„Rozwód” – już na sam dźwięk tego słowa, większość z nas ma ciarki na plecach. Bez względu na to, czy znajdujemy się w związku czy wiedziemy życie singla, słowo rozwód staje się dla nas synonimem życiowej porażki. A któż tak naprawdę nie boi się przegranej? Wszyscy się boimy, bo przegrać, oznacza przede wszystkim stracić.
A czego ty boisz się najbardziej? Być może znajdziesz tu któreś ze swoich lęków i obaw. Nie da się ich uniknąć, ale można je pokonać. Nie bez powodu chętnie mówimy, że „nie taki diabeł straszny…”. Bo gdy uczymy się przyjmować życie, zamiast mu się opierać, najtrudniejsza nawet droga może prowadzić nas we właściwe miejsce.
Żeby ujarzmić swoje lęki trzeba wykonać dwa kroki: odnaleźć je i nazwać. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Choć każdy ma zupełnie inne doświadczenia i bagaże, bardzo często boimy się podobnych rzeczy.
Lista lęków, których prawdopodobnie doświadczysz podczas rozwodu:
1. Boisz się niepewnej przyszłości
To naturalne. Rozstanie, zwłaszcza po długim związku oznacza zaczynanie na nowo. Nie zawsze takie zmiany przyjmujemy z otwartymi ramionami. Boimy się nieznanego, działa to podobnie w związku ze wszystkimi dużymi zmianami w życiu.
Boimy się tego, co czeka nas po drodze i tak naprawdę jeszcze nie wiemy, gdzie nas ta droga zaprowadzi. Boimy się tego, czego dowiemy się w czasie tej wędrówki o sobie i o innych. Chyba nie ma osoby, która nie odczuwałaby tego lęku – przecież przez lata budowaliśmy swoje życia, nawyki, schematy i przyzwyczajenia.
Cała sztuka oswojenia tego leku polega na pozwoleniu sobie na to, co przyniesie życie. Szybko zobaczysz, że świat się nie skończył i życie dzień po dniu będzie coraz łatwiejsze. Pozwól sobie doświadczyć na własnej skórze, z każdą sytuacją pomalutku i po swojemu sobie radzisz.
2. Boisz się bycia rozwodnikiem
Bo to nadal spory stygmat. Rozwodnik – ten zły, wyklęty, nie dość dobry by być w związku i na niego zasłużyć lub nie dość wartościowy, by o niego walczyć. Bez względu na to, czy jesteś porzucony czy to ty podejmujesz decyzję o odejściu – często mierzysz się z ludzkim niezrozumieniem. Nic dziwnego, że powoduje to strach. Nikt nie chce doświadczać dodatkowego odizolowania w już i tak trudnej sytuacji.
Na szczęście nasze społeczeństwo powoli dorasta do dojrzałego zrozumienia sytuacji rozwodu. Nigdy nie myśl o sobie w kategorii nieudacznika – to krzywdzący mit.
3. Boisz się ujawnienia rodzinnych sekretów
Publiczne pranie brudów – czyli sytuacja dla każdego upokarzająca. To trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy rozstanie nie przebiega po przyjacielsku. Nagle masz wrażenie, że absolutnie wszyscy szepczą sobie na ucho o twoim rozstaniu, o tym, że „się nie udało…”. Oczywiście to nic przyjemnego, ale sporo obaw nieco urosło w twojej głowie. Nie każdy będzie cię oceniał i nie powinieneś się tym w ogóle przejmować.
4. Boisz się podjęcia decyzji
A tych decyzji do podjęcia pojawia się mnóstwo. Prawnik, życie, dzieci, rachunki. Gdzie zamieszkać, co powiedzieć, czy umówić się ze znajomymi, czy lepiej unikać tych wszystkich pseudo-pocieszeń? Ledwo podejmiesz decyzję, a już następne trzy siedzą ci na karku. Nic dziwnego, że się boisz. Ale niech ten strach cię nie paraliżuje. Pamiętaj, że życie już takie jest, że czasem trzeba się pomylić. Na szczęście zawsze można zmienić zdanie, spróbować, dać sobie czas. Bądź dla siebie wyrozumiały i nie bój się prosić o pomoc czy wsparcie, jeśli tego potrzebujesz.
5. Boisz się o pieniądze
Bo wcześniej zawsze jeszcze był ktoś drugi, kto brał na siebie połowę odpowiedzialności za utrzymanie rodziny. Teraz będziesz zdany tylko na siebie i boisz się… Pamiętaj, że wcześniej też mogła cię spotkać sytuacja kryzysowa, a wtedy poprosiłbyś o pomoc…? Właśnie, rozwód nie oznacza, że zostajesz sam jak palec, pamiętaj o swojej rodzinie i przyjaciołach. Nawet jeśli inne relacje w twoim życiu ulegną przewartościowaniu, zmienią się, nie jesteś sam.
6. Boisz się bycia samotnym rodzicem
Obarczasz się winą, za niepełną rodzinę, za patchworkowe roszady i nawet za to, jak w tej sytuacji zachowa się twój były partner. Bo chcesz dla swoich dzieci jak najlepiej, często nawet kosztem własnego szczęścia. Zaufaj sobie mocniej, trzeba czasu byście ułożyli sobie życie na nowo, inaczej. Inaczej nie musi znaczyć źle.
7. Boisz się, że stracisz dzieci
Szczególnie jeśli były partner nieustannie cię szantażuje. Niestety w trakcie rozwodu ludzie posuwają się o wiele za daleko, na szczęście, zazwyczaj to tylko zaplanowana gra, by jeszcze mocniej zranić i odegrać się na partnerze. Jeżeli jesteś w tak trudnej sytuacji, skup się na znalezieniu fachowej pomocy. Nie pozwól, aby były partner niszczył się psychicznie.
8. Boisz się gniewu
Bo ten gniew sprawia, że czasem siebie nie poznajesz. A gniew pojawi się na pewno. Możesz kręcić głową, wypierać z całych sił to uczucie, ale ono i tak przyjdzie. Możesz bać się swojego gniewu albo gniewu partnera. Każdy gniew po rozstaniu ma swoje etapy, które trzeba przejść. Zacznij od zaakceptowania faktu, że masz prawo go czuć, to nic złego. Od ciebie zależy, co z tym dalej zrobisz.
9. Boisz się utraty kontroli
Bo nie na wszystko, co wydarzy się podczas rozwodu, będziesz mieć wpływ. Pamiętaj jednak, że wcześniej również twoja kontrola była ograniczona, przecież nie podejmowałeś wszystkich decyzji samotnie. Pozwól sobie czasem odpuścić, spróbować raz zrobić coś inaczej i przekonać się, że nie wszystko w życiu trzeba mieć pod ścisłą kontrolą. Przecież na tak wiele rzeczy nie mamy żadnego wpływu…