Go to content

14 interesujących różnic między mózgiem męskim i żeńskim

mózg
fot. ChrisGorgio/iStock

Czy kiedykolwiek słyszałaś stare powiedzenie „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”? Jeśli tak, to prawdopodobnie już rozważałaś różnice między mężczyznami i kobietami. A według nauki – jest kilka głównych. Zajmijmy się najważniejszym organem – czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny. 

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie różnice, istnieje również wiele podobieństw. Ale prawdopodobnie nie przyszłaś przeczytać tego artykułu dla podobieństw. Nie powinno dziwić, że mężczyźni i kobiety są po prostu inni. Mężczyźni są często predysponowani do większego ryzyka jednej choroby, podczas gdy kobiety częściej chorują na coś innego. Ale to nie wszystko.

1. Mężczyźni mają większe mózgi

Męski mózg jest o około 11% większy niż mózg kobiety. Rozmiar naszego mózgu określa rozmiar naszego ciała i rozmiary naszych narządów, a nie naszą inteligencję. Tak więc posiadanie większego mózgu nie czyni ich bardziej inteligentnymi, jest po prostu bardziej proporcjonalne do ich większej ramy i ciała (średnio).

2. Kobiety są lepsze w czytaniu i rozumieniu

Według artykułu opublikowanego przez Stanford Medicine, różne badania potwierdziły, że kobiety mają umiejętności czytania i rozumienia, które przewyższają umiejętności przeciętnego mężczyzny. Kobiety osiągają również lepsze wyniki niż mężczyźni w testach koordynacji ruchowej i szybkości percepcyjnej.

3. Mężczyźni i kobiety wizualizują rzeczy inaczej

Ponieważ mężczyźni mają grubsze siatkówki i większe komórki M niż kobiety, mogą śledzić, jak obiekty poruszają się w większej skali niż kobiety. Z drugiej strony kobiety mają więcej komórek P, co czyni je lepszymi w rozpoznawaniu obiektów.

4. Prawa a lewa półkula mózgu

Średnio mężczyźni używają głównie lewej półkuli mózgu. Kobiety mają tendencję do używania obu stron.

5. Różnice w mózgu zaczynają się pojawiać po urodzeniu

Płody męskie i żeńskie zaczynają wykazywać różnice dość wcześnie. Już w 26 tygodniu mózgi kobiet zaczynają rozwijać grubsze ciało modzelowate, które łączy lewą i prawą półkulę.

6. Mężczyźni są lepsi w myśleniu trójwymiarowym

Mężczyźni są bardziej skłonni do myślenia o przedmiotach 3-wymiarowo niż kobiety. Wielu naukowców uważa, że jest to prawdopodobnie osadzone w przeszłości i ma związek z tym, jak ludzie mogli potrzebować tej zdolności z powodu polowań i rywalizacji.

7. Kobiety są lepsze w wielozadaniowości

Mężczyźni mają zalety, ale wielozadaniowość nie jest jedną z nich. To kobiety mogą żonglować wieloma zadaniami jednocześnie.

8. Predyspozycje do różnych chorób

Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój autyzmu, schizofrenii, dysleksji i częściej stają się alkoholikami lub narkomanami. Naukowcy uważają, że wynika to ze sposobu, w jaki zbudowany jest mózg, a także dlatego, że brakuje im estrogenu, który uważa się, że chroni mózg na wiele sposobów przed niektórymi formami chorób psychicznych. Kobiety z kolei są znacznie bardziej narażone na depresję i zespół stresu pourazowego. Kobiety są również bardziej narażone na zaburzenia autoimmunologiczne i rozwój chorób serca.

9. Mózgi mężczyzn mają więcej połączeń od tyłu do przodu

Podczas gdy kobiety lepiej korzystają z obu półkul (prawej i lewej), mężczyźni mają więcej połączeń między obszarami umiejętności motorycznych i przestrzennych (tył i przód). Z tego powodu zwykle mają lepszą koordynację ręka-oko.

10. Mózg i jego istota szara

Kobiety mają większą ilość istoty szarej w hipokampie. Jest ona odpowiedzialna za pamięć i komunikację. Istnieje również więcej powiązań między pamięcią a poznaniem społecznym, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego kobiety są lepsze w zrozumieniu i empatii.

11. Centra werbalne w mózgu

Kobiety mogą werbalizować i komunikować się z obu stron mózgu. Mogą też wydawać się bardziej rozmowne niż mężczyźni. W rzeczywistości związek z połączeniem między tymi dwiema półkulami mózgu.

12. Mózg a relacje i więzi

Kobiety mają wyższy poziom oksytocyny i estrogenu, które są hormonami odpowiedzialnymi za więzi i emocje. Z tego powodu kobiety są bardziej ukierunkowane na więzi emocjonalne. Z drugiej strony mężczyźni mają więcej testosteronu, co może prowadzić do tego, że są bardziej terytorialni, łatwo się gniewają.