Go to content

Na myśl o kolejnych urodzinach robi ci się smutno? Zobacz, ile wraz z wiekiem zyskujesz

Fot. iStock/AzmanL

Zapewne pamiętasz jeszcze, jak bardzo czekałaś na swoje 18. urodziny. Pełnoletność wydawała ci się wówczas taka fascynująca. Euforia z okazji każdych kolejnych urodzin trwała jeszcze pewnie jakieś 12 lat. Wszystko zmieniło się w okolicy 30-tki. Teraz liczba świeczek na torcie zamiast cieszyć, dołuje. Kiedy zalewałaś się łzami z powodu pierwszych zmarszczek wokół oczu i pojedynczych siwych włosów, zastanowiłaś się choć przez moment, jak bardzo zmieniłaś się wraz z wiekiem? Co z twoją psychiką i osobowością zrobiły zdobyte doświadczenia?

Cofnij się na chwilę do czasów, gdy miałaś 20, 25 lat. Pamiętasz, jak wtedy pochodziłaś do życia? Jakim byłaś człowiekiem? Jak reagowałaś w sytuacjach stresujących i co było wówczas na szczycie twoich priorytetów. Uśmiechnęłaś się teraz pod nosem, prawda? Nie powinnaś tęsknić za tym wszystkim, a jedynie wspominać ze świadomością, że dzięki tym wszystkim doświadczeniom jesteś dziś mądrą, dojrzałą kobietą. Wiesz, co dzieje się z tobą wraz z wiekiem?

Przestajesz się tak przejmować

Z biegiem lat coraz mniej interesuje cię, co myślą o tobie inni. Nie analizujesz tego, czy twój ubiór wzbudzi na ulicy zainteresowanie przechodniów i co powie twoja znajoma na wieść o tym, że znów wydałaś całą premię na buty. Zaczynasz po prostu żyć w zgodzie ze sobą.

Zaczynasz odnajdywać wewnętrzny spokój

W młodości chcemy otaczać się ludźmi, rozmawiać, bywać i eksplorować, ponieważ zewnętrzne bodźce dodają nam energii. Wraz z wiekiem coraz bardziej doceniamy samotność. Te momenty, gdy można skupić się na sobie i zajrzeć do własnego wnętrza.

Wzmacnia się twój system wartości

Najprawdopodobniej nie zmieni się on znacznie. Będzie za to bardziej zakorzeniony. Doświadczenia życiowe powodują, że łatwiej uświadamiamy sobie, czego od życia chcemy, co jest dla nas ważne i potrafimy w końcu to nazwać, choć zawsze gdzieś tam myśli te nam towarzyszyły.

Zaczynasz lubić niektóre swoje cechy

Wcześniej irytowało cię, że jesteś taką perfekcjonistką? Prawdopodobnie z wiekiem polubisz to i zaakceptujesz. Co więcej, będziesz potrafiła wykorzystać cechy, które do tej pory cię irytowały. Teraz już nie obawiasz się osądzenia ze strony innych ludzi więc łatwiej jest ci pokazać swoją prawdziwą twarz.

Potrafisz spojrzeć szerzej

To, co kiedyś wydawało ci się problem nie do przeskoczenia, dziś najprawdopodobniej uznałabyś to za drobiazg. Pamiętasz, jak wtedy rozpaczałaś? Z biegiem lat łatwiej nam ocenić, czy coś jest ważne czy nie.

Jesteś pewna siebie

Jako młoda dziewczyna bałaś się głośno wyrażać swoje zdanie? A może wydawało ci się, że nie masz racji lub to, co chcesz powiedzieć, nikogo nie zainteresuje? Spokojnie, wraz z wiekiem wszystko się zmieni. Im jesteś starsza, tym chętniej mówisz to, co myślisz i umiesz walczyć o swoje.

Nie zależy ci na popularności

Kiedy mamy dwadzieścia kilka lat, chcemy być lubiane. Zależy nam, by ludzie nas kojarzyli, a często też i doceniali. Dopiero po latach widzimy, co tak naprawdę się liczy. Że czasem lepiej nie być na świeczniku.

Przestajesz zdobywać za wszelką cenę

Cele, plany i marzenia nadal są dla ciebie ważne, ale już wiesz, kiedy lepiej po prostu odpuścić.

Jesteś otwarta na świat i zmiany

Doświadczenia życiowe, te osobiste i zawodowe, powodują, że łatwiej przystosowujemy się do nowych warunków. Już nie otwieramy tak szeroko oczu ze zdumienia jak kiedyś. Co więcej – chcemy poznawać i uczyć się nowych umiejętności.

Potrafisz panować nad emocjami

Znasz siebie już na tyle dobrze, że potrafisz przewidzieć swoje reakcje i w porę nad nimi zapanować. Nauczyłaś się już na chłodno oceniać i kalkulować. Dzięki temu znacznie lżej przechodzisz trudne momenty w życiu.

Radzisz sobie ze stresem

Już po prostu wiesz, że stres wpływa na twój organizm destrukcyjnie i potrafisz nad nim zapanować. Choć pewnych sytuacji nie da się uniknąć, potrafisz się odciąć i zrelaksować. Niestety, znalezienie odpowiedniej dla siebie metody musiało zająć kilka lat…

Masz więcej empatii

Wraz z wiekiem zaczynasz inaczej oceniać innych ludzi i stajesz się bardziej tolerancyjna. Potrafisz postawić się w czyjejś sytuacji, spojrzeć na problem pod różnymi kątami. Już tak łatwo nie osądzasz i nie skreślasz. Co ciekawe, chcesz też bezinteresownie uszczęśliwiać innych.

Zaczynasz czerpać z życia

Po prostu uświadamiasz sobie, że życie jest za krótkie, by zadowalać się nagrodami pocieszenia. Przestajesz robić rzeczy, które cię denerwują i zrywasz kontakty z ludźmi, których nie lubisz. Zaczynasz oddychać pełną piersią.

No i seks jest lepszy. Chyba sama przyznasz?


 

Źródło: Bustle