Dom i wnętrze

Funkcjonalnie na wiosnę!

Redakcja
Redakcja
14 kwietnia 2017
Kolekcja Barcelona
 

Więcej światła w domu sprawia, że coraz trudniej jest przejść obojętnie obok wysłużonych sprzętów i proszących się o odświeżenie miejsc w domu. Wiosna to skuteczna doradczyni, gdy chodzi o stwierdzenie potrzeby zmiany, jeśli zaś potrzebne są bardziej szczegółowe rady, warto posłuchać specjalistów. Gdybyście myśleli o nowym komplecie wypoczynkowym albo meblach do sypialni, projektanci WAJNERT MEBLE zadaliby Wam w pierwszej kolejności szereg pytań i nie byłby to przejaw niezdrowej ciekawości, lecz dbałości. Celem jest przecież uzyskanie maksimum funkcjonalności, w jak najpiękniejszej formie mebla.

Czego potrzebujesz?

 Szybko ewoluujący, światowy trend „domocentryzmu” pokazuje, że dom staje się nie tylko naszą oazą spokoju i odpoczynku po dniu pracy, ale również rozrywki. Coraz częściej przedkładamy spotkanie z przyjaciółmi w domu nad wyjście do pubu. Dom, a w tym przypadku salon, staje się tym miejscem, które ma zapewnić nam najlepsze warunki do spędzenia wolnego czasu. Narożnik czy sofa  stają się więc meblem multi-zadaniowy. Takie są właśnie zestawy wypoczynkowe WAJNERT MEBLE, które z definicji mają wpisane różnorodne funkcje – siedzenia, wypoczynku, jak i funkcji spania. W dzień, są meblem na którym odpoczywa cała rodzina, a w nocy są wygodnym meblem do spania i regeneracji sił.

Kolekcja Kelly

Kolekcja Kelly

Klucz do sukcesu – modułowość, czyli mebel dobrze skonfigurowany

Zestaw wypoczynkowy, żeby mógł nam zaoferować spełnienie większej ilości funkcji, musi być złożony z dobrze pomyślanych elementów. Modułowość mebli WAJNERT daje wprost nieograniczone możliwości konfiguracji mebla. Oznacza to, że możesz, po wyborze designu mebla, skonfigurować go po swojemu tak, aby pasował zarówno gabarytowo do posiadanej przestrzeni, jak i odpowiadał wszystkim Twoim preferencjom.

Kolekcja Taboo

Kolekcja Taboo

 Możesz np. zaplanować w swoim komplecie element z praktycznymi schowkami, półkami i pojemnikami. Jesteś melomanem? Z myślą o takich osobach jak Ty powstał moduł z wbudowanym panelem audio. 

Kolekcja Taboo

Kolekcja Taboo

 aaKelly_naroznik z systemem audio_WAJNERT MEBLE  Tabu_zbl_012036

Cały wszechświat funkcjonalności

Meble WAJNERT dzięki swojej budowie i miękkości siedzisk gwarantują niezwykły komfort – sprawiają, że czujemy się nimi „otuleni”. Ich wysokie oparcia stanowią doskonałą podporę dla karku, w wyniku czego dłuższe posiedzenie będzie, mimo wszystko wygodne.

Na tym się jednak nie kończą się możliwości mebli wypoczynkowych WAJNERT MEBLE. Masz może wysokich mężczyzn w rodzinie lub wśród przyjaciół? Siedziska w kompletach WAJNERT zostały tak pomyślane, by zapewnić ich nogom wygodne podparcie – są wysuwane, co pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię siedzenia.

W obszernych poduszkach oparciowych istnieje również możliwość uwydatnienia tzw. strefy lędźwiowej, powodując doskonałe dopasowanie ich kształtów do ergonomii naszego ciała.

Fot. Matetiały prasowe

Kolekcja Capitol

Kolekcja Dakar

Kolekcja Dakar

Kolekcja Davos

Kolekcja Davos

Nieraz nie wiesz już jak ułożyć głowę na sofie, bo ciągle brakuje jej wygodnego podparcia? W kolekcjach mebli WAJNERT regulowane zagłówki łatwo dostosujesz do wygodnego ułożenia głowy. W niektórych kolekcjach, takich jak Barcelona, by uzyskać jeszcze większa wygodę, również oparcia są wysuwane.

Kolekcja Barcelona

Kolekcja Barcelona

Kolekcja Barcelona

Kolekcja Barcelona


Kolekcja Barcelona – zobacz więcej na:
http://bit.ly/2og0tQa

Jednak bez wątpienia największym hitem wśród udogodnień mebli WAJNERT jest funkcja relax, w którą można wyposażyć fotele oraz moduły sof i narożników. Funkcja ta umożliwia wysunięcie podnóżka i odchylenie oparcia do uzyskania najbardziej relaksującej dla naszego ciała, półleżącej pozycji. 

Kolekcja Capitol

Kolekcja Capitol

Kolekcja Kelly

Kolekcja Kelly

Dwa w jednym

Czasem oprócz wygody użytkowania w mebli liczy się coś więcej, ukryte ale nieocenione funkcjonalności. Często sofy, których głównym zadaniem w ciągu dnia jest goszczenie domowników podczas oglądania telewizji, czytania książek, przeglądania prasy czy spotkań rodzinnych, na noc powinny się zmieniać w wygodne łóżko. Dlatego większość mebli wypoczynkowych oferowanych przez firmę WAJNERT MEBLE posiada funkcję spania, w których duża powierzchnia spania pozwala na wygodny i spokojny sen.

Kolekcja Ego

Kolekcja Ego

Space_020544 Space_020542 Space_020541

Kolekcja Space – zobacz więcej na: http://bit.ly/2nLaCGD

W narożnikach i sofach WAJNERT, oprócz popularnych mechanizmów rozkładania przypominających np. metalowy stelaż łóżka bądź wysuwany wózek coraz częściej stosowany jest luksusowy i bardzo łatwy w rozkładaniu mechanizm. Meble wyposażone w ten system, np. SPACE, mają dużą powierzchnię spania w postaci jednoczęściowego, komfortowego materaca.

Nieodzownym już atrybutem mebli wypoczynkowych są przestronne pojemniki na pościel, optymalizujące naszą drogocenną przestrzeń domową. 

Kolekcja Alto

Kolekcja Alto

Kolekcja Ego

Kolekcja Ego

Indywidualizm przede wszystkim

Jeśli do modułowości i szeregu funkcjonalności mebli dodamy całą paletę tkanin obiciowych do wyboru, z możliwością zestawienia różnych faktur tkanin i  kolorów, to uzyskamy  własny, zindywidualizowania zestaw wypoczynkowy. Tkaniny na meblu mogą bowiem całkowicie zmienić charakter wnętrza – dodać mu wyrazistości, ocieplić je lub podkreślić jego elegancję. A do tego, nowoczesne tkaniny oferowane w produktach WAJNERT MEBLE są odporne na plamy, mechacenie się i niezwykle łatwe w utrzymaniu.

Kolekcja Life

Kolekcja Life

Niezależnie od sposobu użytkowania narożnika i wielkości pomieszczenia, do którego jest przeznaczony, funkcji, jakie mebel ma spełniać w ofercie firmy WAJNERT MEBLE każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Więcej na temat sof znaleźć można w najnowszym katalogu firmy WAJNERT MEBLE lub na stronie www.wajnert.pl


Artykuł powstał we współpracy z marką Wajnert

 


Dom i wnętrze

5 mitów o nietrzymaniu moczu. Zbyt długo się wstydziłyśmy, pora pozwolić sobie pomóc

Redakcja
Redakcja
14 kwietnia 2017
Fot. iStock
 

Nietrzymanie moczu, wbrew skojarzeniom nie jest przypadłością, która dotyka jedynie osoby w podeszłym wieku. Cierpią na nie nawet młode kobiety, choć nie chcą o tym otwarcie rozmawiać. Bo nietrzymanie moczu to choroba wstydliwa, której krępujące objawy sprawiają, że chore mają ochotę odsunąć się w cień i zatrzymać dla siebie tę tajemnicę. 

W związku z tym powstało wiele mitów i niedopowiedzeń, które potęgują jeszcze bardziej zawstydzenie kobiet. Warto poznać więcej faktów, aby kobiety miały odwagę się leczyć.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to oddawanie moczu bez kontroli tego procesu, powodowane przez choroby układu nerwowego oraz, co zdarza się częściej, zaburzenia w obrębie różnych odcinków dróg moczowych. Występuje częściej u kobiet (10–15% kobiet w wieku 20–30 lat, 1 na 5 kobiet po 40 rż.), a powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. U mężczyzn zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego.

U kobiet nietrzymanie moczu występuje częściej i rośnie wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów, przy otyłości, menopauzie, przewlekłych zaparciach oraz przebytych operacjach ginekologicznych. Od pojawienia się u kobiety objawów nietrzymania moczu do podjęcia decyzji o leczeniu mija w Polsce średnio 9 lat.

Typy nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu — spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, objawia się najczęściej podczas ataku kaszlu czy kichania, śmiechu, wysiłku fizycznego,
  • nietrzymanie moczu z nagłym parciem — spowodowane nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, podczas zmiany pozycji ciała, orgazmu, na dźwięk lejącej się wody,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia — spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z  pęcherza, który jest wypełniony moczem, występujący najczęściej u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

Diagnozę co do nietrzymania moczu, można postawić po ogólnym badaniu fizykalnym, ginekologicznym u kobiety oraz prostaty u mężczyzny. Wykonuje się badanie ogólne moczu, badanie USG układu moczowego, w tym pęcherza oraz badanie urodynamiczne (kompleksowa ocena czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej, przy użyciu specjalnych cewników).

Leczenie nietrzymania moczu

Leczenie uzależnione jest od przyczyny wystąpienia problemu.

  • wzmocnienie mięśni dna miednicy —  tzw. ćwiczenia mięśni Kegla, które przynoszą znakomitą poprawę, a nawet ustąpienie dolegliwości (propozycje ćwiczeń dostępne są tutaj),
  • leczenie chirurgiczne — stosuje się przede wszystkim w wysiłkowym nietrzymaniu moczu,
  • farmaceutyki — stosuje się w przypadkach, gdy trening pęcherza okazał się niedostatecznie skuteczny,
  • zmiana stylu życia —  czyli ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości, ograniczenie spożycia płynów w niektórych sytuacjach, ćwiczenia mięśni dna miednicy,
  • inne sposoby — stosowane, gdy inne zawiodą, to np. np. stymulacja nerwów krzyżowych, wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza.

Mity, w które nie warto wierzyć

1. Uprawianie sportu zapobiega nietrzymanie moczu

Niestety nawet wysportowane kobiety miewają ten problem. Wynika to z faktu, że podczas wysiłku fizycznego następuje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Gdy mięśnie dna miednicy są słabe, nacisk przenosi się na pęcherz. To osłabia zwieracz cewki moczowej, wywołując nietrzymanie moczu.

2. Leczenie jest długotrwałe i nieskuteczne

Tak, leczenie w zależności od przyczyn wystąpienia nietrzymania oraz sposobu leczenia (np. ćwiczenia), bywa długotrwałe. Ale nie jest prawdą, że nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Im szybciej zacznie się ćwiczenia mięśni dna miednicy, tym szybsze i lepsze będą efekty. Co istotne, z badań wynika, że tylko 30% kobiet ćwiczących mięśnie dna miednicy robi to prawidłowo, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem przed podjęciem ćwiczeń. Właściwie wybrany sposób leczenia, systematyczne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń spowodują, że w wielu przypadkach problem ustępuje, a prawie zawsze dochodzi do złagodzenia jego objawów.

3. Nietrzymanie moczu jest normą dla starszego wieku

Nietrzymanie moczu w jakimkolwiek wieku, jest nieprawidłowym objawem i błędem jest traktowanie tego jako naturalne następstwo upływającego czasu. Niezależnie od wieku, w przypadku wystąpienia problemów, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Ćwiczenie mięśni brzucha wzmacnia mięśnie miednicy

Niestety z uporem budowany „sześciopak” na brzuchu nie przekłada się na mocne mięśnie miednicy.Podczas ćwiczeń najczęściej aktywowany jest mięsień poprzeczny brzucha, natomiast ćwiczenia nie wpływają na mięśnie dna miednicy. Pamiętajcie o ćwiczeniu mięśni Kegla.

5. Nie można wyczuć mięśni miednicy

Kobiety mają problem z określeniem, czy mięśnie dna macicy są napięte, czy rozluźnione. Inne mięśnie ciała łatwo obejrzeć i określić, jak trening wpływa na nie. Mięśnie dna miednicy wymagają odrobinę uważności — są one przyczepione do punktów kostnych, które można wyczuć dotykając kość łonową z przodu, kość ogonową z tyłu i guzy kulszowe w pośladkach. Koncentrując się i napinając te mięśnie, każda z nas może je poczuć.

Ważne jest wzmacnianie mięśni dna miednicy, co w wielu przypadkach może zapobiec wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w późniejszym wieku.


źródło: nefrologia.mp.plwww.focus.pltreningdlamam.com


Dom i wnętrze

Rząd walczy z sadystami. Wreszcie wyższe kary za bestialskie znęcanie się nad zwierzętami

Redakcja
Redakcja
14 kwietnia 2017
Fot. iStock/AwaylGl

Musiało dojść do wielu brutalnych aktów znęcania się nad zwierzętami, by wreszcie rząd zajął się ich sprawą. Rząd przyjął wreszcie projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, która zaostrza kary dla sadystów znęcających się nad zwierzętami.

Poderżnięcie gardła kotu, trzymanie 25 psów, jednego kota i 6 ciał nieżywych psów w ciasnej klatce, urywanie głów ptakom. To tylko przykład bestialskich zachowań Polaków w stosunku do zwierząt. W latach 2012-2014 najdłuższa kara pozbawienia wolności za zabicie psa przez wyrzucenie go przez okno wyniosła 16 miesięcy. A jak cenne było życie kota? 12 miesięcy ograniczenie wolności w wymiarze 40 h. Taką karę wymierzył Sąd Rejonowy w Toruniu za zabicie zwierzęcia poprzez zaciągnięcie mu na szyi stalowej linki.

Przykłady bestialskich aktów i żałośnie niskich kar dla sadystów można mnożyć. Autorzy raportu z monitoringu sądów, prokuratur i policji wydanego w 2016 roku przeanalizowali ponad 300 doniesień o znęcaniu się nad zwierzętami, o których mówiono w mediach. Nagłówki przerażają i informują o „zmieleniu kota w rębaku”, „81-latku, który więził psa w beczce”, „zabiciu psa, bo właścicielowi przeszkadzało, że zwierzę utyka”.

W latach 2012-2014 odnotowano łącznie 4475 spraw o znęcanie się nad zwierzętami. 1409 spraw zakończyło się odmową wszczęcia postępowania, 1908 zostało umorzonych. 861 zakończyło się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia. Sądy działały na podstawie Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku.

W 2011 roku do Sejmu RP trafił obywatelski projekt zmiany ustawy, pod którym zebrano 200 000 podpisów, który został odrzucony. Jednak Sejm zajął się tematem znęcania nad zwierzętami i uchwalił poselską nowelizację ustawy. Zaostrzyła ona kary za przewinienia zawarte w ustawie i wprowadziła bardziej dotkliwe środki karne dla sprawców bestialskich czynów.

W tym roku rząd zajmie się projektem zgłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt zakłada zwiększenie kary maksymalnej z dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności. Długość kary będzie zależna od stopnia okrucieństwa. Mają się pojawić kary obligatoryjne, dla sądów kary finansowe od 1 000 zł do 100 000 zł, które zostaną przekazane na cel związany z ochroną zwierząt.

W projekcie zostały poruszone także zmiany dotyczące zakazu wykonywania zawodów, w których sprawca ma kontakt ze zwierzętami. Osoba, która znęca się ze szczególnym okrucieństwem zostanie usunięta ze stanowiska.

To samo dotyczy zakazu posiadania zwierząt. Fakultatywne będzie orzeczenie zakazu przy podstawowym typie czynów karalnych. Obligatoryjny zakaz obowiązuje przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem.

Nowy projekt ustawy jest reakcją na zwiększoną liczbę przypadków znęcania się nad zwierzętami. – Wysyłamy jasny sygnał: zero tolerancji dla znęcania się nad zwierzętami – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki. To jemu przypadła rola kierowania pracami nad projektem na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.


 

Źródło: rp.pl, czarnaowca.org


Zobacz także

Okap podszafkowy – kiedy się na niego zdecydować i jakie są jego zalety?

Materace dostępne we Wrocławiu – jakie są najbardziej popularne?

Najpiękniejsze ozdoby świąteczne na stół i do całego mieszkania – przygotuj dom na Boże Narodzenie!

Najpiękniejsze ozdoby świąteczne na stół i do całego mieszkania – przygotuj dom na Boże Narodzenie!