Go to content

Kilka nawyków, które wzmocnią twoją siłę psychiczną

jak odpuścić rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli

To nie są łatwe czasy. Żyjemy w świecie, który co chwila nas „testuje”, wymaga odporności i siły psychicznej. Ale nie wszyscy jesteśmy z natury mentalnie silni. Warto więc wyrobić sobie kilka nawyków, które ową mentalną siłę wzmocnią.

Co wzmacnia naszą siłę psychiczną

Spaceruj

Spacer przynajmniej raz dziennie to świetny sposób na utrzymanie, a nawet poprawę zdrowia psychicznego. Ostatnie badania wykazały, że wychodząc na zewnątrz poprawiamy nasze samopoczucie na około 7 godzin!

Przebywaj z bliskimi

Ludzie, którzy są bardziej związani ze swoją rodziną, przyjaciółmi i bliskimi są znacznie szczęśliwsi i kończą życie dłużej niż ludzie wybierający samotne spędzanie czasu.

Ćwicz z ciężarkami

Dziwne? Niekoniecznie. Ostatnie badania wykazały, że praca na siłowni poprawia nastrój i zmniejsza objawy depresji. Podnoszenie ciężarków jest jak pokonywanie trudności.

Szukaj tego, co wywołuje uśmiech na twojej twarzy

Postaraj się nabrać nawyku szukania wokół ciebie czegoś „do śmiechu” kilka razy dziennie. Śmiech może być korzystny dla naszej sprawności umysłowej, ponieważ śmiejąc się uwalniamy w naszym organizmie wiele substancji chemicznych, które powodują ogólnie lepsze samopoczucie, zmniejszenie stresu, poprawę pamięci krótkotrwałej i zwiększenie umiejętności uczenia się nowych zadań i informacji.

Spróbuj medytacji

Po prostu poświęcając trochę czasu na odpoczynek, oddech i skupienie uwagi na teraźniejszości, prawdopodobnie szybko zauważysz zaskakująco pozytywne efekty.

Zacznij pisać dziennik

Spróbuj robić notatki, aby zastanowić się nad wydarzeniami danego dnia. Zapisując to, za co jesteś wdzięczny i jakie dobre rzeczy wydarzyły się przez cały dzień, zaczniesz zdawać sobie sprawę, że chociaż twój nastrój nie był najlepszy masz podstawy do dobrego samopoczucia.

Dbaj o higienę snu

Zbyt często zaniedbujemy fakt, że odpowiednia ilość snu jest kluczowa zarówno dla naszej sprawności fizycznej, jak i psychicznej! Brak wystarczającej ilości snu prowadzi do wielu niekorzystnych konsekwencji, takich jak chroniczne zmęczenie.

Zrób coś dla innych

Staraj się robić coś miłego dla innych każdego dnia.  Chodzi o drobne uprzejmości, takie jak przepuszczenie kogoś w drzwiach, czy przygotowanie dla kogoś kawy.

Ucz się czegoś nowego

Spraw, by nawyk ciągłego poszukiwania i wypróbowywania nowych rzeczy nie był ci obcy. Czytaj o czymś nowym, spróbuj nowego hobby, poczuj, że otwierają się przed tobą nieznane dotąd możliwości. To bardzo wzmacnia.

Jak widzisz, siła emocjonalna leży w nowych doświadczeniach, w świeżym, pozytywnym spojrzeniu na świat i ludzi oraz w obecności tych, którzy są nam bliscy. To wszystko masz na wyciągnięcie ręki.


Na podstawie: powerofpositivity.com