Go to content

Krótka lekcja o zapominaniu. Być jak niezapisana kartka, ale nauczyć się czerpać z doświadczeń przeszłości

Łapacz snów
Fot. iStock / wundervisuals

Zapomnieć. Wybaczyć albo po prostu zamknąć jakiś rozdział za sobą. Zamknąć drzwi do tego etapu życia, który już w żaden sposób się nie zmieni i nie powinien mieć na nas negatywnego wpływu. Nauczyć się wybaczać sobie przeszłość. Nauczyć się wybaczać innym. Ile razy mieliście ochotę obudzić się w innym momencie życia, wrócić do jakiegoś etapu, uniknąć błędów, pewne rzeczy zrobić inaczej? Niestety, cudowne zmieniacze czasu nie istnieją, z trudnymi doświadczeniami musimy radzić sobie sami. Potrzebna nam lekcja dobrego zapominania.

Jesteś gotowy? Odetchnij głęboko i zamknij na chwilę oczy. Czujesz ten ciężar? Coś nie daje Ci swobodnie oddychać. Ty wiesz dokładnie co to takiego. Potrafisz wskazać ten problem, tę sytuację, relację, zdarzenie, od których nie możesz się uwolnić. Pięć poniższych kroków pozwoli Ci mądrze zapomnieć.

Krok 1 Samoświadomość

Powiedz to sobie wprost, przyznaj się przed samym sobą na głos. Wszystko, co poszło nie tak, wszystko, co cię boli i czego nie możesz sobie (lub komuś innemu) wybaczyć. Ważne, by przestać ukrywać to, co nas blokuje, co się za nami ciągnie bezlitośnie pozbawiając nas nadziei na szczęście i odzyskanie poczucia harmonii.

Krok 2 Pogodzenie

Pogodzenie się z tym, co się stało. Mów sobie, że ta sytuacja po prostu zaistniała. Że jest częścią twojego życia, częścią ciebie. W jakimś stopniu cię tworzy, sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. Pewne decyzje były być może nieuniknione, tak jak spotkanie na naszej drodze pewnych osób. Tak już jest i nic tego nie zmieni. Nie warto zastanawiać się, co by było, gdybyś poszedł inną drogą.

Krok 3 Akceptacja

Jesteś już w tym doskonałym momencie, w którym możesz nauczyć się akceptować twoją trudną, bolesną przeszłość. Powiedzieć sobie: trudno, to się wydarzyło i nie mam już na to żadnego wpływu. Nie zmienię tego, mogę jedynie przyjąć do wiadomości, że jest tak, a nie inaczej.

Krok 4 Zapominanie

Przeszłość, z którą się pogodziliśmy, którą zaakceptowaliśmy możemy powoli zacząć odkładać w głowie nieco dalej. Ona zawsze tam już będzie, ale jej znaczenie się zmieni. Stajemy się nową, białą kartą, ale z bagażem doświadczeń, które pozwolą nam uniknąć podobnych błędów w przyszłości. Nauka czerpania z tych doświadczeń to jedna z najważniejszych lekcji o życiu.

Krok 5 Oczyszczenie

Daj sobie czas na ulgę, na oczyszczenie. Widzisz, cały proces dobrego zapomnienia nie ma na celu wymazania fragmentu twojej historii, ale zmianę twojego stosunku do niego, tego, jak na niego reagujesz, jak cię paraliżuje i nie pomaga iść do przodu.