Psychologia

14 interesujących różnic między mózgiem męskim i żeńskim

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2022
mózg
fot. ChrisGorgio/iStock
 

Czy kiedykolwiek słyszałaś stare powiedzenie „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”? Jeśli tak, to prawdopodobnie już rozważałaś różnice między mężczyznami i kobietami. A według nauki – jest kilka głównych. Zajmijmy się najważniejszym organem – czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny. 

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie różnice, istnieje również wiele podobieństw. Ale prawdopodobnie nie przyszłaś przeczytać tego artykułu dla podobieństw. Nie powinno dziwić, że mężczyźni i kobiety są po prostu inni. Mężczyźni są często predysponowani do większego ryzyka jednej choroby, podczas gdy kobiety częściej chorują na coś innego. Ale to nie wszystko.

1. Mężczyźni mają większe mózgi

Męski mózg jest o około 11% większy niż mózg kobiety. Rozmiar naszego mózgu określa rozmiar naszego ciała i rozmiary naszych narządów, a nie naszą inteligencję. Tak więc posiadanie większego mózgu nie czyni ich bardziej inteligentnymi, jest po prostu bardziej proporcjonalne do ich większej ramy i ciała (średnio).

2. Kobiety są lepsze w czytaniu i rozumieniu

Według artykułu opublikowanego przez Stanford Medicine, różne badania potwierdziły, że kobiety mają umiejętności czytania i rozumienia, które przewyższają umiejętności przeciętnego mężczyzny. Kobiety osiągają również lepsze wyniki niż mężczyźni w testach koordynacji ruchowej i szybkości percepcyjnej.

3. Mężczyźni i kobiety wizualizują rzeczy inaczej

Ponieważ mężczyźni mają grubsze siatkówki i większe komórki M niż kobiety, mogą śledzić, jak obiekty poruszają się w większej skali niż kobiety. Z drugiej strony kobiety mają więcej komórek P, co czyni je lepszymi w rozpoznawaniu obiektów.

4. Prawa a lewa półkula mózgu

Średnio mężczyźni używają głównie lewej półkuli mózgu. Kobiety mają tendencję do używania obu stron.

5. Różnice w mózgu zaczynają się pojawiać po urodzeniu

Płody męskie i żeńskie zaczynają wykazywać różnice dość wcześnie. Już w 26 tygodniu mózgi kobiet zaczynają rozwijać grubsze ciało modzelowate, które łączy lewą i prawą półkulę.

6. Mężczyźni są lepsi w myśleniu trójwymiarowym

Mężczyźni są bardziej skłonni do myślenia o przedmiotach 3-wymiarowo niż kobiety. Wielu naukowców uważa, że jest to prawdopodobnie osadzone w przeszłości i ma związek z tym, jak ludzie mogli potrzebować tej zdolności z powodu polowań i rywalizacji.

7. Kobiety są lepsze w wielozadaniowości

Mężczyźni mają zalety, ale wielozadaniowość nie jest jedną z nich. To kobiety mogą żonglować wieloma zadaniami jednocześnie.

8. Predyspozycje do różnych chorób

Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój autyzmu, schizofrenii, dysleksji i częściej stają się alkoholikami lub narkomanami. Naukowcy uważają, że wynika to ze sposobu, w jaki zbudowany jest mózg, a także dlatego, że brakuje im estrogenu, który uważa się, że chroni mózg na wiele sposobów przed niektórymi formami chorób psychicznych. Kobiety z kolei są znacznie bardziej narażone na depresję i zespół stresu pourazowego. Kobiety są również bardziej narażone na zaburzenia autoimmunologiczne i rozwój chorób serca.

9. Mózgi mężczyzn mają więcej połączeń od tyłu do przodu

Podczas gdy kobiety lepiej korzystają z obu półkul (prawej i lewej), mężczyźni mają więcej połączeń między obszarami umiejętności motorycznych i przestrzennych (tył i przód). Z tego powodu zwykle mają lepszą koordynację ręka-oko.

10. Mózg i jego istota szara

Kobiety mają większą ilość istoty szarej w hipokampie. Jest ona odpowiedzialna za pamięć i komunikację. Istnieje również więcej powiązań między pamięcią a poznaniem społecznym, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego kobiety są lepsze w zrozumieniu i empatii.

11. Centra werbalne w mózgu

Kobiety mogą werbalizować i komunikować się z obu stron mózgu. Mogą też wydawać się bardziej rozmowne niż mężczyźni. W rzeczywistości związek z połączeniem między tymi dwiema półkulami mózgu.

12. Mózg a relacje i więzi

Kobiety mają wyższy poziom oksytocyny i estrogenu, które są hormonami odpowiedzialnymi za więzi i emocje. Z tego powodu kobiety są bardziej ukierunkowane na więzi emocjonalne. Z drugiej strony mężczyźni mają więcej testosteronu, co może prowadzić do tego, że są bardziej terytorialni, łatwo się gniewają.


Psychologia

Jakie są majowe dzieci? Naukowcy twierdzą, że nie jest im lekko, ale jest też ogromny plus

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2022
dziecko, wiosna, maj, dzieci urodzone w maju
fot. ozgurcankaya/iStock
 

Dzieci urodzone w maju, wg naukowców, mogą mieć niższą masę urodzeniową czy wyższe wskaźniki depresji. Okazuje się, że to w pewnym sensie cios urodzić się w maju. Naukowcy podejrzewają, że wiosenne dzieci są przygotowywane na pewne niefortunne zagrożenia dla zdrowia przez całe życie, prawdopodobnie z powodu braku ekspozycji na witaminę D w łonie matki w miesiącach zimowych. Dobrą wiadomością jest to, że ta rosnąca liczba badań nad miesiącem urodzenia stanowi próbę zamknięcia luk zdrowotnych. 

Dzieci urodzone w maju są mniejsze

Według niektórych badań dzieci mogą mieć najniższą masę urodzeniową (chociaż inne badania wskazują, że dzieci zimowe mają to rozróżnienie). Niemniej jednak naukowcy zgadzają się, że majowe dzieci z pewnością nie są największe po urodzeniu. A niska masa urodzeniowa wiąże się z niższym IQ, problemami psychicznymi, otyłością, chorobami serca i wieloma innymi problemami przez całe życie.

Przechodzą przez okres dojrzewania o wiele za wcześnie

Wg brytyjskich naukowców (grupa badanych dzieci wynosiła 450 tys.), dziewczęta urodzone w maju mogą również przejść okres dojrzewania wcześniej niż większość ich rówieśników. Wczesne lub przedwczesne dojrzewanie nie jest dobre. Wiąże się z większym ryzykiem raka piersi, ciąży nastolatek, HPV, chorób serca i cukrzycy.

Są bardziej przygnębione, ale mają lepsze nastawienie

Ludzie urodzeni w maju doświadczają depresji najczęściej, zgodnie z danymi zebranymi od ponad 29 milionów ludzi. Z koli inne badania sugerują, że majowe dzieci wygrały nagrodę pocieszenia – są bardziej podatne na osobowości hipertymiczne lub ogólnie pozytywne nastawienie. Chociaż połączenie depresji i optymizmu wydaje się sprzeczne, badania pokazują, że osoby z depresją częściej myślą, że życie staje się lepsze. Optymizm może być sposobem na przystosowanie się do depresji i budowanie odporności. Szklanka może być brudna, ale wciąż jest w połowie pełna.

Mają najniższe ogólne ryzyko zachorowań

Wreszcie zwycięstwo majowych dzieci! Osoby urodzone w maju mają najniższe ogólne ryzyko zachorowań i są szczególnie odporne, jeśli chodzi o walkę z chorobami układu oddechowego, zgodnie z analizą 1,75 miliona dokumentacji medycznej. Być może stąd bierze się cały ich optymizm.

Są dość nieprzewidywalne

Ludzie urodzeni w maju są nieprzewidywalni. Kiedy naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyjrzeli się zapisom z brytyjskiego Biura Statystyki Narodowej, byli w stanie powiązać popularny zawód z każdym miesiącem urodzenia. Podczas gdy niektóre urodziny zwiększały szanse na stanie się wszystkim, od pilota do dentysty, osoby urodzone w maju utrzymywały równomierny rozkład zawodów.

Mogłoby się wydawać, że to oznaka bycia nudnym, jest przeciwnie – dzieci urodzonych w maju nie da się po prostu zamknąć w żadnych ramach. To ekscytujące osobowości.


Psychologia

Nie wybieraj mężczyzny, który wraca – bądź z kimś, kto nigdy nie odchodzi

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2022
fot. AleksandarNakic/iStock

Są dwa rodzaje mężczyzn na tym świecie, ci, którzy pozostaną z tobą mimo wszystko, i ci, którzy cię opuszczą i wrócą, wymęczą, wykończą, odejdą, przeproszą, wrócą i tak dalej. I choć może być kuszące, aby idealizować fakt, że mężczyzna odchodzi, a następnie decyduje się wrócić, naprawdę lepiej nie pakować się w taką relację.

Niektórzy mężczyźni, bez względu na to, co dla nich zrobicie, bez względu na to, jak wspaniały jest seks i bez względu na to, jak bardzo jesteście dopasowani, nigdy nie będą szczęśliwi. Zawsze będą szukać bardziej zielonej trawy. Później, kiedy „zdadzą sobie sprawę”, że popełnili błąd i będą próbowali wrócić, może być ci trudno zdecydować, co robić.

Możesz czuć, że popełnił błąd, a teraz wybiera ciebie. Ale chodzi o to, że gdyby cię wybrał, nigdy by nie odszedł.

Ale są i mężczyźni nastawieni zupełnie inaczej. Są lojalni i kiedy znajdą w tobie coś, co kochają, coś, co cenią, bez względu na to, co dzieje się między wami, nadal pracują i budują jeszcze lepsze relacje. Dobrych relacji się nie znajduje, je się tworzy od zera, buduje i cały czas nad nimi pracuje. I lojalny mężczyzna to wie. Wie, że tak długo, jak traktujesz go dobrze, a związek ma sens, nie ma potrzeby szukać gdzie indziej czegoś lepszego.

Scena 1.

Agata związała się Konradem. Wydawało jej się, że Pana Boga za nogi złapała. Konrad jest świetnie sytuowany, wykształcony, z dobrego domu, w dodatku doskonale tańczy i potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. A, i mama Agaty go uwielbia. Na początku wszystko było dobrze – randki, wspólne weekendy, dobry seks, Agata powoli mościła się w tym związku, czuła się dobrze i pewnie. Pierwszy kryzys nastąpił, kiedy Agata zaczęła mieć problemy w pracy. Nowy szef był wymagający, chciał, żeby zespół pracował po godzinach, bywało, że projekty dopinali nawet w weekendy. Konrad protestował i ona to nawet rozumiała. Stała się nerwowa, nie miała czasu na spotkania ani ochoty na seks. Wsparcia się nie doczekała, natomiast słów, jakie znała tylko z filmów: „powinniśmy od siebie odpocząć”, owszem. Konrad zniknął z jej życia. Była w szoku. Na szczęście zapiernicz w pracy nie pozwalał jej na roztrząsanie prywatnych spraw, po pracy padała na twarz. I kiedy już prawie wyparła to, co się stało, do drzwi w sobotnie popołudnie zapukał Konrad. Z bukietem, butelką wina i oczami kota ze Shreka. Była tak zaskoczona i tak wyczerpana, że wpuściła go, nawet rzuciła mu się w ramiona. Został na noc. I na kolejne miesiące. Tuż przed świętami znów zaczął się oddalać, najpierw emocjonalnie – był nieobecny, nie chciał nic robić we dwójkę, gapił się w telefon i ewidentnie z kimś pisał. Zaczął przebąkiwać coś o przestrzeni i że musi wyjechać służbowo na tydzień. Zniknął po raz kolejny. Wyjazd się przedłużał, tym razem Agata już nie odpuściła. Pisała, dzwoniła, pytała, nawet zadzwoniła do jego matki. Ta zaprosiła ją na święta, obiecała, że pogada z Konradem. I faktycznie, znów kwiaty, prezent, mnóstwo czułości… I tak to trwa już trzy lata. W tym czasie przerwę w związku zarządzał cztery razy.

***

Taki facet zawsze odejdzie. W krótkim momencie, gdy życie zaczyna mu się wydawać nudne lub pozbawione blasku, powie, że to nie działa, a potem pójdzie odwiedzić uroczą blondynkę, która podała mu piwo w barze w zeszły wtorek. A kiedy coś się nie ułoży, wróci do ciebie, błagając cię, abyś wróciła. I bez względu na to, jak to oprawisz, to NIE jest miłość. Jego wielki powrót nie oznacza, że cię kocha lub że miał jakieś piękne objawienie. Oznacza to, że wyszedł, posmakował świata i wrócił do swojej strefy komfortu. Jeśli pozwolisz mu wracać, pozwolisz mu traktować cię tylko jak element menu, a nie jak człowieka.

Lotny facet, poszukiwacz przygód, ten, który odchodzi, wraca, a następnie odchodzi ponownie, bo prawie w 100% ma gwarancję, że tak będzie zawsze. I w końcu zostawi cię powieszonego na dobre, aby być czyimś ryzykiem lotu. I uwierz, nie jest wart zachodu.

Scena 2.

Iza od 20 lat jest żoną Michała. Poznali się na imprezie studenckiej, mieli wspólnych znajomych. Ona po kolejnym rozstaniu, on z opinią playboya i wianuszkiem adoratorek wokół. Wydawać by się mogło, że to ostatni facet, z którym da się stworzyć coś trwałego. Ale okazało się, że potrzeba było po prostu odpowiedniej osoby. Michał zakochał się na zabój. Po prostu zwariował z tej miłości. Robił dla Izy wszystko, nawet pisał listy na kartkach z zeszytu, kiedy akurat nie mogli spędzić ze sobą weekendu czy części wakacji. Oswajał ją krok po kroku, a ona nawet nie wiedziała, że potrzebuje takiego oswojenia. Kochali się jak dzieciaki. I kochają do dziś. Wychowali dwójkę dzieci, za moment zostaną sami i… wiedzą, że rozpoczną całkiem nowe życie, całkiem nowy/stary związek. Nie mogą się doczekać. Czy nie było kryzysów? Oczywiście, że były. Michał nawet z obrączką na palcu był adorowany przez kobiety – w pracy (nawet jedna po paru kieliszkach powiedziała Izie, żeby uważała, bo ona tylko pstryknie i Michał będzie jej), w delegacjach czy na rowerowych wypadach z bratem. Ale nigdy nawet przez moment przez myśl mu nie przeszło, żeby spróbować. Iza mówi, że jest go pewna bardziej niż samej siebie, choć naprawdę trudno jej uwierzyć, że to się dzieje naprawdę.

***

Mężczyzna taki, jak Michał wie, że bezwarunkowa miłość jest tym, z czego składa się prawdziwy związek. Wie, że będą wzloty i upadki i że czasami iskra zgaśnie na krótką chwilę. On wie, że to od dwojga zależy, czy rozpali się ta iskra, wie, że należy ją nieustannie karmić i odżywiać. I tylko z takim typem człowieka znajdziesz szczęśliwą przyszłość.

Nie wybieraj mężczyzny, który wraca – wybierz tego, który nigdy nie odchodzi.


Zobacz także

Ten kot idzie w górę czy schodzi po schodach? Twoja odpowiedź ujawni prawdę o twojej osobowości albo… spostrzegawczości

Drogi Mężczyzno, wkurzasz mnie. Jesteś hipokrytą

Drogi Mężczyzno, wkurzasz mnie. Jesteś hipokrytą

10 rzeczy, które zrozumieją tylko ci, którzy tłumią emocje