Go to content

Mężczyźni manipulatorzy. Typowe zachowania na które musisz uważać, jeśli jesteś z natury łagodną i łatwowierną osobą

Fot. iStock/svetikd

Ilość zachowań manipulacyjnych, do których dochodzi w relacji między dwojgiem ludzi wiele mówi o poziomie toksyczności tego związku. Kiedy znajdujesz się w szczęśliwej i zdrowej relacji, powinnaś zawsze oczekiwać zaufania i wzajemnego szacunku. Nikt nie powinien nigdy znosić manipulacyjnego zachowania osoby, która rzekomo kocha. Jeśli twój partner naprawdę byłby w tobie zakochany, świadomie nie zrobiłby niczego, co mogłoby cię skrzywdzić. Nie wykorzystałby cię, by dostać to, czego chce. Mistrzowie grania na emocjach partnerki, do perfekcji doprowadzili sztukę ukrywania prawdziwych intencji i motywacji. Sprawnie wpędzają partnerkę w poczucie winy i – kiedy już upolują sobie ofiarę – nie chcą odejść.

Tylko dlatego, że jesteś z natury miłą i kochającą osobą, nie możesz po prostu założyć, że ludzie będą postępować tak samo wobec ciebie. Jesteś łatwym łupem dla manipulatora i powinnaś być bardzo ostrożna w miłości.

Typowe zachowania manipulatorów

Znajomość z nimi zawsze zaczyna się od „czarowania”

Manipulatorzy zdobywają zaufanie uwodząc swoim urokiem osobistym, którego zazwyczaj im nie brakuje. Słodkie słówka, czarujące gesty, „nienaturalne” komplementy i zbyt dużo zabiegania o twoje uczucia to sygnały ostrzegawcze. Potrafisz rozróżnić szczere zainteresowanie od manipulacji?

Kłamstwa pojawiają się już na samym początku

A on próbuje „zamazać” granice między tym, co prawdziwe, a tym co jest kłamstwem. Jeśli już na początku złapałaś go na jakichś „nieścisłościach”, zachowaj ostrożność. Nie będzie lepiej.

Czujesz, że twoje zdanie się nie liczy

Bo on zawsze znajduje sposób, by pokazać ci, że nie masz racji, że się mylisz, a prawda jest po jego stronie. Jeśli będzie to robił konsekwentnie, w końcu sprawi, że w to uwierzysz. Przy nim powoli tracisz wiarę w siebie. Jak on to robi?

Ten facet sprawia, że ​​wątpisz w swoje własne przekonania

W taki sposób dobiera słowa i argumenty, że zaczynasz kwestionować wszystko, w co wierzyłaś wcześniej. Może rzeczywiście jest tak, jak on mówi? Może to ty się mylisz? Nieustannie wątpisz. Przypomnij sobie jak było, zanim go poznałaś.

Obraca twoje własne słowa przeciwko tobie

I będzie stale używał tego, co powiedziałaś, by cię zmylić i „zbić z pantałyku”. Wkrótce okaże się, że jesteś okrutna, nieczuła, bez serca, że jesteś złym cżłowiekiem, a on cię przecież tak kocha…

Stale przekonuje cię, że przesadzasz

Sprawi, że pomyślisz, że „robisz z igły widły”, podczas, gdy jego zachowanie jest zupełnie normalne. Nie jest, a ty wcale nie „dramatyzujesz”. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.

Denerwuje się, gdy zaczynasz rozumieć, co się dzieje w waszym związku

Będzie zachowywał się tak, jakby był ofiarą i zacznie pierwszy zarzucać ci, że to ty jesteś osobą, który manipuluje w tej relacji. To znaczy, że zaczyna tracić grunt pod nogami. Będzie łapał się każdej możliwości, żeby cię zatrzymać, łączni z uwielbianym przez niego szantażem emocjonalnym.

Ma zachowania pasywno-agresywne

Zamiast bezpośrednio rozwiązywać problemy, które się między wami pojawiają, przyjmuje postawę pasywno – agresywną. Sarkazm, bolesna ironia, „przygadywanie”, złośliwe komentarze… Doświadczyłaś tego?

Ma napady złości

Próbuje zastraszyć intensywnością swoich emocji, kiedy się zdenerwuje. A kiedy w grę wchodzi jego złość, robi się naprawdę niebezpiecznie.

Zawsze pragnie być zawsze w centrum uwagi

Wie, że jeśli cała uwaga jest skupiona na nim, na jego rzekomych problemach i rozterkach, nie zauważysz negatywnych uczuć, z którymi masz do czynienia będąc w tej relacji. To sposób, żeby cię zmylić, ale również jeszcze mocniej ze sobą związać. Wkrótce zrobisz wszystko, byle tylko on był szczęśliwy. A o sobie zapomnisz.


Na podstawie: relrules.com