Psychologia

Na myśl o kolejnych urodzinach robi ci się smutno? Zobacz, ile wraz z wiekiem zyskujesz

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
5 października 2017
Fot. iStock/AzmanL
 

Zapewne pamiętasz jeszcze, jak bardzo czekałaś na swoje 18. urodziny. Pełnoletność wydawała ci się wówczas taka fascynująca. Euforia z okazji każdych kolejnych urodzin trwała jeszcze pewnie jakieś 12 lat. Wszystko zmieniło się w okolicy 30-tki. Teraz liczba świeczek na torcie zamiast cieszyć, dołuje. Kiedy zalewałaś się łzami z powodu pierwszych zmarszczek wokół oczu i pojedynczych siwych włosów, zastanowiłaś się choć przez moment, jak bardzo zmieniłaś się wraz z wiekiem? Co z twoją psychiką i osobowością zrobiły zdobyte doświadczenia?

Cofnij się na chwilę do czasów, gdy miałaś 20, 25 lat. Pamiętasz, jak wtedy pochodziłaś do życia? Jakim byłaś człowiekiem? Jak reagowałaś w sytuacjach stresujących i co było wówczas na szczycie twoich priorytetów. Uśmiechnęłaś się teraz pod nosem, prawda? Nie powinnaś tęsknić za tym wszystkim, a jedynie wspominać ze świadomością, że dzięki tym wszystkim doświadczeniom jesteś dziś mądrą, dojrzałą kobietą. Wiesz, co dzieje się z tobą wraz z wiekiem?

Przestajesz się tak przejmować

Z biegiem lat coraz mniej interesuje cię, co myślą o tobie inni. Nie analizujesz tego, czy twój ubiór wzbudzi na ulicy zainteresowanie przechodniów i co powie twoja znajoma na wieść o tym, że znów wydałaś całą premię na buty. Zaczynasz po prostu żyć w zgodzie ze sobą.

Zaczynasz odnajdywać wewnętrzny spokój

W młodości chcemy otaczać się ludźmi, rozmawiać, bywać i eksplorować, ponieważ zewnętrzne bodźce dodają nam energii. Wraz z wiekiem coraz bardziej doceniamy samotność. Te momenty, gdy można skupić się na sobie i zajrzeć do własnego wnętrza.

Wzmacnia się twój system wartości

Najprawdopodobniej nie zmieni się on znacznie. Będzie za to bardziej zakorzeniony. Doświadczenia życiowe powodują, że łatwiej uświadamiamy sobie, czego od życia chcemy, co jest dla nas ważne i potrafimy w końcu to nazwać, choć zawsze gdzieś tam myśli te nam towarzyszyły.

Zaczynasz lubić niektóre swoje cechy

Wcześniej irytowało cię, że jesteś taką perfekcjonistką? Prawdopodobnie z wiekiem polubisz to i zaakceptujesz. Co więcej, będziesz potrafiła wykorzystać cechy, które do tej pory cię irytowały. Teraz już nie obawiasz się osądzenia ze strony innych ludzi więc łatwiej jest ci pokazać swoją prawdziwą twarz.

Potrafisz spojrzeć szerzej

To, co kiedyś wydawało ci się problem nie do przeskoczenia, dziś najprawdopodobniej uznałabyś to za drobiazg. Pamiętasz, jak wtedy rozpaczałaś? Z biegiem lat łatwiej nam ocenić, czy coś jest ważne czy nie.

Jesteś pewna siebie

Jako młoda dziewczyna bałaś się głośno wyrażać swoje zdanie? A może wydawało ci się, że nie masz racji lub to, co chcesz powiedzieć, nikogo nie zainteresuje? Spokojnie, wraz z wiekiem wszystko się zmieni. Im jesteś starsza, tym chętniej mówisz to, co myślisz i umiesz walczyć o swoje.

Nie zależy ci na popularności

Kiedy mamy dwadzieścia kilka lat, chcemy być lubiane. Zależy nam, by ludzie nas kojarzyli, a często też i doceniali. Dopiero po latach widzimy, co tak naprawdę się liczy. Że czasem lepiej nie być na świeczniku.

Przestajesz zdobywać za wszelką cenę

Cele, plany i marzenia nadal są dla ciebie ważne, ale już wiesz, kiedy lepiej po prostu odpuścić.

Jesteś otwarta na świat i zmiany

Doświadczenia życiowe, te osobiste i zawodowe, powodują, że łatwiej przystosowujemy się do nowych warunków. Już nie otwieramy tak szeroko oczu ze zdumienia jak kiedyś. Co więcej – chcemy poznawać i uczyć się nowych umiejętności.

Potrafisz panować nad emocjami

Znasz siebie już na tyle dobrze, że potrafisz przewidzieć swoje reakcje i w porę nad nimi zapanować. Nauczyłaś się już na chłodno oceniać i kalkulować. Dzięki temu znacznie lżej przechodzisz trudne momenty w życiu.

Radzisz sobie ze stresem

Już po prostu wiesz, że stres wpływa na twój organizm destrukcyjnie i potrafisz nad nim zapanować. Choć pewnych sytuacji nie da się uniknąć, potrafisz się odciąć i zrelaksować. Niestety, znalezienie odpowiedniej dla siebie metody musiało zająć kilka lat…

Masz więcej empatii

Wraz z wiekiem zaczynasz inaczej oceniać innych ludzi i stajesz się bardziej tolerancyjna. Potrafisz postawić się w czyjejś sytuacji, spojrzeć na problem pod różnymi kątami. Już tak łatwo nie osądzasz i nie skreślasz. Co ciekawe, chcesz też bezinteresownie uszczęśliwiać innych.

Zaczynasz czerpać z życia

Po prostu uświadamiasz sobie, że życie jest za krótkie, by zadowalać się nagrodami pocieszenia. Przestajesz robić rzeczy, które cię denerwują i zrywasz kontakty z ludźmi, których nie lubisz. Zaczynasz oddychać pełną piersią.

No i seks jest lepszy. Chyba sama przyznasz?


 

Źródło: Bustle


Psychologia

Dzisiaj, w kolejną rocznicę śmierci Ani Przybylskiej, wzruszający wpis partnerki Jarosława Bieniuka. Zobaczcie koniecznie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 października 2017
By Ja Fryta [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
 

Mijają trzy lata od śmierci Ani Przybylskiej… Pamiętam ten dzień i telefon, że nie żyje… Smutno. Smutno i dziś, choć wiemy, że życie jej dzieci i partnera toczy się dalej. Tak jak życie wielu z nas po stracie kogoś bliskiego.

Była cudownym człowiekiem, kochała życie i nie sposób sobie wyobrazić, co czuła wiedząc, że zostawia tutaj trójkę swoich dzieci i ukochanego. Dzisiaj wiemy, że może być spokojna. Choć na Jarosława Bieniuka spłynęła fala krytyki, kiedy na jaw wyszedł jego nowy związek z Martyną Gliwińską, to on z pewnością wiedział, co robi, z kim się wiąże i komu może zawierzyć w wychowaniu swoich dzieci.

Dzisiaj na swoim Instagramie Martyna Gliwińska zamieściła wzruszający wpis… Co więcej można powiedzieć?

Trzy lata temu świat Twoich najbliższych wywrócił się do góry nogami… Twoje trzy kopie codziennie zaszczepiają cząstkę Ciebie w ludziach, których spotykają. Nie ma Cię ale dzięki najukochańszym dzieciakom wciąż jesteś. Zawsze mi obca a jednak bliska. Żałuje, że nie możemy sobie po prostu pogadać… Odpoczywaj


Psychologia

Jedz codziennie jednego banana, a odczujesz aż 8 korzyści dla zdrowia

Redakcja
Redakcja
5 października 2017
Fot. iStock/Antonio_Diaz

Banan to owoc zbyt mało doceniany, a zawiera wiele cennych składników, które znakomicie działają na poprawę zdrowia, urody i witalności. Ten owoc, mimo że jest dość kaloryczny, ma tak dobry wpływ na organizm, że nawet na diecie warto po niego sięgnąć. Znakomicie nadaje się do robienia koktajli, pieczenia, owocowych sałatek i różnych deserów.

Można go wykorzystać również jako składnik naturalnych, domowych kosmetyków. Już jeden banan zjadany każdego dnia, jest zbawienny dla organizmu.

8 zalet banana, dla których warto jeść go codziennie

1. Poprawia trawienie i wpływa na uczucie sytości

Błonnik w bananach jest łatwo przyswajalny i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pracy układu trawiennego. Szczególnie dobrze wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu glukozy we krwi, co powstrzymuje nas przed podjadaniem i tyciem.

2. Wspiera bakterie probiotyczne

Banany stanowią świetną pożywkę dla dobrych bakterii, które zasiedlają organizm. To one wpływają nie tylko na sprawne trawienie, ale także na układ odpornościowy.

3. Reguluje ciśnienie krwi

Potas zawarty w bananach reguluje gospodarkę wodną w organizmie, przez co utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi. Poza tym potas wpływa na pracę mięśni, lepszą koncentrację i zdolność do nauki.

energia

Fot. Pixabay / Bryanbeedit / CC0 Public Domain

4. Koi nerwy

Obecny w bananie kwas foliowy, witamina B6 i magnez uspakaja, odpręża i chroni układ nerwowy. Jeden banan dostarcza taką ilość magnezu, która zapobiega niedoborowi tego minerału.

5. Pomaga w profilaktyce nowotworów

Banany obfitują katechiny i delfinidyny, czyli naturalne antyoksydanty. Według badań banany zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i raka nerek.

6. Dodaje sił

Banan to doskonałe źródło cukrów, czyli szybkiej energii, a także bomba witaminowa, która karmi mięśnie. Dodatkowo obecność witamin C i E neutralizuje wolne rodniki powstające w czasie wysiłku fizycznego.

7. Ułatwia zasypianie

Z tryptofanu, czyli aminokwasu obecnego w bananach, w organizmie wytwarzana jest serotonina. To właśnie ona wpływa na polepszenie samopoczucia i regenerujący sen.

8. Wzmacnia kości

Średniej wielkości banan całkowicie zaspakaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na mangan, który jest niezbędny do prawidłowej budowy i funkcjonowania kości. Jest to istotne dla kobiet, szczególnie zagrożonych osteoporozą.

źródło: krokdozdrowia.com, gurbacka.pl


Zobacz także

Silna wola – wszyscy o niej słyszeli, mało kto widział. 8 kroków do jej wzmocnienia

5 trudności osób wysoko wrażliwych. Czy wiesz, jak je ograniczać?

Ty też myślisz, że na wszystko, co wartościowe, musisz ciężko zapracować? Mylisz się