Kariera Praca Psychologia

Nie bądź sierotą finansową! Masz prawo, należy ci się uczciwe i równe z facetami wynagrodzenie

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
13 września 2022
fot. Hanna Postova/Unsplash
 

Przeciętnie we wszystkich krajach UE kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Jak jest w Polsce? Niemal 40% pań uważa, że zarabia mniej niż mężczyźni, pracujący na takich samych stanowiskach – wynika z badania sondażowego przekazanego PAP. Dlaczego kobiety mają trudność z walczeniem o siebie i proszeniem o podwyżkę? Jak sobie radzić z odmową szefa? Co robić, by nie czuć się zażenowanym lub odrzuconym, kiedy przełożony mówi „nie” – pytam Sylwię Sitkowską, terapeutkę, współautorkę książki „Kobiety, które starają się za bardzo”.

Dlaczego kobiety mają trudność z proszeniem o podwyżkę?

To jest pokłosie naszego wychowania: przymus bycia dobrą, grzeczną i posłuszną. W wielu domach dziewczynki dostają przekaz: „Jak będziesz dobrze pracować, to ktoś to doceni”. Przecież rzadko szef sam z siebie daje podwyżkę o 30%. Zwykle trzeba się o nią upomnieć. Dziewczynki wychowuje się tak, by były pokorne, a potem stają się… tymi sierotami finansowymi, które nie potrafią powiedzieć, że zasługują na podwyżkę. A przecież, nawet jeśli szef ci odmówi, to pomyśl sobie, że przygotowałaś sobie grunt. Pójdź jeszcze raz i pokaż, że jesteś konsekwentna, że ci na tym zależy.

Kobiety często wolą odejść z pracy, niż walczyć kolejny raz o podwyżkę. Czują się tym upokorzone.

A dlaczego? Przecież jak pójdziesz do nowej pracy, to może dostaniesz 3 złote więcej na początek, ale potem przez kolejnych 10 lat będziesz pracować za tę samą stawkę, bo nie potrafisz upomnieć się o więcej. Pieniądze są dokładnie takim samym obszarem jak nasze zdrowie, rodzina, przyjaźnie i czas wolny. Nie ma w nich nic złego. Trzeba o nie dbać.

Tylko że kobiety przeżywają odmowę podwyżki jak odrzucenie.

Jedna z moich klientek opowiadała, że jak wchodziła do gabinetu szefa i ten mówił jej, że podwyżek nie będzie, to ona wybuchała płaczem. Jak małe dziecko, bo tak bardzo szef kojarzył jej się z ojcem, który jej wszystkiego odmawiał. Ale nad tym naprawdę można pracować.

Dlatego kiedy kobieta idzie po podwyżkę, warto by w ogóle wzięła pod uwagę scenariusz, że szef może jej odmówić. Niestety wielu z nas wydaje się, że jak jej nie dostają, to znaczy, że szef ich nie lubi. Myślą, że jak już zbiorą się na odwagę, to przecież muszą dostać. A to nie o to chodzi. Chodzi o to, żebyś poszła i zawalczyła o siebie. Powiedziała, że ci zależy, że chcesz, że potrzebujesz. Nie zakładaj, że natychmiast dostaniesz. Chodzi o to, żebyś obroniła siebie i budowała poczucie własnej wartości w namacalny sposób. Jeśli tym razem się nie udało, to nie znaczy, że ci się nie uda za jakiś czas.

To są takie małe kroki, które budują poczucie, że masz wpływ na swoje życie. U kobiet, które czują się bezradne, kiełkuje niewyrażona złość, która łatwo zmienia się w smutek. Jeżeli nie ubierzemy swoich potrzeb w asertywne słowa, to uderzamy w siebie. Jeżeli nie powiemy światu, że coś nam się nie podoba i chcemy zmiany, to od smutku już niedaleko do depresji i zaburzeń nastroju.

Pamiętam klientkę, która kiedyś robiła wszystko za naczelnika wydziału. Nie mówiła o tym nikomu, bo nie wypada, bo była wtedy tylko jego asystentką. W pewnym momencie podczas terapii poczuła, że postępuje dokładnie jak jej matka, która wiecznie chroniła swojego męża alkoholika. Dlatego przestała tuszować błędy szefa. Kiedy wybuchła afera, że on nie wyrabia się z różnymi pracami, to wymagało od niej dużo asertywności, by już nic za niego nie poprawiać, nie pomagać.

Jak skończyła się ta historia?

Dobrze. Naczelnika zwolnili, a ona awansowała w sposób bardzo uczciwy, bo to była bardzo prawa osoba. Nie było tam żadnej rozgrywki, tylko walka o siebie. Pracowałyśmy wyłącznie nad tym, żeby nie nadużywała siebie w tej pracy. Kiedy przyszła na terapię, była znerwicowana, na skraju depresji, przepracowana, wypalona zawodowo. Ale jak zaczęła myśleć, że jest wartościowa, poczuła, że jej praca też powinna być dobrze wynagradzana.

Co możesz na koniec poradzić naszym czytelniczkom?

Staraj się już nie chronić swojego wizerunku grzecznej dziewczynki, tylko idź w rozwój. Nie przejmuj się, że ktoś może pomyśleć, że jesteś materialistką, że koncentrujesz się na pieniądzach. Ten wysiłek, który poświęciłabyś np. na wstyd, przekieruj na zdobywanie nowej wiedzy, żeby twoje kompetencje rosły, żeby twoja pozycja zawodowa była coraz silniejsza. Żebyś czuła, że masz prawo, że możesz, że należy ci się uczciwe wynagrodzenie.


Sylwia Sitkowska

Psycholożka, psychoterapeutka, nauczycielka akademicka

Ukończyła Uniwersytet SWPS, szkołę psychoterapii poznawczo-behawioralnej CBT EDU oraz szereg kursów i warsztatów podnoszących kwalifikacje. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Szpitalu Ogólnopsychiatrycznym w Drewnicy. Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Aktywna zawodowo od roku 2009. Specjalizuje się w terapii par oraz indywidualnej osób dorosłych. Właścicielka poradni Przystań Psychologiczna, prezeska Fundacji Terapeutycznej, założycielka Szkoły Treningu Umiejętności Społecznych dla profesjonalistów. Autorka poradników psychologicznych między innymi wydanych przez DW REBIS „Odbuduj bliskość w związku”, kursów online, ekspertka w programach telewizyjnych oraz na łamach prasy. Pasjonatka psychologii, w której ciągle odkrywa nowe jej warstwy.

 


Kariera Praca Psychologia

7 alarmujących sygnałów, że twoje ciało rozpada się z przepracowania

Redakcja
Redakcja
14 września 2022
przepracowanie
fot. gremlin/iStock
 

W dzisiejszych czasach, przy rosnących kosztach i płacach, które wciąż są zbyt niskie, może być trudno nie dać się złapać w cykl przepracowania. Jednak przepracowanie często prowadzi do wypalenia, które może siać spustoszenie w twoim zdrowiu. 

Często w przypadku kogoś, kto jest przepracowany, nie jest to coś, co było zamierzone. Chcemy być jak najlepsi w pracy, szef prosi nas o pracę tu i tam, tracimy kilka dni wolnych i zanim się zorientujesz, czujesz, że się rozpadasz. Jeśli zaczynasz czuć, że to możesz być ty, być może nadszedł czas, aby zrobić sobie przerwę.

1. Zawsze jesteś zmęczona, a twój harmonogram snu nie istnieje

Kiedy twój harmonogram pracy staje się tak intensywny, że nie możesz regularnie spać, bardzo szybko poczujesz się wyczerpana. Oczywiście kilka nocy z mniej niż idealnymi godzinami snu to jedno, ale kiedy staje się to regularnym harmonogramem z powodu przepracowania, jest to zły znak.

2. Masz niewyjaśnione bóle głowy

Nadmierne zmęczenie, stres, frustracja i wysokie ciśnienie krwi to rzeczy, które zdarzają się, gdy jesteśmy się przepracowani. A im dłużej mamy do czynienia z tymi stresorami cielesnymi, tym bardziej prawdopodobne jest, że skończymy ze stresowymi bólami głowy.

3. Twój żołądek jest stale ściśnięty ze stresu

Kolejną ważną czerwoną lampką powinny być dla ciebie problemy żołądkowe. Kiedy jesteśmy stale przepracowani i nie odpoczywamy wystarczająco, reakcją organizmu jest uwalnianie hormonów stresu. A te hormony mogą powodować, że nasz żołądek staje jest ściśnięty.

4. Masz problem z regularnością miesiączek

Innym znakiem rozpoznawczym przepracowania są problemy z miesiączkowaniem. Kiedy nie odpoczywamy, nasze ciało często ogranicza różne funkcje. Jeśli z powodu stresu miesiączkujesz nieregularnie, nadszedł czas, aby wprowadzić pewne zmiany.

5. Czujesz się słaba

Kiedy przepracowujemy nasze ciała i umysły, mamy problem ze zdrowieniem. Może nam być trudno podnosić rzeczy, które kiedyś były dla nas lekkie lub poruszać naszymi ciałami tak, jak powinniśmy.

6. Masz problemy z koncentracją

Mgła mózgowa jest kolejnym objawem wypalenia z przepracowania. Jeśli okaże się, że nie możesz nadążyć za zadaniami, które kiedyś nie były dla ciebie problemem lub że po prostu nie możesz się skoncentrować, prawdopodobnie jesteś wypalona z przepracowania.

7. Wypadają ci włosy

Hormony stresu działają na każdy zakamarek naszego ciała. Być może jednym z najbardziej znaczących znaków jest to, że zaczynają ci wypadać włosy. Obfita utrata włosów jest często zauważalna pod prysznicem, na poduszce lub po prostu w lustrze zauważasz przerzedzoną czuprynę. To nie jest dobry znak i oznacza, że coś w twoim stylu życia musi zostać zmienione.


Kariera Praca Psychologia

Dzieci potrzebują mamy pozytywnej, nie idealnej. Dowody? Mamy cztery

Redakcja
Redakcja
13 września 2022
fot. Jonathan Borba/Unsplash

Z biegiem lat, zwłaszcza wraz z rozwojem mediów społecznościowych, pojawiło się przekonanie, że istnieje coś takiego jak doskonałość. Pokazujemy piękne miejsca, ciastka z kawą, umalowane szminką dzióbki i ślicznie ubrane dzieci jak aniołki. Skrzętnie pomijamy kurz za kanapą, rozpaćkaną na stole i wszystkich domownikach kaszkę najmłodszej pociechy i łzy niemocy. Chcemy robić wrażenie na innych, ale też sami żyć w przeświadczeniu, że jest idealnie. Sprzedajemy więc sobie i innym fałszywy obraz naszego życia. 

Problem polega na tym, że doskonałość nie istnieje. Nie ma jej w żadnym aspekcie naszego życia, a szczególnie NIE ma jej w rodzicielstwie. Nie da się być idealną mamą. Co ważniejsze, nasze dzieci nie POTRZEBUJĄ, abyśmy udawały, że jesteśmy idealne. One potrzebują naszej autentyczności. Potrzebują nas i naszej obecności. Oto cztery powody, dla których Twoje dzieci nie potrzebują idealnej matki.

Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami – „Rodzice wracają do szkoły”

1. Mogą odczuwać stres związany z twoim pragnieniem bycia doskonałą i to je obciąża

Ponieważ doskonałość jest NIEMOŻLIWA,  twoja walka o nią jest stresująca. Dzieci wyczuwają, kiedy masz za dużo na głowie i kiedy jesteś zestresowana. Co więcej, mogą od ciebie przejąć te skazane na niepowodzenie starania i stres.

2. Kiedy koncentrujesz się na byciu doskonałą, tracisz autentyczne chwile macierzyństwa

Jeśli całą energię inwestujesz w próby bycia idealną mamą, z dużym prawdopodobieństwem przeoczysz prawdziwie najważniejsze chwile. A są one naprawdę na wyciągnięcie ręki. Gdy twoje dziecko pragnie, żebyście razem pokolorowały obrazki, ty koncentrujesz się na organizacji idealnego przyjęcia urodzinowego albo zapisujesz dziecko na kolejne zajęcia. Nie o to chodzi, zrozum.

3. Twoje dzieci muszą widzieć, że coś ci się nie udaje

Kiedy skupiasz się na byciu doskonałą, dajesz dziecku wrażenie, że niepowodzeń i błędów należy unikać za wszelką cenę i że są najgorszą rzeczą, jaka może się zdarzyć. Zamiast wiedzieć, jak radzić sobie z porażką (a nie da się ich w życiu uniknąć), będą próbowały ukrywać swoje błędy i udawać, że są idealne. W konsekwencji będą nieszczęśliwe i zakompleksione.

4. Muszą widzieć cię szczęśliwą, a nie dążącą w pocie czoła do ideału

Najważniejszą rzeczą jest, abyś była szczęśliwa, zdrowa i OBECNA. Nie możesz być doskonała. Próba bycia doskonałą wyrządzi o wiele więcej szkody niż pożytku – tobie i twoim dzieciom.


Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami – „Rodzice wracają do szkoły”

Zadanie konkursowe.

W komentarzu pod postem na Facebooku, (odnośnik do niego poniżej w poście Małgosi Ohme), podziel się z nami swoimi doświadczeniami w temacie, który ma istotny wpływ na dobrostan rodzica – samodzielności swojego dziecka. Jak Wy wspieraliście swoje pociechy, by nauczyć je samodzielności? Zmotywować do działania, żeby czuły się sprawcze, ważne i odpowiedzialne. Piszcie do nas i wygrywajcie wspaniałe nagrody od Partnerów akcji! Nagrodzone zostaną najbardziej zaangażowane osoby, z najciekawszymi pomysłami.

Nagrody.

5 zaproszeń na 5 bezpłatnych lekcji angielskiego NOVAKID

Decydując się na naukę języka angielskiego dla dziecka, warto wybrać zajęcia w formie online, które pomogą mu uczyć się spokojnie w domu i dokładnie wtedy, kiedy ma na to energię i czas. Tego typu zajęcia oferuje platforma Novakid, która właśnie obchodzi 5-lecie swojej działalności. W tym czasie zrealizowała już ponad 7,5 miliona lekcji dla ponad 500 tys. uczniów w prawie 50 krajach.  Zajęcia, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat, prowadzone są w formule indywidualnej przez certyfikowanych nauczycieli języka angielskiego, w tym również przez native speakerów.
W tym roku platforma wprowadziła do swojej oferty Świat Gier Novakid – pierwszy na rynku kompleksowy ekosystem narzędzi do nauki języka angielskiego w ramach świata gier edukacyjnych online. Poziom poszczególnych lekcji jest dopasowany do indywidualnych umiejętności i potrzeb dziecka – przed rozpoczęciem kursu odbywają się zajęcia próbne, podczas których nauczyciel dokonuje oceny i planuje dalszy program nauczania.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

1 urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151

Prawdziwe cudo, kompaktowy design, z mnóstwem funkcjonalności i możliwości. Dołączony do urządzenia zapas tuszów pozwala na wydruk do 8 100 stron w trybie czarno-białym i 6 500 kolorowych (wystarcza na 3 lata standardowego drukowania). Dobry skaner pozwalający na szybką digitalizację i kopiowanie dokumentów, zdjęć i grafik, a zintegrowany pojemnik umieszczony z przodu pozwala na podgląd aktualnego stanu atramentu. To nie wszystkie atuty tego urządzenia. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w: aplikacje mobilne: Epson Smart Panel do zarządzania i druku zdalnego oraz Epson Creative Print – zestaw szablonów i narzędzi pozwalających w domu przygotowywać pięknie wyglądające dokumenty, ozdoby. Choć nie jest to drukarka fotograficzna radzi sobie świetnie także z amatorskim drukiem zdjęć.

Dajemy szóstkę za zwiększoną długowieczność, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd, a System EcoTank (zastąpiono wymienne kartridże zasobnikiem na samodzielnie dolewany) pozwala na bardzo niski koszt druku.

www.epson.pl

Więcej na FacebookuInstagramie

1 zaproszenie do najbardziej uśmiechniętej kliniki stomatologicznej – Medicover Stomatologia: voucher o wartości 1000 zł na usługi pedodontyczne: rtg, konsultacja specjalistyczna, higienizacja.

 

Medicover Stomatologia to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce. Obecnie Medicover posiada 89 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Nasze podejście do stomatologii zamknęliśmy w koncepcie Rytuału Uśmiechu. Chcemy sprawić aby pacjenci włączyli wizyty w naszych centrach i dbanie o zęby w szereg swoich codziennych rytuałów, związanych ze zdrowym stylem życia.

Lista lokalizacji medicover stomatologia: Placówki

 

Więcej na FacebookuInstagramie

1 voucher na zakup biurka firmy FORTE

Biurko to dziś niezwykle ważny element wyposażenia domu i mieszkania. Warto zadbać, żeby był to mebel wygodny, funkcjonalny i jednocześnie pasujący do charakteru wnętrza. W ofercie FORTE znajdziesz biurka dedykowane do pracy zdalnej, biurka dla dzieci i młodzieży oraz biurka gamingowe. Dostępne są różne modele, w wielu rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb.

Więcej na FacebookuInstagramie

Upominek od Mars Polska

Szczoteczka soniczna dla rodzica oraz zapas bezcukrowych gum do żucia rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat aktywnie angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem już od 10 lat, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Regulamin akcji – TUTAJ.


Zobacz także

„Ciało moje – wybacz mi, że na wiele lat przestałam Cię kochać”

Borderline

Borderline – niestabilna emocjonalnie „osobowość z pogranicza”. Czym się charakteryzuje i czy można leczyć to zaburzenie?

My, kobiety, cierpiętnice. Kiedy poświęcasz się za bardzo, nigdy nie będziesz szczęśliwa