pogorszy sprawę. Przygnębiająca prawda jest tym, z czym musisz się dzisiaj zmierzyć, jeśli poważnie myślisz o realizacji swoich celów — jeśli poważnie myślisz o tym, by jutrzejsze wyniki były lepsze niż wczorajsze.

Twoja obecna pozycja życiowa jest odzwierciedleniem twojego planowania i podejmowania decyzji w przeszłości. Jeśli chcesz, aby twoja przyszłość przynosiła lepsze wyniki, musisz dokonać natychmiastowych i poważnych zmian. Dziś jest ten dzień!